برنا   |  فرهنگی  |  

در دهه‌های اخیر فیلمسازان ما به موضوع ازدواج و مسائل زندگی مشترک زوج‌ها توجه داشته‌اند

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ضمن قدردانی از برگزاری «هفته فیلم ازدواج» و پرداختن به یکی از مهم‌ترین مسائل روز جوانان در جامعه توجه دستگاه‌های اجتماعی کشور که موضوع کارشان مسائل اجتماعی است، به نقش آثار نمایشی نظیر فیلم و سریال و به طور کلی صنعت تصویر را لازم و ضروری دانست.

در دهه‌های اخیر فیلمسازان ما به موضوع ازدواج و مسائل زندگی مشترک زوج‌ها توجه داشته‌اند

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا، علیرضا تابش طی یک گفت‌وگو درباره میزان اثرگذاری سینما در ترویج یک فرهنگ، اظهار داشت: نگاه سینماگران در دهه‌های اخبر به مسائل اجتماعی ایران بر اساس فراز و نشیب‌هایی که در جامعه جوان ایران وجود داشته، نمود مشخصی دارد و فیلمسازان، نویسندگان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران به موضوعات مربوط به حوزه جوانان که یکی از آنها تلاش برای تشکیل زندگی و ازدواج و حتی طلاق یا ازدواج دوم است، به خوبی پرداخته‌اند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال شما می‌بینید که خانم آیدا پناهنده فیلم سینمایی «ناهید» را می‌سازد و در آن فیلم پدیده‌ای مثل ازدواج دوم یک زن مطلقه را مطرح می‌کند که شاید از دید خیلی از افراد جامعه مذموم باشد یا جامعه نخواهد که خیلی صریح به آن بپردازد.

تابش بیان کرد: زندگی اجتماعی در ایران معاصر و در جهان امروز مباحث و موضوعات مرتبط با خودش را دارد، ریشه در فرهنگ یک کشور و آداب و سنن و هنجارهای جامعه مورد مطالعه دارد و فیلمسازان طی این سال‌ها در سینمای ایران تلاش کرده‌اند در آثارشان به ازدواج و مباحث مربوط به خانواده از منظرهای مختلف نگاه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه میانگین سنی جامعه در آینده نزدیک رو به میانسالی و پیری خواهد رفت، گفت: در سه دهه گذشته وقتی که حضور جوانان در راس هرم سنی جامعه بود؛ موضوع جایگاه جوانان، ازدواج، شکاف بین نسلی، نیاز به شغل، مسکن و ...در مرکز توجه هنرمندان بود؛ وقتی به آثار سینما به ویژه آثار سینمایی نوجوانان در 20 سال گذشته نگاه می‌کنیم، شاهد تولید آثار مهمی مثل فیلم‌های رسول صدرعاملی، رخشان بنی‌اعتماد و... هستیم و بعدها هم می‌بینیم که اصغر فرهادی فیلم «جدایی» را می‌سازد که برنده جایزه اسکار هم می‌شود و این فیلم اتفاقا درباره یک چالش مهم در جامعه ما و جهان معاصر است که مخاطبان زیادی با فیلم ارتباط برقرار می کنند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: مطالعه سینمای اجتماعی ایران طی سه چهار دهه گذشته نشان می‌دهد که فیلمسازان ما به موضوع ازدواج و مسائل زندگی مشترک زوج‌ها توجه داشته‌اند، هرچند می‌توان ارزش‌گذاری‌های متفاوتی هم درباره آثارشان انجام داد. هر کسی از زاویه دید خودش به این موضوع نگاه کرده و قطعا سینما یکی از رسانه‌های مهم و موثر برای بازنمایی سیمای ازدواج است و دلیلش این است که مردم در بطن زندگی، با سینما ارتباط وثیق‌تری دارند تا تلویزیون یا رسانه‌های دیگر.

وی افزود: اثرگذاری که سینما می‌تواند روی نسل‌ها داشته باشد، اثرگذاری مهم‌تری است و از این جهت برگزاری «هفته فیلم ازدواج»، این اهمیت را به ما یادآوری می‌کند که دستگاه‌های اجتماعی کشور که موضوع کارشان مسائل اجتماعی است، باید به آثار نمایشی نظیر فیلم، سریال، تلویزیون و به طور کلی نقش صنعت تصویر بیشتر توجه کنند، چرا که صنعت تصویر صورت‌های مهمی از زندگی اجتماعی مردم ایران را بازنمایی می‌کند و فکر و هنر و ذوق هنرمندان خلاق می‌تواند دستمایه کارهای ارزشمندی شود و در دستگاه‌های اجتماعی مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

تابش ادامه داد: اینکه به بهانه هفته ازدواج فیلم‌هایی با موضوع ازدواج به نمایش در آید و مجال و فرصتی باشد تا روانشناسان، جامعه‌شناسان، منتقدان سینمایی و کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان بیایند درباره مسائل اجتماعی جوانان به خصوص مسئله ازدواج با هم گفت‌وگو کنند، فضای موثری در رسانه‌های ما به وجود می‌آورد و مجالی ایجاد می‌کند که عقاید و دیدگاه‌های مختلف درباره مسائل اجتماعی و مسائل مرتبط با سینما و ازدواج و فیلمسازی در این باره مطرح شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اظهار امیدواری کرد که این رویداد و نظیر آن، در سال‌های بعد و با رویکردهای دیگری مثل مسائل مهم خانواده و آسیب‌های اجتماعی حوزه جوانان تداوم و توسعه یابد.

منبع: ایرنا

سینما سینمای ایران بنیاد سینمایی فارابی   اخبار برگزیده
  

حواشی پیرامون خانواده نعمت‌زاده که از شرکت‌داری آنان آغاز شده بود، زمانی اوج گرفت که رسانه‌های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت‌زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده بود.
نامه نیوز حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه 

  

جزئیات فوت کودک 8 ساله در ورزشگاه آزادی (عکس)با وجود گذشت چند ساعت از فوت کودت 8 ساله در ورزشگاه آزادی هنوز اطلاعیه رسمی در این خصوص صادر نشده است.
ایلنا فوتبال ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (سه‌شنبه) با اشاره به هوشیاری عمیق و تحسین‌برانگیز مردم در مقابل توطئه‌های دشمنان در چهار دهه گذشته، تنها راه علاج مشکلات کشور را تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی دانستند.
نامه نیوز رهبر انقلاب موفقیت جمهوری اسلامی ایران 

  

واکنش انصاری‌فرد به بازگشت برانکومدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: با کالدرون لیگ را ادامه خواهیم داد و حضور برانکو در پرسپولیس به پایان رسیده است.
شما‌نیوز انصاری فرد برانکو باشگاه پرسپولیس 

  

بازداشت پیمانکار ورزشگاه آزادی پس از مرگ کودک 8 سالهرییس پلیس پیشگیری پایتخت از بازداشت پیمانکار نصاب داربست در ورزشگاه آزادی که به دلیل این خطا در عملکرد، مرگ پسر 8 ساله در این ورزشگاه را به دنبال داشت، خبر داد.
شما‌نیوز بازداشت ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

شرمن خبر داد :بررسی یک طرح در سنا که تایید می‌کند ترامپ مجوز جنگ با ایران را نداردنماینده ارشد دولت اوباما در زمان مذاکرات هسته‌ای گفت که سنای آمریکا در حال بررسی طرحی است که تایید می‌کند ترامپ مجوز جنگ با ایران را ندارد.
مثلث کنگره آمریکا صادرات نفت سنا 

  

ترامپ: دنبال جنگ با ایران نیستم> اما برای جنگ آماده‌ام چون مظنون حمله به عربستان استاقتصادنیوز: ترامپ گفت که آمریکا بدنبال جنگ با ایران نیست اگرچه برای آن آماده است.
اقتصادنیوز ترامپ جنگ ایران 

  

حضور بانوان در ورزشگاه مشکل شرعی داردسید مصطفی هاشمی‌طبا: از بعد از انقلاب مخالفت‌ها با ورود زنان به ورزشگاه‌ها شروع شد و دلیلی اصلی هم مخالفت علما با این موضوع بود. آنها می‌گویند بانوان از نظر شرعی نمی‌توانند نگاه نامحرم به ورزشگاه‌ها داشته باشند. در حقیقت در درجه اول موضوع مذهبی است و در درجه بعد بحث مناسب نبودن محیط مطرح می‌شود. دیدگاه‌های فقهی به مسئله وجود دارد...
مستقل‌آنلاین ورود زنان به ورزشگاه ورزشگاه مصطفی هاشمی طبا 

  

مراوده بانکی تهران و مسکو با پیام رسان روسی برقرار شدرئیس کل بانک مرکزی خبر داد، ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.
مثلث تهران مسکو پول 

  

بنزین گران شدحملات پهپادی علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی معادل پنج درصد از عرضه جهانی را مختل کرد و در معاملات روز دوشنبه، قیمت‌های نفت را حداکثر 20 درصد بالا برد. آمریکایی‌ها به خصوص مردم کالیفرنیا پس از حملاتی که علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفت احتمالا با قیمت‌های بالاتر بنزین روبرو می‌شوند.
مستقل‌آنلاین بنزین عربستان قیمت 

  اخبار داغ
  

لوئیس سوارز 4 سال است که نتوانسته در بازی های خارج از خانه لیگ قهرمانان برای بارسا گلزنی کند.
ورزش۳ دورتموند بازی بارسا 

  

کم آبی دلیل اصلی سردردروزانه افراد از طریق عرق کردن و ادرار، آب زیادی را از بدن دفع می‌کنند، آن‌ها با نوشیدن مایعات می‌توانند آبی را که بدن ازدست‌ داده‌اند را جایگزین کنند؛ ولی گاهی ممکن است بدن نتواند آن مقدار آبی که ازدست ‌داده را دوباره دریافت کند و این باعث کم‌آبی بدن می‌شود.
مستقل‌آنلاین ورزش کودکان پوست 

  

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/06/26|پراید باز هم ارزان شدگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند کاهشی قیمت تعدادی از محصولات شرکت خودروسازی سایپا در بازار دارد.
تسنیم قیمت سایپا خودرو 

  

گوشی سه دوربینه ارزان با باتری قدرتمندشرکت اینفینیکس که به خاطر عرضه گوشی‌های ارزان قیمت با امکانات مناسب شهرت دارد، گوشی جدیدی با دوربین
خبرفوری باتری قیمت دوربین 

  

سکه چقدر ارزان شد؟اقتصادنیوز؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (سه شنبه) در بازار آزاد تهران با افت حدود 15 هزار تومانی به نرخ چهار میلیون و 15 هزار تومان فروخته شد.
اقتصادنیوز تهران بهار دلار 

  

صعود آرام قیمت ارزقیمت ارز نسبت به روز گذشته اندکی با افزایش همراه بوده است.
خبرفوری قیمت ارز قیمت ارز 

  

گران‌ترین و ارزان‌ترین محصولات سبزی و صیفی امروز میادین میوه و تره‌بار/ میزان تغییر قیمت نسبت به نیمه ماه‌جاری+ جدولسازمان میادین میوه و تره‌بار آخرین قیمت مصوب پرمصرف‌ترین محصولات سبزی و صیفی را اعلام کرد. در بین این محصولات هر کیلوگرم سیر خشک ممتاز با قیمت 8 هزار و 800 تومان گران‌ترین و خیار سالادی و کلیم سفید هر یک با قیمت یک هزار و 500 تومان ارزان‌ترین این محصولات هستند.
ایلنا جدول قیمت ماه