ایلنا   |  اجتماعی  |  

جمع‌آوری آجر به جای تحصیل!/ دانش‌آموزانی که از مدرسه تلویزیونی هم بی‌بهره‌اند/ کار می‌کنیم تا نان بخریم+ عکس و فیلم

به گفته زاغه نشینانِ خاورشهر، بعضی از کودکان این منطقه تا شب کار می‌کنند تا فقط برای ناهار و شام نان گرم بیاورند، حتی بعضی از پدر و مادرها، فرزندانشان را برای جمع‌کردن آجر می فرستند، تا پولی را که از این طریق بدست می‌آورند، صرف خرید نان ‌کنند.

جمع‌آوری آجر به جای تحصیل!/ دانش‌آموزانی که از مدرسه تلویزیونی هم بی‌بهره‌اند/ کار می‌کنیم تا نان بخریم+ عکس و فیلم

به گفته زاغه نشینانِ خاورشهر، بعضی از کودکان این منطقه تا شب کار می‌کنند تا فقط برای ناهار و شام نان گرم بیاورند، حتی بعضی از پدر و مادرها، فرزندانشان را برای جمع‌کردن آجر می فرستند، تا پولی را که از این طریق بدست می‌آورند، صرف خرید نان ‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خاورشهر نوزدهمین محله منطقه 15، جایی است که جاده به پایان می‌رسد و سوله‌های بلند کوره‌های آجرپزی از پهنه خشک بیابان سر بلند کرده‌اند و خانه‌های مخروبه‌ای که تداعی کننده‌ زاغه‌‌نشینی است، به چشم می‎خورند. در همین زاغه‌ها که تلاش شده، شکل و شمایل یک خانه روستایی محقر به خود بگیرند 6 تا 8  خانواده که هر کدام از 2 تا شش نفر فرزند دارند، زندگی می‌کنند.

به یکی از این خانه‌ها می‌رویم، در اینجا که به ظاهر خانه‌ای با دیوار‌های مخروبه است، هشت اتاق وجود دارد، اتاق‌هایی که به جای درب با پتو پوشانده شدند و کودکانی که هر از گاهی سرشان را از گوشه پتو بیرون می‌آورند. اغلب این کودکان دانش آموزانی هستند که به گفته خودشان از زمان شیوع کرونا نه مدرسه رفته‌اند و نه گوشی موبایل داشتند که بتوانند به صورت مجازی درس‌شان را دنبال کنند.

به گفته ساکنان این منطقه، کودکان آن‌ها بعداز شیوع کرونا، درس را رها کردند و به جمع‌آوری ضایعات پرداختند. فقر شدید اقتصادی، بدیهی‌ترین حق‌شان یعنی آموزش را از آنها گرفته، طوری که حتی برخی از این کودکان نمی‌دانند باید به شکل مجازی درس بخوانند و تصور می‌کنند درس و مشق فعلا تعطیل است.

اگر بچه‌ها مریض شوند خرج درمانشان را نداریم

سودابه یکی از ساکنان همین خانه است، او دو دختر دارد که هر دو دانش آموز هستند، سودابه می‌گوید: «هیچ یک از بچه‌هایی که در این محدوده زندگی می‌کنند، گوشی موبایل ندارند و معلم بعضی از بچه‌ها هم به آن‌ها گفته‌اند که حضوری به مدرسه بیایند، اما همسر من اجازه نداد به خاطر کرونا دخترانم به مدرسه بروند، چون اگر کرونا بگیرند ما هزینه درمان آن‌ها را نداریم.»

سواد ندارم که به فرزندانم در درس‌هایشان کمک کنم

او ادامه می‌دهد: «ما گوشی اندروید نداریم که با معلم فرزندان‌مان ارتباط بگیریم، در اینجا هیچ امکانات و شرایط خوبی وجود ندارد که بخواهیم از طریق آن به بچه‌ها کمک کنیم. من 39 سال سن دارم، بیسوادم، نمی‌توانم به کودکانم در درس‌هایشان کمک کنم. مجبورم برای اینکه به درس کودکانم کمک کنم، سراغ همسایه‌ها بروم تا به آن‌ها درس بدهند، اما بعضی وقت‌ها آن‌ها هم ما را به خانه‌شان راه نمی‌دهند.»

سودابه دو دختر 7 و 8 ساله دارد، چشمایشان را سرمه کشیده، اما فراموش هم نکرده که برایشان ماسک بزند. خیلی از کودکان اینجا حتی ماسک هم نزده‌اند و به راحتی در میان زباله‌ها، بیابان و میان سگ‌ها می‌دوند. به گفته ساکنان این منطقه با وجود وضعیت بهداشتی که اینجا وجود دارد، حتی یک مورد ابتلا به کرونا در میان کودکان دیده نشده است.

بعد از اینکه آموزش و پرورش بازگشایی مدارس را اعلام کرد، تعدادی از این دانش‌آموزان نیز به مدرسه رفتند، دختران سودابه فقط هفته گذشته آن هم برای دو روز به مدرسه رفتند.

جز قلم و دفتر امکانات دیگری نداریم

او در این باره می‌گوید: «بعد از یک سال تازه هفته گذشته دخترم دو روز به مدرسه رفت، بعد دیگر به مدرسه نرفت و حالا نیاز دارد که کسی به او در درس‌هایش کمک کند. امکانات دیگری هم جز قلم و دفتر نداریم. برای چند روز گوشی خواهرم را قرض گرفتم، اما به هر حال امانتی بود و باید به او بر می‌گرداندم.»

اینجا انتهای خاورشهر و ابتدای جاده قاسم آباد است، مدرسه بچه‌ها قاسم آباد است و باید یک ربعی را پیاده بروند تا به مدرسه برسند. سودابه می‌گوید: «بعد از یک سال، صبح که دخترم را به مدرسه بردم، همانجا گفتند ساعت 10:30 دنبال بچه‌ها برویم.»

مسئولان مدرسه گفتند، گوشی نداشتن مشکل خودتان است

از سودابه وقتی پرسیدیم آیا مسئولان مدرسه از شما خبری نگرفت تا بداند در چه وضعتی هستید و فرزندانت چطور درس می‎خوانند؟ اینطور پاسخ داد: «نه، مدرسه به ما گفته که این مشکل خودتان است و خودتان هم باید آن را حل کنید. من به معلم فرزندم گفتم که گوشی‌مان امانت بوده و مجبور شدیم به صاحبش برگردانیم. او هم گفت مشکل خودتان است و مدرسه نمی‌تواند به بچه‌های شما گوشی موبایل بدهد.»

سمیه زن میانسالی است که با فرزندان و نوه‌هایش در یک اتاق زندگی می‌کنند، او درباره وضعیت آموزشی آنها می‌گوید: «ما فقط یک تبلت داشتیم که بچه‌ها با شیطنت آن را شکستند.»

محدثه ششم ابتدایی‌ست. او از همه بچه‌ها بزرگتر است، تبلتی که با شیطنت بچه‌ها شکست، متعلق به او بود، محدثه از طریق همین تبلت هم خودش درس می‌خواند و هم به بچه‌های دیگر کمک می‌کرد. او می‌گوید: «صفحه تبلتم خرده شده، دیگر نمی‌توان با آن کار کرد، تا چند وقت پیش سالم بود، اما بچه‌ها حین بازی و شیطنت آن را شکستند و دیگر قابل استفاده نیست.»

پتویی کهنه و خاک گرفته‌ای که به عنوان درب روی چهارچوب نصب شده را کنار می‌زنم، گرد و خاک از آن بلند می‌شود، بوی نامطبوع و زننده‌ای از اتاق به مشام می‌رسد که تنفس را بسیار سخت می‌کند. پسر بچه‌ای 7، 8 ساله به نام محسن مقابل تلویزیون نشسته و کانال‌ها را بالا و پایین می‌کند تا بلکه مدرسه تلویزیونی را پیدا کند، اما خبری از مدرسه تلویزیونی نیست.

مدرسه تلویزیونی به خانه‌های خاورشهر نرسید

سوادبه می‌گوید: «اینجا هر کسی تلویزیون ندارد، آن‌هایی که دارند اصلا مدرسه تلویزیونی را نمی‌بینند، چون این شبکه روی تلویزیون ما قطع است.»

سهیل دانش‌آموزی که به علت شیوع کرونا، بسته شدن مدرسه این منطقه و نداشتن گوشی تلفن همراه از آموزش جا مانده است، درباره وضعیت خود می‌گوید: «من کلاس دوم ابتدایی هستم، از روزی که کرونا آمده، فقط دوشنبه‌ها به مدرسه می‌روم و بقیه روز را ضایعات جمع می‌کنیم. الان که مدارس تعطیل است، وقتی دوباره باز شود، به مدرسه خواهیم رفت.»

الهام 29 ساله است، دو فرزند مدرسه‌ای دارد و حالا چهارماهه باردار است، او درباره وضعیت زندگی‌اش می‌گوید: «دو دختر دارم و دلمان پسر می‌خواهد، دو فرزند اولم ناخواسته بودند، اما این یکی را خودمان خواستیم. الهام وضعیت مالی بهتری نسبت به بقیه دارد، او می‌گوید: «اینجا همه شوهرانشان بیکارند، ولی شوهر من در رستوران کار می‌کند.»

