اعتماد   |  سیاسی  |  

سطح نازل ایده ها

نخستین مساله در مناظرات دور نخست، کیفیت پایین ایده پردازی‌ها و گفتمانی بود که تعدادی از نامزدها از آن برخوردار بودند.

سطح نازل ایده ها

اعتمادآنلاین| نخستین مساله در مناظرات دور نخست، کیفیت پایین ایده پردازی‌ها و گفتمانی بود که تعدادی از نامزدها از آن برخوردار بودند. کشوری در سطح ایران با این سابقه و توانایی فکری، باید گفتمانی به مراتب کیفی‌تر از خود بروز دهد. شیوه طرح سوال نیز در مناظره دور نخست به هیچ وجه جالب نبود. به نظر می‌رسد، راهکار معقول در خصوص طرح پرسش‌ها این بود که دیدگاه تمامی نامزدها در خصوص موضوعات اساسی در اختیار مخاطبان قرار می‌گرفت تا امکان مقایسه فراهم شود.

 

به گزارش تعادل، آلبرت بغزیان: اساس استفاده از مناظره در جوامع مختلف برای این است که بستری فراهم شود تا مخاطبان از طریق مقایسه تطبیقی بتوانند، درکی از ایده‌ها، تفکرات و دیدگاه‌های نامزدها به دست بیاورند و به نتیجه‌گیری نهایی برسند. اما در برخی موارد به نظر می‌رسید که صدا و سیما به دنبال تهیه یک برنامه تفریحی و چالشی برای مخاطبان است و توجهی به ضرورت افزایش سطح کیفی و تخصصی این برنامه ندارد. آنچه که از دور نخست مناظرات مشاهده شد این بود که به جز یکی، دو چهره اقتصادی که با مجلدهای اقتصادی به برنامه آمده بودند، بیشتر افراد حاضر در مناظره تلاش ‌می کردند تا از طریق رویکردهای تخریبی برای خود محبوبیت کسب کنند. این روش سلبی به نرم ارزش افزوده اقتصادی قابل توجهی در اختیار مخاطبان قرار نمی‌دهد و بیشتر شمایل  نامزدهای حاضر در انتخابات را در افکار عمومی تخریب می‌کند. اما با این توضیحات پرسش اساسی این است که کدام موضوع یا موضوعات اساسی هستند که در یک چنین آوردگاه‌های رسانه‌ای که چشم ده‌ها میلیون ایرانی خیره به آن است، قابلیت طرح دارد؟ یا کدام موضوعات در اولویت طرح در برنامه‌هایی از جنس مناظرات هستند؟یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که تشریح آن در چشم‌انداز پیش روی کشور باید از سوی نامزدهای انتخابات مورد توجه قرار بگیرد، مساله نرخ ارز است.  

 

در واقع هر کدام از نامزدها باید مشخص کنند در خصوص نرخ ارز چه دیدگاهی دارند و با استفاده از چه مکانیسمی قصد برنامه‌ریزی در خصوص آن را دارند؟ آیا به دنبال مدیریت نرخ ارز هستند؟ آیا به ایده نرخ ارز شناور معتقدند؟ آیا ایده تک نرخی کردن ارز را مد نظر دارند؟ و... اینکه اغلب افراد حاضر در جلسه تلاش کنند تا با تخریب یکی از مسوولان اجرایی که در جلسه نشسته تلاش کنند تا کار خود را پیش ببرند و مدام وی را مخاطب قرار دهند، هیچ ارزش افزوده‌ای برای مخاطب ندارد. تاسف آور اینکه موضوع تحریم‌های اقتصادی و مسائل مرتبط با تحریم‌ها هیچ بازتابی در پرسش‌های طرح شده نداشتند. به‌طور کلی تنها راهبرد افراد حاضر در جلسه انتقاد از دولت فعلی و بانک مرکزی بدون توجه به گزاره‌ای همچون تحریم‌های اقتصادی بود. این در حالی است که افراد حاضر در مناظره می‌بایست دیدگاه‌های صریحی در خصوص مهم‌ترین موضوعات اقتصادی ارایه می‌کردند. متاسفانه به جز دو نفر که از اقتصاد سررشته‌ای داشتند، سایر افراد حاضر در نشست حتی الفاظ اقتصادی را نیز به درستی به کار نمی‌بردند. تنها برخی انتقادات بدون حساب و کتاب  از سوی نامزدها مطرح شدند و غیر از این ایده دندان‌گیری مشاهده نشد. به هر حال مردم و فعالان اقتصادی منتظر بودند درباره موضوعاتی مهمی چونfatf، تولید، تحریم‌های اقتصادی و...در این نشست پرسش‌های مناسبی طرح شود. بدون طرح این پرسش‌های کلیدی محتوای مورد نظر مردم و فعالان اقتصادی شکل نمی‌گیرد. تنها برخی موضوعات کلیشه‌ای بدون کالبدشکافی مناسب طرح شدند و طرف‌ها تنها به تکه پرانی به یکدیگر اکتفا کردند. با این مقدمان معتقدم به جز 2چهره که در خصوص موضوعات اقتصادی سررشته‌ای داشتند، سایر نامزدها حتی نتوانستند، الفاظ اقتصادی را درست و در جای مناسب خود به کار ببرند.

