باغبانا! ز خزان بی‌خبرت می‌بینم

محمدتقی فاضل‌میبدی در یادداشتی تلگرامی با عنوان «چرا به هشدارها توجه نمی‌شود؟» نوشت: باغبانا ز خزان بی‌خبرت می‌بینم / آه از آن روز که بادت گل رعنا ببرد از مشکلات کشورما این است: برخی مسائل یا مصائبی که کارشناسان منتقد از مدت‌ها پیش یادآورمی‌شوند و درمقالات، گفت‌وگو‌ها ودلنوشته‌ها، دردمندانه بیان می‌کنند، حکمرانان غالبا آن را … نوشته باغبانا! ز خزان بی‌خبرت می‌بینم اولین بار در ا...

باغبانا! ز خزان بی‌خبرت می‌بینم

محمدتقی فاضل‌میبدی در یادداشتی تلگرامی با عنوان «چرا به هشدارها توجه نمی‌شود؟» نوشت:

باغبانا ز خزان بی‌خبرت می‌بینم / آه از آن روز که بادت گل رعنا ببرد

از مشکلات کشورما این است: برخی مسائل یا مصائبی که کارشناسان منتقد از مدت‌ها پیش یادآورمی‌شوند و درمقالات، گفت‌وگو‌ها ودلنوشته‌ها، دردمندانه بیان می‌کنند، حکمرانان غالبا آن را سیاسی و جناحی تلقی کرده و چندان توجهی نمی‌کنند. افسوس اینکه پس از زمانی با هزینه‌های زیادی در پی حل آن مسائل اقدام می‌کنند. نمونه‌ها زیاد است، از مسائل اقتصادی، تورم، نرخ ارز، نقدینگی ومحیط زیست تا مسائل سیاست خارجی مواضع تند که در برخی جاها گرفته می‌شود و… اخیرا نظام جمهوری اسلامی با دو بحران بزرگ مواجه شد که مدت‌ها پیش کارشناسان دلسوزانه آن‌را پیش‌بینی کرده و راه‌های علمی گوناگون ارائه داده بودند که اگر توجه می‌شد، می‌توانست این روزگار چنین نباشد؛ یکی بحران کم‌آبی در کشور و دیگری فراگیر شدن ویروس کرونا که تلفات زیانباری درکشور به بار آورد. به‌هر دلیل مسئولان اخطارهای از پیش داده شده را مهم تلقی نکرده ودر نتیجه صدمات زیادی بر جان و مال ملت وارد شد. بگذارید آخرین مورد را که درد بزرگی بر کشور وارد کرد، یادآورشوم؛ می‌دانیم که استان خوزستان در جغرافیای ایران یکی از آبخیزترین استان‌های کشور به‌شمار می‌آمده و استانی است که در کنار چند رودخانه پهلوزده در ساحل خلیج‌فارس قرار گرفته است و نیز استانی که از نفت‌خیزترین مناظق دنیاست. گلوگاه اقتصادی کشوراست. با این وجود، از سویی از لحاظ توسعه‌نیافتگی از محروم‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود. چرا چنین است؟ در کمتر جایی از دنیا یافت می‌شود منطقه‌ای که روی سفره آب، گاز و نفت نشسته باشد، اما هنوز خیلی از روستاهایش فاقد لوله‌کشی آب، امکانات بهداشتی و درمانی باشد. اجتماعی که در این چند شب گذشته در برخی شهرهای خوزستان با فریاد «آب‌خواهی» صورت گرفت، هشدار بزرگی بود که سال‌ها پیش کارشناسان درباره کل کشور تذکر داده بودند؛ چرا دولتمردان و حکمرانان، امروز خوزستان را پیش‌بینی نمی‌کردند. کاهش باران به‌طور دفعی نبود، بلکه امری بود که تدریجا چند سالی است گریبان کشوررا گرفته است. اگر به آن اندازه که برای مساله هسته‌ای هزینه کردیم و وقت گذاشتیم، برای حل بحران آب تلاش می‌کردیم، درآمدهای دلاری‌ای که از نفت و گاز همان منطقه است، مقداری مبلغ صرف آن دیار می‌شد، امروز شاهد خشم مردم نبودیم. اگر تدبیر امور بر‌اساس عدالت، علم، میهن‌پرستی و تخصص صورت می‌گرفت، این سوءاستفاده‌های مالی از ارز ملت، رانت‌خواری وانباشت سرمایه به دست معدودی از افراد، هزینه روستاهای امثال خوزستان می‌شد، امروز شبکه‌های بیگانه فریاد مردم خوزستان را در دنیا منعکس نمی‌کردند. از خوزستان عبور کنیم، سری به دیارمردم دردمند و محروم‌تر از خوزستان یعنی سیستان و بلوچستان بزنیم.

