ایلنا   |  اجتماعی  |  

حفظ نهاد شورایاری‌ها برای ارتقای سرمایه اجتماعی تهران ضروری است

نائب‌رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها تاکید کرد: سرمایه اجتماعی شبکه شورایاری‌ها برای توسعه تهران و افزودن بر سرمایه اجتماعی شهری ضروری است.

حفظ نهاد شورایاری‌ها برای ارتقای سرمایه اجتماعی تهران ضروری است

نائب‌رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها تاکید کرد: سرمایه اجتماعی شبکه شورایاری‌ها برای توسعه تهران و افزودن بر سرمایه اجتماعی شهری ضروری است.

به گزارش ایلنا، سید آرش حسینی میلانی عصر امروز در همایش چهار دوره فعالیت شورایاری‌ها و مشارکت اجتماعی در شهر تهران که در تالار شمس برگزار شد، با تشکر از حزب همبستگی برای برگزاری این همایش گفت: برای بررسی فعالیت شورایاری‌ها باید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که آیا اساسا حق محله در شهر تهران معنادار است یا خیر؟ شورایاری‌ها براساس حق محله تشکیل و تعریف می‌شوند و اگر موضوع حق محله توسط مدیریت شهری حذف شود، آنگاه بحث درباره شورایاری بی مفهوم است.

وی با تاکید بر اینکه محلات در برنامه سوم توسعه شهری دارای جایگاه ویژه‌ای هستند، اظهار داشت: متاسفانه شهرداری در زمینه اجرای برنامه سوم براساس محوریت محلات دچار تاخیر است و در این چارچوب، شهرداری باید برنامه خود براساس محلات ارائه دهد. البته در گذشته اسناد توسعه محلی وجود داشته است و شورایاری ها، بعضا در تدوین آنها نقش داشته اند اما انتظاری که از شهرداری وجود دارد، آن است که برش محله ای برنامه سوم توسعه شهری تهران هر چه زودتر آماده کند.

این عضو شورای شهر تهران با طرح این سوال که آیا بدون شورایاری ها سرمایه اجتماعی شهری در تهران خواهیم داشت؟ تصریح کرد: سرمایه اجتماعی به راحتی ایجاد نمی شود بلکه این سرمایه اجتماعی از طریق شورایاری ها و ارتباطی که آنها با مردم دارند، قابل شکل گیری است. به همین خاطر، سرمایه اجتماعی شبکه شورایاری ها برای توسعه تهران و افزودن بر سرمایه اجتماعی شهری ضروری است.

حسینی میلانی با بیان اینکه متاسفانه ما در حفظ سرمایه های اجتماعی مان کوشا نیستیم و به راحتی آن را تخریب می کنیم، خاطرنشان کرد: 20 سال پیش با همت نمایندگان مردم، شورایاری ها ایجاد شدند ولی اکنون با گذشت چهار دوره از فعالیت آن، برخی ها درصدد حذف آن هستند در حالی که باید از این سرمایه حراست کرد. در این چارچوب، شورای شهر تهران از وجود چنین سرمایه ای حمایت می کند و شهرداری نیز باید با این دیدگاه همراه شود.

وی به تشریح دو چالش عمده شهروندی براساس بررسی های علمی انجام در سطح شهر پرداخت و ابراز داشت: نخستین چالش، کاهش احساس تعلق محله ای است. براساس نظرسنجی های انجام شده، حدود یک درصد مردم به محلات خودشان احساس تعلق می کنند که این مسئله خطرناک است و موجب ضربه خوردن به هویت محله ای می شود.

نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری ها ادامه داد: چالش دوم، احساس کم توانی شهروندان در حل و فصل مسائل و آسیب ها است یعنی مردم احساس می کنند که توانی برای حل مسائل و مشکلات شهر خود ندارند در حالی که در دوره جدید مدیریت شهری مشاهده کردید با افزایش مشارکت مردم در اخذ گواهی معاینه فنی خودروها و به ثمر نشستن چند فرایند، تا حدودی شاهد کاهش آلودگی هوا در سطح شهر تهران بودیم. در این چارچوب، شورایاری ها می توانند نقش موثری در افزایش مشارکت اجتماعی برای حل و فصل مسائل ایفا کنند.

