اعتماد   |  سیاسی  |  

دود تاخیر در تصویب بودجه سالانه به چشم مردم می‌رود

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم گفت: تصویب نشدن بودجه به ضرر مردم و کشور است. اگر نماینده‌ای به منافع مردم فکر کند نباید در تصویب بودجه تاخیر ایجاد کند چون دود این اقدام به چشم مردم می‌رود.

دود تاخیر در تصویب بودجه سالانه به چشم مردم می‌رود

اعتمادآنلاین| براساس قانون وقتی بودجه در دستور کار مجلس قرار دارد باید بدون وقفه بررسی شود. حتی تاکید شده که در چند نوبت و فشرده انجام شود، اما دستورکار دیگری وارد مسئله بودجه نشود. 

 

نمایندگان مجلس یازدهم در ادامه جنجال‌آفرینی‌های خود از صبح امروز بررسی بودجه 1400 را متوقف کرده‌اند. نمایندگان قبل از آغاز صحن علنی، جلسه غیرعلنی تشکیل دادند و آنگونه که در اخبار منتشر شده به بررسی بیانیه مشترک علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و گروسی، رئیس آژنس بین‌المللی انرژی اتمی پرداخته‌اند. پس از پایان جلسه غیرعلنی جنجال‌ها آغاز شد. نمایندگان در صفحات رسمی خود در توییتر و در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر از توقف بودجه کشور و انتظار برای پاسخگویی دولت درباره این بیانیه دادند.

 

پس از آن هم که جلسه علنی آغاز شد مجلس براساس قانون وارد بررسی بودجه 1400 نشد و بیانیه مشترک به عنوان دستورکار جدید مجلس اعلام شد.

 

ناصر قوامی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم درباره امکان تغییر دستور مجلس در حین بررسی بودجه سالانه کشور تاکید می‌کند: نخیر چنین اتفاقی نمی‌تواند رخ دهد. براساس قانون وقتی بودجه در دستور کار مجلس قرار دارد باید بدون وقفه بررسی شود. حتی تاکید شده که در چند نوبت و فشرده انجام شود، اما دستورکار دیگری وارد مسئله بودجه نشود.

او می‌افزاید: بودجه اولویت ویژه دارد و ماده واحده است و وقتی در دستور قرار می‌گیرد، باید همه تبصره و مواد با هم بررسی شود.

 

قوامی در ادامه توضیح می‌دهد: حتی درباره طرح‌های دیگر هم وقتی یک موضوع در دستورکار قرار می‌گیرد، اولویت داشته که در دستور قرار گرفته و باید براساس همان اولویت بررسی شود.

 

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم همچنین با تاکید بر این موضوع که تاخیر در تصویب بودجه سالانه کشور عواقب زیادی برای مردم و مملکت به همراه دارد، عنوان می‌کند: تصویب نشدن بودجه به ضرر مردم و کشور است. اگر نماینده‌ای به منافع مردم فکر کند نباید در تصویب بودجه تاخیر ایجاد کند چون دود این اقدام به چشم مردم می‌رود.

 

او ادامه می‌دهد: به هر حال پروژه‌های عمرانی که همین الان هم متوقف است، متوقف‌تر می‌شود. دولت باید به کامندهای خود حقوق بدهد و با تاخیر در تصویب بودجه مردم و دولت دچار مشکل می‌شوند. بنابراین تصویب نکردن بودجه مستقیما با منافع مردم در ارتباط است.

 

این نماینده مجلس ششم همچنین درباره بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی و رئیس آژنس بین‌المللی انرژی اتمی که نمایندگان مجلس به آن ایراد دارند و به همین دلیل هم بررسی بودجه را متوقف کرده‌اند، می‌گوید: ارتباطی بین برجام و برنامه‌ هسته‌ای کشور با مجلس وجود ندارد. مجلس قانونی را مصوب کرده و دولت هم براساس آن قانون و شرایط سیاسی و بین‌المللی کشور پیش می‌رود. آنجا مسائل سیاسی وجود دارد که رهبری هم بر آن اشراف کامل دارند. اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد خود رهبری در آن دخالت می‌کنند.

 

گفتنی است که براساس ماده 180 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی بودجه، دستورکار مجلس جز در موارد فوریت دارد و مشخص شده نباید تغییر کند.

