جعل آمار علیه دولت!

ایرناپلاس نوشت: یک رسانه اصولگرا به‌تازگی فیلم کوتاهی را منتشر کرده که در آن با ارائه برخی آمارهای نادرست، عملکرد اقتصادی دولت روحانی را زیرسؤال برده و به تخریب و سیاه‌نمایی پرداخته است؛ اما واقعیت و پشت پرده این فضاسازی‌ها چیست؟ این خبرگزاری‌ اصولگرا، تلاش کرده در این فیلم عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم … نوشته جعل آمار علیه دولت! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

جعل آمار علیه دولت!

ایرناپلاس نوشت: یک رسانه اصولگرا به‌تازگی فیلم کوتاهی را منتشر کرده که در آن با ارائه برخی آمارهای نادرست، عملکرد اقتصادی دولت روحانی را زیرسؤال برده و به تخریب و سیاه‌نمایی پرداخته است؛ اما واقعیت و پشت پرده این فضاسازی‌ها چیست؟

این خبرگزاری‌ اصولگرا، تلاش کرده در این فیلم عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم را بسیار ضعیف و سیاه جلوه دهد.

به نظر می‌رسد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، گروه‌های منتقد، هجمه‌های تخریبی خود را بیش از پیش افزایش داده‌اند و در این راه از مغلطه‌های آماری و ارائه آمار نادرست نیز پرهیز نمی‌کنند.

این انتقادهای نادرست در حالی به دولت وارد می‌شود که دولت در دو سال اخیر، با بی‌سابقه‌ترین فشارهای اقتصادی مواجه است که البته معضلات کرونا را باید به آن اضافه کرد.

شیوه تخریبی کنونی مسیری را در پیش گرفته که در رابطه با نقش اقتصادی دولت، دچار بیش برآوردی شده و نقش دیگر ارکان مؤثر را نادیده می‌گیرد. بنابراین چنین رویکردی، ‌ نه تنها نقد نبوده، ‌بلکه تداوم مسیر تخریبی بوده و از ارائه راهکاری برای بهبود شرایط، باز مانده است.

در واقع، پیامدهای تحریم بر اقتصاد ایران را انکار کردن، روشی است که این رسانه برای سیاه‌نمایی علیه دولت در پیش گرفته است. اقتصادی که در طول چند دهه، بخش قابل توجهی از درآمدهای خود را از طریق صادرات منابع سرمایه‌ای تأمین می‌کرد، در دوره‌ای قرار دارد که بخش عمده این درآمدها را از دست داده است. بنابراین چنین رویکردهای تخریبی بدون توجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد، به نوعی چشم بستن بر واقعیت‌هاست.

به‌عنوان نمونه، رشد مثبت اقتصادی که از دستاوردهای اقتصادی دولت روحانی بود، در مواجهه با تحریم از دست رفت، اما همچنان دولت روحانی رکورددار نرخ رشد منفی در کشور نیست، چیزی که فیلم مورد نظر آن را ادعا می‌کند.

اقتصاد ایران در حدود 40 سال گذشته با جنگ و دوره‌های متفاوت تحریم مواجه بوده که تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند. پایین‌ترین نرخ‌های رشد در این دوران را می‌توان از طریق آمارهای آمار حساب‌های ملی مرکز آمار ایران مورد بررسی قرار داد. بر این اساس بیشترین نرخ منفی اقتصادی مربوط به سال 1359 و برابر با 27.3 درصد است.

چه کسی رکورددار تورم است؟

دیگر موضوعی که در این فیلم به آن اشاره شده، رکوردداری دولت روحانی در نرخ تورم است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی، بیشترین نرخ تورم سالانه از 30 سال گذشته تا کنون در سال 1374 و برابر با 49.4 درصد بوده است. در حالی برخی دولت روحانی را در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری به عنوان رکوردار نرخ تورم معرفی می‌کنند که در 30 سال گذشته تنها دو بار نرخ تورم تک‌رقمی در کشور تجربه شده و هر دو تجربه نیز در دولت روحانی رخ داده است.

