مهر   |  فرهنگی  |  

نظام علی جهان متوسل را به مقصود می‌رساند/واسطه‌، نافی توحید نیست

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات به‌نشر کتاب «آواز آسمانی عشق» نوشته حمیدرضا سهیلی را با شمارگان هزار نسخه، 192 صفحه و بهای 23 هزار تومان منتشر کرد. این کتاب شامل 30 روایت از شفایافتگان حرم حضرت ثامن الحجج (ع) است که به صورت داستان بازنویسی شده‌اند. گویا در اصل روایت‌ها هیچ تغییری داده نشده است و صرفا برای جذاب کردن آنها برای مخاطب تغییرات اندکی در فرم نوشته‌ها انجام گرفته است…

نظام علی جهان متوسل را به مقصود می‌رساند/واسطه‌، نافی توحید نیست

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات به‌نشر کتاب «آواز آسمانی عشق» نوشته حمیدرضا سهیلی را با شمارگان هزار نسخه، 192 صفحه و بهای 23 هزار تومان منتشر کرد. این کتاب شامل 30 روایت از شفایافتگان حرم حضرت ثامن الحجج (ع) است که به صورت داستان بازنویسی شده‌اند. گویا در اصل روایت‌ها هیچ تغییری داده نشده است و صرفا برای جذاب کردن آنها برای مخاطب تغییرات اندکی در فرم نوشته‌ها انجام گرفته است.

«آتش و احساس»،‌ «دخیل معجزه»،‌«سرنوشت»، «اختر شفا»، «با پای زخمی»، «وصیت»، «سوژه»، «با من حرف بزن»، «عطش و آب»، «باز باران»، «ماه شیرین»، «سرمای گرم یک شب زمستانی»، «رویا»، «یاد کودکی»، «در نهایت ناامیدی»، «لب‌های تشنه»، «هراس»، «لبخند برای کسی که خنده را گم کرده بود»، «بهای دل شکسته»، «آواز آسمانی عشق»، «خورشید در کنار او»، «جمعه روز خوبی بود»، «مردی از جنس شرافت»، «یک پنجره امید»، «شط طویل شب»، «صدای پای مرگ»، «عصر یک روز پاییزی»، «گره وا شده»، «تبسم عشق» و «آخرین سفر» عناوین روایت‌های ارائه شده در این کتاب است.

هرکدام از این روایت‌ها جذابیت داستانی نیز دارند و مخاطبان را سرگرم می‌کنند، اما مخاطب نباید فراموش کند که همه روایت‌ها در واقعیت رخ داده‌اند و تخیل نویسنده نیستند. اصلی‌ترین مفهوم در این روایت‌ها «توسل» است.

در تفکر شیعی و سایر فرق اسلامی (بجز وهابیت) مساله توسل و شفاعت امری پذیرفته شده و عقلانی است و منافاتی با توحید ندارد. عموم علمای شیعه و اهل سنت توسل را مشروع و جایز می‌دانند البته با این شرط که اصل اساسی توحید زیرسوال نرفته و موجودی در عرض خدا و مستقل در اثر قرار داده نشود. به عبارتی مساله توسل هم باید بدل به معیاری برای توحید عملی شود.

در نظرگاه توحیدی شیعه، واسطه‌های وسیله‌ای هستند که از جانب حضرت باری تعالی ماموریت خاصی را بر عهده دارند. کنش این واسطه‌ها به این گونه نیست که به صورت مستقل صاحب اثر باشند، بلکه اثر آنها به اذن خداست. به عبارتی به هیچ عنوان هیچ چیز غیر از امر باری تعالی در نظام آفرینش موثر نیست و باور به غیر از این، مخالفت با توحید است.