 

طبیعی است مخاطب از چهره‌هایی که دانش اقتصادی ندارند، توقع تحلیل جامع موضوعات اقتصادی را ندارند، اما به هر حال فردی که قرار است سکان هدایت ساختار اجرایی کشوری در حد ایران را به دست بگیرد باید بتواند چهار جمله درست در خصوص اقتصاد حفظ کند و آن را بعه زبان بیاورد. نکته اعجاب آور آن است که نامزدها از قبل می‌دانستند در خصوص چه موضوعاتی ممکن است طرح پرسش شود، به راحتی می‌توانستند به صورت مکتوب این کلیات را همراه داشته باشند و از آنها استفاده کنند. اما متاسفانه یک چنین ضرورت‌هایی نیز با بی توجهی مواجه شد. همه امیدواریم در دور بعدی مناظره‌های انتخاباتی شاهد محتوای کیفی افزونتری از سوی نامزدها باشیم. جدای از اینکه چه فرد یا گروهی از دل این مناظرات با توفیق بیرون می‌آید، این مناظره‌ها نشان می‌دهد که چهره‌های سیاسی کشورمان در چه سطح و لِوِلی هستند. پیشنهاد مشخص من برای دور بعدی مناظره‌ها نیز این است که قرعه کشی پرسش‌ها را کنار بگذارند و با طرح چند پرسش بنیادین اجازه دهند هر نامزدی دیدگاه خود را در خصوص این موضوعات اساسی مطرح کند. 

صدا و سیما دولت تولید   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

تحویل بورس به دولت با وضعیت بسیار اسفناکیک روزنامه اقتصادی اصلاح‌طلب می‌گوید دولت روحانی، بازار بورس را در شرایطی وخیم به دولت بعدی تحویل می‌دهد.
فردا دولت روزنامه ماه 

  

چقدر احتمال دارد پس از واکسیناسیون کرونا بگیریم؟«یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟»
برنا واکسیناسیون 

  

افزایش احتمال ابتلا به کرونا با چاقیحتی در جوانان ، داشتن BMI بالا یک عامل خطر برای مشکلات بهداشتی ناشی ازکووید 19 است.
۵۵ آنلاین فشار خون بالا چاقی جوانان 

  

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن، خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
۵۵ آنلاین ایران مرکز آمار ایران گرانی 

  

آیا واقعا گیاهخواری بر ابتلا به نوع حاد کرونا موثر است؟گروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ‌19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان‌ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می‌کنند، بسیار پایین می‌آید.
برنا گیاهخواری گوشت تغذیه 

  

به زودی چند میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با شورای عالی مناطق آزاد تجاری، اظهار داشت: در طول این هفته نخستین محموله میلیونی واکسن‌های داخلی با نظارت مستقیم وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو مجوزهای لازم را دریافت می‌کنند و برای مصرف عموم در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرند. وی گفت: برای تزریق دوز دوم واکسن سالمندان نیازی نیست حتماً همان برند دوز اول…
مهر واردات مناطق آزاد روسیه 

  

روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ از توقف موقتی واکسیناسیون تا تزریق واکسن برکت به جای دُز دومبه دلیل تاخیر در واردات واکسن، واکسیناسیون و تزریق دوز اول به صورت موقت متوقف شده است و برخی از تزریق واکسن ایرانی به جای دز دوم صحبت می‌کنند.
برنا واکسیناسیون ایران واردات 

  

محسن کیایی هم کرونا گرفت +عکسپوریا رحیمی سام با انتشار این استوری از ابتلای محسن کیایی به کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین عکس 

  

همتی: وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
نامه نیوز گرانی بیکاری زمین 

  

شکاف بی سابقه در قیمت یورو/ رشد همزمان قیمت سکه و دلار+ نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز 1.9 درصد رشد کرد، شکاف بین قیمت یورو در سنا و بازار آزاد به صورت غیر متعارفی کوچک شد و افزایش عرضه دلار متشکل، رشد قیمتی این ارز در بازار آزاد را تعدیل کرد
اقتصادنیوز قیمت یورو دلار 

  

خبر مهم درباره پرداخت تسهیلات کرونایی + جزئیاتبانک مرکزی، مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

عرضه اولیه های این هفته بورس کدامند؟ + جدولعرضه اولیه سهام «شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری» با نماد «ومدیر» روز چهارشنبه (26خرداد ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.
گسترش بورس تهران جدول سهام 

  

جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورسجلسه پرسش و پاسخ درباره صورت‌های مالی منتشر شده سازمان بورس و اواق بهادار امروز 23 خرداد 1400 با حضور مدیر امور مالی و معاونت اجرایی سازمان بورس در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار مالیات بودجه 

  

آیا واقعا واکسن کرونا می‌تواند "دی ان ای" انسان را تغییر دهد؟رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: هیچ کدام از واکسن ها نمی توانند "دی ان ای" (DNA) را تغییر دهند و واکسن هیچ مکانیسمی برای تغییر در ژنوم انسان ندارد و نخواهد داشت؛ این موضوع با اطمینان ثابت شده است.
برنا دی ان ای ویروس