مهر   |  سلامت  |  

ضرورت حمایت معیشتی از بیماران خاص در ایام کرونا

احمد قویدل، در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با ضرورت حمایت‌های خاص از بیماران خاص از جمله هموفیلی‌ها در شرایط شیوع گسترده کرونا در کشور، گفت: یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های سازمان بهداشت جهانی و همچنین کارشناسان و متخصصان حوزه بیماری‌ها در ایران و جهان، عدم مراجعه مبتلایان به انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های دیر درمان مانند دیابت، انواع سرطان‌ها، بیماران مبتلا به عارضه‌های قلبی،…

ضرورت حمایت معیشتی از بیماران خاص در ایام کرونا

احمد قویدل، در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با ضرورت حمایت‌های خاص از بیماران خاص از جمله هموفیلی‌ها در شرایط شیوع گسترده کرونا در کشور، گفت: یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های سازمان بهداشت جهانی و همچنین کارشناسان و متخصصان حوزه بیماری‌ها در ایران و جهان، عدم مراجعه مبتلایان به انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های دیر درمان مانند دیابت، انواع سرطان‌ها، بیماران مبتلا به عارضه‌های قلبی، مبتلایان به فشار خون، بیماران خاص و…، به مراکز درمانی جهت پیگیری امور درمانی خود به علت خطر ابتلاء به بیماری کرونا در این مراکز است.

وی افزود: ابعاد این نگرانی‌ها آنقدر جدی بود که مراجع بهداشتی مجبور شدند والدین را برای تزریق واکسن‌های ضروری کودکان تشویق به مراجعه به مراکز درمانی نمایند. به نوعی همه گیری کرونا، شدت شیوع و تغییر حالت این ویروس فضایی را حاکم نموده است که مردم ترجیح می‌دهند برای حتی بیماری‌های عادی و روزمره هم تا آنجا که ممکن است به مراکز درمانی مراجعه ننمایند. خود درمانی یکی از آسیب‌های مهم دوران شیوع کرونا است که مخاطرات بسیار دارد.

قویدل ادامه داد: این رویکرد و واکنش مردم اساساً خطا است. مراجعه به مراکز درمانی شیوه نامه‌های خاص دارد و مبتلایان به انواع بیماری‌های زمینه‌ای و بیماران عادی می‌توانند و باید برای امور درمانی خود با رعایت شیوه نامه‌ها به مراکز درمانی مراجعه کنند. عوارض عدم مراجعه به موقع بیمارانی که مبتلا به انواع بیماری‌های دیر درمان هستند و ضرورت دارد آزمایش‌ها و عکسبرداری های دوره‌ای داشته باشند، در آینده نزدیک این بیماران و سیستم بهداشت و درمان را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه می‌نماید که گذشته از هزینه‌های گزافی که دارد مخاطرات جانی نیز برای این بیماران دارد. همین نگرانی نیز در رابطه با بیماران خاص از جمله هموفیلی‌ها جدی است.

وی تصریح نمود: در دیدار حضوری که مدیران انجمن‌های بیماران خاص چندی پیش با معاون درمان وزارت بهداشت داشتند، از آنجا که اکثر مراکز بیمارستانی ارائه خدمت به بیماران خاص با مراکز ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کرونا مشترک است توجه ایشان و کارشناسان این حوزه به ضرورت به وجود آوردن تمهیدات خاص در این رابطه برای بیماران خاص و حتی دیگر بیماران مبتلا به انواع بیماری‌های دیر درمان شدند. از آنجا که ضرورت مراجعه این بیماران به دلایل مختلف غیر محال و اجباری است، برنامه ریزی وزارت بهداشت برای این نوع مراجعات برای کاهش احتمال ابتلای بیماران خاص به کرونا ضرورت تام دارد. برای نمونه اساساً چه ضرورتی دارد یک بیمار خاص برای اخذ نسخه ماهیانه داروهای خود مجبور به مراجعه به بیمارستانی باشد که محل بستری بیماران مبتلا به کرونا است. حتی برای معاینه‌های ادواری، رصد وضعیت آزمایش‌ها بیمار مجبور به مراجعه به بیمارستانی باشد که به بیماران مبتلا به کرونا هم خدمات می‌دهد. وزارت بهداشت می‌تواند این خدمات سرپایی و پیگیری امور درمانی بیماران را در درمانگاه‌های منتخب و معینی با شرایط ایمن تر ارائه نماید در ساعات محدودی ارائه نماید و حتی موانع خاص مانند محدودیت‌های خاص جغرافیایی دانشگاه‌های علوم پزشکی را نیز با توجه به شیوع کرونا از میان بردارد.

