گسترش   |  اجتماعی  |  

راز کلاهبرداران ایرانی ارز دیجیتال بر ملا شد

خبر کلاهبرداری صرافی رمزارز اکسننس، اعتراض بسیاری از کاربران این صرافی رمزارز را در پی داشت؛ تا جایی که در همهمه اظهارنظر‌ها و نگرانی‌های کاربران، برخی از مالباختگان این صرافی راز‌هایی را برملا ساختند.

راز کلاهبرداران ایرانی ارز دیجیتال بر ملا شد

پس از انتشار خبر کلاهبرداری مدیرعامل صرافی اکسننس، مالباختگان نسبت به دارایی‌های خود در این صرافی رمزارز اظهار نگرانی کردند. این در حالی است که فعلا سایت این صرافی و حساب‌های مالک آن مسدود شده است.

داستان یک کلاهبرداری مشکوک

یکی از مالباختگان صرافی اکسننس گفت: زمانی که متوجه شدم که مالکان این صرافی کلاهبردار هستند اقدام به شکایت کردم و در پی آن دادستان حکم به مسدود شدن درگاه پرداخت این صرافی داد.

وی که خواست نامش فاش نشود، ادامه داد: درگاه پرداخت این صرافی به دستور دادستان در حال حاضر مسدود شده است.

مدیر صرافی اکسننس آزاد است

این مالباخته با بیان اینکه سه نفر در این پرونده دست دارند، گفت: آقایان «الف.ز»، «ف.م» و «ع.آ» سه فردی هستند که به نحوی در مدیریت این صرافی سهم دارند. درگاه پرداخت صرافی اکسننس به نام مدیر مجموعه که فردی 22 ساله است، بود. فرد دوم پدرخوانده مدیر صرافی بوده که دامنه سایت به نام اوست. در این میان «ع. آ» ایده این صرافی را مطرح کرده و مدیر پروژه است.

وی گفت: هرچند مدیر صرافی به دلیل اینکه صاحب حساب متصل به درگاه پرداخت این صرافی است مقصر اصلی است، اما در حال حاضر او به زندگی عادی خود ادامه می‌دهد و ماجرای کلاهبرداری را انکار می‌کند و اذعان دارد که «ع.آ» سایت را هک و حساب وی را خالی کرده است.

سناریوی ساختگی هک سایت صرافی اکسننس

مالباخته صرافی اکسننس با بیان اینکه مدیر صرافی و پدرخوانده وی سناریویی ساختگی از کلاهبرداری ساخته اند تا مردم را فریب دهند، گفت: «ع.آ» در حال حاضر به دلیل پرونده دیگری در زندان است، اما مسئولیت این کلاهبرداری را نیز بر عهده گرفته است. این در حالی است که این فرد مالی ندارد که پاسخگوی مالباختگان باشد؛ بنابراین به نظر می‌رسد مدیر صرافی اکسننس و صاحب دامنه آن و نفر سوم این سناریو را چیده اند تا قاضی حکم بر اعسار دهد و دست مالباختگان در پوست گردو بماند.

این فرد ادامه داد: «ع.آ» شرکتی به نام «عالی پردازان آتیه» در تهران داشته که از طریق این شرکت، کلاهبرداری بزرگی را در سال‌های قبل انجام داده و به جرم جعل اسناد دولتی محکوم شده است. زمانی که به قید وثیقه آزاد بوده در پروژه اکسننس همکاری داشته و در این کلاهبرداری شرکت کرده است. شنبه هفته گذشته این فرد خود را به زندان معرفی کرده و اعترافی نوشته مبنی بر اینکه در ترید، سرمایه‌های مردم را باخته است و بدین گونه خود را بدون هیچ دارایی معرفی می کند.

ارائه درگاه پرداخت تنها با یک کد ملی

این مالباخته ادامه داد: این سه فرد سناریویی نوشته اند تا مردم را فریب بدهند. در اصل سرمایه مردم به حساب مدیر صرافی رفته و از حساب او خارج شده و در این میان شرکتی که به این فرد درگاه پرداخت داده، مقصر است، زیرا تنها با اخذ یک کد ملی و بدون هیچ مجوزی درگاه داده است.

این فرد با بیان اینکه مدیر صرافی اکسننس آزادانه در شهر می گردد، گفت: پرونده در دست بررسی است و قاضی تا زمانی که پرونده تکمیل و مستندات کامل نشود وی را احضار نمی‌کند. به زودی پرونده تکمیل خواهد شد و این فرد می‌بایست پاسخگو باشد.

هشدار به فعالان بازار ارز دیجیتال

مالباخته صرافی اکسننس با بیان اینکه مدیر صرافی در یک بازه یک روزه 600 میلیون تومان را به صورت چند 50 میلیون به حساب 8 نفر واریز کرده است، گفت: علاوه بر حساب مدیر صرافی، حساب این 8 نفر هم مسدود شده تا در مورد دلیل این واریزی‌ها از این افراد بازجویی شود.

وی ادامه داد: در همان روز مدیر صرافی با مبلغی دیگر تتر خریده است.

این فرد با هشدار به سرمایه گذاران بازار رمزارز گفت: در انتخاب صرافی خود دقت کنید و توجه داشته باشید که درگاه پرداخت این شرکت به نام «الف» امنیت لازم را ندارد، زیرا با یک شماره مجازی و به فردی 22 ساله درگاه پرداخت داده است.

سکوت حاکمیت در مقابل فعالیت بی ضابطه صرافی‌های رمزارز

نام متهمان این پرونده و درگاه ارائه دهنده این صرافی محفوظ است. اما نکته مهم فعالیت بی ضابطه صرافی‌های رمزارز است.

هرچند برخی مسئولان بی منفعت از فعالیت این صرافی‌ها نیستند؛ اما نمی‌توان چشم بر مردمی بست که در میان این بی قانونی سرمایه خود را از دست داده اند. به زودی با فعالیت بی ضابطه این صرافی‌ها شاهد موج انبوه زیان دیدگان این بازار در ایران خواهیم بود. مردم مراقب باشند.

 

منبع: اقتصاد 24

ارز کلاهبرداری صرافی   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا