گسترش   |  اقتصادی  |  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارز

در زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارز

آخرین قیمت دلار تا پیش از شروع بازار امروز یکشنبه 30 شهریور 99 چقدر بوده و چه سیگنال‌هایی از اخبار رسمی برای این بازار قابل مشاهده است؟

در زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، هر دو بازار ارز و سکه راه کاهشی را در پیش گرفتند. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. برای اینکه این افت ادامه پیدا کند، 26 هزار و 500 تومانی در بازار دلار است. در غیر این صورت احتمال چرخش رفتاری معامله‌گران وجود دارد.

نخستین روز هفته، برخلاف انتظار شماری از معامله‌گران ارزی، صحنه افت قیمت دلار بود. این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری انتظار داشتند با بالا رفتن احتمال چکانده شدن مکانیزم ماشه توسط ایالات متحده، بازارهای دارایی داخلی بیش از پیش آشفته شوند و قیمت‌ها در سربالایی صعود قرار بگیرند.

این اتفاق حداقل در روز شنبه رخ نداد. در بیست و نهمین روز شهریورماه، اسکناس امریکایی از همان ابتدای روز تمایلات کاهشی از خود نشان می‌داد، چرا که با قیمت 26 هزار و 700 تومان معاملات خود را آغاز کرد که 200 تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود. در ادامه روز، رفتار کاهشی دلار ادامه یافت تا اینکه به محدوده 26 هزار و 450 تومان برخورد کرد. پس از آن قیمت کمی مورد حمایت قرار گرفت و اسکناس امریکایی حوالی ساعت 4 بعدازظهر روی عدد 26 هزار و 550 تومان به کار خود پایان داد که 110 تومان بیشتر از کف روزانه، ولی 350 تومان کمتر از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه بود.

رفتارهای احتیاطی

با توجه به حساسیت بازار و حرکت در مرزهای مهم، ممکن است پس از ساعت 4 بعدازظهر نیز در معاملات پشت خطی، خرید و فروش‌هایی صورت بگیرد که روند بازار در روز جاری را تحت‌تاثیر قرار دهد. آنچه مسلم است، دیروز معامله‌گران سکه و دلار عموما با احتیاط بیشتری نسبت به قبل رفتار می‌کردند و ترجیح می‌دادند با همان احتیاط بیشتر فروشنده باشند تا خریدار. با این حال، فروش‌های خود را هم حاضر نبودند به اندازه‌ای بالا ببرند که قیمت دچار شوک کاهشی شود.

در واقع، افت قیمتی دلار و سکه در زمانی که امریکا تلاش می‌کند کلیه تحریم‌های بین‌المللی را بر علیه ایران فعال کند، با احتیاط صورت گرفت. در این میان، روز شنبه نه کشورهای اروپایی همراهی خاصی را با امریکا نشان دادند و نه در سازمان ملل خبری مبنی بر توجه به طرح امریکا شد.

در چنین فضایی بود که سکه‌بازان و دلارکاران ترجیح دادند با احتیاط در موقعیت فروش بگیرند. ممکن است طی روزهای آتی، رئیس‌جمهوری امریکا یک فرمان اجرایی را برای بازگشت تحریم‌ها به کار بیندازد و باید دید در آن هنگام بازار، چقدر تصمیم امریکا را جدی خواهد گرفت و به آن توجه خواهد کرد.

این در حالی است که گروهی در بازار باور دارند، اخبار سیاسی دیگر اثر چندانی در بازار ندارند و زمانی که در سمت عرضه ارز اختلالی رخ ندهد، قیمت‌ها نیز از این بیشتر رشد نخواهند کرد. مسلما افزایشی‌ها با دیدگاه این گروه موافق نیستند و روی ورود بیشتر تقاضای احتیاطی به بازار حساب کرده‌اند.

دو تصور نوسان‌گیران دلار

«دولت برای اینکه نشان دهد، فعال شدن «مکانیزم ماشه» هیچ تاثیری روی اقتصاد و بازار ایران ندارد، عرضه ارز خود را افزایش خواهد داد و به دنبال آن قیمت‌ها در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت.»

این پیام تصور گروهی از فعالان و نوسان‌گیران بازار را آشکار می‌کند که نگران بودند، بازارساز در نخستین روز هفته عرضه خود را به شدت افزایش دهد و در نتیجه آن، قیمت‌ها راه نزولی را در پیش بگیرند. چنین تصوری موجب می‌شد که نوسان‌گیران خود به‌تدریج در موقعیت فروش قرار بگیرند و عرضه بازارساز را هم رصد کنند.

واضح است که اگر آنها احساس کنند، عرضه بازارساز توان عقب بردن قیمت‌ها را ندارد، بار دیگر در موقعیت خرید قرار خواهند گرفت. البته خریداران یک مقاومت مهم را پیش روی خود دارند و آن هم مرز 27 هزار تومانی است که طی هفته گذشته، به‌رغم تلاش نوسان‌گیران شکسته نشد.

«شنبه و یکشنبه زمان مناسبی برای مال جمع کردن است». پیام دومی که از سوی نوسان‌گیران در مورد بازار ارز شنبه و یکشنبه به گوش می‌رسید، صحبت‌های گروهی بود که احساس می‌کردند روزهای اول و دوم هفته بهترین وقت برای خرید دلار در قیمت‌های پایین‌تر است. از نگاه این گروه، پس از این تاریخ قیمت‌ها بار دیگر سیر صعودی خواهند گرفت و با توجه به ریسک انتخابات امریکا در آبان ماه، بازارها فرصت یک حرکت افزایشی دیگر را خواهند داشت.

به این ترتیب می‌توان گفت در حالی که گروهی از نوسان‌گیران سایر معامله‌گران را توصیه به فروش می‌کردند، گروهی نیز پیشنهاد می‌دادند که در قیمت‌های پایین‌تر به‌دنبال خرید باشند.

واضح است که بازارساز باید چنین انتظاراتی را رصد کند و با تحرکات خود اثرگذاری آنها را مدیریت کند. قیمت دلار و سکه در محدوده‌هایی قرار گرفته‌اند که مدیریت قیمت‌ها بیش از گذشته اهمیت دارد. در واقع در درجه اول مهم است که بازارساز بتواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود و در مرحله بعد سعی کند به آرامی قیمت‌ها را در جهت نزولی حرکت دهد.

در این راه مسلما با توجه به تحریم‌های شدید و هزینه‌های داخلی، دشواری‌هایی وجود دارد؛ ولی هنوز ابزارهایی در دست سیاست‌گذار است که بتواند مانع از نوسانات بیشتر در بازارها شود. مهم‌ترین موضوع آن است که بازارساز بتواند تصمیم‌هایی را اتخاذ کند که به جذاب شدن ریال کمک و در این راه، تایید سایر ارکان حکمرانی برای حمایت از این تصمیم‌ها را جلب کند.

در این میان، گروهی از تحلیل‌گران باور دارند، دسترسی به بخشی از درآمدهای ارزی در خارج از کشور به تنهایی می‌تواند بخش زیادی از مشکلات بازارها را حل کند. در نتیجه جدا از بازارساز، تلاش‌های ارکان دیپلماسی نیز از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

بازارساز در سمت عرضه ارز نیز نسبت به گذشته سیاست‌های هوشمندانه‌تری را اتخاذ کرده است. عرضه ارز توسط صرافی‌های بانکی با قیمت‌های نزدیک به بازار آزاد، یکی از سیاست‌هایی بود که در هفته گذشته توانست رانت ارز ارزان را تا حدی حذف و تقاضای کاذب را هم از بازار دور کند. دیروز هم صرافی‌های بانکی در حوالی 26 هزار و 500 تومان عرضه خود را انجام می‌دادند که فاصله چندانی با قیمت بازار آزاد نداشت.

منبع: تجارت نیوز

قیمت دلار ارز   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

دغدغه‌های اجتماعی از کرونا تا تحریم‌ها در آثار هنرمندان سرامیستیازدهمین دوسالانه سرامیک کشور درحالی امروز گشایش می‌یابد که حضور عنصر غیر سرامیکی، در جهت تکمیل معنای آثار دوسالانه سرامیک به چشم می‌خورد و مسائل اجتماعی و دغدغه‌های هنرمند در قالب آثار هنری سرامیکی ظهور کرده است.
ایلنا هنرهای تجسمی هنرمندان ویروس 

  

مرگ های کرونایی تا کجا پیش خواهد رفت/اهمیت استفاده از ماسک به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا رضایی دانشجوی میکروبیولوژی، در ترجمه مطلبی از «نیچر» آورده است: محققان بر این باورند که ارقام اصلی مرگ و میر کرونا بالاتر از ارقام اعلامی توسط دولت‌ها است و در صورتی که اقدامات جدی صورت نگیرد این میزان ممکن است تا سه برابر افزایش یابد. بیش از 9 ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و آمار رسمی مرگ‌ومیر جهانی به بیش از یک میلیون نفر رسیده است. با…
مهر مرگ ماسک مواد مخدر 

  

زنان در برابر کرونا آسیب پذیر تر شدنداقتصاد نیوز: محققان می گویند: «زنان جدی‌تر از مردان به کرونا مبتلا می‌شوند و برای پیشگیری ابتلا به ویروس کرونا باید دقیق‌ به پروتکل‌های بهداشتی عمل کنند.»
اقتصادنیوز زنان درمان استرالیا 

  

این بیماری های پوستی هم از عوارض کروناستاقتصادنیوز :برخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، نوع جدیدی از این ویروس را تجربه کرده‌اند که عوارض آن مشکلات پوستی طولانی مدت است.
اقتصادنیوز ویروس فرانسه بیمارستان 

  

شواهد نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است در خطر ابتلا به COVID-19 و شدت بیماری در صورت بیماری تأثیر بگذارد.
نامه نیوز پوکی استخوان درمان رئیس جمهور 

  

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که پروتئین خوشه‌ای کروناویروس می‌تواند عملکرد سد خونی مغز را تحت تاثیر قرار دهد و پیامدهای عصبی منفی برای بیماران مبتلا به کووید-19 به همراه داشته باشد.
نامه نیوز مغز ایوانکا ترامپ رایگان 

  

مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم درباره شرایط ساخت سریال‌های تلویزیونی در شرایط اوج بحران کرونا و خطرات احتمالی برای عوامل، با تاکید بر اینکه پروتکل‌ها کاملا سر صحنه سریال‌ها رعایت می شود، در عین حال می‌گوید اتفاق ممکن است هر جایی رخ بدهد.
صراط وزارت بهداشت تلویزیون دستورالعمل 

  

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: با وجود اثرگذاری نظرسنجی‌ها در روند انتخابات در آمریکا اما آنچه در نتیجه انتخابات تاثیرگذار و تعیین کننده است آراء الکترال است.
نامه نیوز صباح زنگنه بازی دونالد ترامپ 

  

تست کرونای دو بازیکن استقلال منفی اعلام شددو بازیکن دیگر تیم فوتبال استقلال پس از اتمام دوران قرنطینه، به جمع آبی‌پوشان پایتخت پیوستند.
گسترش باشگاه استقلال استقلال فوتبال 

  

یک پزشک فوق تخصص ریه، آسیب‌هایی که بر اثر ابتلا به کرونا متوجه ریه انسان می‌شود، عوارض ناشی از آن و راهکارهای کاهش عوارض ریوی و تنفسی در بهبودیافتگان از بیماری کووید 19 را تشریح کرد.
نامه نیوز پزشک برق بدن انسان 

  

عبدالرزاق به کرونا مبتلا شدتست کرونای مهاجم مراکشی تیم النصر عربستان مثبت بود.
ایلنا عربستان رسانه ویروس