 

در تبصره «و» ماده 180 تاکید شده است: مادام که لایحه برنامه در صحن مجلس مورد بررسی است، مجلس نطق نخواهد داشت و هیچ طرح یا لایحه‌ای جز طرح‌ها و لوایح سه ‌فوریتی و نیز تحقیق و تفحص، استیضاح و رأی اعتماد در دستور قرار نخواهد گرفت و مجلس در تمامی ایام به‌جز ایام تعطیل حداقل شش و حداکثر هشت ساعت جلسه علنی خواهد داشت. در موارد استثناء با تصویب مجلس، این زمان تا ده ساعت قابل افزایش است.

 

همچنین در تبصره «ه» همین ماده 180 تاکید شده که لایحه بودجه به صورت یک ماده واحد بررسی می شود و بعد از بررسی بودجه، بررسی پیشنهادهای نمایندگان و الحاق آنها و تصویب همه موارد و تبصره‌ها بار دیگر کل بودجه به صورت یک ماده باید به رای نمایندگان گذاشته شود.

 

منبع: داتیکان

بودجه لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

ابتلای 2 نفر دیگر در قم به کرونای انگلیسیرئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: طی 24 ساعت منتهی به چهاردهم اسفندماه 30 بیمار با علائم ویروس کرونا در مراکز درمانی این استان پذیرش شدند.
۵۵ آنلاین قم بیمارستان ویروس 

  

تست کرونای مجید صالحی مثبت شد/ پای کرونا به خواب دوستان باز شد/ همراه با تصویرمجید صالحی بازیگر سینما و تلویزیون با اعلام مثبت بودن تست کرونایش به خواب عجیب یکی از دوستانش اشاره کرد.
برنا خواب سینما تلویزیون 

  

احضار رئیس پیشین و هیات مدیره سازمان بورسنایب رییس مجلس شورای اسلامی در توئیتی از احضار رئیس پیشین و هیات مدیره سازمان بورس خبر داد.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

کرونای انگلیسی اولین قربانی خود را در قم گرفترئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: یکی از بیماران مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی که در یکی از مراکز درما
خبرفوری قم ویروس 

  

چرا گروه خونی A به کرونا حساس ترند؟محققان آمریکایی در بررسی جدید شواهد بیشتری دست پیدا کردند که نشان میدهد افرادی که دارای نوع خاصی از گروه خونی هستند بیشتر احتمال دارد به بیماری کووید-19 مبتلا شوند.
مستقل‌آنلاین حوزه ویروس ژن 

  

زمینه ورود نمایشگاه ‌ها به بورس فراهم شودرضا خواجه نائینی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری و رییس هیئت مدیره نمایشگاه بین المللی مشهد، در نخستین نشست تخصصی اعضای فراکسیون زیرساخت های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعات مهم در توسعه صنعت نمایشگاهی در نگاه بلند مدت ورود شرکت های نمایشگاهای بین المللی به بازار بورس است.
گسترش مجلس شورای اسلامی دولت مشهد 

  

خبر مهم ایران خودرو برای خریداران/ حباب قیمت خودرو ترکیدبابک رحمانی، معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو ایجاد آرامش در بازار خودرو را مسیر پیش گرفته ایران‌خودرو اعلام کرده و تصریح کرد: افزایش عرضه، سبب شکست حباب بازار و ایجاد روند کاهش در قیمت بازار شده است.
اقتصادنیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

کورس مرگبار کرونا و خودکشیبراساس گزارش ها و آمارهای منتشر شده، میزان خودکشی در یک سالی که دنیا درگیر همه گیری کرونا شده است افزایش یافته است.
اقتصادنیوز خودکشی 

  

تصاویر: مانور خودرویی «هشدار کرونا»مانور خودرویی «هشدار کرونا»امروز پنج شنبه در اهواز برگزار شد.
فردا اهواز 

  

توصیه مهم رییس مرکز بهداشت به مسافران در ایام کرونارییس مرکز بهداشت شرق اهواز ضمن توصیه به مسافران برای خودداری از ازدحام در فرودگاه اهواز برای انجام تست کرونا گفت:مسافران 24 ساعت قبل از پرواز برای انجام تست کرونا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.
مستقل‌آنلاین اهواز فرودگاه سفر