گسترش   |  اقتصادی  |  

بیکاری در این استان بیداد می‌کند!

انتشار جزییات بیشتر از آمار بیکاری در پایان زمستان 99 نشان می‌دهد که با وجود کاهش حدود یک درصدی نرخ بیکاری در حد فاصل زمستان 98 تا زمستان 99، این مسئله می‌تواند گمراه‌کننده محسوب شود، زیرا ارقام دیگر نشان می‌دهند به طور کلی هم از جمعیت شاغل و هم از جمعیت فعال اقتصادی کشور کاسته شده است.

بیکاری در این استان بیداد می‌کند!

تعداد شاغلان کشور در سال 98 به 23 میلیون و 435 هزار و 161 نفر رسیده بوده ولی در زمستان 99 با کاهش بیش از 300 هزار نفری شاغلان به 23 میلیون و 134 هزار و 913 نفری رسیده است. درنتیجه نسبت شاغلان به کل جمعیت کشور از 37.8 درصد به 36.9 درصد رسیده است.

همچنین میزان مشارکت اقتصادی هم کاهش نسبتا بزرگی داشته است. در حالی که در زمستان 98 جمعیتی بالغ بر 26 میلیون و 223 هزار و 747 نفر شاغل و یا جویای شغل بودند، با کاهش بیشتر از 610 هزار نفر در ان بخش، مجموع افراد فعال اقتصادی در زمستان 99 به 25 میلیون و 612 هزار نفر رسیده که از کاهش 1.5 درصد خبر می‌دهد. به طور کلی شیوع ویروس کرونا از دلایل مهم کاهش نرخ مشارکت اقتصادی کشور است. منظور از مشارکت اقتصادی افرادی هستند که در بازه زمانی مورد بررسی یا شاغل بودند و یا به دنبال شغل می‌گشتند. کرونا به اشتغال‌زا‌ترین بخش اقتصاد کشور یعنی خدمات بیشترین فشارها را وارد کرد و با کاهش چشمگیر مشاغل این بخش به طور کلی از جمعیت فعال و شاغل کشور کاسته شد.

یزد موفق‌ترین استان و سیستان محروم‌ترین

در بررسی جزییاتی دیگر از گزارش مرکز آمار ایران کمترین نرخ بیکاری کشور به استان مرکزی تعلق دارد که تنها 6.8 درصد جمعیت آن بیکار هستند. پس از آن استان‌های تهران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی با هفت درصد نرخ بیکاری قرار دارند. این در حالی است که میانگین نرخ بیکاری در کشور 9.7 درصد است. از سوی دیگر بیشترین بیکاران کشور هم به استانی تعلق می‌گیرد که بخش مهمی از جمعیت آنها را کردها تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در استان کردستان 18.8 درصد، کرمانشاه 18 درصد و در آذربایجان غربی 14.7 درصد بوده است.

از سوی دیگر بیشترین نرخ جمعیت فعال اقتصادی کشور به استان یزد تعلق دارد؛ در این استان 49.5 درصد جمعیت در زمستان 99 یا جویای شغل بودند و یا شاغل. مشارکت در این استان 9 درصد از میانگین مشارکت کل کشور بیشتر است. پس از استان یزد، استان‌های هرمزگان و اردبیل قرار دارند که نرخ مشارکت در این استان‌ها به ترتیب 48.6 درصد و 47 درصد بوده است.

همچنین کمترین میزان مشارکت اقتصادی کشور هم به استان محروم سیستان و بلوچستان قرار دارد. تنها 33.5 درصد جمعیت این استان در زمستان گذشته از نظر اقتصادی فعال به حساب می‌آمدند. درواقع تنها یک سوم جمعیت این استان شاغل یا جویای شغل بودند. پس از سیستان، کهگیلویه و بویر احمد نیز با مشارکت 34.1 درصدی و سپس ایلام با نرخ مشارکت 34.5 درصدی قرار دارد.

در زمینه نسبت اشتغال به کل جمعیت استان اردبیل پیشتاز کشور است. از کل جمعیت این استان 42.9 درصد در زمستان 99 شاغل بودند و به این ترتیب در تولید کشور شریک بودند. استان یزد نیز با اشتغال 42.8 درصدی جمعیتش در رده دوم بیشترین میزان اشتغال کشور قرار گرفته است. از کل جمعیت هرمزگان نیز 41.7 درصد در زمستان گذشته شاغل محسوب می‌شدند. این در حالی است که میانگین کشوری اشتغال در کشور 36.9 درصد است.

در طرف مقابل کمترین میزان اشتغال به جمعیت در تمام کشور باز هم به استان محروم سیستان و بلوچستان تعلق گرفته است. نسبت شاغلان به کل جمعیت در این استان 30.1 درصد اعلام شده است و پس از آن کهگیلویه و بویر احمد با اشتغال تنها 30.8 درصد قرار دارد. از کل جمعیت استان ایلام هم در زمستان گذشته تنها 31.4 درصد توانسته بودند برای خود شغلی دست و پا کنند.

 

نویسنده: امیرعباس آزرم‌ وند

بیکاری استان کردستان استان اردبیل   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  

انتقام سخت فوتبال ایران از AFC / سنگ تمام باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیابا صعود فولاد به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ، تنها کشوری که با 4 نماینده در لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب حاضر می شود ، ایران است.
خانه فوتبال انتقام فوتبال ایران 

  

نبویان: واگذاری جزایر ایران به چین دروغ محض استنایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: توافق با چین برد - برد است و واگذاری جزایر ایران به این کشور دروغ محض است.
فردا ایران ایران و چین چین 

  

محمود احمدی نژاد افشاگری می کند؟ | مطالبی دارم که وقت انتخابات می گویممحمود احمدی نژاد این روزها بساط جلسات انتخاباتی را برپا کرده و هر روز در جمع طیفی از اقشار مردم سخنرانی می کند. او اخیرا وعده داده است در ایام انتخابات مسائلی را بیان خواهد کرد.
۵۵ آنلاین احمدی نژاد زمین ایران 

  

نگاه سکه‌بازان به مذاکرات برجامی/ علت اصلی کاهش قیمت سکه چه بود؟در اولین روز هفته، سکه یک حمایت قیمتی مهم را از دست داد. روز شنبه، فعالیت فروشندگان در بازار سکه زیاد بود و این فلز گرانبها به زیر محدوده حمایتی 10 میلیون و 500 هزار تومان رفت. ساعت 4 بعدازظهر، سکه امامی در بازار با قیمت 10 میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شد که 150 هزار تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

احمدی‌نژاد: به فضل الهی از کسی نمی‌ترسمرئیس دولت نهم و دهم گفت: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مثلث احمدی نژاد بهاره رهنما دولت 

  

برخی یکسری وعده‌ها می‌دهند که نمی‌توانند آن را عملی کنند بعد می‌گویند نمی‌گذارند ما کار کنیمکسانی که می گویند رئیس جمهور بیشتر از 15 درصد اختیار ندارند دروغ می گویند، اینها یکسری وعده ها می دهند بعد که نمی توانند آن را عملی کنند، می گویند نمی گذارند ما کار کنیم و رئیس جمهور اختیار ندارد!
مستقل‌آنلاین دانشگاه امیرکبیر امیرکبیر ایران 

  

جک S5 فیس لیفت با موتور جدید در بازار ایران + عکسجک S5 یکی از خودروهای چینی است که در بازار ایران توانست اطمینان مصرف کننده را جلب کند. شرکت عرضه کننده این خودرو حالا نسخه جدیدی از این خودرو را روانه بازار می کند.
خودروتک خودرو ایران عکس 

  

سیگنال ارزی به افزایش قیمت خودرو در کارخانهدولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد...
خودروتک افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

یارانه معیشتی ماه رمضان تصویب شد / مبلغ پرداختی چقدر است؟حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در آستانه ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم.
مستقل‌آنلاین ماه ماه رمضان ماه رجب 

  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای