برنا   |  فرهنگی  |  

در دهه‌های اخیر فیلمسازان ما به موضوع ازدواج و مسائل زندگی مشترک زوج‌ها توجه داشته‌اند

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ضمن قدردانی از برگزاری «هفته فیلم ازدواج» و پرداختن به یکی از مهم‌ترین مسائل روز جوانان در جامعه توجه دستگاه‌های اجتماعی کشور که موضوع کارشان مسائل اجتماعی است، به نقش آثار نمایشی نظیر فیلم و سریال و به طور کلی صنعت تصویر را لازم و ضروری دانست.

در دهه‌های اخیر فیلمسازان ما به موضوع ازدواج و مسائل زندگی مشترک زوج‌ها توجه داشته‌اند

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا، علیرضا تابش طی یک گفت‌وگو درباره میزان اثرگذاری سینما در ترویج یک فرهنگ، اظهار داشت: نگاه سینماگران در دهه‌های اخبر به مسائل اجتماعی ایران بر اساس فراز و نشیب‌هایی که در جامعه جوان ایران وجود داشته، نمود مشخصی دارد و فیلمسازان، نویسندگان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران به موضوعات مربوط به حوزه جوانان که یکی از آنها تلاش برای تشکیل زندگی و ازدواج و حتی طلاق یا ازدواج دوم است، به خوبی پرداخته‌اند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال شما می‌بینید که خانم آیدا پناهنده فیلم سینمایی «ناهید» را می‌سازد و در آن فیلم پدیده‌ای مثل ازدواج دوم یک زن مطلقه را مطرح می‌کند که شاید از دید خیلی از افراد جامعه مذموم باشد یا جامعه نخواهد که خیلی صریح به آن بپردازد.

تابش بیان کرد: زندگی اجتماعی در ایران معاصر و در جهان امروز مباحث و موضوعات مرتبط با خودش را دارد، ریشه در فرهنگ یک کشور و آداب و سنن و هنجارهای جامعه مورد مطالعه دارد و فیلمسازان طی این سال‌ها در سینمای ایران تلاش کرده‌اند در آثارشان به ازدواج و مباحث مربوط به خانواده از منظرهای مختلف نگاه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه میانگین سنی جامعه در آینده نزدیک رو به میانسالی و پیری خواهد رفت، گفت: در سه دهه گذشته وقتی که حضور جوانان در راس هرم سنی جامعه بود؛ موضوع جایگاه جوانان، ازدواج، شکاف بین نسلی، نیاز به شغل، مسکن و ...در مرکز توجه هنرمندان بود؛ وقتی به آثار سینما به ویژه آثار سینمایی نوجوانان در 20 سال گذشته نگاه می‌کنیم، شاهد تولید آثار مهمی مثل فیلم‌های رسول صدرعاملی، رخشان بنی‌اعتماد و... هستیم و بعدها هم می‌بینیم که اصغر فرهادی فیلم «جدایی» را می‌سازد که برنده جایزه اسکار هم می‌شود و این فیلم اتفاقا درباره یک چالش مهم در جامعه ما و جهان معاصر است که مخاطبان زیادی با فیلم ارتباط برقرار می کنند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: مطالعه سینمای اجتماعی ایران طی سه چهار دهه گذشته نشان می‌دهد که فیلمسازان ما به موضوع ازدواج و مسائل زندگی مشترک زوج‌ها توجه داشته‌اند، هرچند می‌توان ارزش‌گذاری‌های متفاوتی هم درباره آثارشان انجام داد. هر کسی از زاویه دید خودش به این موضوع نگاه کرده و قطعا سینما یکی از رسانه‌های مهم و موثر برای بازنمایی سیمای ازدواج است و دلیلش این است که مردم در بطن زندگی، با سینما ارتباط وثیق‌تری دارند تا تلویزیون یا رسانه‌های دیگر.

