خشت روی خشت ویرانی زلزله‌ها در سایه بی توجهی مدیریت بحران

مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد عملکرد مدیریت بحران در شرایط بحرانی گفت: فلات ایران روی مدار زلزله قرار دارد و بارها این موضوع را مطرح کرده‌ایم کشوری که در محاصره گسل‌ها قرار دارد باید متناسب با خصوصیت زلزله خیزی خود ساخت و سازها را انجام دهد تا شاهد خسارات جبران ناپذیر از اتفاقات غیرمترقبه نباشیم، متاسفانه در روزهای اخیر زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.6…

خشت روی خشت ویرانی زلزله‌ها در سایه بی توجهی مدیریت بحران

 مجتبی یوسفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد  عملکرد مدیریت بحران در شرایط بحرانی گفت: فلات ایران روی مدار زلزله قرار دارد و بارها این موضوع را مطرح  کرده‌ایم کشوری که در محاصره گسل‌ها قرار دارد باید متناسب با خصوصیت زلزله خیزی خود ساخت و سازها را انجام دهد تا شاهد خسارات جبران ناپذیر از اتفاقات غیرمترقبه نباشیم، متاسفانه در روزهای اخیر زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.6 ریشتر مرز بین دو استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند و این اتفاق ناخوشایند در کنار خسارات مالی فراوان، مصدومان بسیاری داشت؛ امیدوارم در این شرایط ناخوشایند آب و هوایی که طی چند روز گذشته در کل کشور حاکم است با کمک‌های انسان دوستانه دولت و ملت هموطنان زلزله زده مردم استان کهگیلویه و بویراحمد را در روزهای سخت تنها نگذاریم.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: دو موضوع در شرایط  بحرانی مورد توجه قرار می‌گیرد یکی مدیریت بحران و دیگری بحران مدیریت است که متاسفانه حوادث تلخ پیش بینی نشده در چند سال اخیر نشان می‌دهد در مدیریت بحران دچار کمبودهایی هستیم، بدون شک در موضوع بحران که بخشی از آن به پیش گیری و ایمنی و قسمتی به کنترل اتفاقات بعد از بحران برمی‌گردد، خلاءهای اساسی داریم. در بخش پیشگیری از بحران، کیفیت ساخت و ساز، رعایت کردن ضوابط و مقررات نظام مهندسی تا آئین نامه ساختمانی همگی دستورالعمل‌هایی هستند که بی توجهی به آنها فاجعه‌های بحران پس از زلزله را شکل می‌دهند.

جایی که باید مدیریت بحران را کنترل کند وضعیت بحرانی دارد

وی تاکید کرد: عملا هیچ کشوری در جهان یک شبه نمی‌‍تواند بدون کمک مردم بافت فرسوده خود را نوسازی کند، به دلیل رعایت نشدن شیوه نامه‌های مهندسی و عدم نظارت مناسب حتی برخی از اماکن عمومی مثل بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی قدمت ده ساله دارند. در زلزله‌های اخیر که کشور شاهد آن بود این مکان‌ها جزء اولین اماکنی بودند که آسیب دیده‌اند، جایی که باید مدیریت بحران را کنترل کند خود دچار بحران شد. این نشان می‌دهد که متاسفانه مدیریت درستی در بحث ساخت و ساز نداریم. خلاءهای پیشگیری مدیریت بحران بدون شک یکی از وظایف مدیریت بحران است.

در موضوع مدیریت بحران بحث پیشگیری مهمترین اصل است، برگزاری سمینارهای مدیریت بحران به جای پیشگیری از بحران معنا ندارد

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: در موضوع مدیریت بحران بحث پیشگیری مهمترین اصل است، برگزاری سمینارهای مدیریت بحران به جای پیشگیری از بحران معنا ندارد، متاسفانه اخیرا خبری شنیدم که ستاد مدیریت بحران چند ماهی می‌شود که برنامه‌ای برگزار نکرده است, این نشان دهنده دو حالت کلی است یا شرایط بسیار عالی است که نیاز به برگزاری جلسه‌ای نبوده و یا اصلا مدیریت بحرانی وجود ندارد که طی چندماه گذشته رسیدگی به شرایط بحرانی در دستور کارش باشد.

یوسفی در ادامه تاکید کرد: در بحران‌های اخیر از سیل، زلزله گرفته تا بارندگی‌های شدید آشفتگی‌های خاصی را شاهد بودیم. بعد از گذشت زمان و شناسایی کمبودها، هیچ اقدام مثبتی توسط مسئولان ذیربط در جهت رفع آنها صورت نمی‌گیرد، متولی اصلی عملکرد مدیریت بحران و نظارت شورای شهر و شهرداری‌ها بر عهده وزارت کشور است. به فرض مثال سال گذشته با باران‌های سیل آسا و آبگرفتگی معابر در شهرهای جنوبی مواجه بودیم کسی رسیدگی نکرد، در جایی دیگر شاهد هزینه کرد میلیاردها تومان برای مدیریت بحران بودیم اگر این هزینه را در بخش پیشگیری صرف می‌کردیم مسلما عاقلانه‌تر بود. بی شک مجلس هم در حوزه عملکرد مدیریت بحران ورود جدی خواهد داشت.

ویرانی مسکن مهر با چند ریشتر 

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم تصریح کرد: در ساخت و سازهای غیراستاندارد که در چند سال اخیر شاهد خسارات بسیاری بودیم برخی از خانه‌هایی که مجوز ساخت ملی به خود گرفته بودند مثل مسکن مهر  و با نظارت ساخته شده بودند بیشتر در معرض آسیب قرار گرفتند با تمام این تفاسیر شاهد ساخت و سازهایی هستیم که نظارتی بر آنها صورت نمی‌گیرد و همین خشت روی خشت گذاشتن ویرانی زلزله‌های کم ریشتر در کشور در سایه بی توجهی به عملکرد  مدیریت بحران است، طبق آمارها ده میلیون خانه بدون اسکلت در سایه بی نظارتی ساخته شده است. دولت باید در ساخت و سازهای فرسوده و غیراستاندارد با پرداخت تسهیلات و وام‌های کم بهره مردم را همراهی کند.

نوسازی بدون استاندارد همان رشد بافت فرسوده است

سخنگوی فراکسیون شوراها و مدیریت شهری و روستایی اظهار کرد: ضعف کار اینجاست که نوسازی در دستور کار است ولی شاهد ساخت بافت‌های فرسوده با عمر مفید 5 ساله هستیم یعنی بیهوده هزینه کردن منابعی که صاحبان اصلی آنها مردم هستند بی شک در صدور مجوز برای ساخت و ساز غیر مجاز  باید تجدید نظری صورت بگیرد و از مدیریت سیاسی فاصله بگیریم و کار را به جوانان تحصیلکرده بسپاریم، اما متاسفانه این مسئولیت و سمت‌ها تبدیل به جولانگاه مدیران سیاسی شده است که هر از چندگاهی با سوء مدیریت آنها شاهد حوادث جبران ناپذیری هستیم.

بیشتر بخوانید:

کولاک شدید و سرما امدادرسانی به زلزله زدگان را دشوار کرده است/ تقاضای ارسال کمک‌های مردمی و ورود نیروهای مسلح را داریم ایران کشوری در محاصره گسل‌هاست / پیشگیری بهتر از ایجاد رعب و وحشت برای زلزله نیامده پایتخت است

یوسفی در پایان خاطر نشان کرد: مسئولان باید  بپذیرند در هر جایگاهی که هستند با هر سمت و موقعیتی، اموال مردم همگی نزد آنها امانت است؛ نباید شاهد به تاراج رفتن اموال مردم باشیم. می‌توانیم با تکیه و اعتماد به جوانان نخبه، مدیریت بحرانی همچون مدیریت بحران کشور ژاپن داشته باشیم. /      

پایان پیام

زلزله استان اصفهان اصفهان   اخبار برگزیده
  

دادستان اسبق کل کشور گفت: امام راضی نبود که نظامی‌ها در سیاست دخالت کنند ولی متأسفانه دخالت می‌کنند. احمد آقا نظر امام را می‌گفت که سپاهی‌ها و ارتشی‌ها در مسائل سیاسی دخالت نکنند و کار خودشان زیاد است. اگر می‌خواهند مردم را به انتخابات جذب کنند، خودشان را فراموش کنند و به فکر ملت و ایران باشند.
نامه نیوز سهام عدالت شهاب حسینی سهام 

  

درمان رایگان در مراکز درمانی دولتی از 21 اسفند ماه + جزئیاتسازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، 21 اسفند و همزمان با عید مبعث در تمامی شهرهایی که فاقد بیمارستان تامین اجتماعی هستند، درمان بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی «رایگان» خواهد بود.
مستقل‌آنلاین درمان رایگان سازمان تامین اجتماعی 

  

نباید به دنبال حذف حداقل مزد باشیم/ اجرای «طرح طبقه بندی مشاغل» در ذوب آهن به خوبی در حال اجراستمعاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر خود به استان اصفهان از مجتمع ذوب آهن بازدید کرد و با اشاره به تغییرات بنیادی، کمی و کیفی در این مجموعه گفت: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجموعه به خوبی در حال انجام است.
ایلنا حداقل دستمزد دستمزد روابط عمومی 

  

علی شمخانی:بنزین باید گران می شدعلی شمخانی یکسال پس از آبان 98 درباره اصلاح قیمت بنزین و وقایع پس از آن اظهارنظر کرد.
مستقل‌آنلاین علی شمخانی بنزین قیمت 

  

سال 99 سالی امن و با ثبات بود/ شاهد وجود امنیتی پایدار و با ثبات در کشور عزیزمان هستیمرییس پلیس پایتخت گفت: شاهد وجود امنیتی پایدار و با ثبات در کشور عزیزمان هستیم.
ایلنا امام خامنه ای نیروی انتظامی مواد مخدر 

  

هشدار چین به بایدن: از خطوط قرمز ما عبور نکنیدوزیر خارجه چین از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواست تا اقدامات خطرناک دولت ترامپ در حمایت از تایوان را ادامه ندهد و از آنها دست بردارد.
مثلث چین بازی صدا و سیما 

  

فروش قسطی محصولات پرفروش بازار با تحویل نوروز 1400بازار خودرو امسال، شب عید سرگردان است و بسیاری از مشتریان برای خرید مردد هستند و حالا آگهی‌هایی مبنی بر فروش قسطی محصولات ایران‌خودرو و سایپا در فضای مجازی منتشر شده است.
خودروتک بازار خودرو بانک نوروز 

  

ریزش محسوس قیمت خودرو نسبت به هفته گذشته/ قیمت انواع دنا در صدر کاهش هابازار خودرو این هفته در مقایسه با هفته گذشته روندی نزولی را در پیش گرفت و قیمت خودرو در اغلب خودروها کاهش محسوسی را تجربه کرد. به عنوان مثال قیمت سمند LX که هفته گذشته تا 187 میلیون تومان نیز افزایش داشت دیروز به 182 میلیون تومان رسید که کاهش 5 میلیون تومانی را نشان می دهد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  اخبار داغ
  

قیمت خودروهای وارداتی بازهم افزایش یافت + جدولاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودروهای پرطرفدار وارداتی نشان دهنده آن است که برخی از مدل‌ها رشد قیمتی معادل 40 تا 100 میلیون تومان داشته‌اند.
اقتصادنیوز جدول 

  

هشدار سخنگوی وزارت بهداشت نسبت به شیوع کرونا در آرایشگاه‌هاسیما سادات لاری گفت: آرایشگاه‌ها از جمله اماکن پرخطری هستند که عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی در آنها می‌تواند منجر به تشدید شیوع ویروس کووید 19 شود.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

آخرین تغییرات قیمت دلار در صرافی ها (18 اسفند)بر اساس اعلام کانون صرافان قیمت دلار در بازار آزاد به 24900تومان رسید.
گسترش قیمت دلار صرافی 

  

نگرانی استاندار تهران از افزایش 11 درصدی بستری‌های کرونایی زیر 10 سال/ فاصله‌گذاری اجتماعی در استان تهران 71 درصد استاستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
ایلنا استانداری تهران تهران صدا و سیما 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (18 اسفند)امروز دوشنبه 18 اسفند 1399 تمام نماگرهای تابلوی بورس پایتخت سبزرنگ شدند و شاخص کل دومین رشد بزرگ پس از تغییر دامنه نوسان را پشت سر گذاشت.
گسترش ایران خودرو خودرو پایتخت 

  

افزایش 11 درصدی بستری های کرونایی زیر 10 سالاستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت و پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
۵۵ آنلاین تهران صدا و سیما مترو 

  

ترین های بورس / بانکی ها در اولویت خرید حقوقی هادر معاملات امروز حقوقی‌ها سبد خرید خود را با سه نماد بانکی تکمیل کردند.
اقتصادنیوز 

  

شرکت پتروشیمی غدیر از فرابورس به بورس منتقل شد‌شرکت پتروشیمی غدیر با نماد "شغدیر" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
ایلنا پتروشیمی تهران روابط عمومی 

  

خبر زالی از وجود ویروس جهش یافته کرونا در همه استان‌های کشورعلیرضا زالی در جلسه هفتگی مقابله با کرونا استان تهران گفت: در همه استان های کشور رد پای این ویروس جهش یافته و خطرناک وجود دارد؛ لذا اگر از این ویروس مراقبت نکنیم مبتلایان این ویروس در کشور افزایش چشمگیری خواهند داشت.
اقتصادنیوز علیرضا زالی ویروس تهران 

  

ایفمارک سلامت شهریار مغانلو را تایید کرد؛تست کرونا تکرار شدمغانلو باز هم تست کرونا داد/ حضور مهاجم پرسپولیس در ایفمارک
خانه فوتبال سلامت شهریار پرسپولیس