اسرائیل در شیخ جراح کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها را کلید زده است/ سکوت نهادهای بین‌المللی از اشتراک منافع با تل‌آویو حکایت دارد

احمد بخشایشی اردستانی کارشناس مسائل منطقه: اوضاع و احوال این روزهای قدس به صورت کاملاً مشخص به ما نشان می‌دهد که اسرائیل وضعیت خوبی را در داخل تجربه نمی‌کند. باید توجه داشت که هر زمان رژیم صهیونیستی وارد یک بحران سیاسی یا امنیتی می‌شود، عموماً دست روی گزینه‌های تنش‌زا می‌گذارد و حالا هم مجدداً همین روند در حال اجرایی شدن است.

اسرائیل در شیخ جراح کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها را کلید زده است/ سکوت نهادهای بین‌المللی از اشتراک منافع با تل‌آویو حکایت دارد

اعتمادآنلاین| کارشناس مسائل منطقه گفت: وقایع اخیر در قدس و محله شیخ جراح به نوعی نشان می‌دهد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حال بهره‌برداری سیاسی از بحران به نفع خود و راستگرایان است.

 

به گزارش ایلنا، «احمد بخشایشی اردستانی» کارشناس مسائل منطقه در تشریح فاز جدید تنش‌ها میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها و دلایل سکوت جامعه بین‌الملل در مورد وقایع محله شیخ جراح  اظهار کرد: واقعیت این است که اسرائیل از سال 1949 میلادی که به صورت جعلی متولد شد، همیشه وضعتیت بحرانی داشته است. اساساً رژیم صهیونیستی حیات و آرامش خود را در بی‌ثباتی می‌داند. به همین دلیل زمانی که در سال 1967 قدس شرقی را اشغال کرد، به دنبال آن بود تا بتواند با ایجاد یک تنش هدایت‌شده، اهداف خود را در پسِ این پرونده جلو ببرد. در همانموقع این رژیم قدس را پایتخت خود اعلام کرد اما فلسطینی‌ها زیربار این موضوع نرفتند. به همین دلیل درگیری‌هایی که این مدت شاهدش هستیم، ریشه در آن دوران دارد؛ چراکه فلسطینی‌ها اقدام‌های اسرائیل را اساساً نوعی باطل کردن حق و حقوق خود می‌دانند و در مقابل صهیونیست‌ها هم به دنبال تامین منافع حداکثری هستند.

 

وی ادامه داد: اوضاع و احوال این روزهای قدس به صورت کاملاً مشخص به ما نشان می‌دهد که اسرائیل وضعیت خوبی را در داخل تجربه نمی‌کند. باید توجه داشت که هر زمان رژیم صهیونیستی وارد یک بحران سیاسی یا امنیتی می‌شود، عموماً دست روی گزینه‌های تنش‌زا می‌گذارد و حالا هم مجدداً همین روند در حال اجرایی شدن است. اصل ماجرا از این قرار است که وضعیت داخلی رژیم صهیونیستی کاملاً با بحران تنیده شده و اکنون هم بنیامین نتانیاهو در موقعیت به شدت وخیمی قرار دارد. او نه تنها از سال 2018 نتوانسته آرامش سیاسی را به اسرائیل بازگرداند بلکه حالا در تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی با مشکل جدی روبه‌رو شده و این حق از او با دستور رئیس رژیم صهیونیستی سلب شده است. این موضوع به نوعی یک شکست سیاسی برای نتانیاهو و حزب لیکود به حساب می‌آید و بر همین اساس احزاب راستگرای تل‌آویو با او وارد چالش جدی شده‌اند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: نتانیاهو و راستگرایان اسرائیل به نوعی در مخمصه سیاسی گیر کرده‌اند و حالا نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال آن است که با نگه داشتن سایه بحران بر سر ساکنان رژیم صهیونیستی به نوعی به آنها بفهماند که موشک‌بارانِ شهرک‌های صهیونیستی و سرزمین اشغالی از سوی غزه می‌تواند زندگی آنها را با مشکل روبه‌رو کند و تنها او می‌تواند مقابل این وضعیت بایستد. تزریق وحشت به سرزمین‌های اشغالی به نوعی سناریویی است که نتانیاهو در حال بهره‌برداری سیاسی از آن به نفع خود است تا بتواند در انتخابات آینده از آن به نفع خود استفاده و بهره‌برداری کند. از سوی دیگر، او با راه انداختن یک سناریوی وحشیانه در منطقه شیخ جراح به دنبال آن است تا افکار و احساسات صهیونیست‌ها را تحریک کند. به گونه‌ای که از دیرباز پرونده قدس یک موضوع تاریخی برای دو طرف و به خصوص رژیم صهیونیستی به حساب می‌آمده که مدام در حال سوء‌استفاده از آن است.