انصافا مسئولان امور بهداشتی کشور و ستاد مبارزه با کرونا به خاطر سیاست‌های نادرستی که برآن حاکم بود، مبارزه با کرونا را در مقایسه با خیلی از کشورها، به‌ویژه کشورهای همجوار، کارشناسانه دنبال نکردند. روزی که این ویروس فراگیر شد، دنیا در پی پیداکردن راه علمی کشف واکسن برای آن بود، برخی سیاست‌ورزان ما که به همه‌چیز نظر سیاسی دارند، اینجا نیز نگاه سیاسی به مساله دوختند و برخی اظهار داشتند که استکبار می‌خواهد با تزریق واکسن ما را مقطوع‌النسل کند. آمار تلفات انسانی تا روزی 500 نفر بالا رفت واکنون که موج پنجم کرونا را استقبال می‌کنیم، هنوز دریافت‌کنندگان دو دُز واکسن به هفت درصد نرسیده است. آیا لیاقت ملت کشورزرخیز ایران چنین مصائبی است؟ آیندگان از ما پرسش نخواهند کرد چه کسی یا چه کسانی باعث شدند تا گذشتگان ما چنین مظلومانه بمیرند؟ آیا در شان ملت ایران است که برای حفظ جان خود و تزریق واکسن راهی ارمنستان، دوبی یا کشورهای دیگر شوند و خفت‌وار پشت مرزها بخوابند؟ دردمندانه باید گفت که مسئولان ما با هر پدیده‌ای نخست نگاه سیاسی و جناحی دارند و بعدا اختلافات سیاسی جناحی بر سر آن پدیده خراب می‌کنند و عده‌ای سود خود را می‌برند. اگربه‌جای نگاه سیاسی، نگاه علمی و کارشناسی صورت می‌گرفت، کمتر شاهد آفات و تلفات در زمینه بحران آب و کرونا می‌بودیم. آخرکلام اینکه رئیس سازمان تبلیغات اظهارداشت هیات‌ها را به هر قیمت برپا می‌کنیم و در برابر مخالفان می‌ایستیم (نقل به مضمون). خدا عاقبت این مردم را ختم به‌خیر کند که عزاداری بر حفظ جان مردم، غلبه دارد. خدا رحمت کند سعدی را:

به‌هم برمکن تا توانی دلی / که آهی جهانی به‌هم برکند

انتهای پیام

برچسب هااعتراضات خوزستان بحران آب محمدتقی فاضل میبدی واکسیناسیون کرونا کرونا

ارز استان خوزستان نرخ ارز   اخبار برگزیده
  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زدیک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.
فردا فواد ایزدی غنی سازی قانون 

  

خودروهایی که معاینه فنی ندارند در تعطیلات جریمه نمی شوندرئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اعلام اینکه در تعطیلات شش روزه دوربین‌های محدوده طرح ترافیک شهر تهران، خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه نمی‌کنند گفت: ممنوعیت شبانه برقرار است.
خودروتک معاینه فنی تعطیلات پلیس راهور 

  

شکار بزرگ رقیب استقلال برای قهرمانی در آسیاخیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی
خانه فوتبال شکار استقلال آسیا 

  اخبار داغ
  

تعداد بیماران کرونایی آزمون کارشناسی ارشد مشخص شدسخنگوی سازمان سنجش درباره تعداد داوطلبان کرونایی گفت: تعداد بیماران کرونایی ارشد 364 نفر است.
برنا سازمان سنجش 

