جنبش اعتراضی معلمان و نحوه‌ی برخورد دولت با آن

لقمان محمدیان، فرهنگی، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جنبش اعتراضی معلمان و نحوه‌ی برخورد دولت با آن» نوشت: در طی سه دهه ی گذشته، فرهنگیان نسبت به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش و کمبودهای فراوان حوزه‌ی آموزش معترض بوده و تلاش کرده‌اند از مسیرهای قانونی و با روش‌هایی مدنی خواسته‌ها و مطالبات … نوشته جنبش اعتراضی معلمان و نحوه‌ی برخورد دولت با آن اولین بار در انصاف نیوز...

جنبش اعتراضی معلمان و نحوه‌ی برخورد دولت با آن

لقمان محمدیان، فرهنگی، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «جنبش اعتراضی معلمان و نحوه‌ی برخورد دولت با آن» نوشت:

در طی سه دهه ی گذشته، فرهنگیان نسبت به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش و کمبودهای فراوان حوزه‌ی آموزش معترض بوده و تلاش کرده‌اند از مسیرهای قانونی و با روش‌هایی مدنی خواسته‌ها و مطالبات خود را به گوش دولتمردان برسانند.

حرکات اعتراضی جامعه‌ی فرهنگیان بسته به شرایط سیاسی اجتماعی با فراز و فرودهایی همراه بوده است اما هیچ گاه به طور کامل خاموش نشده است.

معلمان، مطالبات و خواسته‌هایی دارند که تنها در مسائل معیشتی خلاصه نمی‌شود. کمبود فضای آموزشی، کمبود نیروی انسانی، کمبود بودجه‌ی اختصاصی به وزارت آموزش و پرورش، محتوای کتب درسی، عدم عدالت آموزشی، تبعیض در حقوق و مزایا در مقایسه با سایر کارکنان دولت، بازی با روح و روان فرهنگیان با طرح‌های غیر کارشناسی و ظالمانه‌ای مانند رتبه بندی و معلم تمام وقت، بی اعتنایی به شأن معنوی معلم، بیمه‌های ناکارآمد فرهنگیان و … مشکلاتی هستند که جامعه‌ی بزرگ فرهنگیان به آن معترض هستند.

فرهنگیان فراتر از سایر کارمندان و حقوق بگیران دولت چیزی نمی‌خواهند. به قول مرحوم صمد بهرنگی اگر نان هست برای همه باشد و اگر نیست برای همه نباشد.

با توجه به شاخص‌های خود دولت، اکثریت معلمان زیر خط فقر قرار دارند و با سیلی صورتشان را سرخ می‌کنند. آیا حقوق زیر دومیلیون تومان خط فقر نیست؟جناب رئیس جمهور در جریان باشند که معلمان حق التدریس زیر دو میلیون تومان دریافتی دارند.

معلمان رسمی هم از نظر حقوق و مزایا در جایگاه بهتری قرار ندارند. معلمان رسمی بدو استخدام کمتر از پنج میلیون حقوق و مزایا دارند که از این مبلغ، مقداری بابت صندوق بازنشستگی و مانند اینها کسر می‌گردد.

جناب رئیسی ، وزرای محترم و نمایندگان مجلس! با چنین حقوق‌هایی چرخ زندگی نمی‌چرخد. سیاست «اگر می‌خواهی بر مردم حکومت کنی بگذار گرسنه باشند» برای حکمرانی دنیای معاصر سیاست مطلوبی نیست.امام علی می فرمایند : اگر فقر در صورت آدمی جلوه‌گر می‌شد برای کشتنش شمشیر می‌کشیدم.

معلمی که هزاران دغدغه‌ی مادی معیشتی داشته باشد چگونه می‌تواند معلم خوبی باشد و با آمادگی روحی و روانی در کلاس درس حضور داشته باشد. در قرآن کریم امنیت اقتصادی بر سایر وجوه امنیت مقدم شده است. خدواند در مقام یادآوری نعمتهایش به اعراب عصر نزول، خصوصا قریشیان می فرماید: الذی أطعمهم من جوع وآمنهم من خوف [ قریش: 4]بدیهی است تقدیم و تاخرهای قرآنی بی حکمت و بدون دلیل نیست و هرگاه امری مقدم داشته شده است نمایانگر اهمیت و اولویت آن موضوع از دیدگاه حق تعالی است.

معلمان بارها تلاش کرده اند که شرایط اسفبار خویش را به گوش حاکمیت برسانند اما در مقابل مشکلات موجود، دولت تلاش کرده است تا با نادیده گرفتن حرکات اعتراضی فرهنگیان و بی اعتنایی به آنها این اعتراضات را فرسایشی کرده و خاموش نماید.

بی اعتنایی و کم توجهی دولت به خواسته‌های فرهنگیان و عدم حمایت وزیر آموزش و پرورش وحتی تهدید به اخراج فرهنگیان معترض و ایجاد موانع متعدد در مقابل مطالبات فرهنگیان، نه تنها اعتراضات را خاموش نکرده است بلکه سبب شده است تا فرهنگیان با سرسختی و قاطعیت بیشتر خواسته‌های خود را در کف خیابان، پیگیری نمایند.

اگرچه تجمعات اعتراضی هزینه‌های زیادی را به بدنه‌ی فرهنگیان تحمیل کرده است اما چنین به نظر می‌رسد که تجمعات اعتراضی سال جاری متفاوت از سالیان گذشته باشد و شرایط بد اقتصادی و مشکلات دامنه‌دار آموزش و پرورش و عدم عزم جدی مجموعه‌ی حاکمیت برای رسیدگی به وضعیت فرهنگیان، معلمان را بر آن داشته است که این بار تا رسیدن به خواسته‌هایشان از پای ننشینند.

دولت به جای شنیدن پیام تجمعات و اعتراضات معلمان و کاربست نظریات اندیشمندان حوزه‌ی آموزش و پرورش اقدام به فرافکنی نموده و با منتسب کردن این حرکات به معاندان و دشمنان خارج‌نشین دنبال بهانه و دستاویزی برای برخورد با معترضان و بیشتر امنیتی کردن فضای کشور است.چرا به جای معلول‌ها، به علت‌ها توجه نمی‌شود؟ فقر و نداری، تبعیض در تقسیم ثروت‌ها و فرصت‌ها، ضعف آموزش و به حاشیه راندن آموزش و پرورش علل اعتراضات و حتی بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه هستند.

متأسفانه دولت آقای رئیسی کارنامه‌ی قابل قبولی در پاسخگویی به خواسته‌های فرهنگیان و اقدام برای حل مشکلات این قشر جامعه از خود به جای نگذاشته  و می‌توان گفت دولت ایشان کارنامه‌ی سیاهی را در برخورد با مطالبات فرهنگیان برای خود رقم زده است.

در حالیکه فرهنگیان با مسالمت‌آمیزترین روش‌ها تلاش می‌کنند تا خواسته‌های خود را به گوش مسؤلان برسانند طرف مقابل بدترین برخوردها را با این حرکات داشته است. برخوردهای خشن و نامتعارف فیزیکی، زندان، تبعید، انفصال از خدمت، ضبط تلفن همراه و لوازم شخصی، توهین و بی احترامی و تهدید پاسخی بوده است که فرهنگیان دریافت کرده‌اند.

به موازات تداوم حرکت‌های اعتراضی فرهنگیان، بخش‌هایی از حاکمیت به جای یافتن راه‌حل‌های منطقی و مسالمت آمیز و برگزاری نشست‌های مشورتی جهت رسیدن به نتیجه‌ای درخور و شایسته، مرحله به مرحله بر تشدید فشار بر فرهنگیان و برخوردهای تند و خشن و استفاده از جو تهدید و ارعاب افزوده است.

برای برخورد با فرهنگیانی که با مدنی‌ترین روش‌ها اقدام به تجمع در داخل ادارات آموزش و پرورش کرده‌اند چه نیازی به استفاده از گارد ضدشورش با تجهیزات کامل نظامی وجود دارد ؟به گواهی تاریخ تاکنون در هیچ یک از تجمعات اعتراضی فرهنگیان تخریب اموال عمومی، حرکات تند و خشن و مخل به مبانی نظام صورت نگرفته است.

چنین برخوردهایی طبق کدام یک از بندهای قانون اساسی و حقوق شهروندی قابل توجیه است؟ اگر فرهنگیان معترض، متهم هستند به یقین کسانی که سر و دست معلمان را شکستند مجرم هستند.

تجمعات اعتراضی روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت در آستانه ی روز معلم و عید سعید فطر با بدترین نوع برخورد مواجهه شد. اگر حرمت معلم و روز معلم را پاس نمی‌داشتند حداقل به حرمت عید سعید فطر روا نبود چنین برخوردهایی صورت بگیرد.

تجربه ثابت کرده است که برخورد امنیتی با صاحبان فکر و اندیشه جز تحمیل هزینه‌های سنگین به کشور و اتلاف سرمایه‌های انسانی و مادی دستاوردی نداشته است. این شیوه‌ی مدیریت و ربط دادن هرگونه حرکت اعتراضی به بیگانگان و نشنیدن صدای اعتراض و انتقاد، مغایر با حکومتداری بزرگان دینی و مشخصا امام علی و آب به آسیاب دشمن ریختن و تبدیل دوست به معاند است.

