فردا   |  سیاسی  |  

سایه روابط تهران و واشنگتن بر پرونده ایران در آژانس

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: اگر روابط آتی ایران و آمریکا در مسیر تشدید تنش باشد ما همچنان شاهد مشکلات در روابط ایران و آژانس خواهیم بود.

سایه روابط تهران و واشنگتن بر پرونده ایران در آژانس

گروه سیاسی فردا: تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با واکنش ایران مواجه شد و تهران مجوز سفر هیأت آژانس را لغو کرد. حالا اگر همچنان اختلافات بین ایران و آژانس پابرجا بماند برخی تحلیلگران مسائل بین الملل ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد را بسیار محتمل می دانند.

امیرعلی ابوالفتح در گفتگو با خبرنگار فردا درباره سرنوشت پرونده ایران در آژانس گفت: روابط ایران و آژانس تابع روابط ایران و آمریکا است. اگر روابط ایران و امریکا رو به وخامت برود، روابط ایران و آژانس هم رو به وخامت خواهد رفت، اگر تنش بین ایران و آمریکا مدیریت شود، مشکلات بین ایران و آژانس هم رو به کاهش می گذارد.

وی افزود: اگر روابط آتی ایران و آمریکا در مسیر تشدید تنش باشد ما همچنان شاهد مشکلات در روابط ایران و آژانس خواهیم بود و ایران هر نوع همکاری را هم با آژانس انجام دهد، اگر روابطش با آمریکا در مسیر کاهش تنش نباشد مشکل میان ایران و آژانس حل نمی شود. البته این به آن معنی نیست که بگوییم «ما نباید با آژانس همکاری کنیم».

این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: همکاری میان ایران و آژانس در قالب ان پی تی سر جای خودش محفوظ است ولی این طور نیست که اگر ما هر نوع همکاری با آژانس انجام دهیم مشکل ما با این نهاد بین المللی حل خواهد شد، خیر این اتفاق نمی افتد. به عبارت دیگر مشکل در واشنگتن حل شود مشکلات پرونده ما در وین نیز حل می شود.

وی درباره احتمال ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد بیان کرد: هنوز که این اتفاق نیفتاده است اما بین مکانیزمی که در آژانس وجود دارد با مکانیزمی که در برجام وجود دارد باید تفاوت قائل شد. مکانیزمی در برجام تعریف شده است که اصطلاحا به آن «مکانیزم ماشه» می گویند، این مکانیزم ربطی به مکانیزم آژانس ندارد. در واقع هرچند دو مکانیزم می تواند منجر به ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل شوند اما آنها با هم تفاوت هایی دارند.

ابوالفتح یادآور شد: آژانس می تواند پرونده هر کشوری را که تصور کند تخلفاتی داشته به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد، حالا اگر شورای امنیت بخواهد علیه آن کشور قطعنامه ای تصویب کند نیاز است که هر 5 عضو دائم با این قطعنامه همراهی کنند بنابراین هر کدام از این 5 عضو از حق وتو برخوردار خواهند بود. در واقع اگر آژانس بخواهد پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل بفرستد به وتوی روسیه و چین برخورد خواهد کرد اما درباره مکانیزم ماشه این طور نیست.

وی با اشاره به فرق مکانیزم ماشه با اقدام آژانس برای ارسال پرونده به شورای امنیت سازمان ملل افزود: مکانیزم ماشه این طور فعال می شود که اگر هر عضو برجام مدعی باشد که عضو دیگر در اجرای تعهداتش تخلف کرده است، کمیسیون حل اختلاف تشکیل جلسه می دهد و پس از بررسی ها اگر طرف ها از توضیحات ارائه شده قانع نشوند می توانند موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع کنند و در این صورت دیگر هیچ کشور عضو دائم شورای امنیت نمی تواند از حق وتو استفاده کند.  

 

تهران وین ایران و آمریکا   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین