گسترش   |  اجتماعی  |  

بهترین رژیم غذایی برای بیماری های قلبی و عروقی

با توجه به اهمیت زیادی که به حفظ سطح سالمی از کلسترول می‌شود، به راحتی ممکن است چربی دیگر موجود در خون را فراموش کنید. بدن شما وقتی که عضلاتتان به سوخت بیشتری نیاز دارند، تری گلیسیرید را از ذخایر چربی وارد خونتان می‌کند. تری گلیسیرید دارای عملکردی مفید است؛ اما میزان زیاد آن نیز شاخصی برای ریسک بالای بیماری‌های قلبی و عروقی است.

بهترین رژیم غذایی برای بیماری های قلبی و عروقی

تری گلیسیرید خون آن‌قدر مهم است که پزشک شما سطح آن را در خونتان چک می‌کند تا اطلاعات کاملی از وضعیت چربی خونتان به دست آورد؛ اما خیلی از افراد نمی‌دانند سطح‌ تری‌گلیسیرید خونشان چه اندازه است یا اینکه آیا خارج از حد نرمال است مگر اینکه به طور مرتب جهت چکاپ به پزشک مراجعه کنند. ضمناً شما ممکن است تری گلیسیرید خونتان بالا باشد؛ اما هیچ علامتی نداشته باشید.

سطح نرمال‌ تری گلیسیرید خون، 150 mg/dl و یا کمتر است. تری گلیسیرید بیشتر از 200 mg/dl بالا تلقی می‌شود و تری گلیسیرید در سطحی میان این دو عدد، روی مرز است.

تری گلیسیرید بالا نه تنها ریسک فاکتوری برای بیماری‌های قلبی و عروقی است، بلکه اگر همراه با کلسترول بد (LDL) بالا، کلسترول خوب (HDL) پایین، سایز بالای دور کمر یا افزایش فشار خون باشد می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مقاومت به انسولین باشد. ضمناً تری گلیسیرید بسیار بالا، ریسک پانکراتیت یا التهاب حاد لوزالمعده را که یک بیماری جدی است افزایش می‌دهد.

با وجود اینکه تری گلیسیرید خون برای سلامتی بسیار اهمیت دارد، خیلی از افراد نمی‌دانند که‌ تری گلیسیرید بالا چه ارتباط تنگاتنگی با بیماری‌های قلبی و عروقی دارد. هر چند داروهایی وجود دارد که می‌توانند تری گلیسیرید بالا را پایین بیاورند، اما سبک زندگی و رژیم غذایی نیز می‌تواند در کاهش‌ تری گلیسیرید نقش داشته باشد. یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که می‌توانید برای کاهش‌ تری‌گلیسیرید خونتان بردارید این است که وزن کم کنید. کاهش وزن حتی به اندازه‌ی 7 درصد از وزن بدنتان می‌تواند تری گلیسیرید بالا را پایین بیاورد. شاید این سؤال نیز برایتان مطرح باشد که آیا نوع رژیم غذایی‌تان نیز فاکتوری در کاهش‌ تری گلیسیرید خونتان محسوب می‌شود یا خیر.

بهترین رژیم غذایی برای تری‌گلیسیرید خون چیست؟

هرچند «بهترین» رژیم غذایی برای تری گلیسیرید بالا وجود ندارد اما یک سری عوامل غذایی می‌توانند تری گلیسیرید بالا را پایین بیاورند. یکی از این عوامل این است که غذاهای بسیار فرآوری شده، کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قند را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید یا به میزان بسیار محدود مصرف نمایید. این غذاها از جهت ارزش غذایی نیز کم اهمیت‌اند.

هرچند مطالعات در این مورد ضد و نقیض‌اند؛ اما برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند مصرف غذاهایی با فروکتوز بالا، که نوعی قند در غذاهای فرآوری شده است، و برخی میوه‌ها می‌توانند بیشتر از قند و شکر معمولی، تری گلیسیرید خون را بالا ببرند. تولیدکننده‌های صنایع غذایی، خیلی از غذاهای بسیار فرآوری شده را با شیره ذرت با فروکتوز بالا شیرین می‌کنند که کنستانتره فروکتوز است. حتی برخی از شیرین‌کننده‌های طبیعی نیز دارای مقادیر قابل توجهی فروکتوز هستند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای، بیماری‌های قلبی و عروقی و تری گلیسیرید

خیلی از کارشناسان حوزه سلامت توصیه می‌کنند افرادی که‌ تری گلیسیرید بالا دارند، تابع رژیم غذایی مدیترانه‌ای باشند و این توصیه پشتوانه‌ی علمی نیز دارد. مطالعه‌ای در سال 2017 دریافت که پایبند ماندن به رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند تری گلیسیرید را در افراد با سنین بالا کاهش دهد. ضمناً دیگر مطالعات نیز نشان داده‌اند رژیم غذایی مدیترانه‌ای، ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته مغزی را نیز کاهش می‌دهد. رژیم مدیترانه‌ای یکی از سالم‌ترین انواع رژیم غذایی در دنیاست که بر مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها و غلات کامل و مغزها و دانه‌ها و البته ماهی تأکید دارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای توصیه به مصرف گوشت قرمز، کربوهیدرات‌های تصفیه شده و غذاهای زیاد فرآوری شده نمی‌کند. چربی که در رژیم غذایی مدیترانه‌ای حائز اهمیت است، روغن زیتون بکر می‌باشد که سرشار از چربی تک غیراشباع و زنجیره بلند امگا 3 می‌باشد. این نوع اسید چرب به وفور در ماهی‌های چرب مانند ساردین و سالمون وجود دارد.