حسینی میلانی به نقش شورایاری ها در حل و فصل آسیب اجتماعی، ارزیابی اجتماعی از پروژه های شهری، کاهش معضلات محلات و صیانت از سرمایه هایی نظیر فضاهای سبز بیان کرد: ما در سطح شهر تهران، با مسائلی روبه رو هستیم که موجب تضییع حق شهر می شود که برای رویارویی با آنها و صیانت از حق شهر، چاره ای جز اعتماد به شورایاری ها و تجهیز آنها نداریم.

وی تعبیر شورایاری به بازوان شورای شهر را تقلیل نقش این نهاد اجتماعی به رابط محلات با شورای شهر دانست و یادآور شد: تعبیر درستی که می توان از شورایاری ها داشت، این است که می توان آنها را چشمان شورا دانست. در این رهیافت، آنها می توانند نقش نظارتی ایفا کرده و شورا در اثرسنجی تصمیماتش کمک کنند.

این عضو شورای شهر افزود: به طور مثال، شورای شهر رویکرد جدیدی را درخصوص طرح ترافیک اعمال کرده است. متاسفانه مکانیزمی برای اثرسنجی این تصمیم و مکانیزم جدید نداریم در حالی که شورایاری ها با کمک تشکل های حرفه ای مستقل می توانند چنین نقشی را ایفا کرده و بررسی کنند که طرح جدید ترافیک چه تاثیر واقعی و ملموس در زیست روزمره شهروندان داشته است. در این چارچوب، ستاد هماهنگی شورایاری ها اقدام به طراحی سامانه ای به نام «محله یار» کرده است که براساس آن، تلاش می کند بازخورد تصمیمات مدیریت شهری را به صورت مستقیم از مردم دریافت کرده و مشکلات آنها در محلات به ویژه در مسائل محیط زیستی دریافت کند.

حسینی میلانی با بیان اینکه یکی از نقش های مهم و اصلی شورایاری ها ایفای نقش قهرمان محله، امین محله و ریش سفید محله است، عنوان کرد: این نقش با ایجاد سراهای محلات تضعیف شده اما شورایارها همچنان امین محلات و محل رجوع مردم هستند و تلاش باید کرد با جذب معتمدین و نخبگان محلی این نقش مهم را احیا و تقویت کرد.

نائب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری ها با بیان اینکه تا زمانی که نتوان ارتباطی میان منافع جمعی محلات با پروژه های شهری برقرار کرد شاهد تداوم روال کنونی خواهیم بود، اظهار داشت: در اصلاح ماده 12 اساسنامه شورایاری ها، جایگاه قانونی برای نظردهی و نقش آفرینی شورایاری ها در تنظیم بودجه محلات و همچنین امکان سنجی طرح ها و پروژه‌ها دیده شده و از این رهگذر، می توان امیدوار به گره خوردن منافع جمعی محلات با پروژه های شهری بود.

حسینی میلانی نقش شورایاری ها در مدیریت بحران را برجسته دانست و تصریح کرد: شهر تهران با مشکلات و مسائلی روبه رو است که در این چارچوب باید سازماندهی لازم را در سطح شورایاران انجام داد تا در زمان وقوع بحران، آنها نقش آفرینی کرده و به مدیریت بحران کمک کنند. در سیلاب اخیر نیز شاهد حرکت خودجوش شورایاری در جمع آوری کمک های مردمی بودیم

وی در پایان خواستار افزایش کارایی شورایاری‌ها شد و خاطرنشان کرد: باید تعامل شورایاران با مردم افزایش یابد. باید مهارت و توانمندی‌های شورایاری‌ها به سطحی برسد که شاهد افزایش ضریب اثرگذاری آنها در سطح مردم باشیم که ستاد شورایاری ها برنامه هایی جهت تقویت آموزش‌های گفت‌وگومحور در دست اقدام دارد.