رشد 39.4 درصدی نقدینگی در اواسط دهه 1380موضوع دیگری که در این فیلم به آن پرداخته شده، نقدینگی است. در ابتدا باید گفت نقدینگی، مجموع پول و شبه پول است. پول یعنی سکه، اسکناس و همچنین سپرده‌هایی که در حساب‌های جاری هستند. سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بانکی نیز شبه پول را تشکیل می‌دهند. بنابراین تعریف این فیلم از نقدینگی، یعنی پول نقد خارج از سیستم بانکی، تعریف درستی نیست. علاوه بر این، روند تغییرات نقدینگی نشان می‌دهد بیشترین نرخ رشد سالانه نقدینگی مربوط به سال 1385 و برابر با 39.4 درصد بوده است.

علت آغاز جهش ارزی از سال 1396

جهش ارزی دیگر موضوعی است که در این فیلم به آن پرداخته شده است. نرخ ارز را در دو دوره ریاست جمهوری حسن روحانی می‌توان در دو مقطع زمانی مورد بررسی قرار دارد. روحانی در سال 1392 دلار 3000 تومانی را تحویل گرفت و این نرخ تا پایان 6 ماه نخست سال 1396 تنها با رشدی 30 درصدی به 3900 تومان رسید.

دومین مقطع زمانی، از نیمه دوم سال 1396 آغاز می‌شود که در آن تنش‌های فزاینده در روابط بین‌المللی که به دنبال خروج آمریکا از برجام رخ داد، نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند و پس از آن دلار در بالاترین نرخ به حدود 31 هزار تومان رسید، اما با وجود کاهش شدید درآمدهای ارزی با مدیریت بازار، این نرخ اکنون در مسیر کاهشی قرار گرفته و به حدود 24 هزار تومان رسیده است.

سوءبرداشت درباره ضریب جینی

مساله دیگر، تغییرات ضریب جینی است که در این فیلم از آن با عنوان شاخصی برای توزیع ثروت نام برده شده است.در رابطه با ضریب جینی باید گفت، ضریب جینی شاخصی برای نشان‌ دادن توزیع است، اما اقتصاددانان از ضریب جینی برای بررسی توزیع درآمد و نه توزیع ثروت استفاده می‌کنند. با این حال، پایین بودن ضریب جینی لزوماً به معنای بهتر بودن توزیع درآمد نیست زیرا نمی‌تواند درباره اینکه توزیع درآمد در میان دهک‌های بالای درآمدی متوازن‌تر است یا دهک‌های پایین‌تر، اطلاعاتی ارائه دهد.

حتی در مواردی ضریب جینی پایین می‌تواند به معنای توزیع فقر باشد؛ بنابراین بررسی ضریب جینی به تنهایی و در نبود شاخصی مانند درآمد سرانه نمی‌تواند تصویر درستی از وضیعت توزیع درآمد را در کشور ترسیم کند.

چرا دولت یارانه را حذف نمی‌کند؟

انتقاد دیگری که به دولت در این فیلم وارد می‌شود حذف نکردن یارانه‌ مردمی است که در شرایط تحریم و در یک سال گذشته، دست و پنجه نرم کردن اقتصاد با ویروس کرونا بیش از پیش به حمایت‌های معیشتی نیاز دارند.

پرداخت کمک‌های معیشتی و یارانه در دولت روحانی با استفاده از پایگاه داده رفاه ایرانیان که از ابتکارات این دولت است، انجام می‌شود و بانک جهانی نیز آن را را ابزاری حیاتی در اجرای طرح‌های آینده و راهبردهای حمایت اجتماعی می‌داند. بنابراین انتظار می‌رود، شناسایی افراد برای توزیع کمک‌های معیشتی و همچنین سیاست‌گذاری‌های آتی در زمینه وضعیت رفاه و معیشت افراد جامعه بر اساس اطلاعات این سامانه انجام شود.

پیشنهاد بانک جهانی برای پایداری این اقدامات و بهبود کلی اقتصاد، اجرای بسته‌ای از اقدامات اصلاحات عمیق‌تر اقتصادی برای رفع چالش‌های ساختاری اقتصاد با تمرکز بر استراتژی‌های هدفمندسازی یارانه‌ها و حمایت‌های اجتماعی است.

خوانش سیاسی از اقتصاد

در مجموع به نظر می‌رسد، هر چه به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم، تخریب عملکرد دولت کنونی بیش از گذشته در دستور کار جریان‌ها و گروه‌های رقیب قرار می‌گیرد که نفع خود و جریان متبوعشان را در سیاه‌نمایی عملکرد دولت کنونی می‌دانند.

این موضوع که درباره موارد کیفی و سلیقه‌ای، ادعاهایی را مطرح کنند، شاید با پذیرش برخی مخاطبان همراه شود، اما چگونه می‌توان درباره مؤلفه‌های کمّی و قابل سنجش نیز چشم را روی واقعیت بست و بدون بررسی آمار، ادعاهایی بی‌پایه را مطرح کرد؟

این توقع زیادی است که برخی مخالفان دولت کنونی چشم خود را روی چالش‌های خارج از اختیار این دولت از جمله تحریم‌های بی‌سابقه و شیوع بیماری کرونا باز کنند، اما کمترین انتظار این است که برای مخاطبان خود احترام قائل شده و حداقل از ارائه آمارهای غیرواقعی اجتناب کنند.

انتهای پیام

برچسب هاآمارهای اقتصادی حسن روحانی دولت

مرکز آمار ایران دولت دولت یازدهم   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  

انتقام سخت فوتبال ایران از AFC / سنگ تمام باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیابا صعود فولاد به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ، تنها کشوری که با 4 نماینده در لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب حاضر می شود ، ایران است.
خانه فوتبال انتقام فوتبال ایران 

  

نبویان: واگذاری جزایر ایران به چین دروغ محض استنایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: توافق با چین برد - برد است و واگذاری جزایر ایران به این کشور دروغ محض است.
فردا ایران ایران و چین چین 

  

محمود احمدی نژاد افشاگری می کند؟ | مطالبی دارم که وقت انتخابات می گویممحمود احمدی نژاد این روزها بساط جلسات انتخاباتی را برپا کرده و هر روز در جمع طیفی از اقشار مردم سخنرانی می کند. او اخیرا وعده داده است در ایام انتخابات مسائلی را بیان خواهد کرد.
۵۵ آنلاین احمدی نژاد زمین ایران 

  

نگاه سکه‌بازان به مذاکرات برجامی/ علت اصلی کاهش قیمت سکه چه بود؟در اولین روز هفته، سکه یک حمایت قیمتی مهم را از دست داد. روز شنبه، فعالیت فروشندگان در بازار سکه زیاد بود و این فلز گرانبها به زیر محدوده حمایتی 10 میلیون و 500 هزار تومان رفت. ساعت 4 بعدازظهر، سکه امامی در بازار با قیمت 10 میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شد که 150 هزار تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

احمدی‌نژاد: به فضل الهی از کسی نمی‌ترسمرئیس دولت نهم و دهم گفت: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مثلث احمدی نژاد بهاره رهنما دولت 

  

برخی یکسری وعده‌ها می‌دهند که نمی‌توانند آن را عملی کنند بعد می‌گویند نمی‌گذارند ما کار کنیمکسانی که می گویند رئیس جمهور بیشتر از 15 درصد اختیار ندارند دروغ می گویند، اینها یکسری وعده ها می دهند بعد که نمی توانند آن را عملی کنند، می گویند نمی گذارند ما کار کنیم و رئیس جمهور اختیار ندارد!
مستقل‌آنلاین دانشگاه امیرکبیر امیرکبیر ایران 

  

جک S5 فیس لیفت با موتور جدید در بازار ایران + عکسجک S5 یکی از خودروهای چینی است که در بازار ایران توانست اطمینان مصرف کننده را جلب کند. شرکت عرضه کننده این خودرو حالا نسخه جدیدی از این خودرو را روانه بازار می کند.
خودروتک خودرو ایران عکس 

  

سیگنال ارزی به افزایش قیمت خودرو در کارخانهدولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد...
خودروتک افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

یارانه معیشتی ماه رمضان تصویب شد / مبلغ پرداختی چقدر است؟حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در آستانه ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم.
مستقل‌آنلاین ماه ماه رمضان ماه رجب 

  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  اخبار داغ
  

تصاویر آیت الله علم الهدی پس از مبتلا شدنش به کرونا+فیلمفیلمی از نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد پس از مبتلا شدنش به ویروس کرونا منتشر شده است.
اقتصادنیوز ویروس مشهد 

  

کرونای انگلیسی در 10 کشور بیداد می‌ کند + عکسنوع جهش‌یافته کووید-19 موسوم به کرونای انگلیسی در سراسر اروپا در حال گسترش است؛ اما از سوی مقامات اروپایی در چند هفته گذشته چندان جدی گرفته نشد. این نوع ویروس ناگهان طغیان کرده و در بیش از 10 کشور اروپایی شیوع یافته است. گونه‌های دیگری از این ویروس که در آفریقای جنوبی کشف شده است، به‌شکل قابل‌توجهی در اروپا دیده می‌شود.
گسترش عکس بهار امانوئل مکرون 

  

بورس برمی‌گردد؟دو کارشناس پیش بینی کردنداقتصاد نیوز: گرچه در بازار سهام همچنان بازیگران در یک وضعیت سرد و بی کسلی به انتظار روزهای آینده هستند، اما برخی از نشانه‌های مثبت بازگشت بازار خبر می‌دهند.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

جزییات رنگ‌بندی جدید کرونایی در کشورنقشه جدید رنگ‌بندی کرونا در کشور، دوشنبه 23 فروردین از سوی وزارت بهداشت منتشر شد که بر اساس آن 295 شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.
اقتصادنیوز رنگ وزارت بهداشت 

  

افزایش 13 درصدی فوتی ‌های کرونا در خوزستانسخنگوی ستاد مدیریت کرونا خوزستان با اشاره به افزایش 13 درصدی فوتی‌های کرونا در خوزستان نسبت به هفته قبل، گفت: روند ابتلا به کرونا روزانه در اهواز 700 تا 800 نفر است که یکی از دلایل آن، میزان زیاد انجام تست است.
گسترش اهواز خرمشهر 

  

دیگر ماسک به تنهایی برای جلوگیری از کرونا کافی نیستپیام طبرسی ( رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ) : شرایط خیلی سخت است. واقعا کسانی که در کرونا کار کردند، فرسوده شدند. شرایط پراسترس و پرفشار بود.
۵۵ آنلاین ماسک بیمارستان کار 

  

آبی یا گازی؛ کدام کولر در انتقال ویروس کرونا خطرناک‌تر است؟ + ویدئوآبی یا گازی؛ کدام کولر در انتقال ویروس کرونا خطرناک‌تر است؟
۵۵ آنلاین ویروس 

  

دومین اطلاعیه قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناقرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تاکید کرد: هرگونه محدودیت و الزامات محدودیت زا باید بر اساس وضعیت رنگ بندی شهرها، اعمال شود و ملاک عمل در این عرصه، اعلام وضعیت رنگ بندی شهرها، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ آن از طریق وزارت کشور است.
فردا وزارت کشور وزارت بهداشت آموزش 

  

برخورد قاطع آیت‌الله علم الهدی با اظهارات خرافی یک طلبه درباره کروناوضع ضدخرافی آیت الله علم الهدی، در مقابل اظهارات خرافی و نادرست یک طلبه در صحن آستان امام رضا(ع) را باید نیکو پنداشت و آن را مورد قدردانی قرار داد.
برنا 

  

رنگ بندی شهرهای کرونایی در (23 فرودین) + عکسرنگ‌بندی جدید کشور که از 23 فروردین اعمال می‌شود در اپلیکیشن ماسک منتشر شد.
گسترش رنگ عکس اپلیکیشن 

  

اولین اسکی ماراتن روسیه بعد از کرونا رکوردشکنی کردبیش از 3200 نفر در اسکی ماراتن اوگرا شرکت کردند که حضور این تعداد اسکی باز یک رکورد در تاریخ برگزاری رقابت ها محسوب می شود.
۵۵ آنلاین اسکی روسیه ویروس 

  

آیا واکسن کرونا از مردم حفاظت می کند؟پزشکان نگران هستند که آیا ویروس کرونا ممکن است مانند آنفلوانزا باشد که هر ساله به واکسن جدیدی احتیاج دارد یا خیر، هم به این دلیل که این ویروس سریع جهش می‌کند و هم به دلیل اینکه ایمنی در اثر واکسن به سرعت از بین می‌رود.
برنا ویروس آنفلوانزا 

  

انتخاب آقای بازیگر بین واکسن کرونای ایرانی و خارجیمحمد صادقی، بازیگر سینما و تلویزیون گفت: بدون شک هر واکسنی که جواب دهد را می‌زنم و اگر واکسن ایرانی عملکرد خوبی داشته باشد چرا سراغ نسخه خارجی بروم، ما متخصصان بزرگ و متبحری داریم که قطعا می توانند بهترین نمونه واکسن را تولید کنند.
۵۵ آنلاین دوربین تلویزیون جوانان