ورزش نیز اهمیت دارد

علاوه بر رژیم غذایی، ورزش نیز عادت دیگری در سبک زندگی است که می‌تواند تری گلیسیرید بالا را پایین بیاورد. به غیر از تغییر رژیم غذایی و کاهش وزن، ورزش، مهم‌ترین عادت در سبک زندگی است که‌ تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد. ضمناً ورزش به کنترل وزنتان کمک می‌کند. ورزش کردن بعد از صرف غذا نیز ممکن است بتواند تری گلیسیرید را به میزان بیشتری کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهند حتی یک ورزش سبُک بعد از غذا می‌تواند تری گلیسیرید موجود در جریان خون را تا 72 درصد کاهش دهد. بنابراین بهتر است بعد از غذا به جای ولو شدن روی مبل و تماشای تلویزیون، کمی ورزش کنید و تحرک داشته باشید. می‌توانید پیاده‌روی کنید؛ اما شدت تمرین و تحرکتان باید کم باشد تا دچار بدهضمی نشوید.

حتی اگر بعد از هر وعده غذا ورزش نمی‌کنید، حتماً بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید تا تری گلیسیرید خونتان در سطح نرمال بماند. کاهش مصرف کالری در صورتی که اهل پُرخوری هستید نیز می‌تواند به کاهش‌ چربی خونتان کمک کند. کیفیت و کمیت چیزی که می‌خورید نیز اهمیت دارد.

 

منبع: بهداشت نیوز

رژیم غذایی صنایع غذایی ورزش   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  

احمدی‌نژاد: حاضرم که تضمین محضری دهمدست همه دولتها را می بوسم می گویم شما بیایید و کل کشور را اصلاح کنید و همیشه خودتان باشید و من حاضر هستم که تضمین محضری دهم و بگویم من حتی یک صندلی هم از شما نمی خواهم و شما فقط اصلاحات ساختاری انجام دهید و همیشه خودتان رأی بیاورید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد شورای نگهبان یارانه 

  

تخت روانچی: شاید برجامی نداشته باشیم که دولت بعدی بخواهد آن را ادامه دهدنماینده ایران در سازمان ملل با بیان اینکه برجام موضوعی بوده که مجموعه نظام درباره آن صحبت کرده است و الان به مرحله حساسی داریم می رسیم و بر اساس مصوبه مجلس داریم پیش می رویم، گفت: اگر روزی برجام هم وجود نداشت، انتهای دنیا نیست، ما کار خودمان را ادامه می دهیم و بر اساس منافع ملی مان تصمیم می گیریم که در آن زمان چه اقدامی انجام دهیم...
مثلث مجید تخت روانچی دولت ایران 

  

سقوط دلار ادامه دارد/ نرخ در آستانه ورود به کانال 20 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، سی‌ام دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 21 هزار و 590 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 600 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 90 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

فرزند آیت الله مصباح یزدی شایعه مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر درگذشت مرحوم آیت الله مصباح یزدی بعد از تزریق واکسن فایزر به ایشان را شایعه ای دروغین خواند. او گفت: این شایعه ای است که تصویر آن را با ترفندهای فتوشاپ و امثال آن درست کرده اند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو فضای مجازی 

  

علت نمازخواندن ظریف جلوی جان کری/ با صدام مذاکره کردم لذت بردم؟/ از نظر رهبری هنوز برجام نه بوی گند می دهد و نه دفن شدهوزیر امور خارجه گفت: ما، ترامپ و سیاست فشار حداکثری آمریکا را با مقاومت مردم شکست دادیم.
اقتصادنیوز محمدجواد ظریف جان کری نماز 

  

وظیفه سیاست خارجی جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا استوزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد:سیاست خارجی در واقع وظیفه و هدفش جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا، رقبا و دیگران است.
۵۵ آنلاین سیاست خارجی موفقیت ریاست جمهوری 

  

اصولگرایان، رئیسی را برای انتخابات می‌خواهنداز شنیده‌ها و اخبار بر می‌آید اصولگرایان به آمدن ابراهیم رئیسی تمایل بیشتری دارند تا دیگر نامزدها. اخیرا یک تشکل اصولگرا از رئیسی برای شرکت در انتخابات دعوت کرده بود و حمیدرضا ترقی هم به برنا گفته در نظرسنجی‌ها، رئیسی بسیار جلوتر از قالیباف است.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری 

