ایلنا   |  سیاسی  |  

حزب مردم سالاری خواستار جلوگیری از فرسایشی شدن مذاکرات وین شد

حزب مردم سالاری با انتشار بیانیه‌ای درباره مذاکرات وین، ضمن انتقاد از نادیده گرفتن زحمات تیم مذاکره‌کننده قبلی و پشتیبانی از تیم فعلی جهت مذاکره مستقیم با آمریکا، خواستار تسریع در مذاکرات و جلوگیری از فرسایشی شدن آن برای نیل به هدف رفع تمامی تحریم‌ها در مدت زمان کوتاهتر به منظور بهبود شرایط اقتصادی کشور شد.

حزب مردم سالاری خواستار جلوگیری از فرسایشی شدن مذاکرات وین شد

حزب مردم سالاری با انتشار بیانیه‌ای درباره مذاکرات وین، ضمن انتقاد از نادیده گرفتن زحمات تیم مذاکره‌کننده قبلی و پشتیبانی از تیم فعلی جهت مذاکره مستقیم با آمریکا، خواستار تسریع در مذاکرات و جلوگیری از فرسایشی شدن آن برای نیل به هدف رفع تمامی تحریم‌ها در مدت زمان کوتاهتر به منظور بهبود شرایط اقتصادی کشور شد.

به گزارش ایلنا، متن کامل بیانیه بدین شرح است:

ملت شریف ایران

دور جدید مذاکرات هسته‌ای با تاخیر فراوانی پس از روی کار آمدن دولت جدید آغاز شد و با توجه به اینکه خطوط کلی مذاکره توسط حاکمیت مشخص می‌شود، چه بسا اگر تغییر دولت‌ها منجر به تغییر تیم مذاکره‌کننده نمی‌شد یا دست تیم مذاکره‌کننده قبلی برای توافق نهایی باز می‌ماند، خیلی زودتر شاهد توافق برای احیای برجام  بودیم. اما متاسفانه دولت جدید، اولا مذاکرات را با تاخیر آغاز کرد و ثانیا خط مشی مذاکرات را به شیوه‌ای دنبال نکرد تا ضرر و زیان حاصل از تاخیر در مذاکرات و به‌تبع آن تاخیر در توافق لغو تحریم‌ها، افزایش نیابد. هر روز تاخیر در لغو تحریم‌ها زیان عمده‌ای به اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد می‌کند و هرچقدر هم برای حمایت از تولید ملی و تقویت اقتصاد درون‌زا تلاش شود، باز هم بدون تعامل منطقی با دنیا ارزش پول ملی تضعیف گشته و امکان رشد و توسعه اقتصادی و خروج از رکودی که اقتصاد کشور را در بخش‌های مختلف درگیر کرده وجود نخواهد داشت. تحریم نه‌تنها مانع از فروش نفت و میعانات گازی و سایر محصولات تولیدی کشور می‌شود و نقل و انتقال کالا و مبادلات مالی را با چالش‌های فراوانی مواجه ساخته است، بلکه در جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای پیشبرد پروژه‌های صنعتی و اقتصادی نیز خلل جدی ایجاد کرده است.

اگر پای سخنان مدیران اقتصادی کشور بنشینید و از آنها بخواهید بدون تکیه بر شعار، واقعیت فعالیت‌های اقتصادی یک دهه اخیر خود را بیان کنند، قطعا از فرصت تنفسی که برجام و لغو تحریم‌ها در مدت کمتر از سه سال ایجاد کرد، به عنوان یک فرصت طلایی برای مبادلات مالی و صنعتی، جذب سرمایه‌گذاری، تامین منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز صنعتی و در یک کلام، توسعه و پیشبرد پروژه‌هایی که عامل رشد و رونق اقتصادی و اشتغالزایی است، یاد خواهند کرد. اما بی‌شک بانیان برجام و توافق هسته‌ای ایران با 1+5 در سال‌های اخیر و با تندترین و صریح‌ترین انتقادها و حتی توهین‌ها مواجه شده‌اند؛ گویی پاسخ عهدشکنی رئیس جمهوری پیشین آمریکا را در خروج از برجام، باید تیم مذاکره‌کننده در دولت قبلی ایران بدهد. گویا آنها فراموش کرده‌اند که ترامپ، نه فقط از برجام، بلکه از چندین توافق دیگر بین‌المللی همچون توافق آب و هوایی پاریس یا یونسکو هم خارج شد. علی‌رغم توهین‌ها و اتهامات و دروغ‌پردازی‌ها در مورد تیم مذاکره‌کننده قبلی ثابت شد که آنچه در برجام پیگیری می‌شده است صرفا همان منافع ملی ایران بوده است. اکنون انتظار این است که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت جدید، با درایت و تدبیر و بدون تلف کردن وقت، به توافقی پایدار و مستحکم با طرف مقابل دست یابند تا شاهد رخ بر بستن سایه تحریم از کشور باشیم. البته از آنجا که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جدید کشورمان، از مذاکره رو در رو با نمایندگان آمریکا نیز پرهیز می‌کنند که تنها پیامد آن، دور شدن از توافق و تلف شدن زمان مذاکرات به دلیل عدم مذاکرات رو در رو با طرف آمریکایی خواهد بود متاسفانه همین امر موجب شده است که قدرت مانور نماینده روسیه در مذاکرات را افزایش داده و برخلاف دوره قبلی مذاکرات که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به ستاره مذاکرات تبدیل شده و با قدرت تاثیرگذاری رسانه‌ای خود، فضای رسانه‌ای را در اختیار گرفته بود، اکنون در سایه تعلل تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، میخائیل اولیانوف روس به محور مذاکرات تبدیل شود؛ ناگفته پیداست نماینده روسیه در مذاکرات وین صرفا نماینده کشور خودش است و هیچ‌گونه نمایندگی از سوی ایران برای مذاکره با نماینده آمریکا ندارد.

