ایلنا   |  اجتماعی  |  

شهرداری مناطق قرمز و پرریسک را مشخص کند/ استفاده از ظرفیت حقوقی شورا برای مقابله با کوهخواری

«نشست صیانت از کوهستان» با حضور سید آرش حسینی میلانی، عضو هیات رئیسه و رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران و سید حمید موسوی، شهردار منطقه یک و مسئولان حوزه کوهستان این منطقه و مشاورین کمیته محیط زیست شورا برگزار شد.

شهرداری مناطق قرمز و پرریسک را مشخص کند/ استفاده از ظرفیت حقوقی شورا برای مقابله با کوهخواری

«نشست صیانت از کوهستان» با حضور سید آرش حسینی میلانی، عضو هیات رئیسه و رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران و سید حمید موسوی، شهردار منطقه یک و مسئولان حوزه کوهستان این منطقه و مشاورین کمیته محیط زیست شورا برگزار شد.

به گزارش ایلنا، حسینی میلانی در این جلسه، با تاکید بر اینکه شورای شهر نسبت به مسئله توچال تمرکز خوبی داشته و درصدد صیانت از آن است، گفت: ابتکار عمل حفاظت از کوهستان از سوی جامعه مدنی و انجمن کوهنوردان ایران است که موجب همکاری نزدیکی بین طرفین شده که فاز نخست آن، همکاری در ثبت ملی میراث طبیعی‌توچال و الزام شهرداری به انجام این ثبت است که آن اقدام در دست پیگیری است.

وی با تاکید بر مقابله با تجاوزات و تصرفات خزنده در مناطق کوهستان اظهار داشت: در بحث حفاظت از کوهستان نیازمند گفت‌وشنودهای بیشتری با تشکل‌های مردم‌نهاد و فعالان محیط‌زیست هستیم. در جلسه‌ای هم که با حضور فرماندار شمیرانات و مسئولان مرتبط با کوهستان طی هفته گذشته برگزار شد، در آنجا تاکید کردم برای حفاظت از کوهستان لازم است با تمامی ذیمدخلان و ذینفعان این مسئله گفت‌وگو شود تا به درک مشترک رسید. 

رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری با بیان اینکه بعد از رسیدن به این درک مشترک، باید برنامه‌ای اقدامی را تهیه کرد و وظایف هر کس مشخص شود، تصریح کرد: اصلاح ساختار مدیریت حریم شهر تهران می‌تواند نقش موثری در یکپارچگی در بهره‌برداری پایدار و صیانت از کوهستان ایفا کند. با این حال، همه بار مسئولیت حفاظت از کوهستان نمی‌تواند بر دوش شهرداری باشد و لازم است زمینه همکاری دیگر دستگاه‌ها و سمن‌ها را فراهم کرد. 

حسینی میلانی با تاکید بر ضرورت نگاه ویژه به گلاب دره خاطرنشان کرد: ما نسبت به حفاظت از گلاب دره به عنوان یکی از مناطق توچال متمرکز شده‌ایم و درصدد بررسی آن هستیم که چگونه می‌شود از این منطقه شکل ویژه حفاظت کرد. گلاب‌دره از مناطقی است که برای کوهنوردی نسبتا سخت است و همین سختی نیز موجب شده نسبت به دیگر مناطق توچال، کمتر مورد دست‌اندازی، تجاوز و تصرف قرار بگیرد. 

وی با بیان اینکه اگر دیده‌بانی گلاب دره ایجاد شود و انجمن کوهنوردی کمک کند، می‌توان جلوی بسیاری از دست‌اندازی و تصرفات را گرفت، ابراز داشت: همچنین ضروری است اپلیکشینی (نرم‌افزاری) در مورد گلاب دره تهیه شود که انجمن کوهنوردان می‌تواند اطلاعات مربوط به ایمنی، جذابیت، راه‌ها و… را در آن قرار دهد و پیشنهاد می‌کنم شهرداری به آن نرم‌افزار کمک زیرساختی کند. 

