ایلنا   |  سیاسی  |  

برخی از اعتماد رهبری به ظریف و کاندیداتوری وی، احساس خطر می‌کردند/ 4 نفر از دولتی‌ها در پروژه تاریخ شفاهی مشارکت نکردند/ حرف‌های ظریف جدید نبود

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: عده‌ای احتمال دادند دکتر ظریف کاندیدای جدی انتخابات و مورد اعتماد رهبری است؛ در نتیجه احساس خطر کرده و سعی کردند ایشان را به زعم خود تخریب کنند.

برخی از اعتماد رهبری به ظریف و کاندیداتوری وی، احساس خطر می‌کردند/ 4 نفر از دولتی‌ها در پروژه تاریخ شفاهی مشارکت نکردند/ حرف‌های ظریف جدید نبود

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: عده‌ای احتمال دادند دکتر ظریف کاندیدای جدی انتخابات و مورد اعتماد رهبری است؛ در نتیجه احساس خطر کرده و سعی کردند ایشان را به زعم خود تخریب کنند.

شهربانو امانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف و منافعی که در آستانه برگزاری انتخابات در پشت این ماجرا قرار دارد، گفت: چنین بی‌اخلاقی و خیانت به امانت در ارتباط با فایل صوتی دکتر ظریف هیچ نفعی برای کشور ندارد و با این کار کشور زیان دید؛ اولا تاریخ شفاهی را کسانی باید پاسخ دهند که این برنامه را در دستور کار داشتند و شرایط کشور را می‌دانند و مشخص است حتی بیخ گوش دولت هم خیلی امن نیست. 

وی افزود: آقای دکتر ظریف فرد بسیار هوشمندی است اما در دولت چند نفر در این پروژه شرکت نکردند، وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دکتر جهانگیری و آقای واعظی رئیس دفتر آقای روحانی و باید رئیس دفتر رئیس جمهور نسبت به این قضیه حساس‌تر می‌شد که آیا این پروژه از امنیت کافی برخوردار است یا خیر. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه با توجه به پایان نرسیدن عمر دولت ضبط تاریخ شفاهی ضرورتی نداشت، گفت: تعجب می‌کنم که دولت مستقر زمانی که هنوز عمر آن به پایان نرسیده است برای چه تاریخ شفاهی ثبت و ضبط می‌کند؟ 

وی در ادامه درباره دلایل چنین اقدامی به دو انگیزه‌ای که در پشت این افشاگری وجود داشت اشاره کرد و گفت: در اینجا انگیزه‌های پنهانی دو گروه مطرح است؛ کسانی که از اول با برجام مخالف بودند و هنرشان این بود که بحث تحریم ایران ذیل بند 7 شورای امنیت برود، همچنین کسانی که معتقد بودند تحریم‌ها کاغذ پاره‌ای بیش نیست و معتقدند باید دعا شود تا کشور بیشتر تحریم شود. 

امانی با بیان اینکه دور زدن تحریم‌ها برای عده‌ای در کشور سود دارد، گفت: کسانی که از کوچک شدن سفره مردم و نابود شدن اقتصاد و منابع ملی و دستاوردهای مهم ایران نفع می‌برند کسانی هستند که از 400 میلیارد دلار گردش مالی دور زدن تحریم‌ها سود شخصی می‌برند. این افراد از ابتدا با برجام مخالف بودند و در زمین ترامپ بازی کردند. 

وی ادامه داد: از آن طرف ترامپ زیر میز مذاکره زد و از این طرف عده‌ای در مجلس کبریت گرفتند و برجام را آتش زدند. اینها دغدغه مردم و کشور و منافع ملی نیست. مگر دکتر ظریف 7 سال به صورت مستقیم با سردار سلیمانی همکاری نکرد؟ اختلاف نظر هم جاهایی وجود داشت که امری کاملا بدیهی است اما همدیگر را قانع می‌کردند. 

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه حرف‌هایی که در فایل صوتی آقای ظریف مطرح شده، در جامعه هم مطرح است، گفت: باید به این نکته توجه کرد که این بحث‌ها و گفته‌ها در جامعه مطرح بوده و آقای ظریف آن‌ها را طبقه‌بندی کرده است. چه چیز جدیدی گفته است که رسانه‌های بیگانه آن طرف آب نگفتند؟ چه چیزی گفته است که مردم آن‌ها را از طریق فضای مجازی نخواندند و ندانند؟ اتفاقا خیلی از این حرف‌ها در اتوبوس و تاکسی و مترو مطرح می‌شود. 

وی افزود: عده‌ای احتمال دادند دکتر ظریف کاندیدای جدی انتخابات است و او فردی است که مورد اعتماد رهبری است و حتی در دوره رئیس‌جمهور سابق هم گزارش‌های خود را مستقیم به رهبر می‌داد. ظریف یک دیپلمات کاملا حرفه‌ای و با سواد است و همه خوشحال بودند که بالاخره وزیر امور خارجه‌ای داریم که می‌تواند در اجماع‌سازی منافع ملی در بازی‌های بین المللی و منطقه‌ای کارساز باشد و تقریبا نیز همین‌گونه بود. 

عضو شورای شهر تهران افزود: ظریف یک چهره شناخته شده و پذیرفته شده در عرصه بین الملل است که دیپلماسی را خیلی قوی پیش می‌برد و طبیعی است که از دست او خیلی‌ها ناراحت بودند. 

او با تاکید بر اینکه با این اتفاق همه زیان دیدند، ادامه داد: ممکن است مجلس او را استیضاح کند و به او رای ندهد و آن هم در آستانه تنش‌زدایی در روابط بین الملل و با توجه به اینکه کشور به دلیل تحریم‌های ظالمانه یک تندرو در سختی و گرفتاری است، اتفاق شایسته‌ای نیست. 

امانی به تفاوت رویکردها در ایران و آمریکا اشاره کرد و افزود: مردم آمریکا برای حفظ منافع ملی و عمومی خود پای صندوق رفتند و به دلیل نارضایتی از عملکرد ترامپ به رقیب رای دادند و به رغم اعتراض‌هایی که ترامپ داشت رای مردم بر نتایج فائق آمد اما در اینجا برای رسیدن به منافع شخصی منافع جمع را قربانی می‌کنند. 

او ادامه داد: مگر آقای ظریف با تصمیم شخصی خود در وین در حال مذاکره است؟ در آستانه مذاکرات وین، انتشار یک فایل صوتی چه معنی دارد؟ 

امانی همچنین با اشاره به شرایط سختی که بر زندگی مردم حاکم است، گفت: اکنون در شرایطی هستیم که قشر متوسط جامعه از بین رفته است و دارایی مردم ایران 40 درصد کاهش پیدا کرده و سفره حق شهروندی مردم نیز کوچکتر شده است, چرا که تندروهای داخلی کشور نیز فرصت عرض اندام پیدا کرده اند. 

وی با بیان اینکه یکی از دلایل انتشار این فایل برای آسیب رساندن به مذاکرات بود، گفت: به نتیجه رسیدن مذاکرات وین باعث آسیب به منافع شخصی و فردی برخی می‌شود. شبکه تندروها احساس کردند که دولت بایدن با شعارهایی که در کارزار انتخابات داده بود و احتمال برگشت آمریکا به میز مذاکره خطرناک است.

امانی با اشاره به اینکه هر زمان در کشور در ارتباط با منافع ملی یک صدایی شکل گرفت ایران به حق خود رسید، اضافه کرد: نماینده‌های فکری جریان اصولگرایان معتقدند که مذاکره را باید اصولگرایان انجام دهند. آنها فکر می‌کنند شرایط تضمین کننده پیروزی یک جریان فکری است و می‌خواهند با حداقل رای از صندوق‌های بیرون بیایند و بعد خواسته خود را به جای خواسته مردم پیش ببرند.

