15 علامتی که نشاندهنده استرس مزمن است

​اقتصادنیوز: «همه ما در طول زندگی خود گاهی اوقات و به دلایل مختلف که می‌توانند از مشکلات خانوادگی یا کاری تا تعهدات اجتماعی را شامل شوند، استرس را تجربه می‌کنیم.»

15 علامتی که نشاندهنده استرس مزمن است

به گزارش اقتصادنیوز،   به نقل از «اکتیوبیت» نوشت: «در شرایطی که استرس کوتاه مدت دلیلی برای نگرانی نیست اما استرس مزمن و افزایش ترشح کورتیزول و هورمون های استرس دیگر در بدن می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد.

در ادامه با برخی نشانه‌های نامحسوس استرس مزمن بیشتر آشنا می‌شویم.

حساسیت فک

آیا در فک یا دهان خود با احساس سفتی مواجه هستید؟ ممکن است این شرایط با استرس و فشار دندان ها روی یکدیگر که به نام دندان قروچه نیز شناخته می شود، مرتبط باشد. افراد بسیاری در خواب دندان قروچه را تجربه می کنند.

بنابر پژوهش انجمن دندانپزشکی آمریکا، دندان قروچه معمولا از استرس ناشی می شود. اگر نتایج این شرایط را در فک خود احساس می کنید می توانید از یک گارد دهان برای محافظت از دندان ها و کاهش ناراحتی فک استفاده کنید.

جوش زدن

شما می توانید غذاهای چرب یا تند را دلیل ظاهر شدن جوش های روی پوست خود بدانید اما استرس نیز می تواند به جوش زدن یا تشدید آن منجر شود. برخی پژوهش ها رابطه استرس مزمن و آکنه بزرگسالی را نشان داده اند. استرس و اضطراب موجب افزایش سطوح هورمون هایی به نام آندروژن در بدن می شود که می تواند در بروز آکنه نقش داشته باشد.

اگر استرس دارید و مستعد جوش زدن هستید، اقداماتی مانند ورزش و تکنیک های تنفس عمیق را در راستای مدیریت استرس مد نظر قرار داده و همچنین از محصولات شستشوی صورت حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده کنید. پس از استفاده از آن، از یک محصول مرطوب کننده برای هیدراته نگه داشتن پوست و پرهیز از ظهور جوش ها استفاده کنید.

تحریک پوست

استرس می تواند به مشکلات پوستی مختلف از خشکی پوست تا موارد جدی‌تر مانند پروریتوس یا خارش مزمن پوست منجر شود. برخی پژوهش ها نشان داده اند که استرس می تواند احتمال تحریکات پوستی را دو برابر افزایش دهد.

استرس مداوم می تواند فیبرهای عصبی را تحریک کرده و به مشکلات زمینه ای پوست، از جمله سوریازیس، درماتیت و حتی اگزما منجر شود.

علائم دردناک سندرم پیش از قاعدگی

علائم منتهی به دوره قاعدگی ماهانه می تواند نشانه ای از استرس بیش از حد در زنان باشد. به عنوان مثال، پژوهشگران دانشگاه هاروارد مدعی هستند که ظهور ناگهانی کرامپ های دردناک قاعدگی می تواند از افزایش هورمون های استرس ناشی شود.

افزایش در هورمون های استرس، مانند کورتیزول، اغلب می تواند افزایش در واکنش سیستم عصبی سمپاتیک و کرامپ های دردناک پیش و حین قاعدگی را توضیح دهد.

رویاهای عجیب و غریب

رویاهای عجیب و غریب می توانند در خواب اختلال ایجاد کرده و بر خلق و خوی فرد طی روز بعد تاثیرگذار باشند. استرس بیش از حد و مزمن می تواند یکی از دلایل بروز این شرایط باشد.

مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه راش درباره رویاها نشان داده است که اختلالات خواب ناشی از سطح استرس احتمال تجربه رویاهای عجیب و غریب را هرچه بیشتر افزایش می دهد.

هوس خوراکی‌های شیرین

در شرایطی که کمبود خواب، سندرم پیش از قاعدگی و هورمون ها می توانند در شکل گیری هوس خوردن خوراکی های شیرین نقش داشته باشند، پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا به این نکته اشاره داشته اند که استرس مزمن نیز می تواند موجب چنین نتیجه ای شود.

میگرن

برخی پژوهش ها نشان داده اند افرادی که از میگرن رنج می برند، احتمال بیشتری دارد پس از دوره های استرس شدید، یک سردرد آزار دهنده را تجربه کنند. سردردهای استرسی معمولا از واکنش جنگ یا گریز در بدن انسان ناشی می شوند. مواد شیمیایی مانند آدرنالین و کورتیزول می توانند موجب تغییرات عروقی شده و فرد یک سردرد تنشی یا میگرن را طی زمانی که استرس دارد یا پس از آن تجربه کند. استرس می تواند شدت درد یک میگرن را نیز افزایش دهد.

آفت دهان

بیشتر افراد در طول زندگی خود با آفت های دهان مواجه می شوند. این زخم های دردناک در پوشش مخاطی دهان شکل می گیرند. در شرایطی که دلیل بروز آفت دهان همچنان تا حد زیادی نامشخص است، به نظر می رسد افرادی که با اضطراب و استرس مواجه هستند، بیشتر آن را تجربه می کنند.

این زخم های دردناک که شرایطی آزار دهنده را برای فرد ایجاد می کنند، مسری نیستند و دلیلی برای نگرانی محسوب نمی شوند. شدت علائم آفت دهان طی چهار روز نخست در بالاترین سطح قرار دارد و معمولا بی نیاز از درمانی خاص خودبخود بهبود می یابد. آفت دهان باید پس از گذشت یک هفته یا اندکی بیشتر بهبود یابد.

ریزش مو

ریزش تا 100 تار مو در روز شرایطی عادی در نظر گرفته می شود اما استرس مزمن می تواند موجب افزایش التهاب در بدن شده که می تواند به ریزش مو بیشتر از حد عادی منجر شود. البته تجربه یک روز بد در محل کار به ریزش موی یک شبه منجر نمی شود. افرادی که استرس مزمن را تجربه می کنند احتمال بیشتری دارد با ریزش مو مواجه شوند.

ریزش مو به واسطه استرس چنان شایع است که اصطلاح تلوژن افلوویوم برای آن در نظر گرفته شده است. این شرایط به واسطه اختلال در چرخه طبیعی رشد و استراحت مو رخ می دهد. در زمان استرس مزمن، فولیکول ها عملکرد عادی خود را ارائه نمی کنند، از این رو، به میزان کافی مو تولید نکرده که به ریزش مو منجر می شود. البته، افرادی که تلوژن افلوویوم را تجربه می کنند از دست دادن کامل موی خود را تجربه نمی کنند و بیشتر نازک شدن تارهای مو در بخش هایی مشخص، بیشتر در بالای سر، را تجربه می کنند. همواره امکان معکوس کردن تلوژن افلوویوم وجود دارد.

شکنندگی ناخن ها

همانند دیگر قسمت های بدن، ناخن های انسان نیز می توانند اطلاعات بسیاری را درباره شرایط سلامت ارائه کنند. برخی افراد زمانی که دچار اضطراب یا استرس می شوند، دارای عادت بد جویدن ناخن ها هستند که موجب آسیب دیدن و فرسایش ناخن ها می شود. اما افرادی که ناخن های خود را نمی جوند نیز به واسطه استرس مزمن می توانند برخی علائم را تجربه کنند.

خطوط بیو ناخن شرایط مرتبط با استرس است که در آن شیارهای افقی و برجستگی هایی روی ناخن ها شکل می گیرد. این شرایط معمولا طی یک دوره استرس مزمن ظاهر می شود. این یکی از روش هایی است که بدن برای ارائه هشدار نسبت به استرس بیش از حد یا بروز مساله ای جدی استفاده می کند. خطوط بیو ناخن می تواند نشانه ای از ابتلا به دیابت، سفلیس، بیماری عروقی یا کمبود روی باشد.

خستگی

افرادی که با استرس یا اضطراب مزمن مواجه هستند احتمال بیشتری دارد به طور مداوم احساس خستگی را حتی پس از خواب خوب شبانه تجربه کنند. زمانی که مغز استرس دارد، بی وقفه در حال فعالیت است و متوقف نمی شود.