این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه شورای شهر به عنوان مدافع حقوق عامه می‌تواند از ظرفیت حقوقی خود برای مقابله با کوهخواری استفاده کند، بیان کرد: اگر دستگاهی شهرداری را در زمینه تغییر کاربری در کوهستان تحت فشار قرار داده، حتما به شورا بگویید تا از شما حمایت کرده و یک نوع توازن قوا را برقرار کند. 

حسینی میلانی بر اطلاع‌رسانی و ساماندهی وضعیت ایمنی گلاب دره تاکید کرد و یادآور شد: هم‌اکنون یک نوع اطمینان خاطر در مورد وضعیت ایمنی گلاب دره ایجاد شده است و در صورت‌عدم افزایش تاب‌آوری این اطمینان خاطر می‌تواند مشکلاتی را در برابر حوادث خاص ایجاد کند. باید وضعیت پایداری حوزه‌های آبخیز و چکدم‌هایی که در گلاب‌دره ایجاد شده است را مورد بررسی قرار داد. 

وی با تاکید بر تامین ایمنی سازه‌های آبخیزداری موجود در گلاب دره عنوان کرد: بر اساس گزارش اداره‌کل آبخیزداری تهران بسیار محتمل است که شهر تهران دچار تغییرات اقلیمی و افزایش شدت بارش‌ها شود. اکنون سوال این است که آن سازه‌ها توان مقابله با این افزایش رواناب‌ها را دارند؟ به همین خاطر لازم است یک ارزیابی ریسک مجددی انجام شود. 

رئیس کمیته محیط‌زیست از برگزاری اولین مانور سیل در اسفند 99 در شرق تهران خبر داد و گفت: توصیه می‌کنم شهرداری منطقه یک هم یک مانور سیل را برای آمادگی بیشتر برگزار کند. باید واریزه‌ها، ریزش‌ها و چشم‌انداز افزایش ارتفاع سدهای آبخیزداری گلاب دره مشخص شوند. به همین خاطر شهرداری یک مطالعات مهندسی در این رابطه را انجام دهد و مناطق قرمز و پرریسک را مشخص و به دستگاه‌های مختلف اعلام کند. 

حسینی میلانی از شهرداری منطقه یک خواست که از ترویج فرهنگ کوهستان و کوهنوردی حمایت کند و اظهار داشت: در نیم قرن گذشته بیش از 126 هکتار ساخت و ساز در مناطق بالای 1800 متر در توچال انجام شده و باید تجاوزات انجام شده را به شکل شفافی مطرح کرد. در این مناطق جاده‌سازی‌هایی انجام شده که می‌تواند خطر سیلاب را افزایش دهد. 

وی با بیان اینکه جنگل‌کاری‌هایی در دامنه‌های جنوبی توچال انجام شده است، تصریح کرد: در گذشته گونه‌های گیاهی در آنجا کاشته شده‌اند که بومی تهران نبودند که برخی از آن‌ها دیگر خشک شده و زنده نیستند. چیزی بالغ بر 300 میلیارد تومان در این مناطق هزینه شده است. باید مشخص شود که چقدر از این جنگل‌کاری هم‌اکنون زنده است و برای حفاظت از آن‌ها اقدام کرد. 

این عضو هیات رئیسه شورای شهر افزود: هر چقدر دیده‌بانی از مناطق کوهستانی بیشتر شود، هر چقدر مردم برای صیانت از کوهستان مشارکت بیشتری داشته باشند، آنگاه می‌توان جلوی تصرف غیرقانونی اراضی را گرفت و مانع از کوهخواری شد. 

سید حمید موسوی، شهردار منطقه یک نیز در ابتدای این جلسه، به نشست هفته گذشته شهرداری منطقه یک و مسئولان مرتبط با حوزه کوهستان که فرماندار شمیرانات و حسینی میلانی و الهام فخاری در آن حضور داشتند، اشاره و خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم با هم‌افزایی و همکاری بین دستگاه‌های مختلف به ویژه در شهرداری تهران، شعار این دوره مدیریت شهری را مبنی بر شهر انسان‌محور محقق شود و حقوق مردم نیز رعایت شود. 

وی بر تامین ایمنی، خدمات مناسب و کیفیت خوب در مناطق کوهستانی تهران تاکید کرد و ابراز داشت: باید با سرمایه‌گذاری درست زمینه تفرج درست شهروندان و همچنین تولید ثروت برای شهر و ایجاد درآمد پایدار را فراهم کرد. 

شهردار منطقه یک بخشی از مشکل حفظ حریم را مرتبط با طرح تفصیلی شهر تهران دانست و بیان کرد: نگاه به حریم شهر تهران باید متفاوت از شهرهای دیگر باشد در حالی که نگاهی که به تهران می‌شود مانند سایر شهرها است در صورتی که تهران مرکز سیاسی کشور است. 

موسوی حفظ ارزش‌های اکولوژیک کوهستان، همکاری و پای کار آمدن دستگاه‌های مختلفی حاکمیتی و استفاده از کوهستان به عنوان مراکز تفرج‌گاهی را از جمله دستورکارهای شهرداری در مورد کوه‌های مشرف به تهران برشمرد و یادآور شد: اصلاح ساختار مدیریت حریم شهر تهران می‌تواند تعارضات مدیریتی را در حریم شهر به حداقل برساند. 

عباس محمدی، رئیس گروه دیده‌بانی انجمن کوهنوردی ایران نیز در این جلسه به تشریح اهمیت، چشم‌انداز و ویژگی‌های اکولوژیکی توچال پرداخت و خواستار تشکیل یک کمیته مشترک میان بخش‌های دولتی و عمومی با تشکل‌های مردم‌نهاد برای صیانت از کوهستان شد که بخش‌های حاکمیتی مقابله با تعارضات و تصرفات غیرقانونی را برعهده بگیرند و سمن‌ها آموزش‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی را انجام دهند. 

وی حفظ فضای سبز کوهستان را مهمترین اقدام برای جلوگیری از توسعه غیرقانونی حریم شهر تهران برشمرد. 

مسئولان شهرداری منطقه یک نیز در این جلسه به تشریح وضعیت کنونی حریم و مناطق کوهستانی واقع در این منطقه پرداخته و از تصرفات صورت گرفته از سوی برخی دستگاه‌ها انتقاد کردند. 

ضرورت نگاه کلان و واحد نسبت به کوهپایه‌های جنوبی توچال، تعامل ببشتر با اداره‌کل منابع طبیعی، وضعیت رسیدگی وزارت نیرو و اداره‌کل منابع طبیعی به بستر گلاب دره و سازه‌های آبخیزداری آن، وضعیت جمع‌آوری پسماند در مناطق کوهستانی و وضعیت ایمنی گلاب‌دره، درکه و کلک‌چال از دیگر موضوعاتی بودند که در این جلسه مطرح شدند.

شهرداری تهران وزارت نیرو ثروت   اخبار برگزیده
  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  

اختصاص سهمیه 15 لیتری به افرادی که از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنندرئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به اینکه سال جدید یارانه به شکل کارت اعتباری یا همان نقدی خواهد بود اظهار کرد: یارانه در سال جدید با دو رقم متفاوت پرداخت می‌شود، قرار است به کسانی که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند 15 لیتر بنزین تعلق بگیرد.
اقتصادنیوز یارانه بنزین بودجه 

  

واکنش طلایی بازار به استارت بایدنبا روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه در بازار تهران سیر نزولی داشت.
گسترش بازار طلا و ارز بازار تهران بانک 

  

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت طرح استیضاح رئیس‌جمهور جدید این کشور را ارائه کرده است.
نامه نیوز استیضاح سنا جمهوری خواه 

  

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسنداز همان زمان انتشار اخبار اولیه توقف تولید پراید یکی از نکات قابل اهمیت این بود که چه خودروهایی جایگزین قیمتی این خودرو در بازار خواهند شد. به خصوص در مورد پراید 111 که خودرویی جوان پسند با قیمت نسبتا مناسب به حساب می آمد.
خودروتک بازار خودرو تولید خودرو 

  

ماجرای توهین به رئیس‌جمهور در تلویزیونسخنان تند و عجیب علیه رییس‌جمهور در تلویزیون حاشیه ساز شد.
مملکت‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری تلویزیون 

  

رشد قیمت کارخانه ای خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانیاین روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

مداکره کننده برجام عضو ارشد دولت بایدنبرخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او ، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
مستقل‌آنلاین دولت رسانه باراک اوباما 

  

وزیر بهداشت زمان واکسیناسیون کرونا در کشور را اعلام کردسعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، گفت: امیدوارم قبل از 22 بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون استان مازندران ایران 

  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  اخبار داغ
  

پیش بینی وضعیت بازار بورس امروز 4 بهمن ماهدنیای اقتصاد در گزارشی به بررسی نظرات و پیش بینی های 7 کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت امروز بورس پرداخته است.
اقتصادنیوز ماه اقتصاد سرمایه 

  

تعرفه های پزشکی بخش خصوصی در دوران کرونا بازنگری می شود به گزارش خبرنگار مهر، در نامه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، آمده است: با درخواست سازمان نظام پزشکی برای بازنگری در تعرفه‌های بخش خصوصی در ایام کرونا، به استناد مفاد بند الف ماده 9 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و مطابق مصوبه 99.8.11 شورای عالی بیمه سلامت، رشد سر جمع تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در سه فصل هتلینگ،…
مهر سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی بخش خصوصی 

  

آشتی دوباره با بورس / منتظر سبزپوشی بازار باشیم؟ورود پول حقیقی به نمادهای بزرگ در روز چهارشنبه نشان از آشتی سهام‌داران با بزرگان بازار دارد. در نخستین روز هفته اگر اقبال سهام‌داران به سهم‌های بزرگ ادامه یابد و شاهد ورود پول حقیقی به بورس باشیم می‌توان انتظار سبزپوشی شاخص کل را داشت.
گسترش بانک پول تراکتورسازی 

  

مهرداد میناوند چه موقع به کرونا مبتلا شد / آخرین وضعیت پیشکسوت پرسپولیسپیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس درباره شرایط جسمی میناوند توضیحاتی را بیان کرد.
خودروتک پرسپولیس فوتبال دربی 

  

داستان استعفای قالیباف، نشان از ناهماهنگی‌هاست/ حتی وزرا، مشکلات بورس را گردن یکدیگر می‌اندازندکارشناس بورس گفت: بازار سرمایه نیاز به حمایت گسترده دارد و دیگر حمایت‌های کوچک و حتی متوسط کارگشا نی
خبرفوری سرمایه بانک اقتصاد 

  

وضعیت قیمت دلار و سکه با شروع به کار بایدندر آخرین روز هفته، دلار سعی کرد بالای مرز 23 هزار تومانی تثبیت شود، ولی افزایش فروش‌ها از اواخر روز موجب شد قیمت به کانال 22هزارتومانی بازگردد.
گسترش قیمت دلار دونالد ترامپ 

  

پیش‌بینی بورس تا تیر 1400تحقیق و پژوهشی با چنین عنوانی که ماهیتا دانشگاهی و تخصصی است احتمالا از حوصله خوانندگان خارج است لذا مطلب پیش رو، خلاصه‌ای است از آن به زبان ساده‌تر.
گسترش بورس تهران دولت حوزه 

  

دو توصیه مهم این هفته به بورس بازانبورس هفته پر فراز و فرودی به اتمام رسان در جریان معاملات چند هفته اخیر روند فرود این بازار بسیار چشم‌گیر بود و شاخص کل کف قبلی خود را از دست داد اما دو روز پایانی معاملات فشار عرضه کاسته شد و بورس مثبت شد. حال باید دید که در هفته جاری شاخص بورس چگونه خواهد شد.
گسترش رئیس جمهور وزارت نفت ریاست جمهوری 

  

آشتی سهامداران با بورسورود پول حقیقی به نمادهای بزرگ در روز چهارشنبه نشان از آشتی سهام‌داران با بزرگان بازار دارد. در اولین روز هفته اگر اقبال سهام‌داران به سهم‌های بزرگ ادامه یابد و شاهد ورود پول حقیقی به بورس باشیم می‌توان انتظار سبزپوشی شاخص کل را داشت.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

ریزش دسته جمعی بورس ها در جهاناقتصادنیوز: بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان نزولی شدند.در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص وال استریت