تسنیم   |  اقتصادی  |  

شرط بهره‌برداری ایران از موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا چیست؟

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان این که موافقتنامه ایران و اتحادیه اوراسیا مهمترین، بزرگترین و حجیم ترین موافقتنامه کشورمان با خارج از کشور است گفت: لزوم ورود به چنین موافقتنامه هایی داشتن تولید صادراتی است تا بتوان از شرایط موافقتنامه، بهره گرفت.

شرط بهره‌برداری ایران از موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا چیست؟

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما درباره موافقتنامه کشورمان با اتحادیه همکاری های اقتصادی منطقه اورآسیا گفت: این موفقتنامه فضایی را برای تمرین تجارت کشورمان با دیگر کشورها آماده می کند و لزوم ورود به چنین موافقتنامه هایی داشتن تولید صادراتی است تا بتوان از شرایط موافقتنامه، بهره گرفت.

 حمید زادبوم با اشاره به اینکه تجارت، جاده دو طرفه است، افزود: موافقتنامه چند جانبه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل 5 کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که در آینده شاید گسترده تر شود.

او ادامه داد: این اتحادیه برای تجارت آزاد با برخی کشورها از جمله ایران وارد مذاکره شد و با ویتنام و سنگاپور هم موافقتنامه امضا کردند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد:​ این اتحادیه با کشورمان موافقتنامه موقت تجارت آزاد امضا کرده است که بر اساس آن 862 قلم کالا را به صورت ترجیحی، تبادل می کنیم که پس از مدتی، به تجارت آزاد می رسیم.

وی با بیان اینکه حجم تجارت اوراسیا حدود 866 میلیارد دلار است، گفت: فقط روسیه حدود 230 تا 240 میلیارد دلار در سال واردات و حدود 450 میلیارد دلار صادرات دارد.

زادبوم افزود: در افق درازمدت علاقمندیم به این اتحادیه بپیوندیم اما باید پله هایی طی شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: موافقتنامه ایران و اتحادیه اوراسیا مهمترین، بزرگترین و حجیم ترین موافقتنامه کشورمان با خارج از کشور است.

حمید زادبوم افزود: بر اساس موافقتنامه کشورمان با اتحادیه اوراسیا، از این به بعد بر روی کالاهایی که در این موافقتنامه ذکر شده است هیچ موانع غیر تعرفه ای نمی توانیم قرار دهیم و این موضوع برای هر دو طرف قرارداد است.

وی گفت: مرحله اول اجرای این موافقتنامه در 5 آبان شامل 862 قلم کالا است که 360 قلم کالا را ما به آنها تخفیف دادیم و 502 قلم کالا را آنها به ما تخفیف دادند و تمرین می کنیم و ظرف دو سال پس از اجرای سال اول یعنی سه سال پس از شروع این موافقتنامه، مذاکرات ما باید به تجارت آزاد در برخی کالاها برسد.

زادبوم با اشاره به اینکه پس از موافقتنامه چند جانبه «D8» ، موافقتنامه با اتحادیه ارواسیا دومین موافقتنامه چند جانبه کشورمان است، گفت: این موافقتنامه مهمترین، بزرگترین و حجیم ترین موافقتنامه کشورمان با خارج از کشور است و نواقص موافقتنامه قابل اصلاح است.

او افزود: اخیراً نقشه راه تنظیم بازار کشور تدوین شد و در کنار آن در حال تدوین نقشه راه توسعه صادرات هستیم.

 

کامبیز میرکریمی عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه هم با اشاره به اینکه موافقتنامه امضا شده میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله مهمترین موافقتنامه های بازرگانی در تاریخ معاصر کشورمان است، گفت: تا پیش از این ایران یکی از منزوی ترین کشورهای جهان در حوزه موافقتنامه های عملیاتی تجاری بود اما با این موافقتنامه چشم انداز مثبتی ایجاد و درهای کشورهای مهم به روی صادرات ایران باز می شود.

وی افزود: اگر به اقلام صادراتی کشورمان نگاه کنیم خوشبختانه منطقه اوراسیا جایی است که کالاهای با ارزش افزوده بالا به آن جا صادر کردیم و از طرفی می توانیم کالاهای آب بر را از این کشورها وارد کنیم.