بنابراین انسان موحد، واسطه‌ها را بدون استقلال می‌بیند. یعنی اگر در هنگام بیماری، سختی‌ها و مشکلات به ائمه معصومین(ع) متوسل می‌شود و انتظار رفع مشکلاتش را دارد، خود به خوبی می‌داند که اثر ائمه در شفا و یا حل مشکلات به اذن حضرت حق است. پس در اصل این ایمان قلبی و «جانی» به قدرت پروردگار و ایمان به یاری اوست که باعث توسل می‌شود. به عبارتی توسل با این جملات آغاز می‌شود: «خدایا به واسطه پیامبر یا ائمه یا فلان بنده خوبت به تو متوسل می‌شوم تا دعای مرا اجابت و خواسته مرا بر آورده سازی.»

در نهایت اینکه وقتی یک مسلمان معتقد در زمان شدت و سختی و هنگامه‌ای که همه درها به رویش بسته شده و تمام تلاش خود را انجام داده اما به نتیجه‌ای نرسیده، متوسل به امام علی بن موسی الرضا (ع) می‌شود تا به واسطه ایشان، حضرت حق از شدت مشکلاتش بکاهد. ایمان «جانی» به این نکته که حضرت حق هیچگاه بنده‌اش را تنها نمی‌گذارد، مهم‌ترین عامل برای کاسته شدن از شدت مصائب است.

اینکه توسل‌ها در بسیاری از مواقع به لطف خدا به نتیجه مطلوب می‌انجامد، در قالب مباحث مربوط به اساطیر در تفکر غربی نیز مطرح شده است. فراموش نکنیم که مفهوم «توسل» یک سرنمون در اندیشه مذهبی است و این‌گونه نیست که مثلا همزمان با آغاز دعوت پیامبر مکرم اسلام زاده شده باشد. این مفهوم در هر فرهنگی به شکلی حضور داشته است. در منظومه فکری میرچا الیاده، اسطوره شناس برجسته رومانیایی «اسطوره خمیرمایه دین است.»

به باور الیاده انسان جوامع سنتی دارای نظام فکری هماهنگی است که نسبت او با عالم هستی را تعیین کرده و به زندگی او ارزش و معنا می‌بخشد. در این نظام فکری مفاهیمی همچون هستی، نیستی، زمان و ابدیت به صورتی تمثیلی و رمزوار و با زبانی اشارت آمیز بیان می‌شود. هر اسطوره، نماد و آیین عبادی بیانگر شناخت وضعیتی خاص در عالم هستی است. این شیوه تفکر که ناشی از قوه مخیله اوست نه تنها اساس هستی شناسی آغازین است، بلکه هنوز نیز جزیی اساسی از ضمیر ناخودآگاه انسان عصر کنونی به شمار می‌رود که همواره از راه‌های پنهانی و صورت‌های ناشناخته خود را آشکار می‌کند. در این معنا هر

اسطوره، نماد و آیین عبادی بیانگر شناخت وضعیتی خاص در عالم هستی است و به این ترتیب به حقیقتی ماوراء الطبیعه اشاره دارد.

الیاده تبیین می‌کند که یک انسان دین‌ورز تنها در یک جهان مقدس می‌تواند به طور معنادار زندگی کند. زیرا تنها در چنین جهانی، که دارای وجود واقعی است، او در هستی سهیم می‌شود. این نیاز به زندگی در جوار یک مرکز مقدس، در جوار موجودات الهی یا در جوار منبع مقدس بیانگر آن است که این تنها راه بهره‌مندی از وجود و زندگی واقعی برای انسان دین‌ورز است. هر چیزی غیر از این موهوم و واهی خواهد بود.

شاید بتوان در این معنا بحث کرد که وقتی تمام قدرت ذهنی این انسان دین‌ورز به این سمت می‌رود که توسل می‌تواند او را نجات دهد، نظام علی و معلولی جهان نیز به‌گونه‌ای پیش می‌رود تا این امر رخ دهد.

در بخشی از روایت «مردی از جنس شرافت» این کتاب می‌خوانیم: «شرافت در اتاقش تنها بود. زن تا آخر شب در کنارش مانده بود و بعد رفته بود تا سری به خانه و بچه‌ها بزند. شرافت در تنهایی گریست و از خدا طلب شفا کرد.