  

قیمت خودرو همراه با دلار می ریزدنایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: طی چند روز گذشته به دلیل کاهش نرخ دلار، قیمت ها در بازار خودرو کاهشی شده است و هر روز شاهد ریزش قیمت ها در این بازار هستیم.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

در بازی جنجالی: پرسپولیس بالاخره بعد از فینال آسیا بردپرسپولیس به اولین برد خود در لیگ برتر بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا دست یافت.
مملکت‌آنلاین بازی پرسپولیس فینال 

  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  اخبار داغ
  

تکلیف ریاست سازمان بورس چه می‌شود؟سازمان بورس و اوراق بهادار از چهارشنبه عصر با استعفای حسن قالیباف اصل در انتظار فرد جدیدی است که سکان هدایتش را بر عهده بگیرد.
۵۵ آنلاین سازمان بورس و اوراق بهادار قانون حسن قالیباف اصل 

  

محاسبه بازدهی بورس در دی ماه + نموداردر آخرین روز دی ماه با قرار گرفتن شاخص بورس در سطح یک میلیون و 150 هزار واحد، بازدهی بورس در این ماه منفی 20 درصد شد و میانگین خروج روزانه پول حقیقی از بورس نسبت به ماه گذشته رشد 2 هزار و 400 درصدی داشت.
گسترش بورس تهران ماه شاخص 

  

تداوم ریزش قیمت خودرو در بازارخرید و فروش در بازار خودرو در حالی دوباره قفل شده که مشتریان منتظر کاهش حباب قیمت‌ها در این بازار هستند و البته عقب‌نشینی شورای رقابت برای گران کردن خودرو نیز بر این بازار تاثیرگذار خواهد بود.
گسترش قیمت ارز قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو باز هم کاهش می یابد / زمان موج بعدی کاهش قیمت هاخرید و فروش در بازار خودرو در حالی دوباره قفل شده که مشتریان منتظر کاهش حباب قیمت‌ها در این بازار هستند و البته عقب ‌نشینی شورای رقابت برای گران کردن خودرو نیز بر این بازار تاثیرگذار خواهد بود.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت خودروهای چینی در بازار هر روز ارزانتر از کارخانه!در جریان هر موج کاهش قیمت خودرو در بازار، وضعیت قیمت خودروهای چینی جالب تر می شود. در سال های قبل گاه شاهد ارزانتر بودن برخی خودروهای چینی در بازار از کارخانه بودیم، اما اکنون وضعیت به گونه ای شده که تقریبا قیمت تمام چینی ها در بازار از کارخانه ارزانتر است.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کرونا ویروس این گونه به مغز آسیب می رسانداقتصادنیوز : نتایج مطالعه اخیر نشان می دهد کروناویروس ممکن است سلول های عصبی را آلوده کرده و مانع جریان خون در سیستم عصبی مرکزی شود.
اقتصادنیوز ویروس مغز 

  

حال میناوند به دلیل ابتلا به کرونا وخیم استاقتصادنیوز : رئیس دپارتمان ICU بیمارستان لاله گفت: مهرداد میناوند ملی پوش اسبق فوتبال ایران بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده و حال او کاملا وخیم است.
اقتصادنیوز بیمارستان فوتبال ایران 

  

حال نامساعد بازیگر زن ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا+ تصاویرسعیده عرب بازیگر نقش همسر یعقوب نبی در سریال یوسف پیامبر، متاسفانه چند روزی است به کرونا مبتلا شده و در قرنطینه به سر میبرد .
۵۵ آنلاین سریال یوسف پیامبر ویروس ماه 

  

افزایش نگران کننده کرونا در تهران / سهم کودکان از آمار فوتی ها 8 برابر شداقتصادنیوز :فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران از افزایش 4.8 درصدی بیماران کرونایی در 24 ساعت گذشته در تهران خبر داد.
اقتصادنیوز تهران کودکان 

  

استراتژی درست برای بازار بورس چیست؟ + فیلم شاخص پس از چند هفته خونین، امروز سی‌وسه هزار واحد رشد داشت. سوالی که ذهن سهامداران را به خود مشغول کرده این است که این رشد معلول روند طبیعی بازار پس از ریزش‌های اخیر است یا حمایت‌های موقتی از بازار که دیر یا زود به پایان می‌رسد؟ منبع: اکوایران
گسترش شاخص ذهن 

  

کاهش قیمت سکه ادامه خواهد داشت / سقوط قیمت، قابل پیش‌بینی بود / قیمتها تا نوروز، کاهشی استکارشناس بازار سکه و طلا گفت: کاهش قیمت سکه اتفاق خارق العاده‌ای نیست و بازار تازه دارد خودش را پیدا
خبرفوری قیمت سکه و طلا نوروز