میرکریمی عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: این موافقتنامه ها می تواند به ثبات اقتصاد و تجاری کشور کمک کند که بزرگترین درخواست بخش خصوصی است

او با بیان اینکه باید مزیت های نسبی کالاها را در مناطق مختلف کشور تشخیص دهیم، افزود: وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی باید با یکدیگر همکاری کافی داشته باشند و با بخش خصوصی هم تعامل کنند.

صمد عزیزنژاد پژوهشگر اقتصادی هم گفت: آنچه که در موافقتنامه ها و تفاهم نامه های بین المللی اقتصادی مطرح می شود چیزی است که بر روی کاغذ نوشته می شود و همه کشورهایی که در یک موافقتنامه بین المللی شرکت می کنند هدفشان حمایت از منافع ملی خودشان است.

وی ادامه داد: اکنون در برخی بخش ها مشکل داریم که در کنار موافقتنامه ای که تصویب یا امضا می کنیم باید به آنها توجه کنیم از جمله این که نحوه مبادلات مالی و توسعه حمل و نقل و ترانزیت را باید حل کرده باشیم و همچنین جغرافیای ارتباط با این کشورها را هم باید در نظر بگیریم.

عزیزنژاد افزود: باید از مزیت مرز نشینان برای ایجاد فرصت های اقتصادی استفاده کنیم و خودتحریمی هایی داخلی از جمله تعدد بخشنامه های اعمال شده بر تجارت داخل کشور را برطرف کنیم و کاهش حاشیه سود تجار را از طریق کاهش عوارض خروج از کشور، جبران کنیم.

وی ادامه داد: اگر این الزامات را رعایت نکنیم خروجی توافقتنامه هایمان با دیگر کشورها، حداکثر نخواهد بود و طرف های مقابل تجاری ما از کشورمان نفع بیشتری خواهند برد.

عزیزنژاد پژوهشگر اقتصادی هم گفت: در برداشت های خود از موافقتنامه ایران و اتحادیه اوراسیا نباید عجله کنیم و نباید فکر کنیم که این موافقتنامه حتما به نفع ما خواهد بود.

او تاکید کرد: باید به اقتصاد داخلی و فعالان اقتصادی داخلی تکیه کنیم و باید تحریم های داخلی را از روی دوش آنها برداریم.

عزیزنژاد افزود: باید سیاست شفاف و پایدار در خصوص تجارت داشته باشیم که نداریم.

انتهای پیام/

ایران ایران و روسیه تنظیم بازار   اخبار برگزیده
  

پیش فروش امروز 5 محصول پرتقاضای ایران خودرو (قیمت ها)ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید پیش‌فروش محصولات خود را اعلام کرد. این پیش‌فروش از ساعت 11 صبح امروز آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رئیس‌جمهور مرتکب جرم شده و باید برکنار شودرئیس امر به معروف و نهی از منکر برای رئیس جمهور درخواست 2 سال حبس کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور جرم 

  

دولت برای مساعدت به 18 میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها نداردعضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در حال حاضر یارانه نقدی شامل حال تمام جمعیت کشور می‌شود و شاید در این مقطع دولت به دنبال سازماندهی این یارانه‌ها و پرداخت هدفمند آن به جمعیت 18 میلیون خانوار دهک‌های کم درآمد است.
ایلنا دولت حذف یارانه یارانه 

  

6 خودروی ارتقا یافته در راه بازار ایران (عکس)در روزهایی مشتریان داخلی مدت‌هاست با خودروی جدید روبرو نشده‌اند، خودروسازان وعده عرضه مدل‌های تغییر شکل یافته را می‌دهند. مدل‌هایی که بر اساس آنچه سال‌هاست در بازار ایران حضور دارند طراحی و مهندسی شده‌اند. البته تا اینجای کار برخلاف تمام حرف و حدیث‌ها هنوز خبری از عرضه این محصولات به اصطلاح جدید نیست و عرضه آنها اغلب به پایان سال موکول شده است.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وکیل «بابک زنجانی»: از پرونده موکلم بهره برداری سیاسی می شودوکیل «بابک زنجانی» گفت: در طول 6 سال گذشته به کرات شاهد بودیم با اینکه پرونده موکلم قضایی است اما بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی از این پرونده می‌شود و غلبه انگیزه‌های سیاسی که می‌تواند مفسده‌انگیز باشد، بروز می‌کند.
مثلث بابک زنجانی بازداشت رجل سیاسی 

