ایلنا   |  فرهنگی  |  

در چین سینما می‌سازند و در ایتالیا تخریب می‌کنند/ مهم ساخت فیلم خوب است نه جلب نظر جشنواره‌ها

ژان کلود کریر می‌گوید: فعالیت سینماهای ایران، فرانسه و آمریکا در زمانه‌ای که آینده سینما مشخص نیست، بسیار امیدوارکننده است.

در چین سینما می‌سازند و در ایتالیا تخریب می‌کنند/ مهم ساخت فیلم خوب است نه جلب نظر جشنواره‌ها

ژان کلود کریر می‌گوید: فعالیت سینماهای ایران، فرانسه و آمریکا در زمانه‌ای که آینده سینما مشخص نیست، بسیار امیدوارکننده است.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگاه آموزشی بیان و زبان در سینما با حضور «ژان کلود کریر»  فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و تئاتر شب گذشته (شنبه 18 آبان) در موزه سینما برگزار شد.

ژان کلود کریر با اشاره به وضعیت امروز سینما در جهان گفت: امروز همه از گسترش سریال‌سازی صحبت می کنند و می‌گویند آیا قرار است سریال جای سینما را بگیرد یا خیر؟ اما نباید فراموش کنیم که سینما ابتدا با سریال آغاز شده است و اولین آثاری که در سالن های سینما به نمایش درآمدند، فیلم‌های قسمتی و دنباله‌دار بودند.

وی با اشاره به اینکه تاریخ سینما و تصویرسازی حتی به ماقبل تاریخ برمی‌گردد، ادامه داد: آنچه باعث شد تا سینما بوجود آید جستجو و پیگیری تصاویر و ایجاد حس حرکت بود. از غارهای ماقبل تاریخ نقاشی و تصویرگری وجود داشت اما در قرن 18 نقاشان به این فکر افتادند که با پشت هم قرار دادن تصاویر و تقطیع آنها حس حرکت را ایجاد کنند و در قرن 19 این مساله به عنوان هنر شناخته شد و این اتفاق خواستگاه و منشا سینما شد.

نویسنده فیلمنامه جذابیت پنهان بورژوازی همچنین گفت: در اوایل دهه 20 این مساله مطرح شد که سینما باید از لحاظ حرکتی و تکنیک وجهه هنری هم داشته باشد. در این زمان دیگر کاملا ثابت شده بود که میزان حرکت تصویر درست در سینما 24 فریم در ثانیه است و 24 تصویر در ثانیه سرعت مقرر برای حرکت سینما شد و بعدها سینماگران با کم و زیاد کردن این تعداد فریم به حرکت تصویر شتاب دادند یا آن را کند کردند.

کریر با اشاره به اینکه اغلب تماشاگران نمی‌دانند که کاهش یا افزایش تصویر در ثانیه یک‌جور تقلب است، گفت: اگر فیلمسازی بخواهد مثلا در یک صحنه مشت‌زنی تصویر را کاهش یا افزایش بدهد یعنی تند و کند، یک فریم را کم می‌کند یا زیاد می‌کند اما تماشاگر آن را متوجه نمی‌شود و از زمانی که شیوه‌های دیجیتال اختراع شد این مساله رایج‌تر شده است.

وی درباره آینده سینما نیز گفت: آینده سینما واقعیتی است که از آن اطلاعی نداریم. امروز شبکه‌های توزیع جدیدی بوجود آمده است که شما می‌توانید آخرین فیلم‌های روز را بر روی تلویزیون‌های بزرگ خود در منزل تماشا کنید مانند کاری که نتفلیکس می‌کند. پس این سوال پیش می‌آید که چرا وقتی من هر شب می‌توانم فیلم‌های روز دنیا را در تلویزیون ببینم باید به سینما بروم.

این  فیلمساز فرانسوی بیان داشت: امروز در جهان شاهدیم که در 5 سال گذشته 5 هزار سالن سینما در چین ایجاد شده است اما از آن طرف در ایتالیا هر سال تعدادی از سالن‌های سینما تخریب یا فروخته می‌شوند از همین رو بسیار خوشحال‌کننده است که کشورهایی همچون ایران، فرانسه و آمریکا سالن‌های سینمایی خوبی دارند که همچنان فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از 100 کارگاه فیلمسازی در جهان و ایران برگزار کرده است، گفت: برای من در کارگاه‌ها این مهم است که شرکت‌کنندگان از یک نقطه شروع جذابیت دراماتیک را آغاز کنند و این جذابیت باید همراه با یک مانع باشد هرچقدر این میل قوی باشد و مانع ما بزرگتر؛ قطعا جنبه دراماتیک قوی‌تر است.