وی افزود: اثرگذاری که سینما می‌تواند روی نسل‌ها داشته باشد، اثرگذاری مهم‌تری است و از این جهت برگزاری «هفته فیلم ازدواج»، این اهمیت را به ما یادآوری می‌کند که دستگاه‌های اجتماعی کشور که موضوع کارشان مسائل اجتماعی است، باید به آثار نمایشی نظیر فیلم، سریال، تلویزیون و به طور کلی نقش صنعت تصویر بیشتر توجه کنند، چرا که صنعت تصویر صورت‌های مهمی از زندگی اجتماعی مردم ایران را بازنمایی می‌کند و فکر و هنر و ذوق هنرمندان خلاق می‌تواند دستمایه کارهای ارزشمندی شود و در دستگاه‌های اجتماعی مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

تابش ادامه داد: اینکه به بهانه هفته ازدواج فیلم‌هایی با موضوع ازدواج به نمایش در آید و مجال و فرصتی باشد تا روانشناسان، جامعه‌شناسان، منتقدان سینمایی و کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان بیایند درباره مسائل اجتماعی جوانان به خصوص مسئله ازدواج با هم گفت‌وگو کنند، فضای موثری در رسانه‌های ما به وجود می‌آورد و مجالی ایجاد می‌کند که عقاید و دیدگاه‌های مختلف درباره مسائل اجتماعی و مسائل مرتبط با سینما و ازدواج و فیلمسازی در این باره مطرح شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اظهار امیدواری کرد که این رویداد و نظیر آن، در سال‌های بعد و با رویکردهای دیگری مثل مسائل مهم خانواده و آسیب‌های اجتماعی حوزه جوانان تداوم و توسعه یابد.

منبع: ایرنا

سینما سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی   اخبار برگزیده
  

فعال شدن مکانیزم حل اختلاف نمی‌تواند مشکلی را حل کند/ آمریکا نباید از میزبانی سازمان ملل سوءاستفاده کند/ عدم صدور ویزا برای ظریف هیچ توجیهی نداشتاستاد دانشگاه پرینستون آمریکا تداوم تنش در منطقه را نگران کننده دانست و گفت: فکر نمی‌کنم فعال شدن مکانیزم حل اختلاف توسط اروپا به کاهش اختلاف‌ها منجر شود و بتواند مشکلی را حل کند. اروپا نتوانست برای برآورده شدن مناقع ایران آمریکا را قانع کند.
ایلنا ایران سازمان ملل روابط بین الملل 

  

کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است.
نامه نیوز ویروس درمان چین 

  

رییس‌جمهوری آمریکا در توییتی به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشورمان واکنش نشان داد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ مصاحبه 

  

سبقت در ثبت نام خودرو با دوپینگ های میلیونی (عکس)تب تند خرید و فروش خودرو از سوی شرکت های خودروسازی باعث حضور واسطه گرانی در این بازار شده است که با تبلیغ در فضای مجازی سعی می کنند از نیاز متقاضیان ثبت نام خودرو سوءاستفاده کنند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

فهرست نهادها وبخش‌های معاف از مالیات در ایران​اقتصادنیوز: قانون مالیات‌ مواردی همچون درآمد حاصل از مؤسسات نگهداری از معلولین ذهنی و حرکتی، تعلیم و تربیت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، تاسیسات ایران‌گردی و جهانگردی، موقوفات، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، باشگاه‌های ورزشی و نظایر آن را از پرداخت مالیات معاف کرده است.
اقتصادنیوز سازمان اوقاف و امور خیریه سازمان تربیت بدنی مالیات 

  

قیمت خودرو هفته را چگونه آغاز کرد؟بازار خودرو این روزها تحت تاثیر عرضه قطره چکانی از سوی خودروسازان بزرگ است و به همین دلیل هم دلال ها و سفته بازان نبض قیمت خودرو را در دست گرفته اند. بازار خودرو هفته را با نوسان قیمت آغاز کرد به طوری که همزمان با افزایش ده میلیونی قیمت برخی خودروها شاهد کاهش چند میلیونی قیمت برخی دیگر از خودروها هستیم.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

