ایلنا   |  سیاسی  |  

افزودن به نارضایتی‌ها سم مهلکی برای نظام است/ بیش از 90 درصد چهره‌های شاخص رد صلاحیت شده‌اند/ رسانه ملی اشتباهات گذشته خود را اصلاح کند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: به نظر من بیش از 90 درصد چهره‌های شاخص رد صلاحیت شده‌اند. الان همین نتیجه بررسی صلاحیت‌ها به نارضایتی‌ها اضافه می‌کند. الان در این شرایط افزودن به نارضایتی سم مهلک برای نظام جمهوری اسلامی و ایران عزیز است.

افزودن به نارضایتی‌ها سم مهلکی برای نظام است/ بیش از 90 درصد چهره‌های شاخص رد صلاحیت شده‌اند/ رسانه ملی اشتباهات گذشته خود را اصلاح کند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: به نظر من بیش از 90 درصد چهره‌های شاخص رد صلاحیت شده‌اند. الان همین نتیجه بررسی صلاحیت‌ها به نارضایتی‌ها اضافه می‌کند. الان در این شرایط افزودن به نارضایتی سم مهلک برای نظام جمهوری اسلامی و ایران عزیز است.

علی محمد نمازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: درباره این موضوع سخن بسیار است که بیان شود. اول اینکه وقتی سپاه پاسداران قصد دارد در راستای حق انتقام کشورمان از آمریکا به دلیل اعمال تروریستی آشکار و شهادت سپهبد قاسم سلیمانی اقدام کند باید پیش‌بینی شود که احتمال پاسخگویی طرف مقابل زیاد است و کشور باید در حالت دفاعی کامل قرار بگیرد. در این حالت تا عکس‌العمل آمریکا مشخص نشده قطعا باید پروازهای داخلی و خارجی کنسل شود. این کار صورت نگرفت. اولین ایراد بزرگ این است.

این سیاستمدار اصلاح‌طلب با اشاره به استقرار سیستم دفاعی گفت: زمانی که ممنوعیت پرواز وجود ندارد استقرار چنین سیستم دفاعی موشکی و آماده شلیک آیا امر مجازی بوده است؟ ظاهرا اصابت موشک به هواپیما بامداد بوده است. به نظر می‌آید هواپیمایی که از فرودگاه بلند شده هنوز اوج نگرفته و مسیر هم به سمت غرب فرودگاه است و در حال ارتفاع گرفتن بوده، این هواپیما قابل تشخیص بوده که مسافربری است یا هواپیمای جنگی یا موشک کروز.

وی ادامه داد: اگر موشکی در کار بوده یا هواپیمایی از دشمن در حال نزدیک شدن بوده این هواپیما و موشک باید رو به فرود باشد. این با چشم غیر مسلح قابل تشخیص است که این هواپیما در حال اوج گرفتن است یا در حال فرود؟ باید مشخص می‌کردند این موشک یا هواپیمای فرضی فرودگاه را پشت سر گذاشته بوده و به غیر از شهر پرند که نمی‌تواند هدف نظامی باشد چرا شلیک شده است؟ احتیاط این بود که شلیک نکنند. سرعت هواپیمای مسافربری در هنگام صعود بسیار پایین است اما سرعت هواپیمای جنگی بسیار بالا است. موشک هم باشد همینگونه است.

نمازی گفت: موضوع کاملا مشخص بوده چرا ما خطای انسانی را برای این موضوع قائل هستیم؟ اگر خطای انسانی هم بوده چرا چنین خطای بسیار محرزی صورت گرفته است؟ این اتفاق افتاد و موشکی شلیک می‌شود و موجب سقوط هواپیمای بوئینگ 737 اوکراین می‌شود. اداره فرودگاه‌ها و پرواز هواپیما و آن هم مسافربری و با ترافیکی که در فرودگاه امام خمینی است همه چیزش نه به روز بلکه به ساعت و ثانیه است. اینگونه نیست که یک فرودگاه متروکه در یک گوشه کویر باشد و یک موشک اصابت کرده باشد و هواپیما ساقط شده باشد. در این فرودگاه هر دقیقه و ساعت چند پرواز بلند می‌شود.

وی افزود: وقتی این هواپیما در نزدیکی فرودگاه سقوط می‌کند یعنی هیچ‌کس از اهالی فرودگاه، پدافند هوایی، نیروی هوایی ارتش و سپاه، نباید فکر کند که این چه بود که پایین افتاد؟ بنده شنیدم اهالی پرند آن‌هایی که بیدار بودند دقیقا دو انفجار را تشخیص دادند. انفجار اول مربوط به موشک و انفجار دوم مربوط به هواپیما. چرا کسی از مسئولان امر و مسئولان فرودگاه و پدافند و نیروی هوایی ارتش و سپاه جویا نشدند که سریعا به سراغ این قضیه بروند و بگویند این چیست؟ چرا پنهان کاری؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ایران با آمریکا درگیر بوده تمام ذهن‌ها باید آماده باشد که اگر انفجار کوچکی در آسمان صورت بگیرد همه باید نسبت به آن حساس باشند که آیا آمریکا زده است؟ این در حالی است که سه روز حرفی زده نمی‌شود و تخمین‌ها و احتمالات را هم با قدرت تکذیب کردیم و می‌گوییم نقص فنی بوده است.

وی افزود: پنهان کاری و دروغ‌گویی و این اشتباه انسانی باید روشن شود که آن ساعت جای چنین اشتباهاتی نبوده است، آن هم در کنار فرودگاه. همه چیز قابل تشخیص بوده است. هم مقام معظم رهبری، هم رئیس‌جمهور، هم ستاد کل نیروهای مشترک، وزیر خارجه در این مورد مواضعی داشتند ولی این کافی نبود به نظر می‌آید که باید یک عزای عمومی اعلام می‌کردند و برای تشییع پیکر این عزیزان یک برنامه‌ریزی می‌شد و باید حتما اگر آ‌ن‌ها هم نمی‌خواستند تشییع پیکر کنند نظام و دولت مراسم‌هایی را اعلام می‌کردند و مردم را دعوت می‌کردند.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی این کارها را نمی‌کنند اولا نتایج این کارها بی‌اعتمادی است یعنی به بی‌اعتمادی‌ها بیشتر دامن می‌زند و منجر به حساسیت‌هایی در بین جوانان و دانشجویان می‌شوند. ما هم از آبان‌ماه فاصله‌ای نگرفتیم و خیلی‌ها فکر می‌کردند آبان‌ماه آخرین اعتراض در کشور است. این شعارهای تند اگر بگوییم خدای ناکرده نتیجه اهمیت ندادن به مردم است، اما هرچه هست نتیجه این پنهان کاری‌ها و دروغ گفتن‌ها است.

وی ادامه داد: به نظر می‌آید باید در راستای احیای اعتماد عمومی که سرمایه بزرگ اجتماعی کشور است یعنی اعتماد ملت به دولت و حکومت؛ به فکر احیای این سرمایه عظیم اجتماعی باشیم. راه آن هم به نظر من این است که اولا حساسیت بیشتری به این موضوع نشان داده شود و تا کشف زوایای مخفی جلو بروند و به اطلاع مردم برسانند. بعد جدی‌تر از این از خانواده‌های آسیب‌ دیده عذرخواهی کنند، از ملت عذرخواهی کنند. یکی از مواردی که می‌توانستند امتحان خوبی پس دهند بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این همه کج سلیقگی را اصلا باورم نمی‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در خیلی از استان‌ها بیش از 50 درصد نامزدها رد صلاحیت شده‌اند. یعنی رد صلاحیت‌ها از 40 درصد شروع شده به بالا. کسانی هم در هیئت اجرایی رد شدند بعد هم به هیئت نظارت رسیده شد. به عنوان مثال اصفهان ظاهرا حدود چهل درصد تاییدیه داده است. در این حوزه انتخابیه 61 نفر تایید شدند به هیئت نظارت استان رفتند الان 10 نفر را تایید کردند. از 61 نفر 10 نفر را تایید کرده‌اند و از این 10 نفر نیز هیچ چهره شاخصی نیست. بنده که به آنجا آشنا هستم سه یا چهار نفرشان را می‌شناسم.

نمازی گفت: یکی از راه‌های جلب اعتماد عمومی این بود که در این انتخابات وقت داشتند و هیئت‌های نظارت استان‌ها یک مقدار فضا را باز می‌گرفتند و گشایش ایجاد می‌کردند و رد صلاحیت‌ها را پایین می‌آوردند. به نظر من بیش از 90 درصد چهره‌های شاخص رد صلاحیت شده‌اند. الان همین نتیجه بررسی صلاحیت‌ها به نارضایتی‌ها اضافه می‌کند. الان در این شرایط افزودن به نارضایتی سم مهلک برای نظام جمهوری اسلامی و ایران عزیز است.

وی تاکید کرد: همه مراکز کشور باید از ایجاد نارضایتی، پنهان‌کاری، دروغگویی پرهیز کنند. باید با مردم ارتباط برقرار کرده و گفت‌و‌گو کنند. وقت آن است رسانه ملی  اشتباهات گذشته خود را اصلاح کند و از کارشناسان و چهره‌های محبوب و مورد قبول هر دو جناح یا دیگر احزاب و تشکل‌ها در مناظره‌ها استفاده کند تا مردم حرف‌هایی از رسانه ملی بشنوند که علاقه به شنیدن آن داشته باشند.

اصفهان قاسم سلیمانی شاخص   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

انتقاد قطعه سازان از اعمال جریمه توسط بانک مرکزی بابت دیرکرد تسویه ارزییک قطعه ساز با اشاره به اعمال جریمه بابت دیرکرد تسویه ارزی از سوی بانک مرکزی برای تولیدکنندگان داخلی، گفت:ما هیچ افزایش قیمتی بابت ارائه سیستم کنترل موتور با استاندارد یورو 5 به خودروسازان نداشته‌ایم.
تسنیم قطعه سازان خودروسازان بانک مرکزی 

  

خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای پایتخت از محل ارز حاصل از صادرات نفتسرپرست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران جزئیات خرید هزار و 500 دستگاه اتوبوس از محل بودجه‌ی دولت را تشریح کرد.
ایلنا روزنامه بودجه آلودگی هوا 

  

اجرای شیوه جدید استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادراتاقتصادنیوز: رییس کنفدراسیون صادرات گفت: بعد از پایان سررسید بازگشت ارز حاصل از صادرات سال 97 در پایان دی‌، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات، بر اساس گزارشات سه ماهه بانک مرکزی به سازمان مالیاتی خواهد بود.
اقتصادنیوز مالیات مالیات بر ارزش افزوده اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهوری داریم که نمی‌داند چگونه با تروریسم مبارزه کنداقتصادنیوز؛ پایگاه خبری تحلیلی JustSecurity در مطلبی با اشاره به اینکه «مبارزه ظاهری آمریکا علیه داعش به سردی گراییده است»، نوشت: رییس جمهوری (ترامپ) داریم که نمی داند چگونه با تروریسم مبارزه کند و اصلا برایش مهم نیست که شرایط برای دستیابی به اهداف مبارزه علیه داعش، القاعده و دیگر گروههای تروریستی مهیا است یا نه.
اقتصادنیوز طالبان تروریسم درمان 

  

قیمت هرکیلوکرم گوشت لاشه گوسفندی گرم (نر) با حدود 7 هزار تومان کاهش به 78 هزار تومان در تهران تقلیل یافت، هر چند نرخ این محصول در برخی از نقاط بیشتر است.
صراط گوشت قیمت تهران 

  

مبارزه با داعش متوقف شده و آمریکایی‌ها به حفاظت از خود مشغولنداقتصادنیوز؛ نشنال اینترست در مطلبی تحلیلی به قلم «پل پیلار» کارشناس ارشد بخش سیاست خارجی موسسه بروکینگز، با اشاره به اینکه «حضور نظامی آمریکا در عراق در واقع یک اشغال است»، نوشت: نیروهای آمریکایی ظاهرا هنوز در عراق هستند تا به مبارزه با داعش کمک کنند اما از آغاز تشدید اخیر در تنش‌ها میان ایران و آمریکا، این کمک اتفاق نیفتاده است...
اقتصادنیوز بانک مرکزی بازی بانک 

  

سکه 20 هزار تومان ارزان شد/ قیمت دلار امروز 28 دی ماههمزمان با صعود تاریخی شاخص کل در بازار سرمایه، بازار سکه و ارز همچنان روند نزولی خود را ادامه دادند.
برنا قیمت دلار ماه 

  

عماد افروغ: شهید سلیمانی ارزش ها را با جناح ها ارزیابی نمی کردیک جامعه شناس گفت: سردار طوری با من صحبت می کرد پنداری که هیچ فاصله ای بین ما نیست و ایشان از نظرات
خبرفوری عماد افروغ قاسم سلیمانی سردار سلیمانی