سرمایه آسیب اجتماعی تهران   اخبار برگزیده
  

حتی اگر کسی جنون هم داشته باشد با آمریکا مذاکره نمی‌کندحجت‌الاسلام مجتبی‌ ذوالنور، ‌نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، گفت: آمریکایی‌ها موضوع موشکی و توان دفاعی ما را هدف گرفته‌اند و این موضوع هم طبیعتا به ضرر ماست و ما چرا باید بپذیریم که بر سر توان دفاعی‌مان مذاکره کنیم و آن را کاهش دهیم؟ چرا آمریکایی‌ها موشک داشته باشند و ما نداشته باشیم؟ موضوع دیگر،‌ موضوع برجام است...
مستقل‌آنلاین مجتبی ذوالنور قم مجلس شورای اسلامی 

  

بروجردی: حمله به آرامکو ارتباطی به ایران نداردآمریکا به دنبال راه‌اندازی فریب حداکثری علیه ایران است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی 

  

شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوشنبه گزینه های ممکن علیه ایران را مطرح کردند اما رئیس جمهوری با طرح درگیری دوباره آمریکا در یک جنگ خارجی دیگر مخالفت کرد.
نامه نیوز ترامپ ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

حسین شیخ الاسلام گفت: حملات پهپادی مقاومت یمن در ماه های اخیر به عربستان نشان داد هیچ پایگاه آمریکایی در منطقه امن نیست. معتقدم آمریکا امنیت پایگاه هایش را فدای امنیت ریاض نمی کند.
نامه نیوز ترامپ ایرباس یمن 

  

سرکرده منافقین مرد!علی حسین نژاد، مترجم قدیمی و سابق در بخش روابط خارجی سازمان منافقین در پاسخ به پرسشی درباره «مسعود رجوی» رهبر منافقین که از سال 2003 تاکنون ناپدید شده گفت: سازمان منافقین اخیرا در کنفرانسی که به مناسبت 55امین سال تأسیسش برگزار کرد به مرگ مسعود رجوی اذعان کرد. حسن نژاد تصریح کرد: بی‌تردید مسعود رجوی به عربستان فرار کرد و در آن جا مُرد...
مستقل‌آنلاین مسعود رجوی عربستان مرگ 

  

آمریکا عملا پشت سعودی را خالی کرداقتصادنیوز: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، حمله به تاسیسات نفتی سعودی را پیچیده و دقیق دانست و گفت: سعودی‌ها درخواست حمایت‌های اطلاعاتی یا نظامی بیشتری به آمریکا نداده بودند.
اقتصادنیوز ایران خاورمیانه ایرنا 

  

حمله تند ظریف به امریکا در واکنش به حادثه ارامکو + عکسوزیر امور خارجه کشورمان با انتشار توئیتی با کنایه به آمریکا به ارتکاب جرایم جنگی متجاوزین به یمن با حمایت این کشور اشاره کرد.
شما‌نیوز عکس یمن خبرآنلاین 

  

مهمترین شرط مذاکره با آمریکا لغو تحریم‌های یکجانبه استشرایط ما تامین نشود، در مذاکره چیزی به دست نخواهیم آورد.
مثلث کره شمالی مجلس دهم ترامپ 

  

یک مقام امریکایی : موشک های کروز از ایران به عربستان شلیک شدندیک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری آمریکایی "آ‌بی‌سی نیوز" ادعا کرد: ایران حدود 20 "پهپاد" را به عربستان فرستاده و در کنار آن حدود 12 موشک "کروز" را از خاک کشورش به عربستان شلیک کرده است.
شما‌نیوز مایک پومپئو موشک ایران 

  

حواشی پیرامون خانواده نعمت‌زاده که از شرکت‌داری آنان آغاز شده بود، زمانی اوج گرفت که رسانه‌های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت‌زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده بود.
نامه نیوز حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

آلمان: ارز موازی یورو را قبول نخواهیم کردوزیر دارایی آلمان اعلام کرد که هیچ ارزی به جز یورو برای استفاده در منطقه یورو پذیرفته نخواهد شد.
خبرفوری آلمان ارز مجازی ارز 

  

ریسک‌های بازار متشکل ارزی از نگاه قائم مقام موسسه مللقائم مقام موسسه اعتبارى ملل گفت: احتمال مداخله مستقیم و مدیریت دولت در صورت افزایش نرخ ها، عدم کشف ریسک هاى مترتب بر فعالیت بازار مذکور به دلیل عدم وجود بازارهاى مشابه و تجربیات جهانى و محدودیت فعالیت بازار به معاملات نقدى از ریسک هاى بازار متشکل معاملات ارزى است.
شما‌نیوز یورو دولت تجاوز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رشد آرام دلار و سکه با کم‌توجهی بازار به سیگنال‌های سیاسیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 27 شهریور 1398 بازار طلا و ارز تهران بار دیگر تغییر جهت داد و اینبار به مدار صعودی کم‌شیب بازگشت. با این وجود بازار همچنان بی‌تفاوت به اخبار سیاسی نوسان‌های اندک را ثبت کرد. عصر امروز دلار در بازار آزاد در محدوده 11500 تومانی معامله شد و و صرافی ملی قیمت رسمی دلار و یورو را بدون تغییر و به ترتیب 11400 و 12700 تومان برای فروش اعلام کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران بازی 

  

اقدام سیدجلال حسینی بسیار ارزشمنئ بود (فیلم)حرکات ارزشمند قهرمانان بزرگ ورزشی در هیاهوی ورزش قهرمانی را باید ارج نهاد و بنده به نمایندگی از مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به خصوص شخص وزیر از کاپیتان با اخلاق پرسپولیس بواسطه حرکت ارزشمندی که داشتند تشکر و قدردانی می کنم
ایلنا جلال حسینی ورزش پرسپولیس 

  

کشف چندصد دستگاه استخراج ارز دیجیتال در زنجاناقتصادنیوز؛ رئیس پلیس آگاهی استان زنجان گفت: 809 دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر) به همراه 773 دستگاه منبع تغذیه از سوی عوامل مبارزه با قاچاق و ارز پلیس آگاهی این استان، کشف و ضبط شد.
اقتصادنیوز ارز استان زنجان زنجان 

  

فریب بلیت‌های ارزان کانال‌‌های تلگرامی را نخوریدسرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: زائران عزیز به هیچ وجه فریب قیمت‌های ارزان بلیت
خبرفوری ایران فضای مجازی قیمت 

  

هشدار دادستانی به زائران اربعین: فریب بلیت‌های ارزان کانال‌‌های تلگرامی را نخوریدسرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: زائران عزیز به هیچ وجه فریب قیمت‌های ارزان بلیت هواپیما در سایتها و نرم افزارها، کانال‌های تلگرامی و موارد مشابه را نخوردند و بلیت خود را از شرکت‌های دارای مجوز تهیه کنند.
تسنیم اربعین ایران گرانی 

  

زائران اربعین فریب قیمت‌های ارزان بلیط هواپیما را نخورندسرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور از زائران پیاده روی اربعین خواست تا فریب قیمت‌های ارزان بلیط هواپیما را در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی نخورند.
برنا اربعین قیمت بلیط 

  

3 نفر از کارگران بازداشت شده هپکو آزاد شدند/ با بازداشت کارگران هپکو موافق نیستم/ خواستار آزادی کارگران بازداشت شده هپکو هستیم/ یارانه طبقات متوسط و پایین قطع نمی‌شود/ حمایت از کارآفرین‌ها بازهم با پول‌پاشی/ آیا «خصوصی‌سازی» کلید مبارزه با فساد در خوهر چند منابع محلی خبر از فروکش کردن اعتراضات کارگران هپکو می‌دهند، اما پس‌لرزه‌های اعتصاباتی که حتی تا بستن راه‌آهن سراسری نیز پیش رفت، اخبار مربوط به هپکو را در صدر اخبار سرویس کارگری ایلنا قرار داد.
ایلنا سازمان تامین اجتماعی بازداشت خصوصی سازی 

  

حاجی‌میرزایی: آموزش و‌پرورش به نظام ارزیابی نیاز داردوزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه سند تحول زمانی اجرا می‌شود که تمام ارکان تعلیم‌و‌تربیت با آن آشنا باشند، گفت: عدالت آموزشی و تقویت مدارس دولتی که نگرانی دانش‌آموزان است از اولویت‌های بنده است.
تسنیم آموزش کنکور جوانان