قویدل همچنین بر توسعه خدمات الکترونیک به این بیماران تاکید کرد و از وزارت بهداشت در خواست نمود از اعمال سلیقه سازمان‌های بیمه گر در امور بیماران خاص با قاطعیت جلوگیری نماید.

وی تاکید کرد: مرجع تشخیص خاص بودن بیماری وزارت بهداشت است و سازمان‌های بیمه گر بر اساس قانون وظیفه دارند برای این بیماران دفترچه خاص صادر نمایند و اجازه بهره مندی بیمار را از بسته حمایتی وزارت بهداشت برای این بیماران از جمله ارائه خدمات اینترنتی را فراهم آورند. سازمان‌های بیمه گر بعید است ندانند بیماری‌های ارثی درمان نمی‌شوند و در خواست‌های مکرر آن از بیماران برای ارائه تصویر ارائه آزمایش جدید نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه تحمیل هزینه به کشور است. متأسفانه در این رابطه بیمه سلامت کارنامه خوبی ندارد. بسیار امیدواریم که با توجه به ابلاغ بسته حمایتی وزارت بهداشت در سال 1399 که در پیوست آن نام بیماری‌های خاص در گروه‌های خاص نیز ابلاغ گردیده است، سازمان‌های بیمه گر همکاری شایسته ای را با بیماران خاص نمایند. البته بیمه تأمین اجتماعی از نظم لازم و اقدامات قابل پیش بینی برخوردار است. تعدد صندوق‌های بیمه گر و شیوه نامه‌های مختلف آنها در برخورد با بیماران خاص نیز یکی از مشکلات دیگر است. صندوق‌های بیمه بانک‌ها، صدا و سیما و…، از بیماران خاص می‌خواهند هزینه‌های داروهای خود را بپردازند و بعداً با اسناد و مدارک جهت دریافت هزینه‌های آن اقدام نمایند. با توجه به گرانقیمت بودن این دارو ها تحمیل چنین فرآیندی به بیماران در شرایطی که اکثر مردم مشکلات معیشتی دارند، منصفانه نیست. با توجه به حمایت‌های قانونی دولت عقد تفام نامه با این صندوق‌های بیمه می‌تواند مشکل این بیماران را حل نماید.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران ضمن تاکید بر ضرورت حمایت‌های رفاهی و معیشتی به موازات حمایت‌های دارویی و درمانی از این بیماران، گفت: متأسفانه بیماران خاص در قوانین مصوب مجلس و نه در حوزه وزارت رفاه از جایگاه معینی برای حمایت‌های معیشتی و رفاهی برخوردار نیستند آمار رسمی این بیماران کمتر از 120 هزار نفر است که این آمار با توجه به کمک‌های معیشتی که از طرف ارگان‌های مختلف در کشور به اقشار آسیب دیده می‌شود تعداد قابل توجهی نیست و می‌تواند با همکاری وزارت بهداشت و وزارت رفاه برای این بیماران محقق گردد. نام و مشخصات کامل بیماران در بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت موجود و قابل انعکاس به نهادهای حمایت معیشتی مانند ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره)، بنیاد برکت، هلال احمر، اتاق بازرگانی و…، است. خوشبختانه اخیراً وام بانکی به بیماران خاص اختصاص داده شده است که به جرأت می‌توان گفت اولین امتیاز حمایتی است که به صورت متمرکز به بیماران خاص اختصاص داده شده است حسب اطلاع رسانی به کانون طی هفته جاری قرار است جزئیات آن توسط وزارت بهداشت به انجمن‌ها اطلاع رسانی گردد. بسیار امیدواریم اختصاص این وام با شرایط قابل تأمین توسط بیماران محقق گردد.

وی در پایان آمار ابتلای بیماران هموفیلی به کرونا تا هفته گذشته را 84 نفر اعلام کرد و افزود: خوشبختانه تا کنون گزارش فوت ناشی از بیماری کرونا در بیماران هموفیلی گزارش نشده است. موارد ابتلای اعضای خانواده بیماران در اثر عدم رعایت توصیه‌های ایمنی توسط بیماران در موارد قابل توجه گزارش شده است.

قویدل گفت: کانون هموفیلی ایران مکرراً به بیماران و همچنین مردم توصیه می‌نماید بعد از مراجعه به مراکز بیمارستانی و حتی داروخانه‌های بزرگ هنگام ورود به منزل لباس‌های بیرون خود را در آستانه ورودی منزل تعویض نموده و جهت شستشو در کیسه پلاستیکی در بسته قرار دهند و پس از استحمام در مجاورت دیگر اعضای خانواده به خصوص سالخوردگان قرار گیرند.

سازمان بهداشت جهانی اتاق بازرگانی درمان   اخبار برگزیده
  

یارانه‌بگیران معیشتی جدید هم تسهیلات یک میلیونی می‌گیرندمدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از واریز وام یک میلیون تومانی به حساب نخستین گروه از سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر بدون درآمد ثابت خبر داد.
ایلنا یارانه روابط عمومی بانک مرکزی 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید که آژانس بین المللی انرژی اتمی با بازرسی های فراتر از پروتکل، اطلاعات هسته ای ایران را به سازمان های جاسوسی داده است.
نامه نیوز هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

پشت و روی سخنان قالیباف درباره بورس!ماجرا از وقتی شروع شد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده در صداوسیما صحبت‌هایی راجع به بورس و وضعیت اقتصادی کشور مطرح کرد.
گسترش مجلس شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری پول 

  

آمریکا و اسرائیل بی‌تردید در ترور شهید فخری‌زاده نقش داشته‌اند/این جنایت‌ها قطعا بی‌پاسخ نمی‌ماندعدنان غفله با تاکید بر اینکه بی تردید آمریکا و اسرائیل در ترور شهید فخری زاده نقش داشته‌اند، گفت: جنایت ترور شهید فخری زاده حلقه ای از سلسله جنایت‌های آمریکا و اسرائیل است.
ایلنا ورزش جوانان دولت 

  

اظهارات صوفی درباره گزینه‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ساز و کار جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 توضیحاتی ارائه داد.
مثلث دولت اصلاحات اصلاح طلبان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات 

  

آزادسازی واردات خودرو را فراموش کنیم؟طبق لایحه بودجه سال آینده دولت 2 هزار و 40 میلیارد تومان درآمد از محل واردات خودرو (بند حقوق ورودی خودرو) در نظر گرفته است.
خودروتک واردات خودرو واردات خودرو 

  

توضیحات مهم روحانی درباره واکسن کرونارئیس‌جمهور گفت: تا زمانی که مردم احساس کنند این بیماری [کرونا] خطرناک است و برای حفظ سلامت خودشان باید به پروتکل ها دقیق عمل کنند، ما پیشرفت می‌کنیم، البته محدودیت هایی نیاز است که اعلام می‌کنیم.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور ویروس 

  

خودرو نخرید، ارزان می شود!با توجه به اینکه قیمت خودرو در کارخانه به قیمت حاشیه بازار نزدیک شده است، افراد دیگر تمایلی به شرکت در قرعه کشی ندارند و به نظر می‌رسد خودرو ارزان می‌شود.
خودروتک وام خودرو خودرو خودروسازان 

  

‌مواضع اولیه ایران و آمریکای بایدن درباره برجامسخنان جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، در گفت‌وگو با توماس فریدمن، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز و واکنش دکتر ظریف به آن برای نخستین بار رئوس مواضع دو کشور درباره بازگشت آمریکا به برجام را مشخص کرد.
۵۵ آنلاین ایران برنامه موشکی ایران رئیس جمهور 

  

دولت‌ها عزم فقرزدایی ندارندوضعیت معیشت مردم و خاصه اقشار فرودست جامعه، به شکل فزاینده‌ای رو به وخامت است.
مستقل‌آنلاین دولت مهاجرت اورژانس 

  

کارتون| دلیل اصلی کنار گذاشتن عادل فردوسی‌پور!اظهارات علی فروغی مدیر شبکه سه سیما که "خارج شدن عادل فردوسی پور از مدار" را دلیل کنار گذاشتن او از تلویزیون عنوان کرده بود، سوژه کارتونی از علی رادمند در صفحه اینستاگرامش شد.
مملکت‌آنلاین شبکه سه سیما تلویزیون 

  