کریر واقعیت را بر تخیل ارجح دانست و افزود: باید به واقعیت پیرامون خود توجه کنیم زیرا اگر فقط به سمت تخیل برویم، گمراه می‌شویم اما تخیل یک عضله مهم در مغز است و ما باید دائم آن را پرورش دهیم و وظیفه ماست که آن را رها نکنیم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون رابطه دیالوگ و تصویر گفت: هیچ قانونی وجود ندارد که یک فیلم باید کم یا پردیالوگ باشد بلکه ارتباط مستقیمی با داستان و شخصیت‌های فیلم دارد و دیالوگ باید همیشه در خدمت فیلم باشد نه اینکه فیلم اسیر دیالوگ شده باشد.

کریر با اشاره به دوستی خود با لوئیس بونوئل و بازگویی خاطراتی از همکاری‌اش با او گفت: ما 20 سال با هم کار کردیم و بارها برای نوشتن یک فیلمنامه چند ماه خودمان را قرنطینه می‌کردیم و حق داشتیم ایده‌های همدیگر را رد کنیم. ما در زمان ایده‌پردازی و نگارش فیلمنامه به مخاطب فکر می‌کردیم و حتی در خیال خود مخاطبانی داشتیم که با آنها مشورت می‌کردیم.

وی ادامه داد: بونوئل 31 سال از من بزرگتر بود و امروز دختر من به بازماندگان و نوادگان او تدریس می‌کند. توصیه من این است که در هر حرفه‌ای با هر فیلمسازی در هر سطحی همکاری کردید در کار به هیچ عنوان تعارف نداشته باشید و کوتاه نیایید. رابطه من با او اینگونه نبود که چون او لوئیس بونوئل بود و شناخته شده، پس من باید هرچه او می‌گوید انجام دهم و تایید کنم.

کریر با یادی از عباس کیارستمی افزود: هر فیلمی از هر فیلمسازی که می‌بینیم اگر به آن فیلم توجه نکنیم آن فیلمساز شکست خورده است و هیچ تفاوتی در این امر بین فیلمسازان نیست.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اهمیت تدوین توضیح داد: در همه قراردادهای من همیشه این نکته وجود داشته که من باید بر سر تدوین حاضر باشم زیرا معتقدم تدوین بد می‌تواند یک فیلم را کاملا نابود کند. گاهی در هنگام تدوین دیالوگ‌ها را نیز تغییر می‌دادم.

کریر در پاسخ به این سوال که امروز جشنواره‌های مختلف فقط به فیلم‌هایی با موضوع خاص توجه دارند و آیا ما به عنوان فیلمساز باید در زمان ساخت یک فیلم این امر را مدنظر قرار دهیم یا خیر؟ گفت: وقتی ما یک فیلم می‌سازیم مهم باید این باشد که آن اثر بهترین کیفیت را داشته باشد و اصلا نباید به جشنواره‌ها فکر کنیم زیرا گاهی امروز مسائلی اصل است که شاید دو دهه بعد هیچ اهمیتی نداشته باشد همانطور که در دهه‌های گذشته مسائل بسیاری مهم بود که شاید امروز کمتر توجه می‌شود.

وی در پایان گفت: خیلی علاقمند بودم که در این کارگاه به شیوه عملی نیز مسائلی را توضیح دهم اما به دلیل تعداد زیاد حاضران این کار عملی نیست و اگر تعداد افراد حاضر 25 نفر بود می‌توانستیم درباره سینما به صورت عملی نیز صحبت و تبادل نظر کنیم.

"نهال تجدد" همسر ژان کلود کریر نیز با تشکر از برگزارکنندگان و استقبال خوبی که از این کارگاه شد، گفت: کریر به سینما، هنر و فرهنگ ایران علاقه زیادی دارد و هر جا می‌رود خود را هنرمندی ایرانی معرفی می‌کند.