فضای مجازی بازی رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

شکست انحصار تامین سرمایه در بورسمدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: گروه پتروشیمی خلیج فارس، اولین گروه صنعتی است که خارج از شبکه ‌بانکی، ‌این مجوز را دریافت کرد و به‌نوعی انحصار تأمین سرمایه شکسته شد.
۵۵ آنلاین انحصار سرمایه پتروشیمی 

  

نصب تور روی رودخانه گنگ درهند برای گرفتن اجساد کرونایی! +عکس به دنبال انتشار خبر و تصاویر وحشتناک از رهاسازی اجساد کرونایی در رودخانه گنگ، مقامات برای گرفتن اجساد عفونی کرونایی تور نصب کردند. اجساد کرونایی در مرز ایالتی اوترپرادش و بیهار پیدا شدند. مقامات بیهار اعلام کردند تاکنون 71 جسد را از آب گرفته‌اند.
فردا عکس 

  

یک دانشجو: تهدید برای حضور در کلاس‌های دانشگاه/ مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی: برگزاری کلاس‌های دانشگاه منوط به تصمیم ستاد مقابله با کرونا است.برخی از دانشجویان یکی از واحدهای دانشگاهی از اجبار به برگزاری کلاس های حضوری از سوی دانشگاه خبر دادند که مسئولان در دانشگاه جامع علمی و کاربردی نسبت به این امر واکنش نشان دادند.
برنا دانشجو حوزه 

  

عبدالرضا داوری:احمدی نژاد قطعا واکسن آمریکایی کرونا را زده استبا وجود اینکه احمدی نژاد تزریق واکسن کرونا را تکذیب کرد اما عبدالرضا داوری می گوید او قطعا واکسن فایزر کرونا زده است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد 

  

اشتباه عجیب پرستار در زدن واکسن کرونا +عکس در یک اتفاق نادر یک پرستار ایتالیایی به اشتباه 6 دوز واکسن را در یک بار به یک فرد 23 ساله تزریق کرده است! جالب اینجاست که حال فردی که واکسن ها به او تزریق شده تا کنون مساعد گزارش شده و هنوز تحت مراقبت است
فردا پرستار عکس 

  

جزئیات بسته حمایتی جدید برای رونق بورسبا توجه به شرایط بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد بسته حمایتی تحت عنوان 3+7 تهیه کردند که مورد تصویب سران شورا هم قرار گرفت و اکنون در انتظار تایید نهایی آن هستیم.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بانک مرکزی تسهیلات بانکی 

  

در پویش «نذر آب» از انتقال آب با تانکر به لوله کشی رسیدیم/ارائه وام قرض الحسنه به بیماران نیازمند تا پایان خردادماه/ نقاهتگاه‌های بیماران کرونایی خیلی مورد استقبال قرار نگرفتمحمد نصیری گفت: جمعیت هلال احمر و سازمان داوطلبان در حوزه عرصه ارائه خدمات کمک هزینه درمانی و دارویی به بیماران نیازمند ردیف بودجه دارد در کنار آن موضوع تسهیلات برای هزینه‌های درمان به صورت قرض الحسنه را نیز دنبال کردیم به این صورت که اگر کسی توانایی مالی ندارد، کمک بلاعوض ارائه دهیم.
برنا درمان انتقال آب وام 

  

آلومینیوم و 4 کرونایی قبل از جدال با پدیده6 بازیکن مبتلا به کرونای آلومینیوم اراک پس از منفی شدن تست آنها، به تمرینات این تیم بازگشتند.
ورزش۳ ورزش ورزشگاه ویروس 

  

اعلام قیمت دلار در بازار متشکل (22 اردیبهشت) + جدولکاهش قیمت دلار در بازار آزاد و افزایش قیمت آن در سامانه سنا باعث شد، اندازه شکاف بین این دو کوچک شود و زیر یک درصد قرار گیرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

شرکت بیمه دی جهت افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس مجوز گرفتتقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت بیمه دی (سهامی عام) در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردید، طی اطلاعیه ای این سازمان انجام افزایش سرمایه شرکت بیمه دی را بلامانع دانست.
شما‌نیوز بیمه بیمه مرکزی سرمایه 

  

کارگردان سینمای ایران در اثر کرونا در گذشت+ عکسعبدالحسین بلنده، کارگردان سینما، ظهر امروز (21 اردیبهشت‌)، در سن 65 سالگی بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
۵۵ آنلاین سینمای ایران ایران عکس 

  

اعلام آخرین وضعیت بیماری کرونا در تهران/احتمال خیزهای جدید با تغییر در رفتارهای ازدحامی​فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، وضعیت شیوع کووید-19 در تهران را تشریح کرد.
ایلنا درمان تهران علیرضا زالی