مهر   |  سلامت  |  

واکسن کرونا پولی نخواهد شد/ تعیین تکلیف سخنگوی ستاد ملی کرونا

به گزارش خبرنگار مهر، کمال حیدری که جایگزین علیرضا رئیسی در معاونت بهداشت وزارت بهداشت شده است، در اولین گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مهر، به مهم‌ترین مسائل مبتلابه حوزه بهداشت پرداخت. در بخش نخست گفتگو با معاون بهداشت وزارت بهداشت، به طرح سوالات کرونایی پرداختیم. حیدری در پاسخ به این سوال که چرا ادعای علیرضا رئیسی معاون بهداشت سابق وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی…

واکسن کرونا پولی نخواهد شد/ تعیین تکلیف سخنگوی ستاد ملی کرونا

به گزارش خبرنگار مهر، کمال حیدری که جایگزین علیرضا رئیسی در معاونت بهداشت وزارت بهداشت شده است، در اولین گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مهر، به مهم‌ترین مسائل مبتلابه حوزه بهداشت پرداخت.

در بخش نخست گفتگو با معاون بهداشت وزارت بهداشت، به طرح سوالات کرونایی پرداختیم.

حیدری در پاسخ به این سوال که چرا ادعای علیرضا رئیسی معاون بهداشت سابق وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اینکه در آبان آمار روزانه مرگ‌های کرونایی به زیر 50 نفر می‌رسد، محقق نشد، گفت: صحبت‌های دکتر رئیسی دور از انتظار نبود، اما واقعیت این است که رفتار ویروس، رفتار عجیبی است.

وی ادامه داد: سویه ‌های مختلف و قدرت بیماری‌زایی ویروس و همچنین، فقط موضوع مهار ویروس با واکسیناسیون نیست. بلکه بر می‌گردد به خیلی از مسائل فردی، مثل استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و…، که می‌تواند ما را در کنترل بیماری کمک کند. البته الان شرایط نسبت به چند ماه قبل خیلی بهتر شده اما متأسفانه میزان رعایت پروتکل‌ها خیلی پایین آمده و در عین حال، شاهد بازگشایی‌ها هستیم که می‌تواند ما را نسبت به وضعیت بیماری نگران کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا مرگ و میرهای روزانه از بخش‌های آی سی یو و مربوط به بیمارانی است که در پیک پنجم بستری شده‌اند یا خیر، افزود: بله، زیرا فاصله دو هفته‌ای بین بستری و مرگ و میر وجود دارد. البته شدت مرگ و میر پایین آمده است.

حیدری در واکنش به اجرای طرح هوشمند محدودیت‌ها، گفت: بنده به شدت نگران شرایط حال حاضر هستم و این موضوع فقط نظر شخصی است که نسبت به بازگشایی‌ها نگران هستم و همراهی زیادی در رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد. زیرا، انتظار داریم حالا که وضعیت بهتر شده و میزان ابتلاء و بستری‌ها و مرگ و میرها کمتر شده است، همگان نسبت به رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل جدی باشند.

بنده به شدت نگران شرایط حال حاضر هستم و این موضوع فقط نظر شخصی است که نسبت به بازگشایی‌ها نگران هستم و همراهی زیادی در رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد وی با اشاره به بازگشایی مدارس، ادامه داد: اگر قرار است پروتکل‌ها رعایت نشود و همه دستگاه‌ها پای کار نیایند، نمی‌توان امیدوار بود شرایط کرونایی کشور بهتر شود. اگر واقعاً نظارت نکنیم و دستورالعمل‌ها را جدی نگیریم، هر آن ممکن است شرایط بدی را تجربه کنیم.

حیدری با طرح این نکته که باید یاد بگیریم با کرونا زندگی کنیم، در پاسخ به این سوال که آیا نگرانی و دغدغه خود را در ستاد ملی کرونا مطرح کرده‌اید، گفت: ما در همه جلسات ستاد ملی کرونا، یکی از وظایفی که داریم، طرح مباحث پیشگیری و احتمالات است و همچنین ارائه راهبردهایی است که در کمیته علمی کشوری مقابله با کووید 19 بازگو می‌شود. بنابراین، به صراحت گزارش این نگرانی را به ستاد ملی کرونا ارائه داده‌ایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، مسئولیت رعایت پروتکل‌ها در مدارس را مسئول آموزشگاه دانست و افزود: کلاس‌ها باید با حداقل ظرفیت و رعایت پروتکل‌ها اعم از تهویه، ماسک و…، تشکیل شود. وظیفه اصلی رعایت پروتکل‌ها با وزارت آموزش و پرورش است، ما هم نظارت عالی داریم و اگر تخلفی صورت بگیرد، برخورد خواهد شد. در واقع، مدارس باید با اطلاع رسانی به بازرسان بهداشتی ما نسبت به حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس اقدام کنند.

وی در ارتباط با حضور تماشاگران فوتبال در ورزشگاه‌ها و کنترل‌هایی که می‌بایست صورت بگیرد، گفت: وزارت بهداشت، برای صدور مجوز بلیت فروشی برای 30 درصد ظرفیت ورزشگاه آزادی، شرایطی را تعیین کرده است که در صورت رعایت آنها، می‌توانند بلیت فروشی کنند.

حیدری با عنوان این مطلب که فروش بلیت فقط برای کسانی است که دو هفته از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته باشد، افزود: مسئولان ورزشگاه آزادی می‌بایست نسبت به رعایت پروتکل‌ها اعم از اینکه تماشاگران ماسک زده باشند، فاصله گذاری رعایت شده باشد و ورود و خروج تماشاگران نیز کنترل شود.

وی ادامه داد: اگر قرار است ظرفیت حضور تماشاگران افزایش یابد، بایستی شرایط مناسبی را به لحاظ رعایت پروتکل‌ها فراهم کنیم و این در حیطه مسئولیت دوستان در ورزشگاه آزادی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: باید ببینیم برای دیدارهای بعدی چه شرایطی در ورزشگاه آزادی فراهم خواهد شد و سپس برای تداوم حضور تماشاگران تصمیم بگیریم. زیرا، سلامت مردم برای ما مهم‌تر از تماشای مسابقات است.

حضور تماشاگران فعلاً برای ورزشگاه‌های روباز است و حضور تماشاگر در سالن‌های سرپوشیده و مسقف، ممنوع است حیدری با عنوان این مطلب که ما همچنان نگران موج جدید بیماری هستیم، تاکید کرد: حضور تماشاگران فعلاً برای ورزشگاه‌های روباز است و حضور تماشاگر در سالن‌های سرپوشیده و مسقف، ممنوع است.

وی در ارتباط با پیک جدید کرونا، گفت: فعلاً در شرایط موج ششم نیستیم، اما همیشه با یک تأخیر زمانی، بعد از کشورهای دیگر شاهد موج جدید بوده‌ایم. الان با توجه به انجام برنامه واکسیناسیون در کشور، نشان می‌دهد که ظاهراً ایمنی فراهم شده است. اما، به محض اینکه سویه جدیدی وارد شود به سرعت شایع می‌شود و آسیب می‌بینیم. باید بدانیم ویروس یک موجود زنده است و برای بقای خودش دست از تلاش بر نمی‌دارد. از همین رو، ما نگران نوجوانان و جوانانی هستیم که درگیر بیماری نشده‌اند و باید با احتیاط جلو برویم. من نگران گستره تجمع در مدارس هستم که اگر کوتاهی کنیم، از همین جا ضربه خواهیم خورد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص اینکه چرا پیک پنجم اینقدر سنگین و تلخ بود، افزود: شاید اگر واکسیناسیون زودتر اتفاق می‌افتاد، آسیب‌های پیک پنجم کمتر بود. زیرا، واکسیناسیون در دل پیک پنجم سرعت گرفت. از طرف دیگر، رعایت پروتکل‌ها به شدت نزول کرده بود و دلیل آن نیز، کاهش تاب‌آوری مردم بوده است.

آنچه در کشورهای اطراف ما دیده می‌شود، سویه جدیدی نیست. اما در کشورهای اروپایی حدود یک ماه است که شاهد روند افزایشی کرونا هستیم وی در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای اطراف ایران درگیر سویه های جدید شده‌اند یا خیر، اظهار داشت: آنچه در کشورهای اطراف ما دیده می‌شود، سویه جدیدی نیست. اما در کشورهای اروپایی حدود یک ماه است که شاهد روند افزایشی کرونا هستیم که امیدواریم همان جا مهار شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که 18 درصد از جمعیت هدف کشور هنوز واکسن نزده‌اند، افزود: مطالعات نشان داده است که واکسیناسیون، تا 90 درصد از میزان بستری‌ها و تا 85 درصد از میزان مرگ و میر کم می‌کند. از این رو، لازم است حالا که کمبود واکسن نداریم، هموطنانی که هنوز واکسن نزده‌اند، نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

وی گفت: ضمن اینکه برنامه وزارت بهداشت برای تزریق دوز سوم واکسن نیز از چندی قبل در کشور شروع شده و کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص و همچنین افراد بالای 60 سال در اولویت دریافت دوز سوم واکسن هستند.

حیدری در خصوص اینکه دوز سوم با واکسن‌های تولید داخل انجام خواهد شد یا واکسن‌های تولید داخل، گفت: فعلاً مشکلی به لحاظ تأمین واکسن وجود ندارد و نگرانی ما کسانی هستند که هنوز دوز اول را نزده‌اند. اما، اینکه برای دوز سوم بخواهیم از واکسن‌های تولید داخل یا وارداتی استفاده کنیم، بستگی به شرایط افراد دارد.

هیچ بحثی پیرامون پولی شدن واکسن کرونا برای دوز سوم مطرح نیست و همچنان برای مردم رایگان خواهد بود وی ضمن رد پولی شدن واکسن در دوز سوم تزریق، افزود: با توجه به اهتمام دولت، هیچ بحثی پیرامون پولی شدن واکسن کرونا برای دوز سوم مطرح نیست و همچنان برای مردم رایگان خواهد بود. هزینه‌های تولید واکسن در داخل کشور نیز توسط دولت پرداخت می‌شود و پولی از مردم دریافت نمی‌شود.

حیدری در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست بعد از رفتن آقای رئیسی از وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، این ستاد سخنگو داشته باشد، گفت: این موضوع را ستاد باید مشخص کند. صحبتی از سوی وزیر بهداشت مطرح نشده و اطلاع رسانی‌ها توسط ستاد ملی کرونا صورت می‌گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: توصیه من به هموطنانی که هنوز واکسن نزده‌اند، این است که اصلاً نگران نباشند و این موضوع شامل واکسن‌های تولید داخل نیز می‌شود.

وزارت بهداشت خبرنگار درمان   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  

قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال ؛ امروز 28 دی 1400اقتصادنیوز : در این گزارش قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال گردآوری شده است.
اقتصادنیوز قیمت قیمت مسکن مسکن 

  

هدف‌گذاری سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت حقوق و مزایای عادلانه در سراسر کشورمعاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی، گفت: هدف این است که هر کسی در هر کجای ایران اسلامی که در دستگاه‌های اجرایی به خدمت گرفته می‌شود، در یک چارچوب مشخص و عادلانه دریافتی داشته باشد.
ایلنا دولت روابط عمومی سرمایه 

  

احمدی‌نژاد ضد انقلاب است!احمدی‌نژاد نه در جایگاه یک فرد عادی، بلکه به عنوان رئیس‌جمهور اسبق بر ضد برخی از آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده که به هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ریاست جمهوری رسانه 

  

برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ دکتر حسن رودگرى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى آغاز دوز بوستر واکسن کووید19 در برخی از کشورها و همچنین گسترش سوش های جدید منجر به بروز بحث هایی شد، از جمله مفهوم up to date توسط CDC برای شخصی که دوز بوستر گرفته علاوه بر مفهوم Fully Vaccinated به معنی دریافت دو دوز اصلی. در همین راستا اکنون چندین پروژه پژوهشی در سطح جهان مشغول تحقیق بر روی اثرات…
مستقل‌آنلاین ایران استرالیا پزشک 

  

توافق 25 ساله ایران و چین، یعنی غربی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی بکننداجرای توافق 25 ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی‌هاست مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توانند تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران را تشدید کنند.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و چین 

  

ستاره پرسپولیس آب پاکی را بر دست یحیی ریختبه نظر می‌رسد باید پرونده بازگشت ستاره سابق پرسپولیس به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی را منتفی دانست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس قرارداد 

  

دود سفید از مذاکرات وین به روایت رسانه آمریکاییدیپلمات‌های غربی می‌گویند راهی برای دستیابی به توافق ممکن است و از دسامبر خوش بیینی بیشتری نشان می‌دهند. مقامات آمریکایی و اروپایی به طور خصوصی به اواسط فوریه به عنوان زمانی برای تصمیم گیری در مورد پایان یافتن دیپلماسی چشم دوخته اند.
مثلث وین بهاره رهنما رسانه 

  

سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشیدتغییر به نفع مردم، محور جلسه امروز رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.
فردا دولت رئیس جمهور بانک 

  

معاونان جدید ارزی، نظارت و بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شدندرئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.
ایلنا حوزه پژوهش مشاور 

  

تبصره جدید یارانه نقدیسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت: 12 میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر هستند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در نظر گرفته شود.
نامه نیوز یارانه لایحه بودجه بودجه 

  

آمادگی دیوان عدالت برای کاهش دادخواست‌های تامین اجتماعی/ هیچ کارگاهی به خاطر بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده استرئیس دیوان عدالت اداری در دیدار با سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، گفت: دیوان عدالت اداری این آمادگی را دارد که به منظور کاهش و بررسی ابعاد آرا که منجر به کاهش دادخواست‌ها و همچنین تردد شهروندان می‌شود، با کارشناسان سازمان تامین اجتماعی موضوعات مهم را مورد واکاوی قرار دهد.
ایلنا دیوان عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای جلوگیری از شیوع دوباره کروناشهردار تهران بر لزوم بهره گیری از چارچوب های هوشمند سازی برای ممانعت از شیوع دوباره کرونا ویروس تاکید کرد.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران ویروس 

  

اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمندشهردار تهران از اجرای فاز دوم بیماریابی کرونا به صورت هوشمند خبر داد.
ایلنا تهران خبرنگار علیرضا زاکانی 

  

شرایط ناپایدار کرونا در تهران | رشد 15 درصدی مراجعات سرپایی کووید در استانفرمانده عملیات مقابله با کرونا در استان تهران ضمن تشریح وضعیت بیماری در این استان، گفت: 22 میلیون و 750 هزار نفر در تهران واکسن کرونا دریافت کردند.
۵۵ آنلاین شهرداری تهران تهران واکسیناسیون 

  

پیش بینی قیمت خودرو پس از توافق برجاماقتصادنیوز: یک کارشناس بازار خودرو درباره تاثیر توافق وین در قیمت خودرو توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

رئیس پلیس راهور: خودروی بی‌کیفیت را با قیمت خودروی خارجی به مردم ندهید | گزارشی از حادثه بهبهان با تعیین سهم دستگاه‌ها به مراجع قضائی داده شدهرئیس پلیس راهور گفت: توصیه من به خودروسازان و انجمن آن‌ها این است که این‌طور نباشد که قیمت خودروی خارجی را از مردم دریافت کنند اما خودروی ناایمن و غیر استاندارد دست مردم دهند.
۵۵ آنلاین پلیس راهور پلیس رانندگی 

  

شرایط کرونایی کشور ناپایدار است/وضعیت شکننده اومیکرون به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زالی، در جلسه قرارگاه ستاد کرونا استان تهران، اظهار داشت: یکی از بخش‌هایی که در حوزه بهداشتی برای کنترل کرونا مورد غفلت قرار گرفته بود، واکسیناسیون افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی به عنوان مثال افراد حاضر در گرمخانه‌ها بود که خوشبختانه توسط شهرداری رسیدگی شدند. وی افزود: تهران باید طرحی نو برای مقابله با کرونا و اومیکرون داشته باشد. هرچند در حال حاضر…
مهر خبرنگار علیرضا زالی تهران 

  

سهیل مهدی: ما اجازه نداریم اسامی بازیکنان کرونایی استقلال را اعلام کنیم/ این خلاف قانون استمسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران نسبت به اعلام نشدن اسامی نفرات کرونایی استقلال واکنش نشان داد.
ایلنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

فوت 7 بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته در تهران/ رشد 10 تا 15 درصدی مراجعات سرپاییفرمانده ستاد عملیاتی کرونا کلانشهر تهران گفت: آمار مراجعان نسبت به هفته گذشته نشان می دهد با رشد 10 تا 15 درصدی در مراجعات سرپایی روبرو هستیم. .
ایلنا شهرداری تهران تهران خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 28 دی:‌کاهش تعداد فوتی‌ها/بستری شدن 306 بیمار جدیدمجموع بیماران کووید19 در کشور به 6 میلیون و 227 هزار و 849 نفر رسید.
اقتصادنیوز 

  

بزرگ‌ترین سقوط بورس در 3 ماه اخیر +نموداراقتصادنیوز: امروز شاخص کل بزرگ‌ترین سقوط در 3 ماه کاری اخیر را پشت سر گذاشت.
اقتصادنیوز ماه شاخص 

  

فوت 18 بیمار کرونایی طی شبانه روز گذشته/ ابتلای بیش از 3 هزار بیمار دیگر به کرونامتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 18 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 132 هزار و 113 نفر رسید.
برنا