برنا   |  فرهنگی  |  

​دختران فراری آسیب دیدگان با تجربه شهر!

یادداشت: مجتبی احمدی

​دختران فراری آسیب دیدگان با تجربه شهر!

در روزگاری که اصولا خیلی از کارگردانان تئاتر به دنبال اجرای نمایشنامه‌های فرنگی هستند و اصولا برای انتخاب نمایشنامه به سراغ نویسندگان اروپایی و آمریکایی می‌روند تا در واقع نیمی از راه را که اتفاقا بخش مهمی از مسیر است را با یک اثر قوی طی کرده باشند، برخی از نویسندگان و کارگردانان تئاتر علاقه‌مند هستند نمایشنامه‌های داخلی و در واقع حاصل فکر و ایده‌ی خودشان را روی صحنه ببرند. 

امید سهرابی که اتفاقاً با فعالیت‌های این نویسنده در سینما و تلویزیون و حتی تئاتر آشنایی دارید، این‌ روزها نمایش "خروس‌لاری"  را روی صحنه تئاتر ایرانشهر برده است تا یک نمایشنامه ایرانی با ساختاری رئالیسم و قصه‌ای نزدیک به آنچه در نزدیک‌ترین لحظات زندگی ما می‌گذرد حاصل این کار باشد.  نمایشی با قصه‌ای که شاید بکر نباشد اما پرداخت باکره‌ای دارد و اتفاقاً در پس آن حرف و حدیث بسیاری برای شنیدن و به فکر فرو رفتن نهفته است.

نمایش "خروس‌لاری" یکی از لایه‌های زیرین همین جامعه است که شاید خیلی به آن دقت نمی‌کنیم، شاید از کنار آن به سادگی عبور می‌کنیم و نگاه اجتماعی‌مان خیلی با آن درگیر نمی‌شود. 

اگرچه این روزها مد است که دغدغه بسیاری از هنرمندان، آرتیست‌ها و  سلبریتی‌ها در رسانه‌های مختلف اطلاع‌رسانی شود اتفاقا نگاه امید سهرابی هم در پرداختن به این موضوع یا بهتر بگویم این معضل اجتماعی دارد، یک دغدغه اجتماعی است. 

"خروس‌لاری" یک تذکر اجتماعی است که نیاز  است شاید بیش از مخاطبان عام، مدیران شهری و مسئولین مرتبط با آسیب‌های اجتماعی هم  مخاطبان مستقیم آن باشند. از بحث محتوایی  نمایش که فاصله بگیریم "خروس‌لاری" یک کلاژ کاملی بود از بازی‌های خوب. 

در واقع می‌‌‌توان گفت که نمایش با تفکر درستی روی کاغذ آمده و با تفکر بهتری انتخاب بازیگر شده و در واقع کستینگ بازیگران به لحاظ سبک و سیاق اجرا، جنس بازی‌ها، چیدمان صحنه‌ها و البته حضور کاراکترها با نگاهی مرتبط با سبککاراتفاق افتاده است و می‌توان آن را نقطه عطف این تئاتر دانست. 

"خروس‌لاری" یک درد نهفته دارد که این درد نهفته در نگاه بازیگران و در واقع شخصیت‌های این نمایش ملموس است. با نگاهی گذرا به  سبک و سیاق اجرا و قصه می‌توان گفت تک تک شخصیت‌های نمایشنامه نمادهایی هستند از دختران امروز جامعه که شاید به آنها توجهی نمی‌شود. نمادهایی از  آسیب‌دیدگان  یک اتفاق که یک حادثه مسیر زندگی‌شان را تغییر داده است و حالا در گاراژ خانوم آقا دور هم جمع شده‌اند و بالاجبار این جنس عجیب و غریب از زندگی را تجربه می‌کنند.

زندگی‌ای که شاید اگر خودشان دست به تغییر آن نزنند هیچ اتفاق جدیدی برای آن رخ نمی‌دهد. بیش از  هر چیز این نمایش تلاش کرده است در دل تراژدی رخ داده فضایی تلطیف شده را در نمایش یک موقعیت ملتهب به تماشاگرش منتقل کند و این مسئله قائدتا نیازمند طراحی شخصیت‌هایی با ویژگی‌های متفاوت و گاه تیپیکال بوده است.

نمایش تک تک شخصیت‌های "خروس لاری" که هر کدام برای خود دارای قصه‌‌ای ویژه هستند در کنار هم و با یک اشتراک ماحصل نمایشی است که روی صحنه می‌بینیم. 

نمایش لحظات خوبی از بازیگری و کارگردانی  را به مخاطبش منتقل می‌کند. بازی‌ها به شکل درستی شکل گرفته‌اند. تک تک شخصیت‌ها جذاب چیدمان شده‌اند و رنگ‌آمیزی منطقی شده‌اند. بازی بسیار خوب نازنین بیاتی و الناز حبیبی در این نمایش تجربه جدیدی به کارنامه این دو بازیگر اضافه می‌‌کند. عاطفه رضوی شاید متفاوت‌ترین نقش زندگی هنری‌اش را در این نمایش تجربه کرده باشد. تک تک بازیگران خانم این نمایش کاراکترهای متفاوتی هستند که هر کدام لحن و نگاه خاص خودشان را در این اثر گرفته‌اند و نکته جالب‌تر اینکه لحظات مختلف این نمایش به رغم اینکه اتفاق مرسوم همیشه پیش چشم مخاطب نیست اما قابل باور و بی تردید تأثیرگذار از آب درآمده است.

"خروس لاری" تنها یک بازیگر مرد دارد. امیرحسین رستمی پسر بامزه و بانمک این روزها تلویزیون (پخش چند باره سریال لیسانسه‌ها) در تئاتر مدل دیگری دیده می‌شود. شاید متفاوت‌تر از همیشه، او  روی صحنه نمایش متفاوت است. آثار تصویری‌اش دیده می‌شود در تمام لحظاتی که او را روی صحنه داریم به اندازه بازی می‌کند و بدون خارج شدن از اندازه چارچوب شخصیت "سلیم" نمودار درستی برای شخصیت در نظر گرفته است.

"سلیم" نمایش "خروس لاری" هم نمادی از شخصیت‌های آسیب‌دیده و بازنده است که حتی زندگی به او اجازه انتخاب هم نمی‌‌دهد. در واقع او برای شکست خوردن همه چیز دارد. امیرحسین رستمی برای ایفای یک نقش جدی نسبت به تعریفی که از او وجود دارد شاید کار سختی داشته باشد اما توانسته‌ است با کنترل و تمرکز  درست روی عضلات صورت، نگاه و حتی اندازه حرکات اندام و استایلش به خواسته‌اش درباره ایفای این نقش برسد.

با توجه به اینکه تمام شخصیت‌های این نمایش (بازیگران خانم) کاراکترهایی نزدیک به تیپ دارند و نیاز است در برخی از لحظات به شکل فیزیکال هم شکل و شمایلی خاص را از بدن و بیان تصویرسازی کنند این اتفاق با کارگردانی درست کنترل شده و توی ذوق نمی‌زند. اتفاقی که بر لب تیغ است  و هر لحظه می‌تواند از قاب نمایش بیرون زده و بر کلیت کار آسیب برساند. نمایش "خروس لاری" نمره قابل قبولی دارد چرا که یک فکر نو و یک گروه بازیگری همراه و  هماهنگ  تشکیل‌دهنده کلیّت  این نمایش هستند.

دختران بازی تئاتر   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین گوشی‌های سامسونگ در بازار ایران +تصویراقتصاد نیوز:سامسونگ برای سال‌هاست که در حوزه کالای دیجیتال فعالیت دارد و در بازار موبایل‌های هوشمند نیز جز بهترین برندها به‌حساب می‌آید. این مدل‌ها با قابلیت‌های گوناگون و در رنج‌های قیمتی مختلف به مارکت عرضه می‌شوند.
اقتصادنیوز سامسونگ اندروید ایران 

  

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذاییشیراز- ایرنا- کشاورزی همواره با چالش های مختلفی مواجه است برخی از این چالش ها حتی سالیان متوالی نیز به طول انجامیده و خساراتی نیز به کشاورزی وارد کرده است با اینحال همواره جنگ کشاورزان با آفت ها همچنان تداوم دارد و این جنگ، مبارزه برای بقا و امنیت غذایی است.
ایرنا کشاورزی شیراز ایرنا 

  

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابستهعباس علیزاده گفت : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است.
برنا اسید پاشی شیراز فضای مجازی 

  

استقلال ستاره خود را ارزان نمی فروشدباشگاه استقلال با انتقال مهاجم جوان خود به لیگ کویت مخالفت کرد.
خودروتک باشگاه استقلال استقلال ستاره 

  

جزئیات بسته ارزی جدید /بازار متشکل ارزی از نوسانات قیمت جلوگیری می کنداقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: بسته جدید ارزی تکمیل کننده سیاست‌های کلی بانک مرکزی در سال گذشته است.
اقتصادنیوز قیمت پتروشیمی بانک مرکزی 

  

آمار بازگشت ارزهای صادراتی از امروز به فردا متغیر استوزیر اقتصاد با بیان اینکه آمار بازگشت ارزهای صادراتی به صورت روزانه متغیر است، بخشی از ثبات بازار را به خاطر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ارزیابی کرد.
ایلنا حذف صفر از پول ملی اقتصاد بانک مرکزی 

  

وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام شدتهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر کار حقوقی و قانونی از طرف حاکمیت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی کارهای مربوط به خود شرکت در حال انجام است.
ایرنا اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

اختصاص تسهیلات به واحدهای نساجی و پوشاک/ ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با توسعه صنعت نساجی و پوشاکمدیرکل صنایع نساجی و پوشاک با بیان اینکه برای توسعه این صنعت تسهیلاتی در نظر گرفته شده، گفت: صنعت نساجی و پوشاک می‌تواند با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد اشتغال و ارزش افزوده داشته باشد.
ایلنا کاهش نرخ بهره نساجی بودجه 

  

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز