اعتماد   |  سیاسی  |  

بایدن با دولت در حال رفتن روحانی مذاکره نمی‌کند

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: در دولت روحانی اتفاق نمی‌افتد چراکه بایدن حاضر نخواهد بود با دولت رو به پایان روحانی به مذاکره بنشیند همانطور که ایران با دولت رو به پایان ترامپ مذاکره نکرد.

بایدن با دولت در حال رفتن روحانی مذاکره نمی‌کند

اعتمادآنلاین| حسین سبحانی‌نیا با بیان اینکه گفتگوهای دیپلماتیک زمان‌بر است، تأکید کرد: دولت آقای بایدن با دولت در حال رفتن آقای روحانی مذاکره نمی کند بلکه با دولتی پشت میز مذاکره می نشیند که ضمن برخورداری از حمایت رهبری و مردم، زمان کافی را نیز برای به نتیجه رسیدن مباحث دارا باشد.

 

از وقتی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع بایدن رقم خورده، دولت روحانی سر از پا نمی شناسند و مستقیم و غیرمستقیم برای برقراری مذاکرات به بایدن و تیمش پالس می فرستد با این توجیه که برای لغو تحریم‌ها نباید فرصت را از دست دارد اما بسیاری از تحلیلگران و فعالان سیاسی معتقدند اگر قرار است مذاکراتی بین دو کشور برقرار شود، در دولت روحانی اتفاق نمی افتد چراکه بایدن حاضر نخواهد بود با دولت رو به پایان روحانی به مذاکره بنشیند همانطور که ایران با دولت رو به پایان ترامپ مذاکره نکرد.

 

حسین سبحانی‌نیا درباره اجازه یافتن دولت روحانی برای مذاکره با دولت بایدن گفت: رفتن ترامپ از کاخ سفید امکان دارد زمینه ای را برای مذاکرات ایران و آمریکا در آینده فراهم کند ولی بعید به نظر نمی رسد که در ماه‌های پایانی دولت آقای روحانی و ماه‌های ابتدایی دولت آقای بایدن این اتفاق بیفتد.

 

وی با اشاره به بلندتر شدن دیوار بی اعتمادی بین تهران و واشنگتن و تشدید تنش‌ها میان دو کشور در دوره ریاست جمهوری ترامپ افزود: در چنین شرایطی امکان ندارد که ظرف چند ماه زمینه آغاز مذاکرات فراهم شود، چه رسد به اینکه مذاکرات به نتیجه برسد و آثارش هم برای جامعه مشخص و ملموس باشد.

 

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه 2 ماه تا آغاز کار رسمی بایدن در کاخ سفید زمان داریم، تأکید کرد: در این دو ماه نیز بیشتر توجه آقای بایدن و تیمش متوجه خنثی کردن دعواهای حقوقی است که ترامپ در دادگاه‌های مختلف برای آنها رقم زده بنابراین وقتی دولت بایدن رسما کار خودش را شروع کند و مستقر شود عملا سال 99 به پایان رسیده است، بعد از تعطیلات عید هم که فضای انتخابات ریاست جمهوری در ایران شکل می گیرد. در چنین اوضاعی خیلی بعید است دولت آقای روحانی حتی اگر وارد مذاکره هم شود بتواند کاری انجام دهد.

 

وی افزود: برخی در دولت خوش‌خیال هستند و فکر می کنند ظرف چند هفته می شود مسائل عمیق بین ایران و آمریکا را حل کرد. این همان خوش خیالی است که آنها در زمان مذاکرات برجامی هم داشتند اما نگاه به واقعیت‌های صحنه نشان می دهد که توقع رقم خوردن چنین نتیجه ای تنها خوش خیالی است.

 

این فعال سیاسی اصولگرا درباره امید دولت روحانی به احیای برجام اظهار کرد: همین الان هم یک برجام بی جان بین ایران و 1+4 وجود دارد فقط آمریکا در این جمع نیست. با نگاهی به قرائن و شواهد و تجربیات گذشته معتقدم بازگشت بایدن به برجام نیز پروسه سهل و سریعی نخواهد داشت بنابراین با سرعت و ظرف چند هفته از آغاز کار دولت جدید آمریکا شاهد این اتفاق نخواهیم بود، پس به عمر دولت آقای روحانی نمی رسد.

 

وی با بیان اینکه مذاکره بین ایران و آمریکا دورنمای روشنی ندارد، ادامه داد: هم اکنون تناقض‌های گفتاری بین اطرافیان و مشاوران آقای بایدن وجود دارد، برخی درباره بازگشت بایدن به برجام اظهارامیدواری می کنند اما بعضی هم بازگشت سریع به برجام را ممکن نمی دانند.

 

این نماینده ادوار مجلس فراهم شدن شرایط مذاکره را نیازمند اقدامات عملی از سوی طرف آمریکایی خواند و گفت: دو طرف نیز باید از فضای مذاکره احساس برد-برد کنند، این طور نیست که آمریکایی‌ها یک طرفه بخواهند ما یکسری کارها را انجام دهیم یا بلعکس. به عبارت دیگر طرفین باید به نقطه مشترکی برسند که رضایت آنها را تأمین کند. رسیدن به این نقطه هم قطعا زمان بر است.

 

وی ادامه داد: آقای بایدن می داند تصمیم گیری در حوزه سیاست خارجی با دولت ایران نیست و مواضع رهبر انقلاب در این حوزه محکم و قاطع بوده، هست و خواهد بود بنابراین اگر غیرمستقیم مباحثی را برای مذاکره مطرح کنند مخاطبش دولتی است که معتمد رهبری و مردم ایران باشد.

 

سبحانی‌نیا با بیان اینکه گفتگوهای دیپلماتیک زمان بر است، تأکید کرد: دولت آقای بایدن با دولت در حال رفتن آقای روحانی مذاکره نمی کند بلکه با دولتی پشت میز مذاکره می نشیند که ضمن برخورداری از حمایت رهبری و مردم، زمان کافی را نیز برای به نتیجه رسیدن مباحث دارا باشد.

 

وی درباره تأثیر رفاقت و دوستی بین ظریف و بایدن بر مذاکرات آتی ایران و آمریکا یادآور شد: رفاقت‌های شخصی شاید یکسری راه‌های کوچکی را در روابط کشورها باز کند اما قطعا این طور نیست که بتواند بر مسائل عمیق بین ایران و آمریکا اثرگذار باشد. باید دید دولت آینده ایران چه رویکردی در حوزه سیاست خارجی دارد، قطعا مباحث در آن چارچوب پیش خواهد رفت، نه با رفاقت و لبخند سیاسی که همیشه مورد انتقاد مردم و خیلی از جریان‌ها در ایران بوده و نتیجه ای هم نداشته است.

 

منبع: نامه نیوز

انتخابات ریاست جمهوری دولت ایران و آمریکا   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

2 داروی پرخاصیت گیاهی که کرونا را درمان می کننددانشمندان آلمانی دانشگاه دوسنبرگ در مطالعه‌ای جدید اثبات کردند که دم نوش مریم گلی و پریلا دارای تأثیرات ضدویروسی بر کروناویروس است.
شما‌نیوز درمان ایدز ویروس 

  

بحران آفرینی کرونا در این استان؛ 42 فوتی در 24 ساعتسایه سنگین و سیاه کرونا همچنان بر استان پهناور فارس سایه انداخته و علیرغم به کار افتادن تمام ظرفیت‌ها برای مهار، این بیماری همچنان می‌تازد و قربانیان جدیدی می‌گیرد.
گسترش استان فارس ویروس کار 

  

قیمت 7 واکسن عمده تولیدی برای کرونا در دنیا چقدر است؟7 واکسن عمده تولیدی شرکت‌های داروسازی دنیا و قیمت آن‌ها را می توانید در ادامه مشاهده می‌کنید.
برنا قیمت 

  

دستور جهانگیری برای خرید واکسن کرونامعاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی راهکار‌های تامین واکسن کرونا گفت: دستگاه‌های ذیربط تمام تلاش خود را برای خرید واکسن کرونا به‌کار گیرند.
اقتصادنیوز اسحاق جهانگیری رئیس جمهور درمان 

  

وزیر بهداشت: در ایران هیچ وجهی برای استفاده از داروهای کرونا دریافت نشده استدر پی درخواست کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا برای پاسخ به برخی شبهات مطرح شده در فضای مجازی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به این شبهات، پاسخ داد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایران فضای مجازی 

  

تست کرونا مدافع تاتنهام منفی شددوران قرنطینه دوهرتی مدافع تاتنهام به پایان رسید.
ایلنا تاتنهام ایرلند 

  

جهانگیری: دولت پیگیری های لازم را برای تامین واکسن کرونا در دستور کار خود دارداسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت سلامت مردم کشور و ضرورت تامین واکسن و داروهای مورد نیاز جامعه، گفت: تامین واکسن کرونا یک مطالبه به‌حق از سوی جامعه است و این حق مردم است که انتظار داشته باشند دولت تمام ظرفیت های موجود را برای تامین واکسن کرونا و سایر داروهای مورد نیاز بکار گیرد.
۵۵ آنلاین اسحاق جهانگیری دولت درمان 

  

پاسخ به سئوالات رایج درباره چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های کروناییمرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سئوالات مطرح شده در زمینه چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های شدید کرونایی، پاسخ داد.
ایلنا درآمد روابط عمومی وام 

  

بحران کرونا به زودی تمام می‌شود؟بیشتر کشورهای دنیا در حال آماده شدن برای واکسیناسیون وسیع در برابر کرونا هستند اما تولید این واکسن با حواشی زیادی همراه است.
برنا واکسیناسیون تولید 

  

تامین واکسن کرونا مطالبه به‌حق مردم کشور استجلسه بررسی راهکار‌های تامین واکسن کرونا عصر امروز(چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
ایلنا وزارت بهداشت اسحاق جهانگیری درمان 

  

پدیده جدیدی به نام زامبی‌های کرونایی در دانمارکبیش از 17 میلیون راسو در دانمارک از بیم ابتلا به کروناویروس سلاخی شده و با آهک دفن شده‌اند.
خبرفوری گاز زمین محیط زیست 

  

ترامپ از کرونا ترسیداحتمال ابتلای رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ به کرونا، سفر روز چهارشنبه رییس جمهوری آمریکا به ایالت پنسیلوانیا را لغو کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سفر