مهر   |  فرهنگی  |  

نظام علی جهان متوسل را به مقصود می‌رساند/واسطه‌، نافی توحید نیست

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات به‌نشر کتاب «آواز آسمانی عشق» نوشته حمیدرضا سهیلی را با شمارگان هزار نسخه، 192 صفحه و بهای 23 هزار تومان منتشر کرد. این کتاب شامل 30 روایت از شفایافتگان حرم حضرت ثامن الحجج (ع) است که به صورت داستان بازنویسی شده‌اند. گویا در اصل روایت‌ها هیچ تغییری داده نشده است و صرفا برای جذاب کردن آنها برای مخاطب تغییرات اندکی در فرم نوشته‌ها انجام گرفته است…

نظام علی جهان متوسل را به مقصود می‌رساند/واسطه‌، نافی توحید نیست

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات به‌نشر کتاب «آواز آسمانی عشق» نوشته حمیدرضا سهیلی را با شمارگان هزار نسخه، 192 صفحه و بهای 23 هزار تومان منتشر کرد. این کتاب شامل 30 روایت از شفایافتگان حرم حضرت ثامن الحجج (ع) است که به صورت داستان بازنویسی شده‌اند. گویا در اصل روایت‌ها هیچ تغییری داده نشده است و صرفا برای جذاب کردن آنها برای مخاطب تغییرات اندکی در فرم نوشته‌ها انجام گرفته است.

«آتش و احساس»،‌ «دخیل معجزه»،‌«سرنوشت»، «اختر شفا»، «با پای زخمی»، «وصیت»، «سوژه»، «با من حرف بزن»، «عطش و آب»، «باز باران»، «ماه شیرین»، «سرمای گرم یک شب زمستانی»، «رویا»، «یاد کودکی»، «در نهایت ناامیدی»، «لب‌های تشنه»، «هراس»، «لبخند برای کسی که خنده را گم کرده بود»، «بهای دل شکسته»، «آواز آسمانی عشق»، «خورشید در کنار او»، «جمعه روز خوبی بود»، «مردی از جنس شرافت»، «یک پنجره امید»، «شط طویل شب»، «صدای پای مرگ»، «عصر یک روز پاییزی»، «گره وا شده»، «تبسم عشق» و «آخرین سفر» عناوین روایت‌های ارائه شده در این کتاب است.

هرکدام از این روایت‌ها جذابیت داستانی نیز دارند و مخاطبان را سرگرم می‌کنند، اما مخاطب نباید فراموش کند که همه روایت‌ها در واقعیت رخ داده‌اند و تخیل نویسنده نیستند. اصلی‌ترین مفهوم در این روایت‌ها «توسل» است.

در تفکر شیعی و سایر فرق اسلامی (بجز وهابیت) مساله توسل و شفاعت امری پذیرفته شده و عقلانی است و منافاتی با توحید ندارد. عموم علمای شیعه و اهل سنت توسل را مشروع و جایز می‌دانند البته با این شرط که اصل اساسی توحید زیرسوال نرفته و موجودی در عرض خدا و مستقل در اثر قرار داده نشود. به عبارتی مساله توسل هم باید بدل به معیاری برای توحید عملی شود.

در نظرگاه توحیدی شیعه، واسطه‌های وسیله‌ای هستند که از جانب حضرت باری تعالی ماموریت خاصی را بر عهده دارند. کنش این واسطه‌ها به این گونه نیست که به صورت مستقل صاحب اثر باشند، بلکه اثر آنها به اذن خداست. به عبارتی به هیچ عنوان هیچ چیز غیر از امر باری تعالی در نظام آفرینش موثر نیست و باور به غیر از این، مخالفت با توحید است.

بنابراین انسان موحد، واسطه‌ها را بدون استقلال می‌بیند. یعنی اگر در هنگام بیماری، سختی‌ها و مشکلات به ائمه معصومین(ع) متوسل می‌شود و انتظار رفع مشکلاتش را دارد، خود به خوبی می‌داند که اثر ائمه در شفا و یا حل مشکلات به اذن حضرت حق است. پس در اصل این ایمان قلبی و «جانی» به قدرت پروردگار و ایمان به یاری اوست که باعث توسل می‌شود. به عبارتی توسل با این جملات آغاز می‌شود: «خدایا به واسطه پیامبر یا ائمه یا فلان بنده خوبت به تو متوسل می‌شوم تا دعای مرا اجابت و خواسته مرا بر آورده سازی.»

