گسترش   |  اجتماعی  |  

خرافات کرونایی همچنان می تازد!

«ماسک که فایده ندارد ویروس کرونا آنقدر کوچک است که از لابه لای ماسک هم عبور می‌کند.»، «ببین من خودم زیاد رعایت نکرده‌ام تا حالا و مبتلا هم نشده‌ام. اصلاً آدم زیادی حساس باشد و فکر کند و رعایت کند حتماً مبتلا می‌شود. کمتر فکر کنی کمترهم می‌گیری.»

خرافات کرونایی همچنان می تازد!

«ای وای دوز دوم واکسن را نزنی‌ها؟ دوز دوم کشنده است. خیلی‌ها را دیده‌ام دوز دوم را زده‌اند و کرونا گرفته‌اند.»حتماً شما هم بعد‌از گذشت یک سال و نیم از شیوع بیماری کرونا که همه جهان را تحت تأثیر قرار داده این اظهار نظرهای غیرعلمی را بارها شنیده یا خوانده‌اید.گاهی این اظهار نظرها را از کسانی می‌شنوید که اصلاً انتظارش را ندارید. آدم‌هایی که تحصیلکرده‌اند اما بعد از گذشت این مدت هنوز اصول علمی ساده را زیر سؤال می‌برند یا استدلال‌هایشان کاملاً بر اساس جهل است.

کسانی که گاه پزشک معالج‌شان را هم خسته و فرسوده می‌کنند بس که هنگام مراجعه به پزشک در برابر پذیرفتن بیماری مقاومت دارند. حتماً شما هم بارها این جمله را از دور و بری‌هایتان که کرونا گرفته‌اند، شنیده‌اید: «من سرما خورده‌ام.»حالا از پزشکان اصرار که در دوره پاندمی کرونا سرماخوردگی نداریم و هرعلائمی را باید کرونا فرض کرد و از خیلی‌ها هم انکار.

این افراد معمولاً تابستان به تئوری کولر، خربزه و انگور معتقدند و در فصل زمستان هم طور دیگری استدلال می‌کنند اینکه پتو از رویشان کنار رفته یا باد سرد پاییزی خورده‌اند و چاییده‌اند. راستی این تصورات غلط، جهل و نادانی یا هرچه اسمش را بگذاریم منشأش کجاست؟ آیا رسانه‌ها در این باره درست اطلاع‌رسانی نکرده‌اند یا مبانی تفکر ما اساساً در برخی موضوعات آغشته به جهل و خرافه است؟اصلاً برای اینکه بهتر با این تفکرات آشنا شویم به یک کافه شلوغ روباز می‌رویم تا ببینیم کسانی که در اوج پاندمی با خیال راحت دورهم نشسته‌اند و گپ می‌زنند، قهوه می‌نوشند و سیگار می‌کشند چه می‌گویند.

26 ساله است دانشجوی هنر بدون ماسک نشسته یعنی نه موقع نوشیدن قهوه‌اش، که اصلاً اعتقادی به ماسک ندارد: «ببین من به واکسن و ماسک اعتقاد ندارم. یک بار هم کرونا گرفتم خوب شدم. ویروس پرتاب نمی‌شود که ماسک بخواهد جلویش را بگیرد راحت از لابه لای منفذها هم عبور می‌کند.» دوستش که دود سیگار را توی هوا فوت می‌کند:«ای بابا توی فضای باز که کسی کرونا نمی‌گیرد این را که همه می‌دانند چقدر حساسی شما؟ ببین خود مسئولان کافه هم درست و حسابی ماسک نزدند. البته یکی از دوستانم فوت شد اما بیماری زمینه‌ای داشت. سالم باشی طوری نمی‌شود.»- یعنی بعد از یک سال و نیم هم هنوز معتقدی آدم‌های سالم‌ طوریشان نمی‌شود؟ خیلی‌ها سالم بودند اما راهی بیمارستان شدند و جان‌شان را از دست دادند؟- مگر تو پرونده پزشکی‌شان را دیده‌ای؟

