عظیم‌ترین صنایع کره جنوبی را بشناسید

کره جنوبی یکی از کشورهای مهم شرق آسیاست. این کشور با صنایعی چون کشتی‌سازی، خودروسازی، معادن سرب و تنگستن، گردشگری و ساخت وسایل و تجهیزات الکترونیکی توانسته اقتصادی رو به رشد داشته باشد.

عظیم‌ترین صنایع کره جنوبی را بشناسید

کره جنوبی کشوری است که در شرق آسیا واقع شده و بخشی از شبه‌جزیره بزرگ کره است. این کشور تنها با کره شمالی مرز مشترک دارد. پایتخت کره جنوبی سئول یکی از شهرهای مهم جهان محسوب می‌شود و تقریباً نیمی از جمعیت این کشور را در خود جای داده است. سئول چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا به شمار می‌آید.

کره جنوبی اکنون یکی از پیشرفته‌ترین نظام‌های دموکراتیک را دارد و آزادی بیان و رسانه در این کشور نسبت به سایر کشورهای آسیا بیشتر است. کره جنوبی در سال 1996 به OECD (سازمان توسعه و همکاری اقتصادی) پیوست و در سال 2006 نیز به کمیته کمک به توسعه OECD ملحق شد. کره جنوبی عضو جی20 و باشگاه پاریس است.

کشتی‌‌سازی

کره در اوایل دهه‌های 70 و 80 میلادی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کشتی، تانکرهای نفت و سایر سکوهای نفتی لقب گرفت. عظیم‌ترین شرکت سازنده کشتی هیوندای بود که در اواسط دهه 70 میلادی حوض خشکی با ظرفیت یک میلیون تن در اولسان (Ulsan) ساخت. کمپانی دوو شرکت مهم دیگری است که در صنعت کشتی‌سازی فعال است و در دهه 80 میلادی برنامه‌ای تنظیم کرد که 1.2 میلیون تن تجهیزات در اوکپو (Okpo) تولید کند.

با وجود این، در اوایل دهه 80 این صنعت به دلیل رکود جهانی و اشباع نفت با توقفی ناگهانی مواجه شد، اما در اواخر دهه 80 دوباره جان گرفت و کره توانست در سال 1988 حدود 1.9 میلیارد دلار کشتی بفروشد. کارخانه‌های کشتی‌سازی در دهه 90 سه برابر شدند و در سال 1999 کره بار دیگر پرچمدار کشتی‌سازی در جهان گشت. این کشور در سال 2008 حدود 50.6 درصد از سهم بازارهای جهانی را در صنعت کشتی‌سازی از آن خود کرد.

خودروسازی

صنعت خودروسازی کره جنوبی یکی از بزرگ‌ترین صنایع خودروسازی در جهان است. کره جنوبی پیشتر در مونتاژ قطعاتی که از کشورهای دیگر وارد می‌شد فعالیت می‌کرد، اما اکنون یکی از پیشگامان صنعت خودروسازی جهان است. ارزش سالانه این کشور در سال 1988 حدود 1.01 واحد بود. کره در دهه 90 مدل‌های زیادی با طراحی، عملکرد و تکنولوژی‌ منحصر به فرد خود تولید کرد.

معادن

شبه‌جزیره کره مواد معدنی بسیاری دارد که بیشتر این مواد معدنی در کره شمالی یافت می‌شوند و مقدار کمی تنگستن و سرب در کره جنوبی وجود دارد. معادن کره جنوبی را کمپانی‌های هوشمند و صاحب‌نامی چون هیوندای استیل (Hyundai Steel)، ال‌اس‌نیکو کاپر (LS-Nikko Copper)، دونگکوک استیل (Dongkuk Steel)، کریا زینک (Korea Zinc)، پونگسان (Poongsan)، پوهانگ ایرون (Pohang Iron) و کمپانی استیل Steel Company (POSCO) می‌گردانند. چون در این کشور زیاد به فلز نیاز پیدا می‌کنند، کره مقدار زیادی فلز وارد می‌کند تا بتواند پاسخگوی نیازهای داخلی باشد.

گردشگری

صنعت گردشگری نقشی اساسی در اقتصاد کره جنوبی ایفا می‌کند و این کشور در حال حاضر از لحاظ گردشگری در رتبه بیستم دنیا قرار دارد. کره در سال 2010 پذیرای 8.5 میلیون گردشگر بود که این عدد در سال 2012 افزایش چشمگیری یافت و به 11.1 میلیون نفر رسید. بیشتر کسانی که به کره می‌آیند از کشورهای هنگ‌کنگ، تایوان، چین و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا هستند. سئول پایتخت این کشور یکی از مقاصد مهم گردشگری است. همچنین پارک‌های ملی، قصر جیونگ‌بوک‌گونگ و جزیره ججو از دیگر جاذبه‌های کره جنوبی به شمار می‌روند.

چهار ببر آسیایی

چهار ببر آسیایی به کره جنوبی، سنگاپور، تایوان و هنگ‌کنگ گفته می‌شود که در مدت‌زمان کمی توانستند نرخ رشد خود را بین دهه‌های 60 تا 90 میلادی به سالانه بیش از هفت درصد برسانند. این کشورها در قرن 21 وضعیت اقتصادی خود را به بالاترین سطح ممکن رساندند. سنگاپور و هنگ‌کنگ قصد دارند در زمینه‌های اقتصاد جهانی پیشتاز شوند، اما کره جنوبی و تایوان اکنون نیز در زمینه قطعات و وسایل الکترونیکی در جهان سرآمدند.

