حملات سایبری متقابل ایران و آمریکا

مستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ رسانه‌های آمریکا و بعضی شرکت‌های امنیت سایبری گزارش‌هایی در مورد حملات سایبری متقابل آمریکا علیه ایران و برعکس، منتشر کرده‌اند اما مقامات دو کشور هنوز این حملات را تائید نکرده‌اند.

حملات سایبری متقابل ایران و آمریکا

رسانه‌های آمریکا دیروز اول تیر ماه گزارش دادند که ساعاتی پس از آن‌که ایران پهپاد این کشور را سرنگون کرد، آمریکا نیز حملات سایبری علیه رایانه‌های نظامی ایران را آغاز کرده‌است.

صبح روز پنج‌شنبه پیش، در ادامه تنش‌های بسیار میان ایران و آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک فروند پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد و سرنگون کرد. تهران گفت این هواپیمای بدون سرنشین در آسمان ایران بود، اما آمریکا گفت که در آسمان بین‌المللی مشغول پرواز بوده است.

 بازتاب حمله سایبری در رسانه‌های امریکا

روزنامه واشینگتن‌پست و خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از مقام‌های رسمی آمریکا که نامی از آن‌ها برده نشده، گزارش دادند که حملات سایبری جدید آمریکا علیه ایران با اجازه رئیس‌جمهوری این کشور «دانلد ترامپ» انجام شده‌است.

روزنامه واشینگتن‌پست گزارش داد که واحد فرماندهی امنیت سایبری آمریکا حملات اخیر به کامپیوترهای نظامی ایران را انجام داده‌است. واحد فرماندهی امنیت سایبری آمریکا، بخشی از وزارت دفاع آن کشور است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت حملات سایبری، به‌طور مشخص رایانه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را هدف قرار داده‌اند. به‌نوشته این روزنامه حملات، کار کامپیوترهای کنترل‌کننده راکت‌ها و موشک‌ها را مختل کرده‌است.

 حملات سایبری به تلافی سقوط پهپاد

پس از سرنگون شدن پهپاد آمریکا توسط پدافند هوایی ایران، ترامپ گفت واکنش نظامی به آن را به‌دلیل آن‌که شنیده حدود 150 تن کشته برجای خواهد گذاشت، متوقف کرده‌است. رئیس جمهوری آمریکا گفته بود از دید او این حمله‌ای «غیرمتناسب با سرنگون شدن یک پهپاد بی‌سرنشین بود».

البته ترامپ گفته تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تشدید خواهند شد. دیروز، شنبه «مایک پومپئو»، وزیر خارجه نیز، در بیانیه‌ای ادعا کرد «تا زمانی که حکومت ایران خشونت را کنار نگذارد و دیپلماسی ما را با دیپلماسی پاسخ ندهد» کارزار فشارهای اقتصادی و انزوای دیپلماتیک تهران افزایش خواهد یافت.

جمهوری اسلامی تحریم‌ها را «جنگ اقتصادی» یا «تروریسم اقتصادی» توصیف کرده‌ و مقام‌های ایران تاکید کرده‌اند به آن‌ها واکنش نشان خواهند داد.

 دوستی هم‌زمان با تحریم

ترامپ نیز در عین حال با تاکید بر اینکه آمریکا اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست باید گفت: «اگر آنها این را بپذیرند کشوری ثروتمند خواهند داشت؛ بسیار خوشبخت خواهند بود و من بهترین دوست آنها خواهم شد. امیدوارم این طور شود».

روز اول تیر ماه دو شرکت امنیت سایبری نیز اعلام کردند هکرهای «احتمالا وابسته به جمهوری اسلامی ایران» در هفته‌های اخیر بر میزان حملات خود علیه نهادهای دولتی، اقتصادی و بخش نفت و گاز آمریکا افزوده‌اند.

به‌گزارش آسوشیتدپرس بیشتر این حملات از طریق «فیشینگ» (تلاش برای به دست آوردن محتویات شبکه از طریق جعل وب‌سایت‌ها یا نشانی ایمیل) صورت گرفته و حتی ایمیل‌های فیشینگ به دفتر رئیس‌جمهوری آمریکا نیز ارسال شده است.

