انتقادات از چین بدلیل مشارکت در حملات سایبری

آمریکا و هم پیمانانش از چین به دلیل مشارکت در حملات سایبری انتقاد و خواستار رفتار مسئولانه پکن شدند.

انتقادات از چین بدلیل مشارکت در حملات سایبری

به گزارش مملکت آنلاین، آمریکا و متحدان غربی این کشور، چین را به انجام حملات سایبری و هک گسترده نرم‌افزار مایکروسافت و همکاری با باج‌گیران سایبری متهم کردند.

در این بیانیه‌ها البته خبری از تحریم تازه علیه چین یا مقام‌های این کشور نبود اما در عین حال یک مقام ارشد دولت بایدن با محکومیت شدید اقدامات چین، آ‌ن‌را بخشی از الگوی رفتار غیرمسئولانه مجازی توصیف کرد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در این خصوص چین را متهم کرد که در حال انجام عملیات جاسوسی است و از آسیب‌پذیری‌های مایکروسافت سو استفاده می‌کند.

آمریکا می‌گوید طیف وسیعی از اقدامات سایبری فاش شده است که از سوی پکن صورت پذیرفته و در آنها، حملات باج‌گیرانه از سوی هکرهای وابسته به دولت چین انجام شده است. همچنین ایالات متحده می‌گوید در این حملات، هکرها تقاضای میلیون‌ها دلار پول از افراد در آمریکا کرده‌اند. واشنگتن مدعی است وزارت امنیت چین از هکرها برای این منظور استفاده کرده تا طرح‌های اخاذی اینترنتی و سرقت اطلاعات، اقدامات بسیاری را در دستور کار قرار دهند.

در همین حال روز دوشنبه، وزارت دادگستری آمریکا علیه چهار تبعه چینی اتهاماتی را اعلام کرد و مدعی شد این افراد به صورت دسته جمعی در عملیات هک ده‌ها سیستم رایانه‌ای از جمله شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی آمریکایی با وزارت امنیت چین همکاری کرده‌اند. متهمان همچنین به سرقت اسرار تجاری و اطلاعات محرمانه متهم شده‌اند.

پیشتر و در ماه آوریل، آمریکا بعد از فاش شدن حملات سایبری افراد وابسته به دولت روسیه، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این کشور وضع کرد، اما این بار خبری از اعمال تحریم علیه مقام‌ها و شخصیت‌های چینی نیست.

هم‌راستا با آمریکا، بریتانیا و جوزپ بورل، مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه‌هایی اقدامات چین در راستای حملات سایبری را محکوم کردند.

بورل در بیانیه خود تاکید کرد که عملیات هک کردن و سرقت اطلاعاتی از درون خاک چین صورت گرفته و هدف آن سرقت مالکیت معنوی و جاسوسی بوده است. او همچنین ادامه داد که فعالیت‌های سایبری مخرب با تاثیرات قابل توجه که موسسات دولتی، سازمان‌های سیاسی و صنایع کلیدی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا را هدف قرار داده، می‌تواند با گروه‌های هکر چینی مرتبط باشند.

مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا نیز اعلام کرد این هکرها صنایع دریایی و پیمانکاران دفاع دریایی را در ایالات متحده، اروپا و همچنین پارلمان اروپا را هدف قرار داده است.

دومنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم حملات سایبری به مایکروسافت را اقدامی سازمان‌دهی شده از سوی گروه‌های مورد حمایت چین برشمرد و آن‌را یک «الگوی رفتاری بی‌پروا اما آشنا» نامید.

ناتو هم در نخستین واکشن خود به این موضوع از پکن خواست تا بر تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و در فضای مجازی و سایبری هم رفتار مسئولانه‌ای از خود بروز دهد.

انجام عملیات هک مایکروسافت که ماه‌ها پیش ده‌ها‌هزار رایانه در سراسر جهان را به خطر انداخته بود، به گروه‌های بخش خصوصی مورد حمایت دولت چین نسبت داده می‌شود. سخنگوی سفارت چین در واشنگتن تاکنون به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این رابطه پاسخی نداده است. اما سخنگوی وزارت امور خارجه چین پیشتر از هک شدن مایکروسافت انتقاد کرده بود و تاکیده بود که این کشور به طور جدی با حملات و سرقت سایبری تحت هر قالبی مخالف است و با آن مبارزه می‌کند. پکن همچنین می‌گوید انتساب حملات سایبری به این کشور باید بر اساس شواهد باشد و نه بر پایه اتهامات بی‌اساس.

انتهای پیام/

فضای مجازی چین مایکروسافت   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

رشد ارزش دارایکم در روز درخشان بورسدر این گزارش به ارزش روز دارایکم در معاملات امروز بازار سهام پرداخته شده است.
گسترش سهام شاخص نویسنده 

  

رشد بینظیر بورس​شاخص کل بورس در روز شنبه 9 مرداد و در پایان معاملات روز با رشد 34 هزار و 962 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 351 هزار و 466 واحد رسید.
گسترش شاخص نویسنده فولاد 

  

تشریح جزییات عرضه سیمان در بورس/ تکذیب خرید 70 درصدی عرضه توسط عده خاص/ کاهش تولید سیمان ارتباطی به بورس نداردیک کارشناس بورس کالا اظهار داشت: خریداران سیمان در بورس کالا کاملا مشخص است که چه کسانی هستند تمام این افراد کد بورسی دریافت می‌کنند و ضمن اینکه اسامی خریداران طبق روال بورس به تمام دستگاه‌های نظارتی ارایه می‌شود. سازمان حمایت، سازمان امور مالیاتی و ... تمام این افراد را مورد بررسی قرار می‌دهند...
ایلنا سیمان بورس کالا تولید 

  

تغییر نگران کننده ویروس دلتا/ عده‌ای برای کسب درآمد منکر کرونا می‌شوندمعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باتوجه به قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا نظر تمام مراجع
خبرفوری ویروس درآمد دورهمی 

  

صدور مجوز فاز سوم کارآزمایی واکسن ضد کرونای فخرا از سوی وزارت بهداشتوزیر دفاع گفت: پس از تایید فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا، مجوز ورود به فاز سوم کارآزمایی واکسن را از وزارت بهداشت دریافت خواهیم کرد.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت دفاع امیر حاتمی وزیر دفاع 

  

غوغای بورس در نخستین روز هفته/ شاخص بورس 34 هزار واحد رشد کردشاخص کل بورس تهران نخستین روز هفته را طوفانی آغاز کرد و در جریان معاملات امروز با 34 هزار و 962 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 351 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

بورس امروز 9 مرداد‌ماه / رشد 34 هزار واحدی شاخص کلدر پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 34 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 351 هزار واحدی رسید.
برنا ماه شاخص 

  

ایالات متحده متخصصان را از گفتن حقیقت درباره همه‌ گیری ویروس کرونا منع می‌کند!ویروس‌شناس روسی و متخصص سازمان جهانی بهداشت گفت: ایالات متحده در تلاش است تا ما ویروس شناسان را از گفتن حقیقت در مورد بیماری همه‌گیر منع کند.
برنا ویروس 

  

سخنگوی ستاد کرونا: 29 استان درگیر کرونای دلتا هستندسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه 29 استان کشور درگیر ویروس کرونا دلتا هستند، گفت:‌ میزان بستری‌ها به شدت رو به افزایش است.
۵۵ آنلاین بانک ویروس انسولین 

  

کرونا موجب تسریع آلزایمر می شودسلامت نیوز: بررسی عوارض و اثرات بیماری کووید 19 و شواهد بیولوژیکی از آسیب مغزی بهبودیافتگان نوع شدید کرونا نشان می دهد که این بیماری نشانگرهای زیستی آلزایمر را تسریع کرده و باعث زوال عقل می شود...
سلامت‌نیوز آلزایمر سلامت نیویورک 

  

پس از بهبودی از کرونا حتما این خوراکی‌ها را بخوریدسلامت نیوز: پس از ابتلا به کرونا پروتئین باید به مقدار کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد؛ چراکه این ماده غذایی برای مقابله با تحلیل و آتروفی عضلات در طول بیماری لازم است...
سلامت‌نیوز بازی سلامت رژیم غذایی 

  

قیمت خودرو تخت گاز می‌تازد/ افزایش 10 تا 20 میلیونی در یک ماهبررسی وضعیت بازار خودرو نشان می‌دهد که اگرچه همچون ماه‌های قبل، خرید و فروش خاصی در بازار صورت نمی‌گ
خبرفوری قیمت ایران خودرو خودرو 

  

نامه‌نگاری بورس با شورای رقابت برای معرفی قیمت‌گذاران خودرورئیس سازمان بورس در نامه‌ای به رئیس شورای رقابت از وی خواست تا فهرست مجموعه‌هایی که در جریان امور مربوط به قیمت گذاری خودرو هستند را معرفی کند.
اقتصادنیوز شورای رقابت قیمت خودرو 

  

قیمت دلار امروز 9 مرداد ماهقیمت دلار امروز 9 مرداد ماه 1400 چقدر شد؟
فردا قیمت افزایش قیمت دلار