- خدایا تو کمک کردی تا شرافت خوش قول‌ترین خیاط شهر بشود. من شرافت کارم و قولم و اعتماد مردم را از تو دارم، پس خودت یاوری کن تا این شرافت برای شرافت باقی بماند. ترا به امام هشتم قسم می‌دهم مرا از این درد برهان.

در دردهای بی‌شمار از هوش رفت. دکتر به بالینش آمد و دستی بر پیشانی‌اس گذاشت. از اثر دست او حرارتی در پیشانی‌اش ایجاد شد. حرارت به همه تنش پیچید. چشم باز کرد و به جای دکتر مردی نورانی را بالای سر خود دید.

- شما کی هستی؟

- همان که خدا را به او قسم دادی.

- یا امام رضا(ع).

شرافت از جا برخاست. سکوت و تنهایی به خانه نگاهش ریخت. اتاق خالی بود و کسی بالای سرش نبود. عرق بر پیشانی‌ و پشتش نشسته بود. سرش را روی بالش گذاشت و نگاهی را به سقف داد. صدای زمزمه دعا و همهمه حرم در ذهنش پیچید.

صبح که همسرش به بیمارستان آمد از او خواست تا اسباب سفرش به مشهد را مهیا کند.»

به طور کل نباید به مساله شفا گرفتن، نگاهی غیرواقعی داشت و تمامی روایت‌ها را رد کرد. تفسیر این روایات می‌تواند گوشه‌های مهمی از دین‌ورزی عقلانی را نیز تبیین کند.  همچنین نباید فراموش کرد که مساله توسل، پس از طی کردن تمامی راه‌های ممکن و نرسیدن به مقصود از طریق آنها، معنا پیدا می‌کند.

خبرنگار عشق نویسنده   اخبار برگزیده
  

بازجویی و اخراج ایرانی‌ها از آمریکااقتصادنیوز: دانشجوی ایرانی پس از ورود به فرودگاه، بازداشت شد.
اقتصادنیوز نیویورک دانشجو فرودگاه 

  

گزارش اندیشکده واشنگتن : ترس بزرگ پوتین پس از ترور سردار سلیمانی​ به دنبال ترور سردار سلیمانی، پوتین به صورت علنی از این بحران صحبت نکرد، اما بیانیه ای که از سوی کرملین صادر شد، حکایت از آن داشت که رئیس جمهور روسیه با همتای فرانسوی خود در این باره صحبت کرده است و طبق این بیانیه، هر دو رئیس جمهور، در خصوص ترور سردار سلیمانی، اظهار نگرانی کرده اند.
مثلث واشنگتن سردار آزمون سردار سلیمانی 

  

یک نماینده مجلس گفت: تا آنجایی که من می‌دانم جبهه پایداری می‌خواهد لیست دهد، مجمع اصولگرایان و یکی دو گروه دیگر نیز شنیده‌ام می‌خواهند لیست جداگانه بدهند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اصولگرایان 

  

یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای آینده تعداد آمار کاندیداهای رد صلاحیت شده در انتخابات مجلس یازدهم کاهش خواهد یافت.
نامه نیوز انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس 

  

دور جدید فروش کوئیک R از امروزفروش فوری اقساطی کوییک به صورت اینترنتی از امروز اول بهمن ماه آغاز خواهد شد.
خودروتک ماه خبرآنلاین رنگ 

  

فیلم دیده نشده از آتش سوزی پلاسکویک فیلم دیده نشده از تلاش دو آتشنشان برای خروج از پنجره پلاسکو، هنگام فرو ریختن ساختمان به تازگی منتشر شده است. ساختمان پلاسکو در تهران سه سال پیش آتش گرفت.
مستقل‌آنلاین آتشنشان آتش سوزی پلاسکو 

  

یک انتخابات آزاد می‌تواند شکاف بین حاکمیت و مردم را ترمیم کند/ با رفتار شورای نگهبان امکان مشارکت فعال از ما گرفته شدقائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: نهادهای انتخاباتی می‌توانند با شکل‌گیری بستر یک انتخابات آزاد شکاف بین حاکمیت و مردم و همچنین بی‌اعتمادی‌ها را پر و ترمیم کنند.
ایلنا رقابت انتخاباتی انتخابات مجلس رئیس جمهور 

  

طرح فروش اعتباری 3 مدل پژو توسط ایران خودرو از امروزطرح جدید فروش اقساطی 3 محصول ایران خودرو از امروز اول بهمن ماه 98 آغاز شده و فردا نیز ادامه خواهد داشت.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

پمپ بنزین‌ هایی که هوا به مشتریانشان می‌ فروشند!آیا یک لیتر پمپ بنزین‌ ها واقعا یک لیتر است؟! بعد از سه برابر شدن قیمت بنزین داستان های عجیبی از کم شدن بنزین پس از هربار سوخت گیری تا هوا فروختن جایگاه ها شنیده شد. اما واقعیت داستان چیست؟
مستقل‌آنلاین بنزین قیمت 

  

ترامپ به متحدان نزدیک خود تاکید کرده درگیری با ایران دیوانگی استپایگاه دیلی بیست نوشت: دو فردی که بعد از ترور سردار سلیمانی با ترامپ صحبت کرده‌اند، می‌گویند هرچند که او در محافل عمومی از تشدید تنش با ایران دفاع می‌کند، اما همچنان به صورت خصوصی به متحدان نزدیک خود تاکید کرده که درگیری با ایران دیوانگی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ مصاحبه 

  اخبار داغ
  

تشکیل مجلس انتصابی ارزش سیاسی دارد و نه حقوقی/ ضد انقلاب که در انتخابات ثبت نام نمی‌کندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان می‌گوید: ضد انقلاب که، اصلا نظام را قبول ندارد که بخواهد ثبت‌نام کند.
برنا اصلاح طلبان 

  

رشد ماهانه شاخص قیمت‌ها زیر ذره‌بین؛ آیا حباب تورم بنزین در دی‌ماه تخلیه شد؟+نموداراقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار در دی ماه می‌گوید تورم حاصل از افزایش قیمت بنزین در این ماه تخلیه شده است.
اقتصادنیوز شاخص قیمت افزایش قیمت 

  

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بیش از 43 میلیون نفر در کشور تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: بیش از 3 میلیون نفر در کشور مستمری بگیر اصلی هستند.
صراط درمان سازمان سنجش سازمان تامین اجتماعی 

  

کاهش 1.4 درصدی تورم در دی‌ماهبنا بر اعلام مرکز آمار تورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید. به گزارش ایسنا، اعلام مرکز آمار از شاخص تورم در دی ماه سال جاری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه دی ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 38,6 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، … نوشته کاهش 1.4 درصدی تورم در دی‌ماه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز تورم ماه شاخص 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر مسیر دلار و سکه به مدار نزولی با آغاز بهمن‌ماهاقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه اول بهمن‌‌ماه 1398 قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد از مدار افزایشی ملایم به مدار کاهشی کم‌شیب تغییر مسیر داد و با نزول از مرز حمایتی 13500 تومانی در محدوده 13400 تومانی مستقر شد. امروز سکه طرح جدید روی مدار نزولی تندتری کاهش قیمت یافت و از سقف محدوده 4.8 میلیون تومانی به نیمه پایین این محدوده منتقل شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

تورم کم شد/38.6 درصد در دی‌ماهتورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید.
خبرفوری تورم ماه شاخص 

  

تأکید استاندار مرکزی بر انتقال حساب‌ دهیاری‌ها و ارزش افزوده به پست‌بانک‌ایرانسیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در نشست مشترک با مجتبی باقری مدیرشعب پست بانک استان بر انتقال حساب‌ دهیاری‌ها و ارزش افزوده به این بانک تأکید کرد.
شما‌نیوز اشتغال صندوق توسعه ملی تولید 

  

تورم کم شدتورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید.
شما‌نیوز تورم ماه خبرنگار