گزارش‌ها و فیلم‌های پخش شده از حجم گسترده‌ی بازداشت‌ها و برخوردهای فیزیکی خارج از عرفی حکایت دارد که جا دارد دولت و نهادهای مسؤل، خصوصا رئیس قوه قضاییه و دادستان کل کشور به قضیه ورود کرده و ضمن برخورد قاطع و قانونی با کسانی که قصد به آشوب کشاندن و به بیراهه بردن تجمعات مسالمت آمیز فرهنگیان را دارند از خانواده ی بزرگ فرهنگیان عذرخواهی و دلجویی کنند و اجازه ندهند برخورد ناشیانه و سلیقه‌ای عده‌ای به حساب نظام نوشته شود.

آموزش و پرورش با روش‌های پلیسی مدیریت نمی شود و یگانه راه برون رفت از مشکلی که در صورت تداوم به بحرانی برای کشور تبدیل می‌شود تغییر نحوه‌ی نگرش به آموزش و پرورش و بە تبع آن آزادی معلمان زندانی، اولویت دادن به آموزش و پرورش، پرهیز از نگاه استثماری و بهره‌کشی ظالمانه با طرح‌هایی مانند معلم تمام وقت و استفاده از نیروهای حق التدریس برای جبران کمبود نیروی انسانی، کنار نهادن برخوردهای امنیتی، برگزاری نشست‌های مشورتی با نمایندگان واقعی معلمان و استفاده از نظر کارشناسان حوزه‌ی آموزش و پرورش است.

انتهای پیام

برچسب هااعتراض معلمان لقمان محمدیان

تجمعات اعتراضی رئیس جمهور وزارت آموزش و پرورش   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت دلار در بازار متشکل امروز افت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

طرح جدید مجلس برای حمایت از حقوق سهامداران بورس+ جزئیاتجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از حقوق سهامداران جزء را تهیه و تدوین کرده اند.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

روند نزولی قیمت سکه در معاملات پشت خطیقیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
گسترش قیمت رنگ دلار 

  

چهارشنبه؛ آغاز عرضه خودرو در بورس کالا + جزئیاتبراساس آخرین اخبار اعلام شده از سوی بورس کالا، قرار بر این است تا علاوه بر خودروهایی که تاکنون در این بازار پذیرش شده‌اند، خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی 2 محصول پر طرفدار گروه بهمن در روزهای آینده در بورس کالا پذیرش و عرضه شوند.
اقتصادنیوز خودرو بورس کالا 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,618(بیست و پنج هزار و ششصد و هجده تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

جزئیاتی از راه‌اندازی تارنمای عرضه‌های اولیه بورستارنمای ipo.tse.ir به عنوان مرجع اصلی عرضه های اولیه بورس تهران اطلاعات مفیدی در اختیار عموم سرمایه گذاران قرار می دهد و انتظار می رود که سرمایه گذاران با مراجعه به این تارنما، مشارکت بیشتری در جلسات معارفه شرکتهای در شرف عرضه اولیه داشته باشند.
گسترش بورس تهران تهران سرمایه 

  

بی توجهی دلار به اخبار برجام/ پیش بینی قیمت دلار امروز 27 اردیبهشتبی توجهی دلار به اخبار می تواند نشان دهنده وجود تقاضای معنی دار در بازار باشد. با این حال، عده ای از معامله گران باور دارند که بازیگران بزرگ به دنبال فروش دلار خود در قیمت های بالا هستند و سپس قیمت ها کاهشی می شود.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

بورس بازان بخوانند/ جزئیات مهم از عرضه اولیه جدید بازار سرمایهتعداد 355 میلیون سهم معادل 12 درصد سهام شرکت سیمان آبیک چهارشنبه این هفته، با نماد معاملاتی "سآبیک" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
اقتصادنیوز بورس تهران سرمایه سهام 

  

قیمت خودرو امروز 27 اردیبهشت 1401/ ارزانی پژو 206 در بازارنوسان در قیمت خودرو همچنان ادامه‌دار است. کارشناسان معتقدند با آزادسازی واردات خودرو به کشور ممکن است قیمت خودروهای خارجی تغییر کند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

تغییر جهت در بازار سکه/ پیش بینی قیمت سکه امروز 27 اردیبهشتاقتصادنیوز: از نگاه برخی فعالان، عقب نشینی فلز گران بهای داخلی در روز دوشنبه می تواند نشان دهنده تغییر انتظارات معامله گران باشد. در واقع افت روز گذشته می تواند در روز جاری ادامه پیدا کند و به زیر مرز 14 میلیون تومانی برود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

روز مهم بازار سهام/ پیش بینی بورس 27 اردیبهشت 1401دیروز شاخص به فاصله 16 هزار واحدی کانال یک میلیون و 600 هزار واحد رسید و روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که توان صعود به کانال بالاتر را دارد. با این حال تحلیل‌گران تکنیکی سقف مقاومت را قدرتمند می‌دانند. از این جهت معاملات سه‌شنبه برای معامله‌گران مهم است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

عقب نشینی شبانه قیمت سکه /نگاه سکه بازان به حرکت دلاراقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار