ایلنا   |  سیاسی  |  

اقدامات اخیر روسیه با ادعای روابط راهبردی با ایران همخوان نیست/ مسکو متهم است که علاقه‌ای به احیای برجام ندارد

سفیر پیشین ایران در روسیه گفت: روس‌ها در ماه‌های اخیر تعاملات زیادی را با کشورهای حوزه ما داشتند و این به نظر می‌رسد برخلاف آن ادعاهای نزدیکی و روابط راهبردی با ایران است و نسبت به کشورمان غفلت داشتند و لازم است توضیحاتی را در این رابطه به ایران بدهند.

اقدامات اخیر روسیه با ادعای روابط راهبردی با ایران همخوان نیست/ مسکو متهم است که علاقه‌ای به احیای برجام ندارد

سفیر پیشین ایران در روسیه گفت: روس‌ها در ماه‌های اخیر تعاملات زیادی را با کشورهای حوزه ما داشتند و این به نظر می‌رسد برخلاف آن ادعاهای نزدیکی و روابط راهبردی با ایران است و نسبت به کشورمان غفلت داشتند و لازم است توضیحاتی را در این رابطه به ایران بدهند.

نعمت‌الله ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در تحلیل اهداف سفر وزیر امور خارجه روسیه به ایران و در پاسخ به این سوال که سرگئی لاوروف پیش از این سفر به برخی کشورهای حوزه خلیج فارس سفر کرده است، به چه علت ایران در اولویت روسیه برای رایزنی‌های رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور نبوده است، گفت: برداشت من این است که روسیه چند هدف را در این سفر دنبال می‌کند؛ یکی توجیه جنگ و وضعیت خودشان در اوکراین است چرا که در این حوزه مشکلات‌شان کم نیست و حمایت همه جانبه غرب از اوکراین تمامی تصورات روسیه را در این حوزه از بین برد. طبیعتا الان به نظرشان می‌رسد که لازم است در این رابطه با کشورهایی که به خود نزدیک‌تر می‌دانند، رایزنی کنند.

وی ادامه داد: روس‌ها همچنین در ماه‌های اخیر تعاملات زیادی را با کشورهای حوزه ما داشتند و این به نظر می‌رسد برخلاف آن ادعاهای نزدیکی و روابط راهبردی با ایران است و نسبت به کشورمان غفلت داشتند و لازم است توضیحاتی را در این رابطه به ایران بدهند. فراتر از آن بحث روابط‌شان با اسرائیل است که هرچند به دلیل حمله این کشور به اوکراین و موضع تل‌آویو دچار اندکی سردی شده اما به هر حال رابطه پیشرفته‌ای با این رژیم دارند. 

وی افزود: معتقدم اگر سفر محتوایی باشد لازم است در این حوزه‌ها بتوانند در خصوص عملکردها توضیح بدهند و نکته پایانی نیز موضوع برجام است چرا که روس‌ها هم به دلیل جنگ اوکراین از مباحث بین‌المللی عقب ماندند و نتوانستند آنطور که حداقل خودشان انتظار داشتند در این حوزه فعال باشند و مساله بعدی این است که اساسا متهم هستند که به دلیل مشکلات خودشان و تحریم‌هایی که علیه‌شان اعمال می‌شود، علاقه‌ای به احیای برجام ندارند. بنابراین در این زمینه هم شاید بخواهند توضیحات خودشان را داشته باشند. امیدوارم سفر با اهداف مشخص و از پیش تعیین شده‌ای صورت بگیرد تا ما هم به خصوص در رابطه با جنگ بتوانیم دغدغه‌هایمان را مطرح کنیم؛ به شخصه معتقد هستم کار روسیه با هیچ توجیهی قابل قبول نیست و منطقی نیست که کشوری با تکیه بر قدرت خود بخواهد برای سایر کشورها تعیین تکلیف کند که اگر تخطی صورت گرفت دست به حمله نظامی بزند و این رویه درستی در دنیا نیست.  

این دیپلمات پیشین در پاسخ به این سوال که پیش از سفر وزیر امور خارجه به مسکو، همتای اوکراینی ایشان در تماسی خواستار انتقال پیام از طریق ایران به روسیه شده بود، ایران نیز همواره آمادگی خود را برای نقش آفرینی در این حوزه اعلام کرده است، آیا اساسا جایگاه تهران و پذیرش از سوی دو طرف دعوی این امکان را به ایران می‌دهد که بخواهد میان این دو کشور میانجی‌گری کند، گفت: در حد انتقال پیام که اوکراین بخواهد پیشنهاد یا سخنی را به روس‌ها منتقل کنیم یا بالعکس شاید شدنی باشد اما اینکه ما یک نقش میانجی‌گرایانه آن هم در بحرانی که ابعاد بین‌المللی به خودش گرفته داشته باشیم، قطعا جایگاه ما چنین چیزی را امکان پذیر نمی‌کند؛ به این علت که اگر شما بخواهید وارد میانجی گری شوید باید بتوانید با تمامی اطراف قضیه تعامل داشته باشید و اطراف جنگ اوکراین به هیچ عنوان دیگر روسیه و اوکراین نیستند و صحنه جنگ جهانی شده است و ما تعامل لازم را با کشورهای غربی نداریم. 

انتهای پیام/

روسیه ایران مسکو   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

سهم برابر بانک و بورس در تامین کسری بودجه دولت +نموداربراساس گزارش های بانک مرکزی در هفته آخر بهار 1401 دولت توانسته مجموعا هزار و 960 میلیارد تومان اوراق به مشتریان خود بفروشد که سهم بانک ها و بورسی ها برابر بوده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بودجه 

  

خبر کرونایی خوب برای جام جهانیبا اعلام مسووولان بخش اورژانس سازمان بهداشت جهانی کرونا جام‌جهانی 2022 قطر را تهدید نمی کند.
برنا جام جهانی سازمان بهداشت جهانی اورژانس 

  

آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 9 تیر 1401در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران 

  

یک بازیکن شاخص دیگر هم از گردونه‌ی رقابت‌های تنیس ویمبلدون کنار رفت.
ورزش۳ شاخص تنیس 

  

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورسافزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.
گسترش سرمایه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

آبله میمون و کرونا با هم در اتباط اند؟مدیرگروه بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح راه های پیشگیری و مقابله با آبله میمونی پرداخت.
مستقل‌آنلاین دانشجو تورم خانواده 

  

شوک به خریداران سکه/افزایش یک میلیون تومانی قیمت سکه امامی/قیمت سکه رکورد زدسکه امامی تا این لحظه 15 میلیون و 550 هزار تومان قیمت خورده است که نسبت به آخرین قیمت معاملاتی روز گذشته افزایش یک میلیون تومانی را ثبت کرده است.
فردا افزایش قیمت قیمت 

  

بازارطلا و ارز 1401/04/09 / قیمت دلار چند؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 432 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 15 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا یورو ارز قیمت 

  

فرار حقیقی ها از بورس /روند نزولی ارزش معاملاتبورس تهران این هفته با افت شاخص ها مواجه شد اما میزان کاهش شاخص ها زیاد نبود و عملا می توان گفت بورس در یک هفته فقط درجا زده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آمار کرونا ایران 9 تیر مشخص شدوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازاربه جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این بازار است.
گسترش سرمایه بهار بهره وری