مقام‌های رسمی ایران و آمریکا تا لحظه تنظیم این گزارش واکنشی به گزارش‌های اخیر نشان نداده‌اند.

حمله‌های سایبری گذشته کار اسرائیل بود

گفتنی است «محمدجواد آذری‌جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز دوشنبه 14 آبان پارسال از خنثی شدن تعدادی حمله سایبری به زیرساخت‌های ارتباطی ایران خبر داد و آن را به اسرائیل نسبت داد.

«جهرمی» در حساب توئیتری خود بدون نام بردن از کشور مبداء این حملات نوشت: «رژیمی که سابقه‌ی آن در به‌کارگیری اسلحه‌های سایبری در پرونده‌هایی مثل «استاکس‌نت» مشخص است، این بار تلاش داشت به زیرساخت‌های ارتباطی ایران صدمه‌ وارد کند».

وی در همان روز  با اشاره به شکست خوردن این حمله سایبری افزود که ایران این «اقدام خصمانه» را از طریق «مجامع بین‌المللی» پیگیری خواهد کرد.

«آذری‌جهرمی» در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شرکت «گلدن لاین» را مبداء این حملات سایبری خواند و گفت: «امروز صبح (13 آبان پارسال) این حملات شکل جدی‌تری به‌خود گرفت و از یک شرکت اینترنتی به نام گلدن لاین اینترنت این رژیم [اسرائیل] حملات طراحی شد و مقصد حملات به سمت زیرساخت شبکه ارتباطی کشور و بیشتر به سمت شبکه ارتباطات تلفن همراه بوده است».

پیش او این نیز «حمید فتاحی»، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده بود که از صبح روز دوشنبه(13 آبان) حملات پراکنده‌ای به زیرساخت‌های ارتباطی ایران آغاز شده است.

او نیز کشور مبداء این حملات را «یک رژیم غاصب» خوانده و گفته بود: «ادعای حقوق بشر می‌کنند و ملتی را به خاک و خون می‌کشند. ادعای واهی حمله سایبری از طرف ایران می‌کنند و خود حملاتی را ترتیب می‌دهند».

«فتاحی»، معاون وزیر ارتباطات در همان روز به "سایت فناوری اطلاعات" گفت: «از امروز حملات پراکنده از مبدأ رژیم غاصب به برخی زیرساخت‌های ارتباطی ایران آغاز شد که همگی با قدرت دفع شدند».

او با انتشار یک توییت خبر از حملات سایبری به برخی زیرساخت‌های ارتباطی ایران داد.

رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت یادآورشد: «ادعای واهی حمله سایبری از طرف ایران می‌کنند و خود حملاتی را ترتیب می‌دهند».

 پیشینه شرکت "گلدن لاین" یکی از حمله‌کنندگان سایبری

شرکت «اینترنت طلایی گلدن لاین»، یک شرکت خدمات ارتباطی در اسرائیل است. این شرکت که در سال 1992 تاسیس شد، از زیرمجموعه های گروه یوروکام (Eurocom Group)، یکی از بزرگترین گروه‌های تجاری زیر نظر رژیم صهیونیستی اسرائیل است.

بدافزار یا کرم رایانه‌ای «استاکس‌نت» که در سال 2010 شناسایی شد تاسیسات هسته‌ای ایران را نیز هدف قرار داده بود. این بدافزار علاوه بر ایران در اندونزی، هند، آذربایجان، پاکستان و دیگر کشورها نیز خساراتی را به بار آورد.

"نیویورک تایمز" در سال 2011 به نقل از منابع اطلاعاتی خود، نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده و رژیم اسرائیل را طراح و برنامه‌ریز بدافزار "استاکس نت" معرفی کرده بود. این کشورها هیچگاه به صورت رسمی مسئولیت طراحی این بدافزار را بر عهده نگرفتند.

به نوشته آسوشیتدپرس، در حملات سایبری اخیر ایران، ایمیل‌های «فیشینگ» حتی به دفتر رئیس جمهور آمریکا هم ارسال شده است

این روزنامه مدعی شده دو شرکت امنیت سایبری اعلام کردند هکرهای «احتمالا وابسته به حکومت ایران» در هفته‌های اخیر بر میزان حملات اینترنتی خود علیه نهادهای دولتی، اقتصادی و بخش نفت و گاز آمریکا افزوده‌اند.

آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه حمله سایبری تازه‌ترین فصل از تنش بین ایران و آمریکا محسوب می‌شود، خبر این حملات را به نقل از «کراود استرایک» و «فایر آی»، دو شرکت امنیت سایبری که فعالیت‌های مخرب اینترنتی را رصد می‌کنند، گزارش کرده است .

سکوت مقام‌های دو کشور

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز واکنشی به این خبرنشان نداده‌‌اند و در آمریکا نیز «آژانس امنیت ملی (ان.اس.ای)» به آسوشیتدپرس گفته: «در گذشته مواردی جدی از اقدامات مخرب سایبری ایران دیده شده و در چنین زمانی که تنش‌ها به اوج رسیده نیز همگان باید مراقب حملات سایبری ایران باشند».

نکته قابل توجه اینجاست که آمریکا و رژیم اسرائیل، پیشتر نیز با ارسال ویروس استاکس‌نت، رایانه‌های مربوط به برنامه‌ها و سایت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را مورد حمله قرار داده بودند و اقدام اخیر ایران (در صورت صحت این گزارش) نوعی مقابله به مثل در عرصه سایبری است که ایران نیز در آن توانایی‌هایی دارد.

حال باید به جنگ تمام عیار اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران، جنگ سایبری را هم اضافه کرد و منتظر ماند و دید مقام‌های رسمی دوکشور چه واکنشی به این گزارش ها نشان خواهند داد.

 

جنگ سایبری ایران جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

جزئیات جدید از دستگیری روح‌الله زم و رهگیری سرپل‌های داخلی آن​فارس نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کار برخورد با شبکه آمدنیوز با دستگیری روح‌الله زم تمام نشده و سرپل‌های این شبکه در داخل کشور باید پاسخگوی اعمال خائنانه خود باشند.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جاسوسی 

  

اعتراض فدراسیون فوتبال ایران به رفتار سخیف تماشاگران بحرینسخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال اعتراض خود را بابت رفتار سخیف برخی از تماشاگران بحرینی به AFC و FIFA ارسال کرد.
مستقل‌آنلاین کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

از طرح رفع انحصار زبان انگلیسی در مدارس، برداشت نادرستی شد/ چه اشکالی دارد زبان روسی استان‌های شمالی آموزش داده شودیک نماینده مجلس گفت: هدف از طرح حذف زبان انگلیسی از آموزش مدارس رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی است، انگلیسی یک زبان بین‌المللی است کسی نمی‌تواند آن را حذف کند، اما گفتیم که در انحصار نباشد.
ایلنا انحصار روسیه آموزش 

  

علت حذف برخی قطعات از خودروهای صفر کیلومتردبیر انجمن خودروسازان در خصوص حذف برخی از قطعات در خودروهای صفر از جمله کروز کنترل، دیسک و تعدادی دیگری از قطعات به ارائه توضیحاتی پرداخت.
خودروتک خودروسازان قطعه سازان خودرو 

  

تحلیلگر برجسته عرب: عامل حمله به نفتکش ایرانی از کاهش تنش میان تهران و ریاض می‌ترسدبررسی تحولات منطقه در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که دست‌هایی پشت پرده با بحران آفرینی سعی در جلوگیری از عادی‌سازی روابط ایران با کشورهای منطقه دارند.
مثلث عربستان امارات متحده عربی ایران و عربستان 

  

در بازار خودرو چه می گذرد؟ / 4 سناریو موثر بر قیمت خودروبازار خودرو اگر با 4 سناریو روبه‌رو نشود، قیمت‌های فعلی را حفظ خواهد کرد و حتی با عرضه بیشتر کاهش قیمت خودرو نیز دور از دسترس نیست. بنابراین در صورت ثبات قیمت‌ها، لزومی ندارد که مردم در صورت نداشتن بودجه کافی سراغ بازار خودرو بروند و از سویی در این شرایط توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران با هدف کسب سود وارد این بازار پر زرق و برق نشوند.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

یک کارشناس مسائل روسیه با اشاره به سفر اخیر پوتین به عربستان و تلاش این کشور برای نزدیکی هر چه بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار کرد: واقعیت این است که مسکو به دنبال این است که متحدان سنتی آمریکا در حاشیه خلیج فارس را از واشنگتن دور کند. سیاستی که به نظر می‌رسد موفقیت در آن سخت و یا غیرممکن خواهد بود.
نامه نیوز عربستان ایران و عربستان روسیه 

  

خاطره تورم 40درصدی پس از 24 سال زنده شد/ دولت روحانی رکورد هاشمی را می‌شکند؟
نامه نیوز بنزین تورم دولت 

  

مجازات شدیم/ داور پنالتی ایران را نگرفت/ موقعیت های زیادی داشتیمسرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه تیمش در دیدار با بحرین موقعیت های زیادی برای گلزنی داشت گفت: داور باید در دقایق وقت اضافه برای تیم ملی ایران یک پنالتی اعلام می کرد.
مستقل‌آنلاین ایران تیم ملی فوتبال ایران فوتبال 

  

درخواست ترامپ از عمران خان درباره ایران«عمران خان»، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته گفت‌وگو میان آمریکا و ایران را تسهیل کند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  اخبار داغ
  

تساوی ارزشمند پرهام مقصودلو مقابل سوپر استاد بزرگ شطرنج چینى در مسابقات بزرگ سوئیستساوى ارزشمند پرهام مقصودلو برابر سوپر استاد بزرگ چینى در مسابقات بزرگ سوئیس موجب شد تا او در رده‌بندى زنده برترین شطرنج‌بازان جهان به رده پنجاهم صعود کند.
تسنیم شطرنج چین سوئیس 

  

آیا قیمت لوازم خانگی در نیمه دوم سال 98 ارزان می‌شود؟اقتصاد نیوز:تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی معتقدند عبارت "تولید تلویزیون ایرانی" صحیح نیست و این موضوع باعث ایجاد التهاب در این صنعت می‌شود.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

شهر تاکنون پیروز میدان مبارزه برای آزادی نبوده است/ نقد دبور به مارکس چه بود؟گودرز میرانی می‌گوید: مارکس یکی از مزیت‌های بورژوازی را این می‌دانست که روستا را تحت سلطه شهر درآورده است. به نظر او روستا محل انزوا و جدایی است. اما دبور این دیدگاه را نقد می‌کند با این باور که اگر شهر تاریخ آزادی است، تاریخ خودکامگی هم هست و تاکنون پیروز میدان مبارزه برای آزادی نبوده است.
ایبنا شهرنشینی سرگرمی بازی 

  

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: «سخت‌گیری‌های بی‌مورد بر این نوع کسب‌وکارها می‌تواند اشتغال عده بسیاری از افراد را تهدید کند.
صراط مجلس شورای اسلامی صنعت تولید 

  

خودروی ارزان برقی در راه بازارشرکت سوئدی نوپای یونیتی از تولید یک خودروی برقی مناسب استفاده در داخل شهرها خبر داده که سال آینده به قیمت 19 هزار دلار به بازار می آید.
خودروتک خودرو تولید قیمت 

  

ارزش بازار شرکت مس در بازار سرمایه از 40 هزار میلیارد تومان عبور کردبه‌زودی نرم‌افزارهایی که توسط متخصصین شرکت مس برای یکسان‌سازی تعیین قیمت تمام‌شده یا ERP داخلی؛ که برای نخستین بار در کشور برای یک شرکت توسط خود مجموعه نوشته می‌شود و بسیار ارزشمند است؛ شکل می‌گیرد تا بحث هزینه و درآمد را به لحاظ هوشمند سازی سیستم از طریق آی‌تی مجموعه را سیستمی کنیم.
مستقل‌آنلاین درآمد سرمایه فولاد مبارکه