خانواده الهام یک گوشی اندروید دارند که دو فرزندش از آن استفاده می‌کنند، او درباره وضعیت آموزشی کودکانی که در این منطقه هستند، می‌گوید: «ما هیچ اصراری به آموزش و پرورش نداریم که برای هر یک از دانش‌آموزان تبلت یا گوشی بیاورد، اما اگر برای هر خانواده یک تبلت هم بیاورند تا هر دو یا سه نفر با یک تبلت درس بخوانند، کافی است.»

هر دو هفته 20 هزار تومان هزینه اینترنت می‌شود

اینترنت در خاورشهر آنتن‌دهی مناسبی ندارد و همین دانش‌آموزان این منطقه را با مشکلات بیشتری مواجه کرده است. گرچه دانش‌آموزان اینجا اصلا گوشی اندروید ندارند، اما همان یکی دو مورد هم به علت سرعت پایین شاد و آنتن‌دهی ضعیف نمی‌توانند از آموزش مجازی زیاد استفاده کنند.

الهام ادامه می‌دهد: «اینجا اینترنت اصلا آنتن نمی‌دهد، ما هر بار بیش از 20 هزار تومان پول بسته اینترنت می‌دهیم که با آن هم فقط می‎توان دو هفته از شاد استفاده کرد. معلم دخترم می‌گوید، پنج دقیقه وقت داری که جواب سوالات را ارسال کنی و اگر ارسال نکنی، نمره نمی‌گیری.»

قطعی روزانه دو تا سه ساعت قطعی برق/ معلم، قطعی برق را باور نمی‌کرد

یکی از مشکلات این منطقه قطعی مکرر برق است، به گفته ساکنان، روزانه دو تا سه ساعت برق قطع می‌شود. الهام می‌گوید: «وقتی باتری گوشی تمام می‌شود، طبیعتا نیاز است که آن را شارژ کنیم ولی برق نیست. وقتی به معلم بچه‌ها می‌گوییم که برق رفته بود، می‌گوید چون دخترت درس نخوانده، این حرف را می‌زنید. متاسفانه برخی معلمان درک نمی‌کنند و گاهی اصلا جواب ما را نمی‌دهند.»

می‌گویند مسئولیتی در قبال فرزندانمان ندارند

او ادامه می‌دهد: «معلم بچهِ من فکر این را نمی‌کند که شاید فرزندان ما اینترنت نداشته باشند، شاید پدرشان هیچ پولی نداشته باشد که برای آن‌ها گوشی و بسته اینترنت بخرد. می‌گویند به ما ربطی ندارد، باید سرکلاس مجازی حاضر باشند. اگر این کار را نکنیم از نمره بچه‌ها کسر می‌کنند یا می‌گویند بچه شما باید به مدرسه بیاید و ما مسئولیتی در قبال آن‌ها نداریم.»

اینجا پدران بچه‌هایشان را می‌فرستند که کار کنند، دخترها هم که به سن 15 سال برسند، شوهرشان می‌دهند، درحالی که این بچه‌ها درسشان خوب است.

امیرمحمد دانش‌آموز پنجم ابتدایی است که پدرش او را برای کار به نانوایی می‌فرستد. او می‌گوید: «قبلا با تلویزیون درس می‌خواندم، اما الان صفحه تلویزیون‌مان هیچ تصویری نشان نمی‌دهد، اصلا ما شبکه مدرسه تلویزیونی را نداریم که بخواهم برنامه‌های آن را ببینیم.»

الهام میان صحبت‌های امیرمحمد می‌آید و می‌گوید: «پدر این بچه‌ها از کرایه، خرج خانه، خرابی تلویزیون ناله کند یا نداشتن گوشی موبایل؟»

اینجا نان خوردن نیست چه برسد به گوشی اندروید

الهام ادامه می‌دهد: «اینجا، اهالی نان خوردن ندارند، چه برسد به گوشی موبایل، پدرهایشان هم کار ندارند به همین خاطر بچه‌ها مجبورند ضایعات جمع کنند، اما حیف است که اینها کودکان کار و ضایعات جمع کن شوند.»

محسن کلاس چهارم ابتدایی است، می‌گوید: «درس‌هایم را برای بعد گذاشتم، کار هم نمی‌کنم چون کار نیست. همان موقع که کار بود، از جمع آوری ضایعات مبلغی در می‌آوردم، ولی الان همان کار را هم نمی‌توانم بکنم.»

به گفته زاغه نشینانِ خاورشهر، بعضی از کودکان این منطقه تا شب کار می‌کنند تا فقط برای ناهار و شام نان گرم بیاورند، حتی بعضی از پدر و مادرها، فرزندانشان را برای جمع‌کردن آجر می فرستند، تا پولی را که از این طریق بدست می‌آورند، صرف خرید نان ‌کنند.

گزارش: اکرم رضایی ثانی

بازی آموزش مجازی مدرسه   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس 11هزار واحد افت کردشاخص بورس در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 11هزار واحد افت کرد و ارتفاع 1.2 میلیون واحد را از دست داد.
اعتماد شاخص سرمایه خاورمیانه 

  

آمار ورود و خروج پول به بورس/ بالاترین ورود پول حقوقی در 7 روز گذشتهامروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 837 میلیارد تومان بود که بالاترین رقم در 7 روز معاملاتی گذشته از 28 بهمن به این سو است.
اقتصادنیوز پول مالکیت سهام 

  

خیز سهمگین و شدید کرونا کشور را تهدید می کند به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری، گفت: نمودار موارد بستری روزانه در برخی استان‌ها، همچنان صعودی است و متأسفانه در هفته گذشته شاهد افزایش نسبی بروز موارد مثبت بستری و مرگ و میر کووید 19 نسبت به هفته ما قبل آن هستیم. وی با اعلام اینکه 11 شهرستان قرمز کشور همگی در استان خوزستان هستند، افزود: در هفته گذشته بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری به ترتیب در استان‌های خوزستان،…
مهر استان خوزستان وزارت بهداشت سلامت 

  

عقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و 100 هزار واحدشاخص کل بورس امروز برای بار چندم در هفته‌های گذشته به کانال یک میلیون و 100 هزار واحد عقب گرد کرد.
خبرفوری خاورمیانه فولاد فولاد مبارکه 

  

تست کرونای نفتی‌ها منفی شدتست کرونا شاگردان سیروس پورموسوی منفی اعلام شد.
ایلنا خبرنگار لیگ برتر صنعت 

  

جان باختن دو تن از کادر درمان در خوزستان بر اثر کرونافاطمه نجمه سادات مامای شاغل در بیمارستان امیرالمومنین اهواز و حمیرا احمدی بهورز شبکه بهداشت شهرستان باغملک دو فرد مبتلا به کرونا بودند که علی رغم تلاش کادر پزشکی جان باختند.
۵۵ آنلاین اهواز درمان استان خوزستان 

  

بازیکنان تیم صنعت نفت آزمایش کرونا را پشت سر گذاشتند.
ورزش۳ عکس صنعت نفت 

  

یک تحلیلگر بازار سرمایه تعیین دامنه نوسان 2 تا 6 درصدی را از جمله دلایل لطمه زدن به شاخص بورس دانست و گفت: سهامداران تا خرداد 1400 با تمرکز بر سودسازی سهام خود، از فروش سهم‌ها خودداری کنند.
نامه نیوز سرمایه لیلا اوتادی یارانه 

  

ارزش سبد بورسی سهام عدالت شنبه 9 اسفند 99 | حقوقی‌ها دو نماد پرتفو را خریدندحقوقی‌ها دو نماد حاضر در سهام عدالت را به سبد خرید خود اضافه کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

فوتی ها و بیماران بدحال کرونا در ایران اوج می گیرند؟ +اینفودر نهمین روز اسفندماه آمارهای کرونایی در ایران تنها در دو متغیر افزایشی بوده است. بیماران بدحال و میزان مرگ و میر.
اقتصادنیوز ایران مرگ 

  

نایب‌رئیس مجلس: شواهدی از «کرونای ایرانی» در قزوین هستنایب رئیس اول مجلس مدعی شد: علاوه بر موتاسیون‌های (جهش ژنتیکی) آفریقایی و انگلیسی و کالیفرنیایی، باید کرونای جهش یافته ایرانی را هم اضافه کرد؛ البته هنوز کاملا تائید نشده ولی شواهدی از آن در قزوین و آن نواحی هست...
انصاف‌نیوز رئیس جمهور قزوین استان خوزستان 

  

صحبت کردن در فضای بسته سبب انتقال کرونا می‌شوددکتری فیزیولوژی پزشکی با اشاره به ناقلین خاموش کرونا گفت: صحبت کردن به ویژه در فضای بسته احتمال انتق
خبرفوری فیزیولوژی سازمان بهداشت جهانی ویروس 

  

شواهدی از کرونای جهش یافته "ایرانی" در این استان کشورنایب رئیس اول مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از شواهدی مبنی بر وجود کرونای جهش یافته ایرانی خبر داد.
اقتصادنیوز