بدون شک در شرایطی که تحریم‌های ناعادلانه، بر کلیه شئون اقتصادی و زندگی مردم ایران تاثیر گذاشته، هر روز تاخیر در دستیابی به توافق جدید، به معنای ضرر و زیان عمده جمهوری اسلامی ایران و اقتصاد و مردم ایران از تحریم‌هاست که همین امر ضرورت پشتیبانی و تقویت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای برای مذاکره مستقیم با آمریکا را افزایش داده و سرعت بخشیدن به مذاکرات را دوچندان  می‌کند.

کمیته اطلاع‌رسانی حزب مردم‌سالاری

 

 

انتهای پیام/

وین ایران جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

نهاد امامت جمعه باید متناسب با دوران متحول شودرئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: نهاد امامت جمعه باید متناسب با دوران متحول شود و این تحول باید از نظر محتوا و سازمانی به‌روزرسانی شود که توانستیم بخشی از این مسیر را طی کنیم.
ایلنا استان خوزستان جوانان نوجوانان 

  

نخستین محموله واکسن فخرا تحویل وزارت بهداشت شدمدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن فخرا جهت واکسیناسیون عمومی به وزارت بهداشت خبر داد.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت دفاع آموزش 

  

ادعای روزنامه قطری درباره دیدار مقامات ایرانی و مصرییک روزنامه قطری چاپ لندن مدعی شد که مقامات ایرانی و مصری برای بررسی برخی مسائل از جمله امنیت تنگه «باب المندب» اخیرا با یکدیگر دیدار کرده‌اند.
فردا روزنامه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

ورود سامانه بارشی جدید از امشب به کشورکارشناس سازمان هواشناسی گفت: سامانه بارشی امروز (چهارشنبه) از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود، اما از آخر وقت امشب سامانه بارشی دیگری از سمت غرب و شمال غرب وارد کشور می‌شود که‌ موجب تداوم سوز و سرما در اغلب نقاط کشور خواهد شد.
۵۵ آنلاین سازمان هواشناسی هواشناسی قزوین 

  

شورای نگهبان چه ایراداتی به لایحه رتبه‌بندی معلمان گرفت؟شورای نگهبان، مصوبه رتبه‌بندی معلمان را برای رفع اشکالات به مجلس فرستاد؛ اما چه اشکالاتی به مصوبه گرفته شده است؟ ماده 5 لایحه رتبه‌بندی معلمان بحث افزایش بار مالی آن است که مغایر با اصل 75 قانون اساسی شناخته شده و از ایرادات و ابهامات شورای نگهبان است.
فردا مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان تهران 

  

واکنش عضو جامعه روحانیت مبارز به سفر رئیسی به مسکومهر/ عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: با اتحادی که میان چین، روسیه، هند، ایران و سایر کشورهای منطقه در حال شکل‌گیری است، هیمنه پوشالی استکبار شکسته می‌شود.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز بهاره رهنما سفر 

  

صف‌های خرید و فروش بوس؛ امروز 29 دی 1400اقتصادنیوز: شاخص کل بورس با اُفت یک هزار و 364 واحد در ارتفاع یک میلیون و 274 هزار و 601 واحدی قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

جایی برای ضد واکسن ها نیستاسپانیا اعلام کرد جایی برای افراد واکسن نزده مانند نواک جوکوویچ نیست و او باید واکسن بزند.
مستقل‌آنلاین اسپانیا دولت ویروس 

  

رئیسی: ایران و روسیه دو قدرت منطقه‌اندرئیس‌جمهور، پیش از عزیمت به روسیه گفت: ایران و روسیه به عنوان دو کشور مهم و دارای قدرت گفت‌وگو می توانند در جهت امنیت منطقه‌ای و روابط اقتصادی و تجاری منطقه تاثیر گذار باشند. روابط ایران و روسیه جلوی یکجانبه‌گرایی را در دنیا می گیرد. ایران و روسیه با ظرفیت‌های بسیاری که دارند می توانند در همکاری و تعامل متقابل در شرایط منطقه و بین المللی تاثیر گذار باشند.
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه رئیس جمهور 

  

انقلاب مردم برای آب، برق، آسفالت و معیشت نبود!مبارزات مردم در انقلاب علیه شاه برای آب، برق، آسفالت و معیشت نبود بلکه انگیزه آنها احیای دین و حمایت از دین بود که این انگیزه می‌توانست دستگاه شاهنشاهی را براندازد و بر همین اساس مقابل مردم ایستادند و مردم هم با هدف حفظ دین، جان خود را نثار کردند.
مستقل‌آنلاین برق جمهوری اسلامی حوزه 

  

دردسر جدید یار خارجی استقلالبازیکن خارجی استقلال شاید با دردسر جدیدی مواجه شود، دردسر کرونا!
خانه فوتبال استقلال فوتبال بازی 

  

خبر خوش بنزینیجزئیات واریز سهمیه سوخت تاکسی های اینترنتی اعلام شد.
مثلث تاکسی روابط عمومی مهران مدیری 

  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  اخبار داغ
  

برخی از بازیکنان پرسپولیس با ماسک روی صورت تمرین را پشت سر گذاشتند.
ورزش۳ استقلال پرسپولیس عکس 

  

جزییات تصمیم گیری درباره محدودیت‌های تازه کروناییوزیر بهداشت گفت: اجرای محدودیت‌های جدید برای پیشگیری از شیوع کرونا به تصمیم ستاد ملی پیشگیری از کرونا بستگی دارد از این رو فردا در این رابطه تصمیم‌گیری خواهد شد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ویروس درمان 

  

افت قیمت خودرو در آخرین هفته دی ماه1400 + جدولاقتصادنیوز: در آخرین هفته دی ماه 1400 پرونده بازار خودروها با افت و یا ثبات قیمت در بازار بسته شد. براساس ارزیابی بازار خودرو در آخرین روزهای دی ماه خودروها با افت 1 تا 2 میلیون تومان در بازار معامله شدند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

کالاها زنجیروار در راه بورس کالا هستندرییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با تصمیم وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور مقابله با قیمت گذاری دستوری و تامین نیاز تولید، اتفاقات خوبی همچون عرضه کالاهای زنجیره تولید در بورس کالا در حال رقم خوردن است که شاهد اثر مثبت آن در بازار کالاهای مختلف و نیز اقتصاد کشور هستیم.
شما‌نیوز بورس کالا کمیسیون اقتصادی مجلس صنعت 

  

بهمن سیمان در بورس کالاتالار سیمان بورس کالای ایران فردا شنبه 2 بهمن ماه میزبان عرضه یک میلیون و 52 هزار و 134 تن انواع سیمان تیپ یک و دو از سوی 64 شرکت است و عرضه های این هفته 32 هزار و 900 تن بالاتر از هفته قبل است.
شما‌نیوز سیمان بورس کالا ایران 

  

خبرهای خوب درباره قیمت خودرو در راه استاقتصادنیوز: وزیر صنعت با انتقاد از قیمت و کیفیت خودروها گفت: متاسفانه صنعت خودرو سازی ایران در طول سال های گذشته از نظر کیفیت و قیمت عملکرد و روند مناسبی نداشته است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو صنعت 

  

احتمالا به خاطر سرعت بالای انتشار ویروس جدید کرونا یعنی امیکرون هم چنان بازی های لیگ برتر بدون حضور تماشاگر برگزار شود.
ورزش۳ بازی ویروس لیگ برتر 

  

افزایش 3500 درصدی قیمت دلار در دو دهه!ایسنا نوشت: «در آمارهای اقتصادی بانک مرکزی تحولات متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از سال 1381 تا پایان آذرماه سال جاری ثبت شده که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران در سال 1381 به میزان 800 تومان بوده و با گذشت هشت سال، متوسط قیمت فروش دلار به 1044 تومان … نوشته افزایش 3500 درصدی قیمت دلار در دو دهه! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش روبازار سرمایه در هفته گذشته روزهای پرنوسانی را دنبال کرد و خبرها و صحبت‌های ضد و نقیض درباره حمایت از آن، باعث افت و خیزهای زیادی در قیمت سهام شد.
گسترش گاز خودرو پتروشیمی 

  

زمان تصمیم‌گیری درباره محدودیت‌های کروناییوزیر بهداشت: اجرای محدودیت‌های هوشمند برای پیشگیری از شیوع اُمیکرون ضروری است.
گسترش ویروس