  

فیزیوتراپیست ها در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این پیام آورده است: فیزیوتراپی با قدمتی بیش از پنجاه سال آموزش آکادمیک به عنوان یکی از دیرپاترین رشته‌های توانبخشی در ایران مطرح است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: ‎امروزه نقش این رشته در پیشگیری، درمان و بازتوانی‌ِ طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها تثبیت شده است. نظام سلامت ایران می‌تواند با الگوبرداری مناسب و علمی از…
مهر درمان بهره وری استقلال 

  

تئوری افزایش قیمت دلار صحیح است؟داده‌ها به نوعی نشان می‌دهند که بانک مرکزی با تغییر انتظارات توانست با عرضه نزدیک به متوسط قیمت دلار را زیر مرز حساس نگه دارد، روند قیمتی و عرضه هفته جاری صحت و سقم این ادعا را مشخص می‌کند.
گسترش افزایش قیمت قیمت دلار 

  

کاهش 70 درصدی فروش سینماهای فرانسه با اعمال مقررات کرونایی جدیدفروش سینمای فرانسه در گیشه‌ها به خاطر قوانین کرونایی جدید 70 درصد افت کرد.
خبرفوری فرانسه دولت امانوئل مکرون 

  

کنترل قیمت دلار توسط بانک مرکزی /نوسان محدود قیمت سکهداده‌ها به نوعی نشان می‌دهند که بانک مرکزی با تغییر انتظارات توانست با عرضه نزدیک به متوسط قیمت دلار را زیر مرز حساس نگه دارد، روند قیمتی و عرضه هفته جاری صحت و سقم این ادعا را مشخص می‌کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار بانک مرکزی 

  

قیمت سکه، طلا و دلار دوم مرداد 1400امروز (دوم مرداد 1400) هر یورو آمریکا به قیمت 28 هزار و 780 تومان رسید.امروز (دوم مرداد1400) قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 10 میلیون و 580 هزار تومان رسید.
فردا قیمت یورو دلار 

  

درگذشت رئیس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر ابتلا به کرونارئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح دعوت حق را لبیک گفت.
ایلنا نیروهای مسلح 

  

فیزیوتراپیست در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این پیام آورده است: فیزیوتراپی با قدمتی بیش از پنجاه سال آموزش آکادمیک به عنوان یکی از دیرپاترین رشته‌های توانبخشی در ایران مطرح است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: ‎امروزه نقش این رشته در پیشگیری، درمان و بازتوانی‌ِ طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها تثبیت شده است. نظام سلامت ایران می‌تواند با الگوبرداری مناسب و علمی از…
مهر درمان بهره وری استقلال 

  

اولین بخش از محموله واکسن کرونای ژاپنی وارد فرودگاه امام شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهرک فرودگاهی امام خمینی (ره) این محموله بیش از یک میلیون دوز (1,087,570) بوده که با هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه امروز وارد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) شد. با توجه به نزدیک شدن به آغاز بازی‌های المپیک، هماهنگی‌های فشرده‌ای برای انتقال این محموله صورت گرفته است. قسمت دوم محموله جمعه، 8 مرداد ماه وارد کشور می‌شود، که شامل یک میلیون و…
مهر بازی فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی 

  

قدردانی عباس عراقچی از ژاپن به خاطر اهدای واکسن کرونامعاون سیاسی وزارت امورخارجه پس از ورود اولین محموله از قریب به 3 میلیون واکسن کرونای اهدایی دولت ژاپ
خبرفوری ژاپن معاون سیاسی دولت 

  

قیمت دلار در مسیر صعود قرار گرفتقیمت دلار در بازار امروز صعود را تجربه کرد و به24680 (بیست و چهار هزار و ششصد و هشتاد ) تومان رسید.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

اتفاقی نوین در بورساساسنامه صندوق سرمایه ‌گذاری املاک و مستغلات در سازمان بورس و اوراق بهادار تدوین شده، که با تدوین مقررات مرتبط به این صندوق ها ابزار جدیدی در حوزه سرمایه گذاری ملک فراهم شده است.
گسترش درآمد سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه