گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رفت‌وبرگشت قیمت‌ها و نوسانگیری کوتاه‌بُرد

اقتصادنیوز: امروز شنبه 4 خرداد 1398 بازار طلا و ارز با رفت و برگشت قیمت‌ها مواجه شد و نهایتاً تا عصر نرخ‌ها رشد اندکی را نسبت به نرخ‌های انتهای هفته گذشته ثبت کرد. امروز صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را در دو مرحله مجموعاً 80 تومان پایین آورد و نرخ رسمی دلار را زیر مرز 14 هزار تومان برد...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رفت‌وبرگشت قیمت‌ها و نوسانگیری کوتاه‌بُرد

به گزارش اقتصادنیوز؛ بازار طلا و ارز تهران نخستین روز هفته را با افزایش قیمت آغاز به کار کرد اما حوالی ظهر قیمت‌ها کاهشی شد و قیمت‌ها حتی از نرخ‌های روز پنجشنبه پایین‌تر رفتند. عصر روند تعدیل قیمت‌ها افزایشی بود و قیمت سکه و طلا ارقامی بالاتر نرخ‌های روز پنجشنبه را ثبت کردند. نرخ دلار آمریکا در صرافی ملی 80 تومان کاهش و در بازار آزاد 70 تومان افزایش یافت.

بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که نوسان گیران معمولا با ابزار اخبار سیاسی، سیگنال خرید را در بازار تقویت می‌کنند و زمانی که عرضه ارز از سوی بازارساز افزایش پیدا می کند، به موقعیت فروش تغییر وضعیت پوزیشن می‌دهند. بر این اساس نوسان گیران در روزهای اخیر به دقت رفتار بازارساز و عاملان آن را با رصد نرخ صرافی ملی و نرخ حواله درهم بررسی می کنند.

امروز نرخ حواله درهم امارات در بازار دوبیدر ابتدا رشد قابل توجهی داشت و از 3840 تومان به 3920 تومان نیز رسید اما با نزدیک شدن به ساعات اوج‌گیری معاملات به طور ناگهاانی کاهش یافت. به گفته فعالان، همین امر یکی از نشانه های حضور فعال بازارساز در سمت عرضه است. در واقع زمانی که قیمت درهم نزولی می شود، معامله گران با تجربه پیشین حدس می‌زنند که بازارساز در موقعیت عرضه قرار گرفته است و در نتیجه خود آن ها نیز در صورت وجود خریدهای قبلی، در موقعیت فروش شان قرار می گیرند.

از سوی دیگر بازارساز با تعیین نرخ دلار و یورو از یک سو سعی کرد قیمت خود را در نزدیکی قیمت بازار آزاد قرار دهد و از سوی دیگر با کاهش کانالی قیمت، در دو مرحله (کاهش 30 تومانی صبح و کاهش 50 تومانی بعدازظهر) این سیگنال را به بازار داد که تمایل به افت بیشتر قیمت ها دارد. اما نوسان‌گیران در روزهای اخیر نسبت به حمایت مرز 14 هزار تومانی حساسیت ویژه‌ای دارند.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) هفته گذشته با قیمت 4 میلیون و 760 هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ 4 میلیون و 772 هزار تومان آغاز به کار کرد و تا ظهر در مقاطعی به میانه‌های کانال 4.8 میلیون تومانی هم رفت. اما با تغییر روند نرخ‌ها تا 4 میلیون و 775 هزار تومان کاهش یافت و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) هر قطعه سکه امامی روی رقم 4 میلیون و 800 هزار تومان ثبت شد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز با 50 هزار تومان افزایش به قیمت 4 میلیون و 700 هزار تومان رسید. نیم‌سکه 20 هزار تومان رشد یافت و به 2 میلیون و 650 هزار تومان رسید و ربع‌سکه با افزایش 10 هزار تومانی روی رقم 1 میلیون و 720 هزار تومان ثبت شد. سکه گرمی در این میان با 20 هزار تومان کاهش، 1 میلیون تومان نرخ‌گذاری شد.

مثقال طلای آب‌شده هفته گذشته نهایتاً قیمت 1 میلیون و 855 هزار تومان را ثبت کرد و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با نرخ 1 میلیون و 866 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. ظهر تا حوالی مرز 1.9 میلیونی افزایش و بعدازظهر تا 1 میلیون و 860 هزار تومان کاهش یافت، و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) رقم 1 میلیون و 876 هزار تومان را ثبت  کرد.

اونس طلا در بازار جهانی امروز 1284 دلار بود. همچنین در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار در حدود 430 هزار تومان شد.

نرخ رسمی و آزاد ارز 

صرافی ملی امروز قیمت رسمی خرید دلار آمریکا را 13.870 تومان، و قیمت فروش آن 13,970 تومان اعلام کرد. همچنین قیمت رسمی خرید و فروش یورو به ترتیب 15,770 تومان و 15,870 تومان اعلام شد.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته در محدوده 14230 تا 14260 تومانی قرار گرفته بود امروز با حدود 160 تومان افزایش در محدوده 14400 تومانی قرار گرفت و عصر بین 14390 تا 14420 تومان معامله شد.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

14.300

14.000

دلار صرافی ملی

14.020

13.870

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

15.920

15.770

پوند انگلیس

(صرافی بانکی)

18.180

17.900

نرخ حواله درهم امارات

3.920

3.835

سکه امامی

(طرح جدید)

4.845.000

4.775.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.700.000

نیم‌سکه

2.650.000

ربع سکه

1.720.000

سکه گرمی

1.000.000

مثقال طلای آب‌شده 17 عیار

1.898.000

1.865.000

انس طلای جهانی (دلار)

1.274

1.273

گرم طلای 18 عیار

439.000

427.300

گرم طلای 24 عیار

585.200

569.800

 

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو   اخبار برگزیده
  

حتی اگر کسی جنون هم داشته باشد با آمریکا مذاکره نمی‌کندحجت‌الاسلام مجتبی‌ ذوالنور، ‌نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، گفت: آمریکایی‌ها موضوع موشکی و توان دفاعی ما را هدف گرفته‌اند و این موضوع هم طبیعتا به ضرر ماست و ما چرا باید بپذیریم که بر سر توان دفاعی‌مان مذاکره کنیم و آن را کاهش دهیم؟ چرا آمریکایی‌ها موشک داشته باشند و ما نداشته باشیم؟ موضوع دیگر،‌ موضوع برجام است...
مستقل‌آنلاین مجتبی ذوالنور قم مجلس شورای اسلامی 

  

بروجردی: حمله به آرامکو ارتباطی به ایران نداردآمریکا به دنبال راه‌اندازی فریب حداکثری علیه ایران است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی 

  

شبکه ان بی سی نیوز بامداد چهارشنبه اعلام کرد، رهبران ارتش آمریکا در نشست روز دوشنبه گزینه های ممکن علیه ایران را مطرح کردند اما رئیس جمهوری با طرح درگیری دوباره آمریکا در یک جنگ خارجی دیگر مخالفت کرد.
نامه نیوز ترامپ ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

حسین شیخ الاسلام گفت: حملات پهپادی مقاومت یمن در ماه های اخیر به عربستان نشان داد هیچ پایگاه آمریکایی در منطقه امن نیست. معتقدم آمریکا امنیت پایگاه هایش را فدای امنیت ریاض نمی کند.
نامه نیوز ترامپ ایرباس یمن 

  

سرکرده منافقین مرد!علی حسین نژاد، مترجم قدیمی و سابق در بخش روابط خارجی سازمان منافقین در پاسخ به پرسشی درباره «مسعود رجوی» رهبر منافقین که از سال 2003 تاکنون ناپدید شده گفت: سازمان منافقین اخیرا در کنفرانسی که به مناسبت 55امین سال تأسیسش برگزار کرد به مرگ مسعود رجوی اذعان کرد. حسن نژاد تصریح کرد: بی‌تردید مسعود رجوی به عربستان فرار کرد و در آن جا مُرد...
مستقل‌آنلاین مسعود رجوی عربستان مرگ 

  

آمریکا عملا پشت سعودی را خالی کرداقتصادنیوز: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، حمله به تاسیسات نفتی سعودی را پیچیده و دقیق دانست و گفت: سعودی‌ها درخواست حمایت‌های اطلاعاتی یا نظامی بیشتری به آمریکا نداده بودند.
اقتصادنیوز ایران خاورمیانه ایرنا 

  

حمله تند ظریف به امریکا در واکنش به حادثه ارامکو + عکسوزیر امور خارجه کشورمان با انتشار توئیتی با کنایه به آمریکا به ارتکاب جرایم جنگی متجاوزین به یمن با حمایت این کشور اشاره کرد.
شما‌نیوز عکس یمن خبرآنلاین 

  

مهمترین شرط مذاکره با آمریکا لغو تحریم‌های یکجانبه استشرایط ما تامین نشود، در مذاکره چیزی به دست نخواهیم آورد.
مثلث کره شمالی مجلس دهم ترامپ 

  

یک مقام امریکایی : موشک های کروز از ایران به عربستان شلیک شدندیک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری آمریکایی "آ‌بی‌سی نیوز" ادعا کرد: ایران حدود 20 "پهپاد" را به عربستان فرستاده و در کنار آن حدود 12 موشک "کروز" را از خاک کشورش به عربستان شلیک کرده است.
شما‌نیوز مایک پومپئو موشک ایران 

  

حواشی پیرامون خانواده نعمت‌زاده که از شرکت‌داری آنان آغاز شده بود، زمانی اوج گرفت که رسانه‌های مختلف خبری منتشر کردند که داماد نعمت‌زاده به عنوان نماینده کمیسر ژنرال دولت ایران در اکسپو میلان 2015 معرفی شده بود.
نامه نیوز حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه 

  اخبار داغ
  

کشتی آزاد قهرمانی جهان| پیروزی امامی و محبی در گام نخست و شکست افضلی مقابل گارزون کوباییملی‌پوشان اوزان 70 و 125 کیلوگرم کشورمان در نخستین دیدار خود در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان پیروز شدند.
تسنیم کشتی آزاد وزن کوبا 

  

کاهش تقاضای ارز در بازار با راه‌اندازی سیستم جایگزین سوئیفتیک کارشناس اقتصادی با اشاره به توافق ایران، روسیه و ترکیه برای استفاده از سیستم جایگزین سوئیفت گفت: با این کار می توان بصورت مستقیم تراکنش های مالی را بر اساس روبل، لیره یا یوآن با ریال انجام داد و تقاضای ارز نیز در بازار ارز تا حدی کاهش می یابد.
تسنیم ارز نرخ ارز دانشگاه علامه طباطبایی 

  

بدهی‌های ارزی بانک مرکزی چقدر کاهش یافت؟اقتصادنیوز: بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در خرداد 98 به 221 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال تغییری نداشته، اما نسبت به پایان سال 97، هشت دهم درصد کاهش یافته است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک ریال 

  

ذخیره ارزی چین از مرز 3 هزار و 100 میلیارد دلار گذشتتازه ترین آمار رسمی بانک مرکزی چین نشان می دهد که ذخیره ارزی این کشور به 3 هزار و 107 میلیارد دلار رسیده است.
اقتصادنیوز چین پول دولت 

  

افزایش وام مسکن موجب بروز تورم در بازار می شود سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به پیشنهادات مطروحه درباره تجمیع وام ازدواج با تسهیلات مسکن یکم، گفت: این پیشنهاد با هدف افزایش قدرت خرید زوج های جوان مطرح شده، اما به نظر من این رویکرد کارشناسی نیست و تنها موجب افزایش تلاطم در بازار مسکن می شود. افزایش میزان وام مسکن موجب بروز تورم در بازار می شود نماینده مردم ارومیه در…
خانه‌ملت افزایش قیمت وام مسکن وام ازدواج 

  

ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در بین 140 کشور جهاناقتصاد نیوز: بر اساس گزارش جدید رقابت‌پذیری سفر و گردشگری که توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می‌شود، ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در بین 140 کشور جهان است. سهم ایران از گردشگری خارجی، در حدود هفت میلیون و 800 هزار نفر در سال 1397 بوده است
اقتصادنیوز ایران گردشگری درآمد 

  

ارزیابی از توان سیستم بانکی کشور برای اجرای عملیات بانکی باز/ فراکسیون زنان پیگیر طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ارتباط بی واسطه و مستمر با مردم، به انعکاس اقدامات، فعالیت ها، مواضع و دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی می پردازند. قاسم احمدی لاشکی ویدئویی را به اشتراک گذاشته و نوشته است: تلاش شبانه روزی کارگران زحمتکش اداره کل نوسازی و توسعه و #تجهیز_مدارس استان #مازندران برای افتتاح مدارس روستاهای #دلیر و #فشکور بخش #مرزن_آباد…
خانه‌ملت استان مازندران بازی فراکسیون زنان 

  

کره شمالی به دنبال انتشار ارز دیجیتال اختصاصیاقتصاد نیوز:طبق اطلاعاتی که یک نجیب زاده و مشاور آی تی اهل اسپانیا منتشر کرده کره شمالی مشغول توسعه رمزارز اختصاصی خود است.
اقتصادنیوز کره شمالی ارز پول دیجیتالی 

  

اختصاص ارز نیمایی به لوازم‌التحریر سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به قیمت بالای لوازم التحریر ارائه شده در بازار، عنوان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات و اخبار واصله با وجود وعده‌های داده شده از سوی سخنگوی دولت برای اختصاص ارز دولتی 4200 تومانی به لوازم التحریر اما ارز اختصاصی برای دفاتر مشق و لوازم التحریر ارز نیمایی بوده است. نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت ارز ارز دولتی خبرنگار