چین سینما موزه سینما   اخبار برگزیده
  

سخنان رهبر انقلاب درباره مدیریت مصرف سوخت تا ساعتی دیگر منتشر می‌شودحضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در درس خارج فقه امروز خود، سخنانی را درباره مدیریت مصرف سوخت مطرح کرده‌اند.
مثلث رهبر انقلاب مصرف سوخت ماه 

  

روند بازار خودرو پس از تغییر قیمت بنزینبازار خودرو در روزهای آینده احتمالا تغییراتی در قیمت خودروها را شاهد باشد. هر چند دیروز در اولین روز هفته اثر قابل اعتنایی را در بازار شاهد نبودیم. اما پیش بینی می شود که تقاضای خودروهای کم مصرف تر در بازار افزایش پیدا کند.
خودروتک بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

جزئیات سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی ، درون شهری و برون شهری اعلام شدوکیل زاده جزئیات بسته تکمیلی سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری را تشریح کرد.
خودروتک بنزین تاکسی وزارت کشور 

  

پیش‌بینی آینده بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توسط رئیس‌کل بانک مرکزیاقتصادنیوز: رییس‌کل بانک مرکزی معتقد است: نرخ فعلی ارز تحت تاثیربیش جهش قبلی ناشی از عوامل انتظاری و تداوم تحریم‌ها بوده و از پیشتوانه عوامل بنیادی برخوردار نیست.
اقتصادنیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

وزیر کشور با اشاره به تجمعات امروز در برخی ‌شهرها گفت: هر اعتراضی در بستر قانونی امکان‌پذیر است.
نامه نیوز تجمعات اعتراضی عبدالرضا رحمانی فضلی شبکه یک سیما 

  

بنزین 3هزارتومنی با دلار 12 هزار تومانی آمدبر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل‌ها تأثیر آن چنانی بر تورم ندارد اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار آمادگی کامل دارند و برنامه ریزی کرده‌اند.
مستقل‌آنلاین سهمیه بندی بنزین بنزین بانک مرکزی 

  

واکنش عجیب مجمع تشخیص به گرانی بنزیندر میان واکنش‌های گوناگون نسبت به افزایش بهای بنزین، به نظرم واکنش مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه عجیب‌تر باشد.
مستقل‌آنلاین مجمع تشخیص مصلحت نظام گرانی بنزین 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی لغو افزایش نرخ بنزین فردا تقدیم مجلس خواهد شد.
نامه نیوز افزایش قیمت بنزین مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

اولین دادگاه متهمان قاچاق ارز و پولشوییاولین جلسه دادگاه رسیدگی به متهمان قاچاق ارز و پولشویی، امروز 26 آبان، در مجتمع قضایی انقلاب مشهد به
خبرفوری قاچاق ارز قیمت ارز 

  

ای کاش همه مسئولان برای اظهارنظرهای کارشناسی با پشتوانه عملی ارزش قائل می‌شدندعضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خواستار تصمیم‌گیری مسئولان بر اساس نظر کارشناسان شد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی قوه قضاییه افزایش قیمت 

  

مردم هر چقدر ارز بخواهند در اختیارشان خواهیم گذاشترییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از مردم خواهشمندم گرفتار سودجویی و سودجویان نشوند تا خسارت نبینند چرا که بازار ارز دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت و قیمت‌ها تعدیل خواهد شد و ما مشکلی برای تامین ارز نداریم.
ایلنا تهران ارز قیمت ارز 

  

بنزین ارزان؛ خوب یا بد؟بنزین ارزان خوب است یا بنزین گران؟ پاسخ بدیهی است: هیچکدام، بنزین مجانی از هر دو بهتر است! اما مسأله اصلی آن است که در اقتصاد ناهار مجانی وجود ندارد. به عبارت دقیق‌تر، هر جا کالای مجانی یا ارزان دریافت کردید شک نکنید که هزینه آن را در جایی دیگر با شما حساب خواهند کرد و چه بسا گرانتر!
اقتصادنیوز بنزین دولت مسکن 

  

کارشناسان بر این باورند حتی اگر قیمت خودروهای کم مصرف و ارزان قیمت نیز کاهش قیمت را تجربه کنند، این کاهش قیمت موقتی است و با عادی شدن جو روانی افزایش قیمت بنزین ازاد قیمتها به روال عادی باز می‌گردد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

امروز فضای ایران، فضای مقاومت و مبارزه با فساد استرئیس قوه قضائیه در دیدار با قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه امروز فضای ایران مملو از حس مقاومت و مبارزه با فساد است، گفت: پرچم مبارزه با فساد مانند پرچم مقاومت در دستان مقام معظم رهبری است و ما نیز به عنوان سربازان ایشان تلاش داریم این دو پرچم را به سرمنزل مقصود برسانیم.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران آستان قدس رضوی