سوءمدیریت و تحریم؛ دوعامل شرایط نابسامان کنونی استرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس نظرسنجی ها تمامی متخصصان، مردم و نخبگان، دو عامل سوءمدیریت و تحریم را دلیل شرایط کنونی می دانند، ادامه داد: براساس نظر آنها، نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه انتخابات ریاست جمهوری 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  اخبار داغ
  

زمستان سیاه کرونا در راه است!نشست خبری رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اصحاب رسانه بعداز ظهر پنج شنبه سیزدهم آذر در خصوص آخرین وضعیت کرونا در نیشابور برگزار شد.
گسترش زمستان رسانه رنگ 

  

6 کارشناس تحولات امروز بورس پایتخت را پیش‌بینی کردند + نموداراقتصادنیوز: اکثریت کارشناسانی که در یک نظرخواهی درباره وضعیت شاخص بورس تهران در 16 آذر 99 شرکت کرده‌اند، پیش‌بینی می‌کنند که امروز روند بازار مثبت باشد.
اقتصادنیوز بورس تهران پایتخت تهران 

  

3 واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سورنا ستاری در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه در دو سه سال اخیر حمایت خوبی برای افزایش شرکت‌های بیوتکنولوژی شده است افزود: اکنون 24 داروی بیوتکنو در کشور تولید می‌شود و در این زمینه یکی از قدرت‌های آسیا هستیم و در دنیا حرف برای گفتن داریم. وی گفت: در حوزه واکسن انسانی نخستین بار شرکت‌های خصوصی، واکسن سرطان دهانه رحم را تولید…
مهر سورنا ستاری شبکه یک سیما دولت 

  

رئیس سابق فدراسیون جهانی فوتبال خبر داد در ماه گذشته کرونا گرفته و بهبودی خود را کسب کرده است.
صراط فیفا سوئیس فوتبال 

  

مرگ دو هنرمند سرشناس بر اثر ابتلا به کرونارییس موسسه عالی موسیقی لبنان و یک خواننده سرشناس سودانی در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در روزهای اخیر از دنیا رفتند.
اقتصادنیوز هنرمندان موسیقی لبنان 

  

یک فوق تخصص بیماری‌های ریوی گفت: با توجه به این موضوع که این درگیری‌های شدید قابل جبران نیست، بهترین راه رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست‌ها و پیگیری اُفت اکسیژن در روزهای ششم و هفتم است.
نامه نیوز ماسک ویروس بدن انسان 

  

تاکید زالی بر شرایط حساس کرونایی تهران/ فیلمزالی گفت: علیرغم اینکه وضعیت تهران از هفته پیش بهتر است ولی امروز بازهم 500 بیمار جدید بستری کردیم.
گسترش تهران 

  

خودکفایی کشور در تولید چهار کالای اساسی مرتبط با کروناوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در چهار قلم کالای مهم مربوط به تجهیزات مبارزه با کرونا که وزارت صمت مسؤول بوده، به تولیدات خوبی رسیده‌ایم.
اقتصادنیوز درمان تولید صنعت 

  

دیدار همبازیان سابق با چاشنی کرونادرحالی که شایعاتی درباره لغو دیدار ذوب‌آهن و شهرخودرو مطرح بود اما با اعلام سازمان لیگ قرار شد این بازی امروز در اصفهان برگزار شود.
برنا بازی اصفهان 

  

طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان نداردایسنا نوشت: در طرح هوشمند مدیریت کرونا شاخص‌ در نظر گرفته شده به این صورت است که براساس آن شهرها به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم خواهند شد. در حقیقت به ازای هر 100 هزار نفر اگر چهار بستری وجود داشته باشد شهر در دسته زرد، شش نفر در دسته نارنجی و 10 … نوشته طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان ندارد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز شاخص وزارت بهداشت وزارت کشور 

  

رئیسی گفت :ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر موثر است.
صراط استان اردبیل استان گلستان استان قزوین 

  

وزیر بهداشت: درمورد واکسن کرونا کاری می کنیم کارستانوزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می بینم.
گسترش وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فرودگاه 

  

ترفند‌هایی ساده برای تسکین علایم بلند مدت کرونای ملایمدانشمندان آمریکایی می‌گویند می‌توان با راهکار‌هایی ساده علائم بلند مدت کرونای ملایم را تسکین داد.
برنا