مهر   |  فرهنگی  |  

اعتمادیان مصداق بارز خیراندیشی بود/رهبری او را اخیار نام گذاشت

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: یکی از شخصیت‌هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری محسوب می‌شود، مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان بود که رهبر معظم انقلاب او را «اخیار» نام نهادند و در بیش از چهل انجمن خیریه مشارکت فعال داشت. مرتضی نجفی قدسی با ارسال یادداشتی در پاسداشت او یادداشتی را برای مهر ارسال کرده است که در ادامه آن را خواهید خواند: بسم الله الرحمن الرحیم…

اعتمادیان مصداق بارز خیراندیشی بود/رهبری او را اخیار نام گذاشت

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: یکی از شخصیت‌هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری محسوب می‌شود، مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان بود که رهبر معظم انقلاب او را «اخیار» نام نهادند و در بیش از چهل انجمن خیریه مشارکت فعال داشت.

مرتضی نجفی قدسی با ارسال یادداشتی در پاسداشت او یادداشتی را برای مهر ارسال کرده است که در ادامه آن را خواهید خواند:

بسم الله الرحمن الرحیم

«الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا * مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا» (کهف: 2 و 3)

کسانی که کارهای نیک انجام می‏دهند محققاً برای ایشان پاداش نیکو خواهد بود، پاداشی چون بهشت که جاودانه در آن ماندگار خواهند بود.

* * *

یکی از شخصیت‌هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری محسوب می‌‏شود، یار دیرینه انقلاب مرحوم محمد رضا اعتمادیان است. او علاوه براینکه در سال‌های 1360 تا 1363 به مدت چهار سال ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه را بر عهده داشت، پس از آن نیز در بسیاری از امور خیریه مانند‬ احداث بیمارستان‌ها، مساجد، حوزه‌‏های علمیه، ستاد دیه کشور و کمک به زندانیان کمک به بیماران و مداوای آن‏ها و دیگر امور خیریه نقش محوری داشت بطوری که در بیش از چهل مجمع خیریه مشارکت فعال داشت و در بسیاری از آن‏ها جزء مؤسسان و بنیانگذاران بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیة الله خامنه‌‏ای نیز در پیامی که به مناسبت درگذشت مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان منتشر می‏‌کنند بر اخیار بودن ایشان تأکید داشته و‬ می‏‌فرمایند: «درگذشت مرحوم مغفور حاج محمد رضا اعتمادیان رحمت الله علیه را که از اخیار و اعضای مؤثر جامعة الامام الصادق (ع) بودند به خانواده گرامی و فرزندان و برادران محترم ایشان تسلیت می‌‏گویم و رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم مسئلت می‏‌کنم.»

در طول انقلاب اسلامی چهره‏‌های برجسته‌‏ای درخشیدند که یاد و نام آن‏ها و شرح خدمات و فعالیت‌های‌شان می‌‏تواند برای دیگران و نسل جدید اُسوه و الگوی عملی باشد.

مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان در سال 1317 در شهر دارالعباده یزد متولد می‌‏شود. از همان دوران نوجوانی با شهید آیت الله صدوقی مأنوس و جزء مریدان دلباخته ایشان می‏‌گردد. مرحوم اعتمادیان در سال 1335 به تهران مهاجرت می‌‏کند و در بازار تهران به کسب و تجارت می‏‌پردازد امّا پیوند و ارتباط خود را همیشه با شهید آیة الله صدوقی و دیگر انقلابیون حفظ می‏‌کند و از عناصر فعال در نهضت امام خمینی (رض) محسوب می‏‌شود.

او در زمانی که حضرت امام در تبعید بودند، چندین بار به نجف اشرف مشرف می‌‏شود و پیام‏‌های امام خمینی را به انقلابیون منتقل می‏‌کند. مرحوم اعتمادیان طی سال‏‌های فعالیت در بازار تهران، مال و موقعیت و امنیت و آسایش خود را در راه آرمان‏‌های نهضت اسلامی حضرت امام در طبق اخلاص می‏‌گذارد و چه بسیار جلساتی که در خانه شخصی او برای کمک به انقلاب برگزار و نهایتاً موجب دستگیری و شکنجه او توسط سازمان امنیتی شاه (ساواک) می‌‏شود.

