ایلنا   |  فرهنگی  |  

نشست ژانربندی انواع موسیقی برگزار شد/ ژانربندی به معنی ارزش‌گذاری نیست

کارن کیهانی و احسان ذبیحی‌فر در آخرین نشست بخش پژوهش سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر درباره «ژانربندی انواع موسیقی» گفت‌وگو کردند.

نشست ژانربندی انواع موسیقی برگزار شد/ ژانربندی به معنی ارزش‌گذاری نیست

کارن کیهانی و احسان ذبیحی‌فر در آخرین نشست بخش پژوهش سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر درباره «ژانربندی انواع موسیقی» گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، در آخرین نشست بخش پژوهش سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر یکشنه سوم اسفندماه کارن کیهانی و احسان ذبیحی‌فر با موضوع «ژانربندی انواع موسیقی» گفتگو کردند. 

کارن کیهانی آهنگساز (نوازنده و مدرس دانشگاه) درباره ژانرهای موسیقی گفت: اگر از تاریخ موسیقی غرب مثال بزنیم، در قرون وسطی موسیقی به موسیقی مذهبی و غیرمذهبی تقسیم شده است. هر چقدر به سمت قرن 20 و 21 می‌رسیم گونه‌های موسیقی مذهبی تنوع بیشتری پیدا می‌کند و گونه موسیقی غیرمذهبی به طرز عجیب و غریبی زیاد می‌شود. طبیعتاً موضوع یک موضوع تاریخی است و ما به‌عنوان کسانی که در یک نقطه‌ای از تاریخ ایستاده‌ایم یک سری نیازها داریم. تا پیش از به وجود آمدن موسیقی پاپ به‌عنوان یک ژانر جدی در موسیقی قرن بیستم نیازی به این طبقه‌بندی نبود. 

در ادامه احسان ذبیحی‌فر (آهنگساز، نوازنده و استاد دانشگاه) که به صورت تلفنی در این گفت‌وگو شرکت کرد، گفت: لازم است که تأکید کنیم در همه انواع هنرها در طول تاریخ این انواع ژانرها وجود داشته تا تکلیف هر هنر و موسیقی با مخاطب و محدوده‌هایی که در آن حیطه خلاقیت‌ها انجام می‌شود، مشخص شود. فکر می‌کنم موسیقی عامه‌پسند طبقه‌بندی‌هایی دارد. بهتر است که موسیقی عامه‌پسند یا مردمی را به‌عنوان یک دسته بزرگتر در نظر بگیریم و بعد انواع آن را مشخص کنیم. 

کیهانی اظهار داشت: شما اگر به دایره‌المعارف موسیقی مراجعه کنید، در تمام دنیا وقتی به تعریف موسیقی پاپ می‌رسند ابتداً در مقدمه می‌گویند این یکی از پیچیده‌ترین طبقه‌بندی‌ها است. موزیکولوژها تا یک دوره‌ای سعی می‌کردند مشخص کنند چه چیزی پاپ است ولی به مروز زمان به این نتیجه رسیدند که چه چیزی پاپ نیست. یک موزیکولوژیست ژاپنی می‌گوید کنسرتی که 20 هزار نفر تماشاگر دارد، اصلاً مهم نیست که چه صدایی از آن کنسرت بیرون می‌آید، قطعاً آن کنسرت موسیقی پاپ است. با این تعریف از موسیقی پاپ شاگر سمفونی پنجم بتهوون اجرا شود و تماشاگران زیادی آن را تماشا کنند، آن‌وقت از یک اجرای جدی هنری فاصله می‌گیرد و پاپ‌گونه خواهد شد. 

ذبیحی‌فر گفت: فکر می‌کنم مخاطبان موسیقی در هر فرهنگی باید متناسب با نوع جریان‌های موسیقی که در آن جغرافیا وجود دارد تصمیم‌گیری کنند. مثلاً در هندوستان ممکن است تک‌نوازی سیتار که موسیقی هنری هم محسوب می‌شود دو هزار مخاطب کاملاً جدی دارد. نکته‌ای که آقای کیهانی گفتند درباره تمام کشورهای اروپایی می‌تواند صادق باشد. پیشنهاد می‌کنم ملاک را اسم خواننده‌ها و نوازنده‌ها قرار ندهیم، بلکه باید براساس نوع موسیقی این دسته‌بندی‌ها انجام شود. به طور کلی دو رویکرد داریم. نخست مخاطبان و نوع جامعه‌ای که به نوعی از موسیقی علاقه‌مند می‌شود و دوم خود بنیان‌های موسیقیایی یک نوعی از موسیقی. ما داریم درباره مخاطبان و چهره‌ها صحبت می‌کنیم. البته این‌ها می‌توانند مصداق‌هایی باشند برای آن دسته دومی که عرض کردم. به نظرم کار همایون شجریان در آلبوم «آرایش غلیظ» با کار او در آلبوم «ناشکیبا» دو ژانر مختلف است. همایون شجریان می‌تواند در انواع متعددی از گونه‌های مختلف موسیقی فعالیت کند. 

کیهانی که داور بخش رقابتی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر است، درباره آثار ارسال شده به جشنواره گفت: آثاری که در این جشنواره شرکت کردند در یک فرمی ارائه شدند. مثلاً یک آلبوم می‌آمد در بخش موسیقی دستگاهی باکلام ارائه می‌شد. طبیعتاً وقتی هنرمندی اثرش را در حوزه موسیقی دستگاهی باکلام طبقه‌بندی می‌کند، آن‌وقت ما باید با آن تعریف به آن آلبوم نگاه کنیم. برخی از هنرمندان به اشتباه طبقه‌بندی آثارشان را انتخاب کرده بودند ولی ما موضوع را بسیار فنی و براساس ادعای خود هنرمند می‌دیدیم. 

ذبیحی‌فر نیز در این رابطه اظهار داشت: ما بعضی از موسیقی‌ها را داشتیم که در هیچ‌کدام از ژانرهای موجود نمی‌گنجیدند. این خودش یک بحث است ولی بحث دیگر این است که ما کارها را با کد می‌شنیدیم و نمی‌دانستیم اثر متعلق به چه کسی است. البته ما در جامعه موسیقی زندگی می‌کنیم و ممکن بود برخی از آثار را بشناسیم و حدس بزنیم آن آثار متعلق به چه کسی است. 

کیهانی با اشاره به اینکه بزرگترین مساله جشنواره موسیقی فجر رویکرد است، ادامه داد: اگر به دوسالانه ونیز در عرصه موسیقی نگاه کنید، نام آن دوسالانه موسیقی کلاسیک معاصر است. آنجا دیگر موسیقیدان‌های پاپ ایتالیا ناراحت نیستند که چرا آثارشان ارائه نمی‌شود. فکر می‌کنم پیچیدگی‌های جشنواره موسیقی فجر نیازمند کار سالیانه است. 

در ادامه این گفتگو ذبیحی‌فر گفت: امسال در در جشنواره موسیقی فجر در بخش حقوقی اقداماتی انجام دادند تا رضایت هر کسی که در جشنواره شرکت کرده است، گرفته شود. فکر می‌کنم جشنواره موسیقی فجر از این نظر دارد یک سمت و سو پیدا می‌کند و ایمن‌تر می‌شود. نیاز است که دفتر موسیقی فعالان و متولیان موسیقی را دور هم جمع کند تا بتوانند نوع‌بندی‌ها را برای سال‌های آتی مشخص کنند. فکر می‌کنم این جشنواره با این وسعت ژانر حتی باید رویکردهای دقیق‌تری درباره نوع برگزاری بخش مسابقه جشنواره داشته باشد. جشنواره موسیقی فجر باید در سال‌های آتی به یک سیاست مشخصی برسد تا بخش مسابقه جشنواره به لحاظ فنی و تخصصی کیفیت بالاتری باشد. 

ذبیحی‌فر اضافه کرد: هر چقدر آگاهی عمومی و تخصصی بالاتر برود تکلیف روشن‌تر می‌شود. ما برای بسیاری از شرایط موسیقی نداریم و موسیقی‌هایی به شکل نادرست پخش می‌شود. ما در همین ژانرهای محدودی که داریم هم، آهنگساز اثر خودش را در ژانر دیگری معرفی می‌کند. چرا باید یک نوعی از موسیقی را ارائه کنیم که خودمان نمی‌دانیم این ژانری که ارائه می‌کنیم چه ژانری است؟ به نظرم لازم است که یک کار تخصصی‌تری انجام شود و یک سری واژگان رمزگشایی شود و نتیجه آن به آگاهی عموم و متخصصان برسد. 

کیهانی درخصوص برخی واژه‌ها از جمله موسیقی معاصر و موسیقی ملی اذعان کرد: مادامی که شما طبقه‌بندی تاریخی نداشته باشید، معاصر بودن هم معنا ندارد. درباره واژه ملی تحقیق زیادی کردم. این جریان به کلمه ناسیونالیسم در قرن 19 میلادی برمی‌گردد که آهنگسازان متفاوتی از کشورهای مختلفی مانند روسیه، نروژ و لهستان سر و کله‌شان پیدا شد. عملاً موسیقی ملی که در ایران جا افتاده هم به همان جریان برمی‌گردد. موسیقی که کاملاً در ژانر موسیقی کلاسیک اروپایی قابل درک است ولی ناسیونالیستی است و المان‌های موسیقی ایران را دارد. 

ذبیحی‌فر در بخش پایانی این برنامه گفت: تأکیدی که بر نوع‌بندی‌ها داریم به معنای ارزش‌گذاری هیچ نوع موسیقی بر نوع دیگری نیست. اگر یک نوعی از موسیقی مخاطبان بیشتری دارد و در یک منطقه‌ای از ایران بیشتر کاربرد دارد، دلیل نمی‌شود که ما به هر دلیلی غیر از موضوع موسیقیایی ژانربندی‌ها را انجام ندهیم. ما نباید فکر کنیم اگر یک اسمی را روی یک موسیقی می‌گذاریم، یعنی داریم آن را ارزش‌گذاری می‌کنیم. ما به خاطر اینکه در ارکستر ملی چند ساز ملی وجود دارد نام آن را ارکستر ملی گذاشته‌ایم، در حالی‌که در ارکستر سمفونیک هم این سابقه وجود دارد. اگر می‌گفتیم ارکستر موسیقی ملی تکلیف مشخص‌تر می‌شد. 

کیهانی نیز در پایان خاطرنشان کرد: قطع رابطه دانشگاه به‌عنوان یک نهاد پویا و بسیار مهم با جشنواره یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که به نظرم باید به صورت جداگانه به آن پرداخته شود. 

نشست‌های بخش پژوهش این دوره از جشنواره در برنامه گفت‌وگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو در شش شب از 28 بهمن تا سوم اسفندماه برگزار شد.

موسیقی موسیقی کلاسیک موسیقی پاپ   اخبار برگزیده
  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  

دریافت مالیات از خودروهای لوکس شدنی است؟اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت از وعده‌های نمایندگان مجلس یازدهم بود که به نظر می‌رسد این روزها با تصویب بودجه 1400 شکل عینی به خود پیدا کرده و قرار است شاهد اخذ مالیات از آنها باشیم، اما به نظر کارشناسان، این طرح ایراداتی دارد که اجرایی شدن آن را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.
خودروتک مالیات قیمت افزایش قیمت 

  

تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 1400 مشخص شددرباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ مصوبه ای ازسوی هیئت دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین هیئت دولت 

  

جنبش عدم تعهد در بیانیه ای ضمن تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19، خواستار اتخاذ تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی جهت رفع تحریم های غیر قانونی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 شد.
نامه نیوز نیویورک صدا و سیما سود 

  

به چه کسانی تا پایان سال یارانه تعلق می گیرد؟سال99 نیز در حال طی کردن روزهای پایانی خود است؛ دولت نیز باید اسفند ماه طبق روال ماه‌های گذشته 3یارانه به حساب خانوارها پرداخت کند.
مستقل‌آنلاین زمستان یارانه کمیته امداد 

  

خبر بد درباره تعطیلی های سال جدید + عکسمرور تقویم سال آینده نشان می‌دهد از هم‌اکنون باید 74 روز از 365 روز سال را به عنوان تعطیل رسمی از تقویم روزهای کاری کنار گذاشت.
مستقل‌آنلاین عکس تقویم سریال پایتخت 

  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  اخبار داغ
  

اعلام تصمیم های آینده بورس/ اخبار مهم شرکت ها برای سهامداراناقتصادنیوز: بورس بازان کدام خبرها را این روزها پیگیری می‌کنند. به نظر میرسد در مسیر احیای برجام، پیچیدگی‌های زیادی به چشم میخورد.
اقتصادنیوز 

  

مهم برای بورسی ها/ دو عرضه اولیه روز چهارشنبه را بشناسیداقتصادنیوز: دو عرضه اولیه روز چهارشنبه را بشناسید.شرکت "سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار و شرکت ریل پرداز نوآفرین.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

دو محرک رشد بورس تهرانروز یکشنبه شاخص کل بورس رشد کرد. صعود 5/ 0درصدی نماگر بازار سهام در حالی اتفاق افتاد که شاخص هموزن نتوانست با رشد شاخص اصلی همسو شود.
گسترش دولت سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

قیمت خودرو ریزش کرد/ دنا پلاس توربو 337 میلیون تومانریزش قیمت ها در بازار خودرو از ابتدای هفته جاری آغاز شد و این ریزش قیمت ها به گونه ای است که در بین انواع مدل های خودرو پراید، پراید 111 از 128 میلیون تومان در هفته گذشته امروز به 127 میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

پالس‌های مثبت به بورس/ دورنمای بورس در روزهای آخر سالاقتصادنیوز: با وجود پالس‌های مثبت به بازار، حالا اما برخی از پیچیدگی‌های روند بازار در روزها و ماه‌های آینده در بورس با توجه دامنه اثر مولفه‌های اثرگذار خبر میدهند.
اقتصادنیوز ماه 

  

مرگ دو زن پس از تزریق واکسن کرونا/ توقف تزریق واکسن آسترازنکابا مرگ دو زن پس از تزریق واکسن آسترازنکا، تزریق این واکسن علیه کرونا در اتریش متوقف شد.
اقتصادنیوز مرگ اتریش 

  

افت قیمت دلار در راه است؟در دومین روز هفته، سکه امامی از فاز نزولی خارج شد. روز یکشنبه، فلز گرانبهای داخلی 100 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 10 میلیون و 450 هزار تومان رسید. رشد یک درصدی قیمت سکه در شرایطی رخ داد که بهای دلار در بازار داخلی تنها حدود 1/ 0 درصد رشد کرده بود.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آیا واقعا ابتلا به کرونا ، تناسب اندام را به هم می‌زند؟نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که بین ابتلا به کرونا و عدم تناسب اندام ارتباطاتی وجود دارد، این موضوع می‌تواند یک خبر بسیار بد برای افرادی باشد که به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند.
برنا پژوهش 

  

درمان کرونا باوجود4 بیماری زمینه‌ای سخت می‌شودمحققان آمریکایی در یک بررسی به تاثیر چهار بیماری زمینه ای چاقی، فشار خون بالا، دیابت و نارسایی قلبی در درمان کووید-19 پرداختند.
۵۵ آنلاین درمان چاقی فشار خون بالا 

  

خستگی و بی‌حالی اولین نشانه کرونای انگلیسیفوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی است، گفت دیگر برای مراجعه به پزشک نباید منتظر بروز علائم عجیب‌وغریب بود، چراکه در این ویروس دو فاز ویروسی و التهابی همزمان شده و حتی با وجود اکسیژن خون بالا، ویروس تخریب خود را آغاز می‌کند.
برنا ویروس پزشک 

  

محدودیت های کرونایی در خصوص تردد شبانه خودروها برداشته نمی شود!رییس پلیس راهورقم از اعلام جزئیات محدودیت های تردد وسایل نقلیه برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و تاکید کرد: محدودیت های کرونایی درخصوص تردد شبانه خودروها دراین استان همچنان پابرجاست.
برنا پلیس 

  

توجه واکسن‌سازان داخلی به جهش‌های ویروس کرونارییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه گروه‌های آسیب‌زا، دارای بیماری‌های زمینه‌ای، خاص و اولویت‌های شغلی از جمله مهمترین دریافت کنندگان واکسن کرونا هستند، گفت: همکارانی که در تولید واکسن فعالیت دارند باید نگاه ویژه‌ای به واریانت‌های جدید ویروس داشته باشند.
برنا ویروس تهران تولید 

  

بورس مثبت خواهد ماند؟بازار سرمایه پس از هفته ها ریزش امروز سبز پوش شد و کارشناسان بر این باورند که روند ریزشی شاخص بورس متوقف شده است و به احتمال زیاد این بازار در روزهای پایانی سال 99 و چه بسا در روزهای ابتدایی سال آینده نیز سبز خواهد بود.
اقتصادنیوز سرمایه شاخص