  

ترامپ تنش با ایران را نمی خواهد؛ او دنبال راه حل سیاسیستسفیر جدید آمریکا در امارات متحده عربی گفت، دولت ترامپ متعهد به کاهش تنش‌ها با ایران از طریق سیاسی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن در تمامی شهرهای جدید از جمله شهرهای اطراف تهران، هفت تا هشت روز دیگر آغاز می‌شود.
نامه نیوز مسکن تهران شهرسازی 

  

شایعه افزایش قیمت بنزین رد شداقتصادنیوز :در پی انتشار شایعاتی در بعضی از شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت بنزین، شرکت ملی پخش و پالایش فراورده‌های نفتی توضیحاتی را ارائه کرد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

چَت جنجالی ملایی با فدراسیون جهانیفدراسیون جهانی جودو بخش‌هایی از "چت" ماه‌ها قبل سعید ملایی با مسئولان فدراسیون جهانی را در اختیار مسئولان ایرانی قرار داده که حکایت از علاقه و تلاش وافر این جودوکار پیش از پناهندگی‌اش برای قبول تابعیت کشوری دیگر دارد./ایسنا
مستقل‌آنلاین جودو ماه 

  

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است.
نامه نیوز مایک پمپئو سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  اخبار داغ
  

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی گفت: مالیات بر ارزش افزوده زمینه‌ساز شفافیت اقتصادی است و موجب دستیابی به توسعه پایدار خواهد شد. به گزارش سیتنا، آقا زاده، در خصوص مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت:پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون است و موجب عمران،آبادانی و توسعه شهری و روستایی می شود...
انصاف‌نیوز مالیات مالیات بر ارزش افزوده استقلال 

  

ارسال یک میلیون و 200هزار شکایت از خدمات ارزش افزوده به قوه قضائیهجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارسال 1میلیون و 200 هزار شکایت مردم از خدمات ارزش افزوده پیامکی که در سامانه 8007 ثبت شده است، برای قوه قضائیه خبر داد...
انصاف‌نیوز فناوری فناوری اطلاعات محمدجواد آذری جهرمی 

  

امروز 100 هزار تن بنزین فروخته شد/ ارزش معاملات از 1000 میلیارد تومان فراتر رفتامروز 100 هزار تن بنزین به ارزش 10 هزار و 235 میلیارد و 274 میلیون و 82 هزار و 863 ریال معامله شد.
ایلنا بنزین گاز ریال 

  

دستگاه‌قضایی در مبارزه با فساد به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نخواهد کردرئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی در مبارزه با فساد به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نخواهد کرد.
ایلنا رهبر انقلاب رسانه تهران 

  

چرا خودرو ارزان نمی‌شود؟یک کارشناس خودرو گفت: از آنجایی‌که در گذشته افزایش قیمت خودرو متناسب با افزایش قیمت در سایر بازارهای
خبرفوری خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

بازار صعودی ارز در آبان ماه؛ دلار هر روز کاری 28.5 تومان گران شدنرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران طی 14 روز کاری، نزدیک به 400 تومان افزایش یافت.
خبرفوری ارز ماه دلار 

  

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه 18 میلیارد دلار مداخله ارزی در سال 96 با چه منطقی انجام شد، گفت: حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، محدود کردن حق انتخاب مردم و خلاف حق‌الناس است.
صراط دلار شورای نگهبان اصلاح قانون انتخابات 

  

جک لی، سرمایه‌گذار معروف و مدیرعامل اچ‌سی‌ام کپیتال، پیش‌بینی کرد که چین تا همین 2 الی 3 ماه آینده ارز دیجیتال مختص به خود را به راه خواهد انداخت.
نامه نیوز چین ماه ارز