در نهایت اینکه وقتی یک مسلمان معتقد در زمان شدت و سختی و هنگامه‌ای که همه درها به رویش بسته شده و تمام تلاش خود را انجام داده اما به نتیجه‌ای نرسیده، متوسل به امام علی بن موسی الرضا (ع) می‌شود تا به واسطه ایشان، حضرت حق از شدت مشکلاتش بکاهد. ایمان «جانی» به این نکته که حضرت حق هیچگاه بنده‌اش را تنها نمی‌گذارد، مهم‌ترین عامل برای کاسته شدن از شدت مصائب است.

اینکه توسل‌ها در بسیاری از مواقع به لطف خدا به نتیجه مطلوب می‌انجامد، در قالب مباحث مربوط به اساطیر در تفکر غربی نیز مطرح شده است. فراموش نکنیم که مفهوم «توسل» یک سرنمون در اندیشه مذهبی است و این‌گونه نیست که مثلا همزمان با آغاز دعوت پیامبر مکرم اسلام زاده شده باشد. این مفهوم در هر فرهنگی به شکلی حضور داشته است. در منظومه فکری میرچا الیاده، اسطوره شناس برجسته رومانیایی «اسطوره خمیرمایه دین است.»

به باور الیاده انسان جوامع سنتی دارای نظام فکری هماهنگی است که نسبت او با عالم هستی را تعیین کرده و به زندگی او ارزش و معنا می‌بخشد. در این نظام فکری مفاهیمی همچون هستی، نیستی، زمان و ابدیت به صورتی تمثیلی و رمزوار و با زبانی اشارت آمیز بیان می‌شود. هر اسطوره، نماد و آیین عبادی بیانگر شناخت وضعیتی خاص در عالم هستی است. این شیوه تفکر که ناشی از قوه مخیله اوست نه تنها اساس هستی شناسی آغازین است، بلکه هنوز نیز جزیی اساسی از ضمیر ناخودآگاه انسان عصر کنونی به شمار می‌رود که همواره از راه‌های پنهانی و صورت‌های ناشناخته خود را آشکار می‌کند. در این معنا هر

اسطوره، نماد و آیین عبادی بیانگر شناخت وضعیتی خاص در عالم هستی است و به این ترتیب به حقیقتی ماوراء الطبیعه اشاره دارد.

الیاده تبیین می‌کند که یک انسان دین‌ورز تنها در یک جهان مقدس می‌تواند به طور معنادار زندگی کند. زیرا تنها در چنین جهانی، که دارای وجود واقعی است، او در هستی سهیم می‌شود. این نیاز به زندگی در جوار یک مرکز مقدس، در جوار موجودات الهی یا در جوار منبع مقدس بیانگر آن است که این تنها راه بهره‌مندی از وجود و زندگی واقعی برای انسان دین‌ورز است. هر چیزی غیر از این موهوم و واهی خواهد بود.

شاید بتوان در این معنا بحث کرد که وقتی تمام قدرت ذهنی این انسان دین‌ورز به این سمت می‌رود که توسل می‌تواند او را نجات دهد، نظام علی و معلولی جهان نیز به‌گونه‌ای پیش می‌رود تا این امر رخ دهد.

در بخشی از روایت «مردی از جنس شرافت» این کتاب می‌خوانیم: «شرافت در اتاقش تنها بود. زن تا آخر شب در کنارش مانده بود و بعد رفته بود تا سری به خانه و بچه‌ها بزند. شرافت در تنهایی گریست و از خدا طلب شفا کرد.

- خدایا تو کمک کردی تا شرافت خوش قول‌ترین خیاط شهر بشود. من شرافت کارم و قولم و اعتماد مردم را از تو دارم، پس خودت یاوری کن تا این شرافت برای شرافت باقی بماند. ترا به امام هشتم قسم می‌دهم مرا از این درد برهان.

در دردهای بی‌شمار از هوش رفت. دکتر به بالینش آمد و دستی بر پیشانی‌اس گذاشت. از اثر دست او حرارتی در پیشانی‌اش ایجاد شد. حرارت به همه تنش پیچید. چشم باز کرد و به جای دکتر مردی نورانی را بالای سر خود دید.

- شما کی هستی؟

- همان که خدا را به او قسم دادی.

- یا امام رضا(ع).

شرافت از جا برخاست. سکوت و تنهایی به خانه نگاهش ریخت. اتاق خالی بود و کسی بالای سرش نبود. عرق بر پیشانی‌ و پشتش نشسته بود. سرش را روی بالش گذاشت و نگاهی را به سقف داد. صدای زمزمه دعا و همهمه حرم در ذهنش پیچید.

صبح که همسرش به بیمارستان آمد از او خواست تا اسباب سفرش به مشهد را مهیا کند.»

به طور کل نباید به مساله شفا گرفتن، نگاهی غیرواقعی داشت و تمامی روایت‌ها را رد کرد. تفسیر این روایات می‌تواند گوشه‌های مهمی از دین‌ورزی عقلانی را نیز تبیین کند.  همچنین نباید فراموش کرد که مساله توسل، پس از طی کردن تمامی راه‌های ممکن و نرسیدن به مقصود از طریق آنها، معنا پیدا می‌کند.

خبرنگار عشق نویسنده   اخبار برگزیده
  

معلوم نیست چرا آقای روحانی در این بحبوحه دم از مذاکره می‌زندعلیرضا پناهیان: بنده درباره برخی نمایندگان اجمالا می‌دانستم که آنان مواضع دیگری دارند ولی فکر نمی‌کردم اینقدر رذیلانه بتوانند تهمت بزنند. شما مسئولان به چه دلیلی می‌خواهید با آمریکا گفتگو و مذاکره کنید؟ اگر منافع ملت برعکس تامین شود چه؟ متاسفانه مسئولان اصلا حاضر به شنیدن این سخنان نیستند و تنها به فحش دادن و ناسزاگویی اقدام می‌کنند...
مستقل‌آنلاین 

  

قیمت نفت به بشکه‌ای 100 دلار می‌رسدکارشناسان می‌گویند، در پی حمله به تأسیسات شرکت نفتی آرامکو در عربستان سعودی ممکن است دوشنبه 25 شهریور (16 سپتامبر) که اولین روز کاری در غرب بعد از این حمله است قیمت هر بشکه نفت پنج تا 10 دلار بالا برود. به گزارش رویترز، برخی کارشناسان حتی بیم آن دارند، در صورتی که عربستان نتواند سریعا سر پا شده و به ظرفیت عادی این کشور در تولید نفت برگردد بهای نفت به بشکه‌ای 100 دلار نیز برسد...
مستقل‌آنلاین قیمت نفت دلار 

  

اکنون وقت امتیاز گرفتن ایران از آمریکاست​استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه یوسی‌ال‌اِی ، بر نیاز ترامپ به مذاکره با ایران تاکید کرد و گفت: ترامپ برای محبوبیت در سیاست، باید با ایران مذاکره انجام دهد و اکنون شرایطی است که ایران می‌تواند امتیازات مورد نظر خود را از ترامپ بگیرد
مثلث ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

آخرین وضعیت بازار مسکن / معاملات به کمتریم حد در 6 سال اخیر رسیداقتصاد نیوز: معاملات مسکن کل کشور در 22 روز شهریورماه با منفی 62 درصد به بیشترین افت خود در شش سال اخیر رسید؛ در 22 روز ابتدای شهریورماه 1398 تعداد 18 هزار و 229 قرارداد خرید و فروش در کل کشور به امضا رسیده که پایین‌ترین میزان دست کم از سال 1392 تا کنون محسوب می‌شود.
اقتصادنیوز مسکن قیمت مسکن اقتصاد 

  

جانشین قرارگاه ثارالله گفت: کسی به حرف پمپئو گوش نمی دهد چون همه می دانند حرفهای او پشتوانه ای ندارد و بی ربط و دروغ است بنابراین خیلی روی اظهارات پمپئو تعمق نمی کنیم.
نامه نیوز عربستان ایران ترامپ 

  

این پول (15 میلیارد دلار) چگونه وارد می‌شود و قرار است با اقتصاد ایران چه کند؟ در این ارتباط با چند تن از کارآفرینان و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی و تعدادی از کارشناسان اقتصادی گفتگو کرده‌ایم.
نامه نیوز دلار فرانسه بانک مرکزی 

  

اکنون وقت امتیاز گرفتن ایران از آمریکاست/ترامپ هرگز فرمان جنگ را امضا نمی‌کند/ تغییر لحن ترامپ نتیجه تلاش‌های ماکرون استاستاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه یوسی‌ال‌اِی ، بر نیاز ترامپ به مذاکره با ایران تاکید کرد و گفت: ترامپ برای محبوبیت در سیاست، باید با ایران مذاکره انجام دهد و اکنون شرایطی است که ایران می‌تواند امتیازات مورد نظر خود را از ترامپ بگیرد
ایلنا ایران ایران و آمریکا ترامپ 

  

تاکید مجلس امریکا بر مذاکره با ایرانرئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا دیپلماسی با مقامات ایرانی را تنها راه حل خروج از وضعیت فعلی در تنش تهران و واشنگتن عنوان کرد.
شما‌نیوز مجلس نمایندگان آمریکا ایران رئیس جمهور 

  

جنجال پشت رختکن استقلال + فیلمبعد از پایان دیدار تیم‌های نفت و استقلال پشت در رختکن استقلال درگیری به وجود آمد که با وساطت زرینچه و نیروی انتظامی قضیه ختم به خیر شد.
مثلث استقلال نفت نیروی انتظامی 

  

حباب قیمت مسکن در تهران ترکیدبرخی محله‌ها و مناطق شهر تهران هم اکنون با کاهش قیمت‌های حباب آلود مسکن همراه است طوری که قیمت خانه در برخی مناطق شهر تهران در پی شکست حباب قیمت بیش از 10 درصد ارزان شده است.
شما‌نیوز قیمت کاهش قیمت ها قیمت مسکن 

  اخبار داغ
  

2800 مدرسه و 150 مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند/ سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می‌شوند/صدور حکم عزل برای مدیران متخلف مدارس غیردولتی2800 مدرسه و 150 مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند، سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می‌شوند، صدور حکم عزل برای مدیران متخلف مدارس غیردولتی، تمهیدات ویژه شهرداری تهران در طرح «استقبال از مهر98»، وجود 264 مدرسه بالای 60 سال در تهران، وجود 264 مدرسه بالای 60 سال در تهران و بازنشستگی 21 هزار فرهنگی تا سه سال آینده از جمله عنا...
ایلنا مدرسه کودکان فرودگاه 

  

مجلس ایرادات لایحه مالیات بر ارزش‌ افزوده را برطرف کندرییس شورای عالی استانها با تاکید بر لزوم رفع ایرادات لایحه مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس گفت: مهم‌
خبرفوری مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس مالیات 

  

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/06/25|تیبا 1 میلیون تومان ارزان شدگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از کاهش 500 تا 1 میلیون تومانی قیمت تعدادی از محصولات شرکت خودروسازی سایپا در بازار دارد.
تسنیم قیمت سایپا خودرو 

  

از کجا میتوان بلیط هواپیما ارزان برای اربعین پیدا کرد + عکس زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) از جمله مهم ترین خواسته ی محبان اهل بیت و مسلمان سراسر دنیا می باشد. در ایام خاصی مانند ایام محرم و صفر، سفر به کربلا آرزوی هر مسلمانی می گردد. اما چگونه می توانید بهترین راه را برای رسیدن به شهر کربلا پیدا کنید. چگونه می توانید بلیط ارزان هواپیما خریداری کنید؟ ایام معنوی ماه محرم و ماه صفر تا اربعین حسینی، فرصتی مناسب برای زیارت مرقد مطهر امام حسین…
مستقل‌آنلاین عوارض خروج از کشور بلیط هواپیما 

  

شیوه مداخله بانک مرکزی در بازار ارز محرمانه استمعاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه مداخله در بازار ارز از سوی بانک مرکزی، مصوبه شورای پول و اعتبار
خبرفوری بانک مرکزی بانک صندوق ضمانت صادرات ایران