ترامپ باید بابت آبرو ریزی عین الاسد و فریب آمریکاییان عذرخواهی کندگروه «کهنه‌سربازان جنگ‌های خارجی» آمریکا با صدور بیانیه‌ای از ترامپ خواستند بابت کوچک جلوه دادن مصدومیت نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه «عین الأسد»، عذرخواهی کند. کهنه‌سربازان آمریکایی: ترامپ بابت کوچک جلوه دادن مصدومیت‌های «عین الأسد» عذرخواهی کند
مثلث دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

احزاب اصلاح طلب نماینده قشر متوسط به بالا هستندعلیرضا رجایی میگوید احزاب اصلاح طلب تنها نماینده قشر متوسط هستند و هیچکدام از احزاب نماینده و صدای معترضین 96 و 98 نبودند. رجایی میگوید: اصلاح طلبان رمقی برای پیکار انتخاباتی ندارند.
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی روزنامه 

  

استوکس با پرسپولیس امضاکرد و امشب به تهران می‌آیدمدیرعامل باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که آنتونی استوکس، مهاجم مدنظر سرخپوشان امشب به تهران می‌آید.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس پول 

  

40 میلیون چینی در قرنطینهبدلیل افزایش مبتلایان به بیماری کرونا در چین، نهمین شهر این کشور نیز در فهرست ممنوعیت رفت و آمد قرار گرفت.
مستقل‌آنلاین درمان وزارت بهداشت مصاحبه 

  اخبار داغ
  

فروش خانه اقدسیه مانعی ندارد/ خانه اقدسیه واجد ارزش تاریخی نیست/ سرمایه‌های شهر را حبس نکنیمحسن خلیل آبادی با با بیان اینکه خانه اقدسیه موسوم به خانه شهرداران واجد ارزش تاریخی نیست، گفت: سرمایه های شهر را نباید حبس کنیم و لازم است این سرمایه ها را برای بازپیرایی مناطق جنوبی استفاده کنیم.
برنا سرمایه 

  

ارزش معاملات بورس و فرابورس به 6800 میلیارد تومان رسید+نموداراقتصادنیوز: شاخص کل بورس تهران روز گذشته به روند صعودی این روزهای خود ادامه داد و این بار با رشد 1311 واحدی (3/ 0 درصد)، به ارتفاع جدید 418 هزار واحد رسید. این مهم درحالی رقم خورد که در ابتدای معاملات این روز، شاخص سهام بیش از 5700 واحد صعودی شده بود.
اقتصادنیوز بورس تهران روزنامه تورم 

  

127 اثر منقول واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدجلسه شورای ملی ثبت آثار منقول با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور در دفتر ثبت آثار برگزار شد.
ایلنا میراث فرهنگی موزه ایران 

  

معافیت دفاتر خدمات مسافرتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزودهوزیر میراث‌فرهنگی از معافیت دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی فعال در حوزه ورود گردشگران خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خبر داد.
ایلنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده میراث فرهنگی 

  

شرایط استفاده از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی داراییرئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورس، با اشاره به موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، جزئیات آیین نامه اصلاحی آن و نحوه ارزیابی دارایی ها را تشریح کرد .
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار حمایت از کالای ایرانی سرمایه 

  

چهارمین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد آینده‌پژوهی ارزش‌های اجتماعیچهارمین کنفرانس ملی فرهنگ‌ سازمانی با رویکرد آینده پژوهی ارزش‌های اجتماعی و مراسم اعطای چهارمین جایزه مسئولیت‌های اجتماعی مدیریت در روز‌های 1 و 2 بهمن سال 1398 به همت انجمن مدیریت ایران و در دانشگاه خاتم برگزار شد.
شما‌نیوز بانک جهانی بازی بانک