دختر جوان دیگری هم مغرورانه می‌گوید:«کرونا را با داروهای گیاهی خوب کردم. طب سنتی در این باره خوب عمل کرد هیچ وقت هم واکسن نمی‌زنم چون اعتقادی ندارم.»دختر جوان شاید نشنیده باشد که چند روز قبل یکی از مدعیان طب گیاهی در درمان قطعی کرونا با روش‌های ابداعی اصطلاحاً معروف به طب سنتی به‌دنبال ابتلا به کرونا درگذشت.

دکتر هادی یزدانی، پزشک جهل و خرافه را بویژه در دوران همه‌گیری کرونا این گونه تحلیل می‌کند: «اگر به خرافه، جهل، شبه علم اجازه گسترش دهی یک جایی وسط بحران برایت مشکل ایجاد می‌کند. در دنیا و در بحث کرونا شبه علم گسترش پیدا کرد و گروه‌های مرجع یک جاهایی ضعیف شدند.»او با تأکید بر اینکه پزشکی یک علم عینی است، می‌گوید: «در پزشکی ماجرا تا حد زیادی متفاوت با علوم دیگرهم هست چرا که پزشکی یک عینیتی دارد و در نهایت بیمار باید بهبود پیدا کند و مشکلش رفع شود.

بنابراین در این علم خرافه گرایان و جاهلان خیلی نتوانستند ما را از میدان به در کنند. شاید در فلسفه و علوم دیگر بهتر توانستند این کار را پیش ببرند. اما در پزشکی نتوانستند ما را از میدان بیرون کنند و زیست انگلی داشتند اما بحران مرجعیت را به وجود آوردند. در سطح جهان هم این اتفاق‌ها افتاد گاهی همین جهل مثلاً حتی مرجعیت سازمان‌های جهانی را هم کاهش می‌داد، اما بعد بحرانی به‌نام کرونا آغاز شد که خیلی کسی از آن اطلاعی نداشت بنابراین باز هم جا برای خرافه، حرف‌های جفنگ و جهلیات باز شد.

جهلیاتی که در ایران هم شاهدش بودیم و هستیم. حرف‌های غیرعلمی که هیچ مبنایی ندارند اما درباره بیماری، واکسن و درمان بیماری زده می‌شود. وقتی نهاد علم را تضعیف کنی اثرات و تبعاتش را خواهی دید وهر کسی برای خودش مثل شعبده بازها گعده‌ای راه می‌اندازد و پیشنهادهایی را از کلاهش بیرون می‌آورد.»به‌گفته این پزشک در علم پزشکی همیشه بر اساس مشاهده، شواهد، مدارک و قرائن صحبت می‌شود وهیچ حرفی هم قطعی نیست. ممکن است همین الان نسخه‌ای که من برای کووید می‌نویسم با نسخه شش ماه قبلم قابل مقایسه نباشد.

چراکه ما مبتنی بر علم جلو می‌آییم و با اطلاعاتی روبه رو هستیم که از آخرین نسخه منابع ورفرنس‌های علمی‌مان می‌گیریم و اگر رفرنس علمی دیگری بیاید و آنها را زیر سؤال ببرد دیگر کار قبلی را انجام نخواهیم داد. تضعیف نهاد علم و رقابت علم و شبه علم است که موجب گسترش جهل می‌شود.اما چقدررسانه‌ها به‌عنوان یکی دیگر از گروه‌های مرجع در زمان بحران توانسته‌اند به نگاه علمی در این زمینه کمک کنند و مردم را از شایعه دورنگه دارند؟ خود شما چقدر توانسته‌اید به کمک رسانه‌ها به اصطلاح به اطلاعات درست در دوره پاندمی کرونا دسترسی پیدا کنید.

گروه مرجع رسانه‌ای شما در این زمان چه کسانی بودند؟دوباره به کافه بر می‌گردیم. چند جوانی هم هستند که کاملاً باورهای غلط دیگران را رد می‌کنند: «می‌دانید ما خودمان هم اوایل فکر می‌کردیم کرونا مثل سرماخوردگی است. یا رعایت زیاد وسواس است اما فالو کردن چند دکتر خوب در شبکه‌های اجتماعی به ما کمک کرد درباره این بیماری بیشتر بدانیم.

خیلی از اطلاعات نادرست دلیلش فقط اطلاعات و نادانی است.» هادی یزدانی که خودش در دوران پاندمی یکی از پزشکان مرجع در شبکه‌های اجتماعی بوده، در این باره معتقد است: «ابزار مدیا می‌تواند توسط یک فرد تحصیلکرده استفاده شود و هم کسی که منتسب به نهاد علم است یا کسی که وابسته به شبه علم است؛ یعنی ابزار در اختیار همه هست.

من تأثیر رسانه‌ها را در دو سطح روی بیماران می‌بینم یکی در سطح کلان یعنی رسانه‌های بزرگ مثل صداوسیما که این همه شبکه دارد. شبکه سلامت دارد و کلی برنامه سلامت محور تولید می‌کند اما خروجی‌اش چه بوده؟ من خیلی صریح می‌گویم کاری که افرادی که در این مدت با تخصص‌های مختلف پزشکی در رسانه‌های شخصی‌شان کردند یعنی فرد فرد اطلاعات مفیدی تولید کردند از رسانه‌ای مثل صداوسیما بیشتر بوده.

چون توانستند به اندازه خودشان جلوی جهل و خرافه و اطلاعات غلط را بگیرند. گاه همین اطلاع رسانی‌ها چنان برد وسیعی داشت که با یک برنامه‌ای که صداوسیما می‌ساخت قابل مقایسه نبود. مثل توئیتی که گاه بیش از 150 هزار نفر آن را دیدند و حاوی اطلاعاتی بود که اگر 15 نفر هم آن را دقیق خوانده بودند ما می‌توانستیم بگوییم وظیفه‌مان را انجام داده‌ایم.

بنابراین ضعف عملکردی رسانه‌های بزرگ در دامن زدن به جهل و خرافه کاملاً مشخص است. گاهی با عدم اطلاع‌رسانی صحیح و گاه با دامن زدن به جهل که باز به همان بحث معرفتی باز می‌گردد.»نمی‌دانم شما از کدام دسته‌اید؛ آنهایی که به علم معتقدند یا آنهایی که ترجیح می‌دهند اطلاعاتی را بپذیرند که هیچ پایه علمی ندارد اما به نفع‌شان است. در روزهای سخت همه‌گیری هرکدام می‌توانیم با روشن کردن شمعی در برابر جهل و نادانی و اطلاعات غلط بایستیم چراکه چه بخواهیم و چه نخواهیم ویروس کرونا و جهش‌هایش کار خود را خواهد کرد.

منبع: ایران

ماسک ویروس سلامت   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

صف تقاضا برای دینار عراق/منطقه امن برای قیمت دلارمعامله‌گران علت نوسان را در دو عامل می‌دانند، نخست تکذیب اخبار شب گذشته و دومی تحولات مربوط به رئیس کل بانک مرکزی.
اقتصادنیوز عراق قیمت دلار 

  

احتمال پرش دوباره ویروس کرونا از حیوان به انسانویروس کووید19 احتمالا یک بار از حیواناتی مثل خفاش و پانگولین به انسان جهش پیدا کرده است. احتمالا دارد این اتفاق یک بار دیگر در ماه های اخیر رخ داده باشد.
برنا ویروس حیوان ماه 

  

کدام استان‌ها با بیشترین چالش بیماری کرونا در کشور مواجه هستند؟رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در روزهای اخیر شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیماری کووید 19 در کشور هستیم.
برنا وزارت بهداشت 