مرحوم اعتمادیان در ایام مبارزه به کمک یاران و دوستان انقلابی‌اش کارهای شگفتی انجام می‏‌داد که دارای ریسک پذیری بالایی بود، مثلاً سخنرانی‏‌های امام در نجف و یا پاریس را توسط رابط‌هایی که در مخابرات داشت، یعنی از طریق همان مخابراتی که تحت نظر ساواک بود! پیام‌‏ها و سخنرانی‌‏های امام را تلفنی دریافت می‏‌کردند و ابتدا در مخابرات ضبط می‏‌شد و سپس نوارش را می‌‏گرفت و پس از پیاده سازی، بوسیله دستگاه تکثیری که در بازار داشت تایپ و تکثیر می‌‏کردند.

مرحوم اعتمادیان در خاطرات خود می‏‌گوید: بالاخره حدود 2 ماه بعد از حضور حضرت امام خمینی در نوفل لوشاتوی فرانسه قرار شد آیة الله صدوقی به دیدار ایشان برود و من هم به همراه چند نفر دیگر همراه ایشان باشم، یک روز قبل از پرواز، آیت الله صدوقی از یزد به منزل ما در تهران آمدند و بزرگانی مانند آیت الله دکتر بهشتی و آیت الله موسوی اردبیلی هم به دیدار ایشان آمدند، ما برای لندن بلیط گرفته بودیم که به ما مشکوک نشوند و قصد داشتیم از آنجا به فرانسه برویم، در فرودگاه افسری که گذرنامه‏‌ها را کنترل می‏کرد از تک تک مسافران علت سفر را جویا می‏‌شد، آیت الله صدوقی را جلو انداختیم و افسر از ایشان پرسید کجا می‏‌روید؟! آیت الله صدوقی هم خیلی صریح و واضح گفتند: «به یاری خدا به زیات امام خمینی در پاریس!» همه ما سخت جا خوردیم و ترسیدیم! امّا با کمال تعجب آن افسر لبخندی زد و گفت: «سلام ما را هم به ایشان برسانید!»

مرحوم اعتمادیان در بسیاری از وقایع دوران انقلاب نقشی کلیدی داشت، در تمهید مقدمات بازگشت امام به کشور و استقبال از ایشان در فرودگاه مهرآباد، سخنرانی حضرت امام در بهشت زهرا (س) و استقرار ایشان در مدرسه رفاه نقش بسزایی داشت. او پس از پیروزی انقلاب نیز از پای ننشست و با خدمتگذاری در کمیته امداد امام خمینی، قائم مقامی آستان قدس رضوی، عضویت در شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و همراهی گسترده با مرحوم حاج حبیب الله عسکراولادی و دیگر استوانه‏‌های این حزب مانند استاد سید علی اکبر پرورش به فعالیت‏‌های اجتماعی و سیاسی خود ادامه داد.

مرحوم اعتمادیان به مدت 13 سال در سه دوره ریاست جمهوری مشاور رؤسای جمهوری در امور اصناف و بازرگانی بود و معتمد خاص آنان محسوب می‌‏شد.

مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان در زمان نخست وزیری شهید رجایی به ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب و به مدت چهار سال منشاء خدمات فراوانی در این سازمان می‌شود.

آیت الله امام جمارانی که در آن هنگام به همراه حجت الاسلام و المسلمین نظام زاده نمایندگان حضرت امام خمینی در سازمان اوقاف بودند در کتاب خاطرات خود از انتصاب مرحوم اعتمادیان به ریاست اوقاف چنین آورده است که خبر انتصاب ایشان را در ماشین هنگامی که به سمت اوقاف می‏‌رفتیم از رادیو شنیدم و فردای آن روز هنگامی که به اتفاق آقای نظام زاده به سازمان اوقاف آمدیم، هنگام سوار‬ شدن به آسانسور، فردی مؤدب و محترم به طرف من آمد و سلام کرد و گفت: «بنده اعتمادیان هستم» به او تبریک گفتم و پس از آن به مدت چهارسال با ایشان در سازمان اوقاف همکار شدیم.

آیت الله امام جمارانی اضافه می‌‏کند: «آقای اعتمادیان تمام وقت خود را صرف سازمان اوقاف و امور خیریه می‏‌کرد و نظرات خوبی هم برای ارتقای جایگاه اوقاف داشت، از جمله اینکه سازمان اوقاف باید با امور حج ادغام و به یک وزارتخانه ارتقاء پیدا کند. از سوی دیگر می‌‏خواست وظایف و اختیارات رئیس سازمان اوقاف که مطابق مصوبه شورای انقلاب محدود بود و بخش مهم و عمده آن بر عهده شورای مرکزی گذاشته شده بود به ریاست سازمان تفویض شود. بنابراین آقای اعتمادیان ظرف این چهار سال جمعی از متخصصان اوقاف را ترغیب کرد تا قانونی را مبنی بر تجمیع سازمان حج و اوقاف و امور خیریه بنویسند، البته در تمام این مراحل، این کار با حضور و تأیید ما به عنوان نمایندگان امام صورت می‌‏گرفت و در واقع نظر ما هم این بود که با تصویب این قانون، اوقاف از یک سازمان به یک وزارتخانه تبدیل شود.

اما با همه تلاش‌ها، این کار صورت نگرفت و دلیلش این بود که قانون پیشنهادی که کارشناسان اوقاف تهیه کرده بودند، از تصویب هیئت دولت گذشت و سپس به مجلس شورای اسلامی رفت، اما مجلس آن را با تغییرات عمده‌‏ای به تصویب رساند و به هر ترتیب قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف در تاریخ 02/‏10/‏1363‬ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای اجراء ابلاغ شد و الآن هم همین قانون در حال اجراست.»

مرحوم اعتمادیان تا روز بیست و ششم دی ماه 1363 که حضرت امام خمینی جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای سید مهدی امام جمارانی را به سرپرستی سازمان حج و اوقاف و امور خیریه منصوب فرمودند، ریاست این سازمان را بر عهده داشت و پس از آن نیز ایشان که خیراندیشی و نیکوکاری جزء شاکله وجودی‌اش بود، همکاری با مجامع خیریه را ادامه داد بطوریکه در تأسیس و پایه گذاری و حمایت بیش از چهل انجمن خیریه دخالت و همکاری داشت.

یکی از مهمترین نهادهای خیریه و خدماتی مهم مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان تأسیس و بنیان نهاد مؤسسه غیرانتفاعی «محب» برای درمان بیماران که آن‏ها را «عیال الله» می‌‏دانست، بود. این مؤسسه‬ غیرانتفاعی فعالیتش را از بازسازی و احیاء بیمارستان قدیمی و فرسوده شهید هاشمی نژاد آغاز کرد و برنامه نوسازی و توسعه این بیمارستان طی سال‏‌های 1382 تا 1390 بدون وقفه همزمان با ارائه خدمات به بیماران ادامه یافت به طوریکه هم اکنون این بیمارستان در چهار طبقه و حدود 10 هزار مترمربع، ظرفیت پذیرش بیماران آن از سیصد نفر به 1200 بیمار رسیده است و بطور متوسط ماهانه 400 عمل جراحی، ده پیوند کلیه و 3 هزار بار دیالیز انجام می‌شود.

مرحوم اعتمادیان در قالب مؤسسه غیرانتفاعی محب، برای خدمتگذاری به بیماران کشور به همین میزان بسنده نکرد و با جلب کمک‏‌های مردمی و خیرین قدم‌‏های بزرگ دیگری را در این راه برداشت که مقاوم سازی و نوسازی کامل بیمارستان میرزاکوچک خان، ساخت و تجهیز بیمارستان محب در کاشان، ساخت و راه اندازی بیمارستان 220 تختی محب یاس، احداث و تجهیز بیمارستان محب مهر با 175 تخت و 150 هزار بستری تا سال 1398، طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان محب کوثر با 157 تخت بستری و پذیرش 75 هزار بستری تا سال گذشته، ساخت مرکز جامع پیشگیری، کنترل و درمان سرطان، ساخت اولین دهکده گردشگری سلامت کشور درزمینی به مساحت ده هزار متر مربع در برغان استان البرز و اشتغال قریب دو هزار نفر به صورت مستقیم و صدها پزشک متخصص و فوق تخصص در بیمارستان‏‌های محب از مجموعه خدمات مؤسسه غیرانتفاعی محب است که مرحوم حاج محمد رضا اعتمادیان تا آخرین روزها اداره آن را بر عهده داشت.

مرحوم اعتمادیان یک نفر بود امّا با انساندوستی و نیکوسرشتی که داشت نشان داد می‌‏تواند خادم مخلص هزاران انسان نیازمند باشد و خوبی‌‏ها و نیکوکاری را در جامعه تکثیر کند و همه این‏ها که اشاره شد اجمالی از فعالیت‌‏های خیرخواهانه این عبد صالح پروردگار بود که امیدواریم امثال ایشان در جامعه زیاد شوند و باقیات الصالحات و سنت حسنه ایشان همیشه با دوام و ساری و جاری باشد.

امّا از آنجایی که این جهان فانی است و انسان‏‌ها برای مدتی محدود در این دنیا به سر می‏برند و عاقبت باید رهرو سرای آخرت و جاوید بشوند، مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان نیز درسن هشتاد سالگی و در بیست و ششم دی ماه 1397 بعد از عمری تلاش و کوشش در راه انقلاب و خدمت خالصانه به مردم و محرومین و نیازمندان، با زاد و توشه‌‏ای پر بار آهنگ سفر آخرت کرد و به دیار باقی شتافت، گرچه چنین انسان‌‏هایی هرگز نمی‏‌میرند و یاد و نام آنان تا روزگار باقی است، جاودان خواهند ماند و جایگاهشان در آن دنیا نیز بهشت ابدی خواهد بود همانطور که در قرآن کریم وعده فرموده است: «أَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَی نُزُلًا بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» (سجده، 19)

مشاور سازمان اوقاف و امور خیریه ساواک   اخبار برگزیده
  

صهیونیست ها به دنبال به هم زدن تعادل در منطقه هستند. نوعی واکنش توسط ایران، یک جنگ بزرگ، انفجار یا هر چیز دیگر که منطقه را از حالت تعادل خارج کند، هدف اسرائیل است.
نامه نیوز جنگ ایران خودرو رئیس جمهور 

  

نگاه به غرب به نفع منافع ملی ما نیست/ وزارت‌خارجه هر پیشنهادی که به نفع کشور است را باید بپذیرد/ از ظرفیت‌های دیپلماسی برای گسترش روابط خارجی استفاده کنیمیک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: وزارت‌خارجه هر پیشنهادی که به نفع کشور است را باید بپذیرد و کمیسیون امنیت ملی هم از این تصمیمات حمایت می‌کند.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دیپلماسی روابط دیپلماتیک 

  

دخالت‌های سیاسی بر بورس ادامه دارد؟تبلیغات گاه و بیگاه دولتمردان درمورد بازار سرمایه و دعوت و تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بازار به این موضوع دامن زد و باعث جلب اعتماد مردم شد.
اقتصادنیوز تبلیغات سرمایه 

  

حبر جدید درباره واردات خودرو در سال 1400نزدیک 3 سال واردات خودرو ممنوع شده است، یعنی آخرین مدل خودرو خارجی که در کشور مشاهده می‌شود و تردد دارد، به سال 2017 بر می‌گردد و این مدل از خودرو آخرین خودرویی باید باشد که به کشور وارد شده است.
خودروتک واردات خودرو واردات خودرو 

  

چرا قیمت ها کاهش نمی یابد؟محمدرضا منجذب - استاد دانشگاه
گسترش قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

رونمایی از اولین خودرو برقی در راه بازار ایران + عکس و مشخصات فنی و آپشن هابه نظر می رسد قرار است پای خودروهای برقی به بازار ایران نیز باز شود. کارمانیا ek1 نام اولین خودرو برقی است که آماده ورود به بازار ایران می شود.
خودروتک خودرو ایران عکس 

  

روسیه حرف آخر را درباره برجام زدایرنا/ یک مقام وزارت امور خارجه روسیه بار دیگر بر موضع کشورش در برجام تاکید و اعلام کرد که مسکو با بازنگری در برجام و تغییر مفاد آن مخالف است.
مثلث روسیه ایران ترامپ 

  

وزیر خارجه آمریکا: ایران به تعهداتش برگردد، ما هم به برجام برمی‌گردیموزیر خارجه جدید آمریکا مدعی شد: زمانی که ایران به تعهدات ذیل توافقنامه هسته‌ای عمل کند، ما هم به برجام برمی‌گردیم.
۵۵ آنلاین ایران هسته ای جنگ 

  

در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی، آمریکا نیز به توافق باز می‌گرددوزیر خارجه جدید آمریکا در نخستین نشست خبری خود بعد از تصدی این سمت گفت که در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود، آمریکا نیز به این توافق باز خواهد گشت.
ایلنا ایران هسته ای 

  

آمریکا به برجام باز خواهد گشتوزیر امور خارجه جدید آمریکا گفت: واشنگتن هنگامی‌که تهران تعهدات هسته‌ای خود را انجام دهد، به برجام باز خواهد گشت.
مستقل‌آنلاین ایالات متحده آمریکا واشنگتن تهران 

  

حال علی انصاریان وخیم شد / مردم دعا کنید + جزئیاتحال جسمی علی انصاریان، دیگر پیشکسوت فوتبال هم مساعد نیست و شرایط وخیمی دارد.
مستقل‌آنلاین فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

مهرداد میناوند به علت کرونا درگذشتمهرداد میناوند پیشکسوت فوتبال بدلیل وخامت حالش بخاطر کرونا درگذشت.
مملکت‌آنلاین تیم ملی فوتبال ایران فوتبال الشباب 

  

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا استوزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.
ایلنا تجارت تجارت آزاد ایران 

  

ادعاهای بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد علیه ایرانسفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارداسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌ن...
۵۵ آنلاین مسعود پزشکیان ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی 

  اخبار داغ
  

گوهر خیراندیش به خاطر کرونا در بیمارستان بستری شدگوهر خیراندیش هم این روزها به دلیل کرونا در بیمارستان بستری و در حال درمان است. به گفته یاری، خیراندیش که گاهی در خارج از کشور زندگی می‌کند، این روزها در ایران به سر می‌برد.
۵۵ آنلاین گوهر خیراندیش درمان بیمارستان 

  

گوهر خیراندیش برای درمان کرونا در بیمارستان بستری شدگوهر خیراندیش هم این روزها به دلیل کرونا در بیمارستان بستری و در حال درمان است.
مملکت‌آنلاین گوهر خیراندیش درمان بیمارستان 

  

کرونا گوهر خیر اندیش را به بیمارستان کشاندعباس یاری، منتقد سینما و دبیر تحریریه مجله فیلم: ریه‌های خانم خیراندیش هم درگیر کرونا شده و ایشان در بیمارستان در حال کورتون‌درمانی است.
برنا بیمارستان سینما 

  

رضایت 90 درصدی کارکنان از دورکاری/ درخواست برای ادامه تا پایان کرونابررسی ها نشان می دهد که بیش از 90 درصد از کارمندان و 77 درصد از مدیران دستگاه‌های اجرایی از دورکاری
خبرفوری دورکاری دولت ویروس 

  

جهانپور: مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی کرونا صادر شدکیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه در ایران خبر داد...
انصاف‌نیوز روسیه دارو ایران 

  

ابتکار جالب رستوران‌های دوبی؛ واکسن کرونا بزن تخفیف بگیردر رستوران‌های دوبی از این پس تخفیفی تحت عنوان «تزریق واکسن» در نظر گرفته شده و مشتریان با ارائه مدارک تزریق واکسن کرونا می‌توانند از تخفیف ویژه رستوران بهره‌مند شوند.
اعتماد اینستاگرام روزنامه واکسیناسیون 

  

پارتی رونالدو در روزهای کرونا!رونالدو با نادیده گرفتن مرزبندی‌های صورت گرفته در ایتالیا برای محدود کردن عبور و مرور شهروندان این کشور، از منطقه پیدمونت خارج و وارد منطقه‌ واله‌دآئوستا شده است تا در یکی از هتل‌های این منطقه آن هم در حالی که به صورت رسمی تعطیل شده، به مناسب بیست‌وهفتمین سالروز تولد نامزدش جشنی برپا کند.
اعتماد کریستیانو رونالدو ایتالیا تولد 

  

تشخیص کرونا با استفاده از آزمایش مقعدی در چین آغاز شدبه دنبال افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چین، این کشور آزمایش تشخیص مقعدی ویروس کرونا را با هدف کاهش ضریب خطای آزمایش‌های خون و مخاط بینی و گلو آغاز کرد.
۵۵ آنلاین چین پنبه ویروس 

  

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی و عدم عادی انگاری کرونا، گفت: وضعیت بیماری به هیچ وجه به ثبات نرسیده و همچنان ناپایدار، حساس و شکننده است.
صراط وزارت بهداشت سلامت 

  

دستورات فوری روحانی درباره محدودیت های کرونایی، واکسن کرونا و ...رئیس جمهور تاکید کرد که با توجه به محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، باید مراسم نمادین جشن سالگرد پی
خبرفوری حسن روحانی رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجموع جانباختگان کووید19 در کشور به 57 هزار و 736نفر رسید، گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته 85 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز خودرو وزارت بهداشت جدول