گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز؛ فرآیند یک‌ساله کاهش فاصله نیما و فردوسی/ نقش نرخ ثانویه در مدیریت بازار ارز

اقتصادنیوز؛ میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه، حدود یک سال پیش 10هزار و 668 تومان بود و در اواخر اردیبهشت سال جاری روی عدد 15 هزار و 708 تومان قرارگرفت که نشان دهنده افزایشی 47 درصدی بود. این در حالی است که در بازار آزاد، دلار طی یک سال گذشته تنها حدود 25 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده و از قیمت 14 هزار و 200 تومان به بهای 17 هزار و 690 تومان رسیده است.

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز؛ فرآیند یک‌ساله کاهش فاصله نیما و فردوسی/ نقش نرخ ثانویه در مدیریت بازار ارز

به گزارش اقتصادنیوز؛ دلار در سامانه نیما در یک سال گذشته نزدیک به 50 درصد رشد کرد تا علی‌رغم رشد حدود 25‌درصدی دلار آزاد، نرخ ثانویه خود را به قیمت معاملات خیابان فردوسی نزدیک تر کند. به عبارت دیگر دلار با افزایش بیشتر در سامانه نیما توانسته است قیمت خود را طی یک سال به بازار آزاد نزدیک تر کند؛

به عنوان مثال بر اساس آخرین قیمت های اعلامی در سامانه نیما، ارزش دلار به 16 هزار و 201 تومان رسیده است، حال آنکه آخرین قیمت این ارز در آخرین معاملات بازار آزاد در حدود 17 هزار و 700تومان بود.

این مساله به معنای فاصله حدودا 9 درصدی بین دو قیمت است. این در حالی است که یک سال قبل، شکاف بین این دو در حدود 37 درصد بود.

میانگین قیمت دلار در اردیبهشت 98 در بازار آزاد، 14 هزار و 583 تومان بود و میانگین قیمت خرید تا تاریخ 28 اردیبهشت 98 توسط معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، 10 هزار و 668 تومان اعلام شده است.

گزارش این نهاد، هم چنین از کاهش تقاضا و عرضه در سامانه نیما خبر می دهد؛ با اینکه حجم تقاضا برای واردات 62 درصد کاهش پیدا کرده  و میزان فروش ارز صادراتی 50 درصد پایین آمده است، شاهد 47 درصد افزایش قیمت در بازه زمانی یک ساله در سامانه نیما بوده ایم که احتمالا تحت تاثیر افزایش قیمت این ارز در بازار آزاد بوده است.

البته ممکن است بازارساز نیز برای کاهش احتمال سواستفاده های رانتی تصمیم گرفته باشد که فاصله میان بازارها را متعادل تر کند. در کنار این بازارساز به نظر می رسد برای اینکه بتواند فضای بازار آزاد ارز را متعادل تر نگه دارد، به دنبال آن است که همکاری های خود با صرافان مجاز را افزایش دهد.

در اولین روز خردادماه اعلام شد که در راستای ثبات بازار ارز، کانون صرافان و بانک مرکزی در مورد 8 موضوع با هم به توافق رسیده اند. برخی از بندها بیشتر مربوط به مدیریت جو روانی بازار و راهنمایی مردم و فرهنگ سازی است و بندهای مهمتر مربوط به تسریع فرآیند پاسخگویی به عرضه و تقاضا.

کاهش حجم معاملات در بازار ثانویه

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به عملکرد بازار ثانویه از ابتدای سال 1399 پرداخت. به گزارش ایبنا، بر اساس این گزارش،  فروش ارز حاصل از صادرات از ابتدای فروردین 1399 تا پایان روز 28 اردیبهشت‌ماه به یک میلیارد و 586 میلیون یورو رسیده است و میزان خرید ارز برای واردات نیز در همین بازه زمانی(یک فروردین تا 28 اردیبهشت ماه)  به یک میلیارد و 44میلیون یورو رسیده است.

این در حالی است که حجم خرید و فروش ارز در سال 98 در همین بازه زمانی بسیار بیشتر بود. آمارها نشان می دهند که در بازه زمانی یاد شده در سال گذشته، فروش ارز حاصل از صادرات 3 میلیارد و 187 میلیون یورو  و میزان خرید ارز برای واردات نیز 2 میلیارد و 749 میلیون یورو بوده است.

در واقع در یک بازه زمانی یک ساله، میزان فروش ارز حاصل از صادرات حدود 50 درصد کاهش داشته است و میزان خرید ارز جهت واردات نیز با کاهش حدودا 62 درصدی مواجه شده است. به این ترتیب، با توجه به کاهش حجم خرید و فروش ها می توان گفت عمق بازار نیما تا حدی کاهش پیدا کرده است، هر چند که در همین بازه زمانی توانسته است نرخ های خود را به بازارآزاد نزدیک تر کند و تا حدی سد راه رانتی شود که از فاصله قیمتی دو بازار به وجود می آید.

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران عنوان می کند که میانگین نرخ خرید دلار در سامانه نیما در تاریخ 28 اردیبهشت 98، 10 هزار و 668 تومان بوده است، حال آنکه در همین تاریخ در سال 99، ارزش دلار به 15 هزار و 708 تومان رسیده است. این امر نشان از افزایش 47 درصدی طی یک بازه یک ساله دارد. این در حالی است که در بازار آزاد قیمت نزدیک به 25 درصد افزایش یافته است.

تعدیل قیمتی دلار در سال 99 نیز ادامه یافته است. میانگین نرخ خرید دلار در بازار نیما در یک ماهه منتهی به 28 اردیبهشت‌ماه 1399 برابر با 15هزار و 105 تومان بوده است. این رقم برای ماه قبل از آن 14هزار و 127 تومان بود. این مساله به معنای رشد 7 درصدی قیمت دلار طی ماه دوم سال 99 در سامانه نیما است. البته رشد دلار در بازار آزاد در همین بازه زمانی بیشتر و در حدود 5/13 بوده است. افزایش فاصله بین قیمت سامانه نیما و بازار آزاد در اردیبهشت 99 حتی از سامانه سنا هم مشخص است.

سامانه سنا، سامانه ای است که میانگین قیمت صرافی های مختلف را بارگزاری می کند و معمولا قیمت آن از بازار آزاد پایین تر است. به گزارش ایبنا، اختلاف خرید دلار سنا و سامانه نیما، در یک ماهه منتهی به 28 اردیبهشت‌ماه از رقم 1373 تومان به 1595 تومان افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت خرید اسکناس دلار در بازار سنا در یک ماهه منتهی به 28 اردیبهشت‌ماه 16هزار و 920 تومان بوده است که خود فاصله ای حدودا 700 تومانی با قیمت های معامله گران بازار آزاد دارد.

در مجموع می توان گفت با اینکه فاصله بین قیمت های سامانه  نیما و بازار آزاد طی یک سال گذشته کاهش یافته است، ولی در اردیبشهت 99 شتاب رشد قیمت در بازار آزاد بیشتر از سامانه نیما بوده است و در صورت ادامه این مساله، می توان باز هم شاهد افزایش شکاف قیمتی بین این دو بود.

توافق هشت‌بندی صرافان با بانک مرکزی

در روزهایی که سیر صعودی دلار در بازار آزاد شدت گرفته است، صرافان و بانک مرکزی با هم بر سر 8 بند توافق کردند. دلار که در فروردین 99 روند نزولی داشت و سه درهم درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در اردیبهشت ماه حدود 13 و نیم درصد بازدهی را به دست آورد. این میزان بازدهی یک بار دیگر توجه ها به این بازار را بیشتر کرده است. در این میان، کانون صرافان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این کانون برای ثبات بازار ارز با سیاست‌های بانک مرکزی همراه است و به‌منظور استفاده از پتانسیل صرافی‌های رسمی سراسر کشور و تقویت بازار و رفع دغدغه‌ها از نوسانات ارز در روزهای اخیر، در جلسات تخصصی در محل بانک مرکزی حضور یافته که به تصمیمات سازنده‌ای منتج شد. 8 بند از توافق کانون صرافان با بانک مرکزی در رسانه ها منتشر شده است که به نظر می رسد 3 بند آن از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

همکاری مستقیم بانک مرکزی با صرافی‌های رسمی برای تقویت چرخه خدمات‌رسانی در سامانه نیما و حضور بیش‌ازپیش برای پاسخگویی به خریداران ارز در سامانه نیما،  یکی از بندهاست که به نظر می رسد می تواند به تقویت هر چه بیشتر سمت عرضه و پاسخگویی تقاضا کمک کند.

افزایش ارتباط تنگاتنگ صادرکنندگان و صرافی‌های مجاز برای روان‌سازی چرخه تبادلات ارزی در نقل و انتقالات ارز توسط شبکه کارگزاری صرافی‌ها در سراسر دنیا و تسریع بازگشت ارزهای صادراتی بند دیگری است که می تواند چرخه نقل و انتقالات ارزی را روان تر کند و باز هم به تقویت سمت عرضه منجر شود.

پیشنهاد استفاده از ارزهای دیجیتال برای افزایش توان تبادلاتی در چرخه بازگشت ارز و تسهیل تبادلات ارز یکی از تصمیم های جدیدی است که می تواند راهی برای عبور از چرخه تحریم ها باشد. سایر بندها را در جدول می توانید مشاهده کنید.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

اتاق بازرگانی یورو واردات   اخبار برگزیده
  

علت آتش‌سوزی‌های اخیر در تهران + جزئیاتسخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: برخلاف برخی از افارد که مدعی شده اند آتش سوزی های اخیر د رتهران عمدی است برای کارشناسان سازمان آتش نشانی تا این لحظه عمدی بودن آتش سوزی ها ثابت نشده است.
مستقل‌آنلاین آتش سوزی درخت تهران 

  

مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا چیست؟جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برپایی نمازهای جمعه در برخی مناطق، بازگشایی مهدهای کودک، سینماها، آموزشگاه‌ها مصوباتی داشت.
اعتماد نماز جمعه حسن روحانی رئیس جمهور 

  

حساسیت اجتماعی مردم نسبت به کرونا از 90 درصد به 3 درصد کاهش پیدا کرده استرئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: حساسیت اجتماعی مردم نسبت به کرونا از 90 درصد به 3 درصد کاهش پیدا کرده است که یکی از دلایل افزیش بیماری همین است.
ایلنا وزارت بهداشت خبرنگار رسانه 

  

قرعه کشی ایران خودرو در حال انجام است / جزئیات سهمیه هر خودرومراسم قرعه کشی ثبت نام کنندگان اولیه محصولات ایران خودرو در حال برگزاری است.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس جمهوری، تامین بهداشت و درمان جامعه را وظیفه مهم دولت عنوان کرد و گفت: بسته‌های حمایتی در قالب تسهیلات بانکی، صندوق بیمه بیکاری و بسته‌های معیشتی تا زمانی‌که کووید 19 روبروی ما است ادامه خواهد یافت.
نامه نیوز حسن روحانی ایران جراحی 

  

نتیجه نفوذ دلالان در قدرت بازار پر تلاطم خودرو و مسکن استآقاجری: تلاطم در بازار مسکن و خودرو نتیجه نفوذ دلالان در قدرت است
مثلث ایران خودرو خودرو درآمد 

  

دلار خودش را بالا کشیدشاخص دلار در آستانه ورود به کانال جدید قرار گرفت.
۵۵ آنلاین دلار دلار آمریکا فرانسه 

  

تنها راه حل مبتلا نشدن به کرونا چیست؟رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا کلان شهر تهران گفت: در شرایطی که در ناوگان عمومی و مراکز پرتراکم شهری امکان فاصله گذاری اجتماعی نداریم، تنها راه چاره استفاده شهروندان از ماسک است.
مستقل‌آنلاین تهران خودرو مهناز افشار 

  

پیش بینی بورس امروز/ نشانه های مثبتاقتصادنیوز ‌:امروز در روز آغازین هفته همه چیز بر وفق مراد است تا بازار روز خوبی را آغاز کند. آیا بازار به تاثیر از اهرم های موجود تاثیرگذار و تاثیرپذیر میتواند همچنان امیدوارانه به صعود ادامه دهد.
اقتصادنیوز بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

پرتقاضاترین خودرو در فروش فوق العاده / شانس متقاضیان کدام خودرو بیشتر است؟امروز زمان اجرای قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو با حضور دستگاه‌های ناظر بر روند قرعه کشی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

در ششمین جلسه دادگاه متهمان ارزی "هفت تپه" چه گذشت؟ششمین جلسه دادگاه علنی 21 متهم اخلال ارز‌های دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.
ایلنا پدر ارز یورو 

  

بازیکنان دورتموند نیز به صف مبارزه با نژادپرستی در سراسر دنیا ملحق شده اند.
ورزش۳ عکس دورتموند بایرن مونیخ 

  

تجربیات دستگاه‌های اجرایی در مبارزه با کرونا منتشر می شود به گزارش خبرگزاری مهر، مژگان جزی زاده کریمی، با بیان اینکه بحران‌ها فرصت‌های نوپدیدی را برای دستگاه‌های اجرایی پدید می‌آورند، اظهار کرد: اما متأسفانه بسیاری از اوقات مستند نگاری در حین اجرای عملیات مدیریت بحران فراموش می‌شود و عدم مستند نگاری باعث می‌شود درس‌های ارزشمندی که در گذر از بحران‌ها به دست آمده ثبت نشده و امکان دسترسی به آنان در شرایط و موقعیت‌های مشابه برای آیندگان…
مهر روابط عمومی بهره وری مدیریت بحران 

  

کاریکاتور: تورم گریبان‌گیر چلسی و مالک روسی خود شدحتی برای رومن آبراموویچ و چلسی هم شرایط خرید بازیکن نسبت به گذشته تغییر زیادی کرده است.
ایلنا تورم چلسی 

  

کلید موفقیت بانک مرکزی در دستیابی به هدف تورمیرییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: نکته بسیار مهم و کلیدی در موفقیت سیاست جدید بانک مرکزی در هدف‌گذاری تورم، استقلال عمل و داشتن اختیارات کافی از سوی دولت است.
اقتصادنیوز موفقیت بانک مرکزی بانک 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رقابت نزدیک نیروهای متناقض ارزی/ سکه در مسیر کاهشیاقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، بازار ارز تحت تاثیر نیروهای متناقض بود و رقابت کاهشی و افزایشی ها، با فاصله نزدیکی به سوی گروه اول خاتمه یافت. روز شنبه، دلار 10 تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 17 هزار و 670 تومان رسید.
اقتصادنیوز پایتخت ارز بهار 

  

ایسنا نوشت: ششمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارزهای دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه با قرائت و تفهیم مواد 193 و 194 قانون آیین دادرسی کیفری رسمیت جلسه را اعلام کرد … نوشته گزارش ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات 21 متهم ارزی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز پدر یورو پول 

  

انتشار تجربیات روابط عمومی‌ها ودستگاه‌های اجرایی درمبارزه باکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مژگان جزی زاده کریمی با بیان اینکه بحران‌ها فرصت‌های نوپدیدی را برای دستگاه‌های اجرایی پدید می‌آورند، اظهار کرد: اما متأسفانه بسیاری از اوقات مستند نگاری در حین اجرای عملیات مدیریت بحران فراموش می‌شود و عدم مستند نگاری باعث می‌شود درس‌های ارزشمندی که در گذر از بحران‌ها به دست آمده ثبت نشده و امکان دسترسی به آنان در شرایط و موقعیت‌های مشابه برای آیندگان…
مهر روابط عمومی بهره وری مدیریت بحران 

  

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارز‌های دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
صراط ارز پدر یورو