ترشح هورمون های استرس در جریان خون ضربان قلب و نرخ تنفس را افزایش می دهد. همچنین، سیستم عصبی سمپاتیک که مسئول واکنش جنگ یا گریز است، فعال می شود. تمام این موارد انرژی زیادی مصرف می کند و حتی بدون انجام فعالیتی شدید می تواند فرد را با احساس خستگی مواجه سازد.

زنگ زدن گوش ها

این مورد شاید غیر عادی به نظر برسد اما بسیاری از افرادی که با اضطراب و استرس مواجه هستند، زنگ زدن گوش خود را نیز تجربه می کنند. زنگ زدن موقت و گاه و بیگاه گوش دلیلی برای نگرانی نیست. افراد بسیاری زمانی که بیمار و با احتقان مواجه هستند یا پس از یک کنسرت شلوغ این شرایط را تجربه می کنند.

اضطراب و استرس به ندرت موجب زنگ زدن طولانی مدت گوش می شود. این شرایط برای مدت زمان کوتاهی رخ داده و سپس فروکش می کند. کارشناسان بر این باورند زنگ زدن گوش زمانی رخ می دهد که فشار بسیار زیادی در سر وجود دارد و فعالیت رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد.

پشت درد

استرس و اضطراب مزمن می تواند دلیلی برای تشدید هرگونه احساس درد در پشت بدن یا درد مزمن باشد زیرا به واسطه استرس بدن وارد حالت جنگ یا گریز می شود که تنش در عضلات و آمادگی برای ارائه واکنش را در پی دارد.  

نتایج برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که اضطراب و تفکر منفی را تجربه می کنند احتمال بیشتری دارد با احساس درد در پشت خود مواجه شوند و همجنین پیوندی بین خشم و/یا پریشانی ذهنی با احساس درد مداوم در پشت بدن مشاهده شده است.

فراموشی

زمانی که استرس دارید ممکن است فراموشی را تجربه کنید زیرا هورمون استرس کورتیزول در فعالیت مغز تداخل ایجاد می کند. طی استرس حاد، این هورمون در فعالیت انتقال دهنده های عصبی که سلول های مغز از آنها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند نیز اختلال ایجاد می کند. این می تواند فکر کردن یا یادآوری خاطرات را دشوار کند.

استرس و اضطراب می توانند در تمرکز اختلال ایجاد کنند زیرا مغز بیش از حد فعال شده و پریشان است. فردی که با استرس مزمن مواجه است در یادآوری خاطرات دچار مشکل می شود، به ویژه اگر استرس با آسیب عاطفی مرتبط باشد.

افزایش وزن

تجربه استرس مزمن می تواند به کاهش یا افزایش وزن افراد منجر شود که افراد بسیاری مورد دوم را تجربه می کنند. عادات غذا خوردن ناسالم هنگام تجربه استرس یکی از دلایل افزایش وزن است. هورمون استرس کورتیزول نیز در این افزایش نقش دارد زیرا موجب افزایش بافت چربی در بدن می شود. سطوح بالای هورمون کورتیزول یکی از دلایل شناخته شده افزایش چربی شکم است. اگر از جمله افرادی هستید که به واسطه استرس افزایش وزن خود را تجربه می کنند می توانید از ورزش به عنوان ابزاری برای تسکین استرس و مبارزه با چربی شکم استفاده کنید.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

استرس اگزما ورزش   اخبار برگزیده
  

با خودروهای برقی جدید ایران خودرو آشنا شوید (تصاویر)روز گذشته ایران خودرو در یازدهمین همایش موتور‌های درونسوز از اولین خودروی تمام برقی ایرانی با تیراژ انبوه رونمایی کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس دفتر رییس جمهور: پای امنیت ایران در میان استبه اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

رئیس ستاد انتخابات استان تهران بر لزوم تعطیلی کامل ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس در روزهای پنجشنبه و جمعه تاکید کرد.
نامه نیوز آموزش انتخابات مجلس تهران 

  

مشارکت در انتخابات حدود 40 درصد خواهد بود/ با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: اگر امروز قبل از اتفاقات آبان ماه بودیم، می‌گفتم سبد رأی اصلاح‌طلبان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد زیرا بیشتر طبقه متوسط و قشر خاکستری هستند که انقلت‌هایی را نسبت به اصل شرکت در انتخابات خواهند آورد اما در این انتخابات اقشار آسیب‌پذیر به نوعی با حضور در انتخابات قهر کردند.
ایلنا انتخابات مجلس شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