  

سیاست کرونایی جدید شرکت اپلاپل در حال اجرای سیاست کرونایی جدیدی برای آزمایش کارکنان آمریکایی دفاتر و مراکز فروش خود است.
گسترش اپل فناوری ویروس 

  

بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی در استان بوشهر روند کاهشی داردرئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کاهش تعداد بستری‌های کرونایی در استان بوشهر به 235 بیمار خبر داد و گفت: طی شبانه روز گذشته دو مورد فوتی کرونایی در استان داشته‌ایم.
۵۵ آنلاین ویروس استان بوشهر بیمارستان 

  

آیا واقعا تزریق دز سوم واکسن کرونای سینوفارم در افزایش آنتی بادی در بدن خیلی موثر است؟تحقیقی جدید نشان می دهد یک هفته پس از دریافت دز سوم واکسن کووید19 سینوفارم سطح آنتی بادی بدن انسان نسبت به 5 ماه پس از دریافت دز دوم، افزایش می یابد.
برنا بدن انسان ماه 

  

تجربه زندگی در مریخ به شرط دریافت واکسن کروناناسا مشغول آماده سازی برای ارسال فضانوردان به مریخ است. شرکت کنندگان باید شبیه سازی پرواز بلند مدت فضانوردان را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و واکسن کووید 19 نیز تزریق کرده باشند.
برنا مریخ ناسا شبیه سازی 

  

بورس در گرداب رکود/ سایه سنگین دلار بر سر بورسشاخص بورس روز یکشنبه تحت تاثیر قیمت دلار با کاهش همراه شد.
اقتصادنیوز گرداب دلار شاخص 

  

این واکسن کرونا جای فایزر را در ایران گرفت!عضو کمیته علمی کووید19 کشور گفت: اخیرا محموله‌ای از سینوفارم ساخت امارات که همان حیات وکس است به کشور وارد شده است.
برنا ایران 

  

پیش بینی بورس فردا 29 شهریور 1400/هیجان منفی در بورساقتصادنیوز: با بازگشایی کامودیتی ها، بخشی از تک سهم ها منتظر فرصت برای بهبود روند معاملات هستند. اگرچه فشار سمت عرضه همچنان با هیجان به نفع فروشندگان است.
اقتصادنیوز 

  

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان و افراد زیر 18 سال در آذربایجان شرقی، گفت: فعلا نوبت دهی متولین مهرماه82 تا مهرماه 83 در سامانه انجام می‌گیرد و منتظر هستیم تا بخشنامه نوع واکسن تزریقی از سوی وزارت خانه تا روزهای آتی ابلاغ شود تا واکسیناسیون این گروه را در استان آغاز کنیم‌.
نامه نیوز جزیره کیش مهاجرت تبریز 

  

راهکاری برای کاهش تخلفات بورسیبه گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرای عرضه اولیه به روش ترکیبی، باعث کاهش اغواگری در بازار سرمایه می‌شود.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه سهام 

  

کاهش قیمت خودرو با اجرای طرح واردات آنرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو:با اجرایی شدن طرح واردات خودرو، حباب بازار شکسته و قیمت خودرو کاهشی می شود و خریداران می تواند خودروی مورد نظر خود را با قیمت مناسب خریداری کنند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو با اجرای طرح واردات آن/ ویدئوبا اجرایی شدن طرح واردات خودرو، حباب بازار شکسته و قیمت خودرو کاهشی می شود و خریداران می تواند خودرو
خبرفوری قیمت واردات خودرو خودرو 

  

آیا واقعا احتمال آغاز پیک ششم کرونا از شرق کشور وجود دارد؟رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونای خراسان رضوی با بیان اینکه ما باید مراقب پیک ششم باشیم، گفت: احتمال دارد اواخر مهر ماه پیک ششم کرونا مجدد در شرق ایران آغاز شود.
برنا ماه ایران