 

بخشایشی اردستانی افزود: اقدامی که در شیخ جراح رخ داد و باعث شد تا 20 خانواده از خانه و کاشانه خود آواره شوند به نوعی نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی به هیچ وجه به قوانین و مقررات بین‌المللی احترام نمی‌گذارد و اساساً این قوانین برای این رژیم مهم نیست. ما شاهد نوعی کوچاندن اجباری ساکنان قدس شرقی توسط رژیم صهیونیستی هستیم که از هر طرف آن را نگاه می‌کنیم، جز نقض انسانیت و قوانین چیزی نمی‌بینیم. این اقدام دقیقاً در راستای یهودیزه کردن قدس اجرایی شه و متاسفانه سکوت جامعه ملل به ما نشان می‌دهد که قرار نیست هیچ اقدامی علیه این رفتار تل‌آویو صورت بگیرد. درست است که اعتراض‌های زیادی در این چند وقت علیه رفتار رژیم صهیونیستی از سوی جامعه ملل صورت گرفته اما واقعیت این است که آنها منافع مشترکی با اسرائیل دارند که نمی‌توانند بیش از حد به رژیم صهیونیستی فشار بیاورند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اسرائیل قصد دارد تا حتی ورود نمازگزاران به قدس را گزینشی کند و در این میان در حال اقدامات امنیتی و اطلاعاتی برای شناختن ساکنان این منطقه هستند. این به عبارتی دقیق‌تر نقض آزادی فلسطینی‌ها به حساب می‌آید و در مقابلِ این وضعیت، اقدامات غزه را شاهد هستیم که به نوعی پاسخ آشکار به سرکوب‌های روزهای اخیر در قدس به حساب می‌آید. باید توجه کرد که وضیت نظامی در غزه همانند سال‌های دیگر نیست و این موضوع در حملات راکتی و موشکی اخیر علیه رژیم صهیونیستی به خوبی مشخص شد؛ چراکه جریان‌های مقامت در حال هدف قرار دادن مراکز حیاتی و حساسی مانند دیمونا یا شهرک‌های صهیونیستی هستند که هزینه‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت. در این راستا معتقدم که حملات مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی، تل‌آویو را مجبور به عقب‌نشینی می‌کند.

بنیامین نتانیاهو موشک خانواده   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

ربیعی: دولت دخالتی در بورس نداشته استدر ستاد اقتصادی دولت همه دیدگاه‌ها آزادانه مطرح و سپس تصمیم‌گیری نهایی صورت می‌گیرد. وجود دیدگاه‌های مختلف امری طبیعی است، مهم تصمیم‌گیری نهایی براساس خرد جمعی است. دیدگاه‌های متفاوت از جمله رییس کل بانک مرکزی می‌تواند بر همین اساس باشد.
گسترش دولت سخنگوی دولت بانک مرکزی 

  

آخرین قیمت طلا، قیمت سکه و ارز امروز 25 خرداد + جدولآخرین نرخ طلا، سکه و ارز امروز 25 خرداد 1400 اعلام شد.
نامه نیوز قیمت جدول ارز 

  

آیا واقعا علائم نوع دلتای ویروس کرونا در جوانان شبیه سرماخوردگی است؟بر اساس نتایج تحقیق جدید، ابتلا به نوع دلتای ویروس کرونا در جوانان می‌تواند احساس سرماخوردگی شدید باشد.
برنا ویروس جوانان سرماخوردگی 

  

افزایش 342 درصدی تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بورسامروز برای ششمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 579 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز افزایش 342 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز مالکیت پول 

  

ورود بیش از دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشوررئیس جمعیت هلال احمر از ورود بیش از دو میلیون دُز واکسن کرونا طی روزهای آینده به کشور خبر داد.
اقتصادنیوز هلال احمر 

  

چرا روس‌ها واکسن کرونا نمی‌زنند؟روسیه یکی از پیشتازان تولید واکسن برای ویروس کووید-19 در جهان است و با وجود تردیدهای اولیه در سطح بین المللی، بسیاری از کشورها حتی دول اروپایی حاضر شدند واکسن اصلی روس ها موسوم به اسپوتنیک وی را استفاده کنند. با این حال در خود روسیه مردم با وجود امکان واکسیناسیون رایگان و همگانی، اقبال چندانی به این محصول وطنی نشان نمی‌دهند.
۵۵ آنلاین روسیه ویروس سازمان بهداشت جهانی 

  

کاندیداها درباره نان شب وعده می‌دهند حال آنکه قرار بود پیشرفت کنیم/ در دوره‌ای مسئولان اگر با موزیسین‌ها دست می‌دادند دست‌شان را می‌شستند/ کرونا 300 سیصد آموزشگاه موسیقی را تعطیل کرد/ بحران مشروعیت موسیقی هنوز وجود داردنشست مجازی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با موضوع «بازشناسی پیامدهای کرونا بر اقتصاد موسیقی ایران» صبح امروز سه‌شنبه 25 خردادماه برگزار شد و شهرام صارمی و پیروز ارجمند میهمانان آن بودند.
ایلنا نان نیروی انتظامی کمیسیون فرهنگی مجلس 

  

کرونا سریعتر از روند واکسیناسیون در حال گسترش استسازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: کروناویروس سریعتر از روند واکسیناسیون در دنیا در حال گسترش است.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون ویروس مرگ 

  

بورس امروز 25 خرداد / افت 44 واحدی شاخص کلشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 25 خرداد 1400 با افت 44 واحدی، به عدد یک میلیون و 150 هزارواحد رسید.
برنا شاخص 

  

آسترازنکا به شکست در درمان کرونا با آنتی بادی اعتراف کرد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت داروسازی آسترازنکا اعلام کرد تحقیقاتش درباره استفاده از یک نوع درمان با آنتی بادی مونوکلونال به نام AZD7442 برای جلوگیری از شدت ابتلای فردی که قبلاً در معرض ویروس کرونا قرار داشته، موفقیت آمیز نبوده است. طبق بیانیه شرکت، شرکت کنندگان در این آزمایش بالینی، افراد بالای 18 سال بوده‌اند که قبلاً واکسن نزده بودند و طی 8 روز قبل در نزدیکی…
مهر درمان ویروس موفقیت 

  

خبری خوب و خوشحال کننده برای کرونایی‌های بهبودیافتهنتایج یک بررسی نشان می‌دهد بیمارانی که در نخستین ماه‌های شروع همه‌گیری کرونا، مبتلا شده و بهبود یافتند حتما باید واکسن دریافت کنند تا به انواع جدید ویروس مبتلا نشوند.
برنا ویروس ماه 

  

تمدید «بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب‌دیده از کرونا»بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب‌دیده از کرونا در سال 1400 تمدید شد.
ایلنا بازی آموزش قهوه 

  

قیمت خودرو فیدلیتی 5 و 7 نفره رسما اعلام شد + عکسبهمن موتور قیمت فیدلیتی کراس اوور جدید خود را اعلام کرد. خودرو فیدلیتی در دو مدل 5 و 7 نفره به تولید می رسد.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

سرنوشت بورس در پساروحانیبورس ایران 10 ماهی است در وضعیت نامتعادلی قرار دارد و حالا با نزدیک شدن به برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، شرایط برای سهامدارانی که ماه‌های طولانی است متضرر شده‌اند کمی حساس‌تر به نظر می‌رسد.
اقتصادنیوز ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری