ایلنا   |  اجتماعی  |  

حفظ نهاد شورایاری‌ها برای ارتقای سرمایه اجتماعی تهران ضروری است

نائب‌رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها تاکید کرد: سرمایه اجتماعی شبکه شورایاری‌ها برای توسعه تهران و افزودن بر سرمایه اجتماعی شهری ضروری است.

حفظ نهاد شورایاری‌ها برای ارتقای سرمایه اجتماعی تهران ضروری است

نائب‌رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها تاکید کرد: سرمایه اجتماعی شبکه شورایاری‌ها برای توسعه تهران و افزودن بر سرمایه اجتماعی شهری ضروری است.

به گزارش ایلنا، سید آرش حسینی میلانی عصر امروز در همایش چهار دوره فعالیت شورایاری‌ها و مشارکت اجتماعی در شهر تهران که در تالار شمس برگزار شد، با تشکر از حزب همبستگی برای برگزاری این همایش گفت: برای بررسی فعالیت شورایاری‌ها باید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که آیا اساسا حق محله در شهر تهران معنادار است یا خیر؟ شورایاری‌ها براساس حق محله تشکیل و تعریف می‌شوند و اگر موضوع حق محله توسط مدیریت شهری حذف شود، آنگاه بحث درباره شورایاری بی مفهوم است.

وی با تاکید بر اینکه محلات در برنامه سوم توسعه شهری دارای جایگاه ویژه‌ای هستند، اظهار داشت: متاسفانه شهرداری در زمینه اجرای برنامه سوم براساس محوریت محلات دچار تاخیر است و در این چارچوب، شهرداری باید برنامه خود براساس محلات ارائه دهد. البته در گذشته اسناد توسعه محلی وجود داشته است و شورایاری ها، بعضا در تدوین آنها نقش داشته اند اما انتظاری که از شهرداری وجود دارد، آن است که برش محله ای برنامه سوم توسعه شهری تهران هر چه زودتر آماده کند.

این عضو شورای شهر تهران با طرح این سوال که آیا بدون شورایاری ها سرمایه اجتماعی شهری در تهران خواهیم داشت؟ تصریح کرد: سرمایه اجتماعی به راحتی ایجاد نمی شود بلکه این سرمایه اجتماعی از طریق شورایاری ها و ارتباطی که آنها با مردم دارند، قابل شکل گیری است. به همین خاطر، سرمایه اجتماعی شبکه شورایاری ها برای توسعه تهران و افزودن بر سرمایه اجتماعی شهری ضروری است.

حسینی میلانی با بیان اینکه متاسفانه ما در حفظ سرمایه های اجتماعی مان کوشا نیستیم و به راحتی آن را تخریب می کنیم، خاطرنشان کرد: 20 سال پیش با همت نمایندگان مردم، شورایاری ها ایجاد شدند ولی اکنون با گذشت چهار دوره از فعالیت آن، برخی ها درصدد حذف آن هستند در حالی که باید از این سرمایه حراست کرد. در این چارچوب، شورای شهر تهران از وجود چنین سرمایه ای حمایت می کند و شهرداری نیز باید با این دیدگاه همراه شود.

وی به تشریح دو چالش عمده شهروندی براساس بررسی های علمی انجام در سطح شهر پرداخت و ابراز داشت: نخستین چالش، کاهش احساس تعلق محله ای است. براساس نظرسنجی های انجام شده، حدود یک درصد مردم به محلات خودشان احساس تعلق می کنند که این مسئله خطرناک است و موجب ضربه خوردن به هویت محله ای می شود.

نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری ها ادامه داد: چالش دوم، احساس کم توانی شهروندان در حل و فصل مسائل و آسیب ها است یعنی مردم احساس می کنند که توانی برای حل مسائل و مشکلات شهر خود ندارند در حالی که در دوره جدید مدیریت شهری مشاهده کردید با افزایش مشارکت مردم در اخذ گواهی معاینه فنی خودروها و به ثمر نشستن چند فرایند، تا حدودی شاهد کاهش آلودگی هوا در سطح شهر تهران بودیم. در این چارچوب، شورایاری ها می توانند نقش موثری در افزایش مشارکت اجتماعی برای حل و فصل مسائل ایفا کنند.

حسینی میلانی به نقش شورایاری ها در حل و فصل آسیب اجتماعی، ارزیابی اجتماعی از پروژه های شهری، کاهش معضلات محلات و صیانت از سرمایه هایی نظیر فضاهای سبز بیان کرد: ما در سطح شهر تهران، با مسائلی روبه رو هستیم که موجب تضییع حق شهر می شود که برای رویارویی با آنها و صیانت از حق شهر، چاره ای جز اعتماد به شورایاری ها و تجهیز آنها نداریم.

وی تعبیر شورایاری به بازوان شورای شهر را تقلیل نقش این نهاد اجتماعی به رابط محلات با شورای شهر دانست و یادآور شد: تعبیر درستی که می توان از شورایاری ها داشت، این است که می توان آنها را چشمان شورا دانست. در این رهیافت، آنها می توانند نقش نظارتی ایفا کرده و شورا در اثرسنجی تصمیماتش کمک کنند.

این عضو شورای شهر افزود: به طور مثال، شورای شهر رویکرد جدیدی را درخصوص طرح ترافیک اعمال کرده است. متاسفانه مکانیزمی برای اثرسنجی این تصمیم و مکانیزم جدید نداریم در حالی که شورایاری ها با کمک تشکل های حرفه ای مستقل می توانند چنین نقشی را ایفا کرده و بررسی کنند که طرح جدید ترافیک چه تاثیر واقعی و ملموس در زیست روزمره شهروندان داشته است. در این چارچوب، ستاد هماهنگی شورایاری ها اقدام به طراحی سامانه ای به نام «محله یار» کرده است که براساس آن، تلاش می کند بازخورد تصمیمات مدیریت شهری را به صورت مستقیم از مردم دریافت کرده و مشکلات آنها در محلات به ویژه در مسائل محیط زیستی دریافت کند.

حسینی میلانی با بیان اینکه یکی از نقش های مهم و اصلی شورایاری ها ایفای نقش قهرمان محله، امین محله و ریش سفید محله است، عنوان کرد: این نقش با ایجاد سراهای محلات تضعیف شده اما شورایارها همچنان امین محلات و محل رجوع مردم هستند و تلاش باید کرد با جذب معتمدین و نخبگان محلی این نقش مهم را احیا و تقویت کرد.

نائب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری ها با بیان اینکه تا زمانی که نتوان ارتباطی میان منافع جمعی محلات با پروژه های شهری برقرار کرد شاهد تداوم روال کنونی خواهیم بود، اظهار داشت: در اصلاح ماده 12 اساسنامه شورایاری ها، جایگاه قانونی برای نظردهی و نقش آفرینی شورایاری ها در تنظیم بودجه محلات و همچنین امکان سنجی طرح ها و پروژه‌ها دیده شده و از این رهگذر، می توان امیدوار به گره خوردن منافع جمعی محلات با پروژه های شهری بود.

حسینی میلانی نقش شورایاری ها در مدیریت بحران را برجسته دانست و تصریح کرد: شهر تهران با مشکلات و مسائلی روبه رو است که در این چارچوب باید سازماندهی لازم را در سطح شورایاران انجام داد تا در زمان وقوع بحران، آنها نقش آفرینی کرده و به مدیریت بحران کمک کنند. در سیلاب اخیر نیز شاهد حرکت خودجوش شورایاری در جمع آوری کمک های مردمی بودیم

وی در پایان خواستار افزایش کارایی شورایاری‌ها شد و خاطرنشان کرد: باید تعامل شورایاران با مردم افزایش یابد. باید مهارت و توانمندی‌های شورایاری‌ها به سطحی برسد که شاهد افزایش ضریب اثرگذاری آنها در سطح مردم باشیم که ستاد شورایاری ها برنامه هایی جهت تقویت آموزش‌های گفت‌وگومحور در دست اقدام دارد.

سرمایه آسیب اجتماعی تهران   اخبار برگزیده
  

افشای جاسوسی از مقامات بلندپایه در خاور میانه​اقتصاد نیوز:هکرها با نفوذ به دستکم 10 اپراتور در نقاط مختلف دنیا از جمله خاورمیانه، در 7 سال گذشته به جاسوسی از مقامات بلندپایه پرداخته اند.
اقتصادنیوز جاسوسی خاورمیانه اقتصاد 

  

حسین مرعشی: از اختلاف روحانی و جهانگیری نگران شده ایمحسین مرعشی در روزنامه کارگزاران نوشت:از زمانی که جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور در قانون اساسی تغییر کرد و به جای نخست وزیر در قانون جمهوری اسلامی تعریف شد، همیشه در دولت‌هایی که به عنوان دولت‌های خردمند تعریف می‌شدند، از جایگاه قابل توجهی برخوردار بود.
مثلث حسین مرعشی دولت دوازدهم رئیس جمهور 

  

تست مخفیانه یک خودرو در تهران (تصاویر)به تازگی تصاویری از تست شاسی بلند معروف و هیبریدی BYD یعنی مدل تانگ در خیابان های تهران منتشر شده است که البته ظاهری پوشیده شده با برچسب های مخصوص بدنه دارد اما با توجه به قدمت حضور این خودرو در جهان با یک نگاه می توان حدس زد که با چه خودرویی طرف هستیم.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

وی عصر سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: رهبری حسابی در آمریکا ندارد، و این کار احمقانه‌ای است که ترامپ انجام می‌دهد.
نامه نیوز قم موشک ایران 

  

ترامپ دوباره عقب نشینی کرد : ایران با دولت من مذاکره کندتسنیم : رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از خط و نشان کشیدن برای ایران در فضای مجازی، بار دیگر از ایران خواست که با دولت وی مذاکره کند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستندعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این دست فرمون فکر می کنم که استعفای آقای روحانی اتفاق بیفتد چون او ظرفیت روحی، انرژی، برنامه صحیح و تیم مناسب را در اختیار ندارد بنابراین ادامه این وضعیت تا یک جایی خواهد بود بعد از آن سیستم قفل می کند،
نامه نیوز اصلاح طلبان حسن روحانی سلامت 

  

قیمت خودرو چقدر کاهش پیدا کرد؟ (جدول)قیمت خودرو در چهارمین روز هفته کاهشی محسوس را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، موظف به توقف برخورد با مأموران نیروی انتظامی در ماجرای برخورد با یک مجرم در منطقه تهرانپارس شد.
نامه نیوز بازداشت دیپلماسی نیروی انتظامی 

  

لغو حمله، فریب بزرگفایل صوتی یادداشت لغو حمله، فریب بزرگ را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  

دعوای جهانگیری و روحانیفایل صوتی یادداشت دعوای جهانگیری و روحانی را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  اخبار داغ
  

بازگشت وجوه ارزی راکد به حساب شرکت پتروپارسبا اقدام به‌موقع دستگاه‌های مسئول، وجوه ارزی راکد در یکی از صرافی‌ها به حساب شرکت پتروپارس واریز شد.
ایلنا پتروپارس صرافی وزارت نفت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ریزش قیمت مثقال طلا به زیر مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 5 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با روند کاهش قیمت همراه شد و شیب مدار نزولی سکه نیز تندتر بود. عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده 13100 تومانی رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار زیر مرز 13 هزار تومانی رفت. سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال 4.6 میلیون تومانی و طلای آبشده زیر مرز روانی 1...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

اجرای طرح‌های جداسازی آب‌شرب از آب خام در شهرها راهکاری برای سازگاری با کم آبی استمعاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به تهیه 600 طرح جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها و تصویب 340 طرح در وزارت کشور و ابلاغ آن به شهرداری‌ها، اجرای این طرح را راهکاری برای سازگاری با کم آبی بویژه در مناطق خشک کشور ذکر کرد.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه وزارت کشور وزارت نیرو