اولین ویدئو از خودرو رانا برقی ایران خودرورانا برقی به عنوان اولین خودرو کاملا برقی ایرانی با قابلیت کاربردی روزمره رونمایی شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

حداد و قالیباف عقب نشستند،آقاتهرانی سهم گرفت/ لیست وحدت درآمد«لیست وحدت» شورای ائتلاف درحالی منتشر شد که در آن بیشترین سهم به فرزندان معنوی و سیاسی آیت الله مصباح اختصاص یافته است.
۵۵ آنلاین اصولگرایان سید رضا تقوی عبدالحسین روح الامینی 

  

نشانه‌ ها از کنترل ویروس کرونا/به مهار ویروس کرونا امیدوار باشیم؟سازمان بهداشت جهانی در گزارش تازه خود عملکرد چین در مهار ویروس کرونا را موفقیت‌آمیز خواند. هر ساعت به تعداد قربانیان ویروس کرونا افزوده می شود.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی ویروس چین 

  

کارهای عجیب و غریبی که به هرچیزی شبیه است جز تبلیغات انتخاباتی!کاندیدا داریم چه کاندیدایی! نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم وسط طرفدارانش که برای او شعار میدهند ایستاده و می‌گوید بلندتر شعار بدید!
مستقل‌آنلاین تبلیغات انتخابات مجلس 

  

ماهی قرمز کرونا ویروس دارد؟عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی از نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد شود.
اقتصادنیوز ویروس گربه نوروز 

  

بازگشت عادل فردوسی پور، سورپرایز امشب شبکه سه است؟رضا جاودانی در برنامه «گزارش ورزشی» اعلام کرده بود که سه شنبه شب، مخاطبان را سورپرایز می‌کند.
مملکت‌آنلاین مادرید بازی لیورپول 

  اخبار داغ
  

افزایش نرخ تورم ماهانه در بهمن 98 (نمودار)نرخ تورم در بهمن ماه به 37 درصد رسید که نسبت به ماه قبلش، با 1.6 درصد کاهش همراه شده است. هر چند نرخ تورم ماهانه، با افزایش 0.3 درصدی به 1.1 درصد در ماه گذشته رسید.
اقتصادنیوز افزایش قیمت تورم ماه 

  

نرخ تورم بهمن‌ماه اعلام شدنرخ تورم سالانه بهمن ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 37 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.6 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
شما‌نیوز تورم ماه عکس 

  

کشف 3 تن مواد آتش‌زای غیرمجاز به ارزش 15 میلیارد ریالسرپرست معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی از کشف سه تن موادمحترقه به ارزش 15 میلیارد ریال در سه عملیات خبر داد.
تسنیم مواد محترقه ریال بازار تهران 

  

تورم بهمن ماه 37 درصد شدنرخ تورم سالانه بهمن ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 37 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل،
خبرفوری تورم ماه ایران 

  

نرخ ارز، طلا، سکه، دلار و یورو امروز پنجشنبه 1398/12/01 | رشد شاخص ارز و طلا در بازار تهراناقتصادنیوز: امروز پنجشنبه 1 اسفندماه، دلار آمریکا در بازار آزاد درمحدوده 14.440 و 14.450 تومانی قرار دارد که بالاترین سطح شاخص ارزی در 9 ماه گذشته بوده است. بهای اونس طلا در بازار جهانی از مرز مهم 1600 دلاری عبور کرده و به حدود 1609 دلار رسید. امروز سکه بهار آزادی به مرز محدوده 5.4 میلیون تومانی نزدیک شد.
اقتصادنیوز ارز دلار دلار آمریکا 

  

مبارزه با فساد نیازمند عمل است نه شعارلیلا ناصری بیکاری همه جور فساد به دنبال می‌آورد، به یقین مردمی که چند جوان بیکار در خانه داشته و امکان شغل، مسکن وغیره ندارند، توجهی به سخنرانی‌ها نکرده و شنیدن شعار مبارزه با فساد برایشان جذابیتی ندارد.
۵۵ آنلاین سازمان بازرسی کل کشور رسانه بیکاری