موفقیت کشورهای جنوب شرقی آسیا الگویی برای دیگر کشورهای در حال توسعه آن منطقه است. اقتصاد این چهار کشور در سال 2013 حدود 3.81 درصد اقتصاد جهانی و سرانه تولید ناخالص داخلی آنها در مجموع نزدیک به 2.3 تریلیون دلار ارزیابی شد.

کره جنوبی شبه جزیره کره کره شمالی   اخبار برگزیده
  

ادعای پمپئو درباره پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای مقابله با «کرونا»وزیر خارجه آمریکا طی سخنانی بی‌اساس مدعی شد که این کشور برای مقابله با شیوع ویروس «کرونا» به ایران پیشنهاد کمک داده است.
ایلنا مایک پمپئو ایران ویروس 

  

تصویر اثرگذار دو پرستار زن در مرز قرنطینه و عادی در کاشاندر روزهای سخت مبارزه با کرونا تصویر این دو پرستار در صف اول مبارزه با بیماری حسابی وایرال شده است. ملاقات دو دوست در مرز بین محیط قرنطینه و محیط عادی بیمارستانی در کاشان
۵۵ آنلاین پرستار کاشان 

  

دست زدن به نازل بنزین ممنوع شدشرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران طی اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد: تمامی عملیات اختصاصی در جایگاه‌های CNG توسط اپراتورها انجام می‌شود و سرنشینان خودرو با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در راستای پیشگیری از کرونا ویروس، حق دست زدن به نازل را ندارند.
خودروتک بنزین خودرو ویروس 

  

کلید زنگ متصل به پایه صندلی‌ای که رهبر انقلاب روز گذشته برای پزشکان و پرستاران پیام تشکر داده بودند، مورد توجه و البته هجمه جدید رسانه‌های ضدانقلاب قرار گرفت.
نامه نیوز فضای مجازی رهبر انقلاب خواننده 

  

هفته سختی در پیش است؛ پیک اصلی کرونا در روزهای آتی/ کاهش ساعت کاری ادارات/ کنترل ترددها بجای قرنطینه/ مرخصی زندانیان با شرایط خاص/ تعطیلی مدارس و دانشگاه‌هااقتصادنیوز؛ سعید نمکی وزیر بهداشت در پایان پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن توضیح درباره شرایط کشور در زمینه شیوع ویروس کرونا، به تشریح تصمیمات این نشست پرداخت.
اقتصادنیوز درمان ساعت کار دورکاری 

  

اطلاعیه سازمان لیگ فوتبال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونامرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران اطلاعیه‌ای را در ارتباط با وظایف بخش‌های مختلف فوتبال برای مقابله با ویروس کرونا صادر کرد.
مملکت‌آنلاین لیگ برتر فوتبال بازی 

  

روسیه دوست است یا خیانتکار؟ / گزارش دیلی صباح درباره سیاست های جدید مسکوروسیه از سال 1971 تا کنون در بندر طرطوس سوریه پایگاه دریایی در اختیار دارد و به تازگی به نوسازی و تجهیز آن مبادرت کرده است. روسیه در غرب سوریه نیز پایگاه هوایی حمیمیم را در اختیار دارد. بزرگترین دستاور جنگ داخلی سوریه دسترسی پیدا کردن روسیه به آب های گرم مدیترانه است.
مثلث روسیه ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا 

  

اگر می خواهید خودرو بخرید، الان بخرید (دلیل)آنچه مشخص است در آغازین روزهای هر سال همراه با تعیین میزان ارزش افزوده، بیمه، هزینه شماره‌گذاری و مالیات خودرو، قیمت‌ها به‌طور طبیعی در شرکت‌های خودروساز افزایش می‌یابد.
خودروتک خودرو خودروسازان بیمه 

  

آیا پنیر سیستم ایمنی را تقویت می کند؟پنیر موتزارلا سدیم و کالری کمتری نسبت به اکثر پنیر ها دارد. همچنین حاوی پروبیوتیک است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود.
مستقل‌آنلاین سیستم ایمنی پوکی استخوان وزن 

  

بهترین روش برای پیشگیری کروناشستن مداوم دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا موضوعی مهم است و برای انجام این کار باید 12 مرحله را طی کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس کار ایتالیا 

  اخبار داغ
  

بحران حقیقی؛ مبارزه رسانه با بیماری کرونارخساره رستگارمقدم- جامعه‌شناس
برنا رسانه 

  

اعلام ابتلا به کرونا از سوی مقامات ایرانی نماد بارزی از شفافیت ایران استسفارت ایران در پاریس اعلام ابتلا به ویروس کرونا از سوی مقامات ایرانی را نماد بارزی از حقیقت گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی برشمرد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک‌های تخصصی بیشتر به ایران برای مبارزه با کروناوزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود ضمن تشکر از وی بابت ابراز همدردی با دولت و ملت چین در اوج بحران کرونا، از آمادگی کشورش برای ارسال کمک‌های تخصصی و همکاری علمی با ایران در زمینه مبارزه با کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین چین ایران دولت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ هفته صعودی با کاهش قیمت پایان یافتاقتصادنیوز؛ در اولین هفته از آخرین ماه سال 1398 قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران با حرکت در مسیر صعودی، رشد قابل توجهی را تجربه کردند، اما در آخرین روز هفته التهاب بازار فروکش کرد و دلار و سکه و طلا با اصلاح قیمتی مواجه شده و روند ملایم کاهشی را پیمودند.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

تسلا در آستانه تبدیل شدن به با ارزش ترین برند خودرویی دنیاگفتنی است که تا تاریخ 26 فوریه، ارزش بازار تسلا به 145 میلیارد دلار رسیده است و اکنون تنها با خودروسازی ژاپنی تویوتا رقابت می‌کند که بیش از 200 میلیارد دلار ارزش دارد.
خودروتک خودرو تویوتا دلار