زنگنه: مسیر مشتریان نفت ایران کوتاه شد

وزیر نفت با تشریح مراحل توسعه خط انتقال نفت خام گوره – جاسک تأکید کرد: در این طرح ملی جلوه‌های کم‌نظیری از ساخت داخل و در هم شکستن تحریم‌ها به نمایش گذاشته شده است.

زنگنه: مسیر مشتریان نفت ایران کوتاه شد

به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، 31 تیرماه) در مراسم بهره برداری رسمی از خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک اظهار کرد: امروز روز تاریخی در صنعت نفت ایران است و برای نخستین بار در تاریخ بیش از 110 ساله نفت ایران عملیات صادرات نفت از سواحل مکران در دریای عمان آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد سامانه ایجاد پایانه صادراتی نفت خام در منطقه مکران، از سال­‌های اولیه دهه 1360 و اوج جنگ تحمیلی، مطرح بود، افزود: ساخت خط لوله انتقال نفت به نام «محرم»، بر همین اساس آغاز شد که با پایان جنگ این خط رها شد و بخشی از این خط لوله انتقال به قطر 56 اینچ به طول حدود 220 کیلومتر در استان بوشهر به انتقال آب به مناطق ساحلی اختصاص یافت.

وزیر نفت با یادآوری اینکه در جریان سفر سال 1392 جنابعالی (رئیس جمهوری) به استان هرمزگان، این فکر دوباره به‌طور جدی مطرح شد و براین اساس، پس از بررسی کارشناسی موضوع، توجیه اقتصادی، فنی و محیط زیستی، این طرح با اعتبار نزدیک به 2 میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ شد، افزود: فرآیند ساخت و تأمین تجهیزات از سال 1397 آغاز و عملیات لوله‌گذاری این طرح به‌صورت رسمی تیرماه 1399 با دستور جنابعالی آغاز شد.

زنگنه با بیان خط لوله به‌عنوان بخشی از طرح داری گوره-جاسک قطر 42 اینچ (106سانتی متر) و طول 1000 کیلومتر از منطقه گوره در استان بوشهر نفت خام سنگین و نیمه سنگین را به جاسک در استان هرمزگان منتقل می‌کند، افزود: در مسیر این خط لوله 5 تلمبه‌خانه، 10 پست برق، حدود 300 کیلومتر خط انتقال نیرو و 2 ایستگاه توپکرانی قراردارد.

وی ادامه داد: در پایان زنجیره نیز یک واحد اندازه‌گیری، یک ایستگاه توپک‌رانی و سپس تأسیسات بارگیری نفت خام که اساس آن شامل 3 گوی شناور، 3 دستگاه میترینگ، 6 خط لوله زیردریایی 36 اینچ (در مجموع به طول 36 کیلومتر) قراردارد، همچنین حوضچه آرامش و اسکله پشتیبانی و خدماتی در حال اجراست.

وزیر نفت با بیان اینکه در پایانه جاسک 20 مخزن با مجموع حجم 10 میلیون بشکه ذخیره‌سازی نفت خام در حال اجراست، تصریح کرد: اکنون، نفت خام پس از طی مسافت تقریبی هزار کیلومتر بدون هیچگونه مشکل عملیاتی به بندر جاسک رسیده و در حال بارگیری در کشتی است.

زنگنه با بیان اینکه بخش‌هایی که امروز به بهره‌برداری می‌رسد شامل هزار کیلومتر خط لوله، ایستگاه تلمبه‌خانه شماره 2، تاسیسات ارسال و دریافت توپک و تجهیزات و بارگیری در پایانه جاسک با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز است، افزود: مجموع پیشرفت کل طرح 82 درصد است و تاکنون بیش از یک میلیارد و 200 میلیارد دلار در این طرح هزینه شده است و برق تلمبه خانه‌های مورد نیاز در مسیر این خط لوله در ظرفیت کامل 100 مگاوات است.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های مهندسی و توسعه نفت (متن) و نفت و گاز پارس به ترتیب مسئولیت بخش‌های خشکی و دریایی این طرح را به‌عهده داشتند،   اظهار کرد: قراردادهای امضا شده با پیمانکاران در شرکت متن یک میلیارد و 150 میلیون دلار بوده که تاکنون 970 میلیون دلار پرداخت شده است و در شرکت نفت و گاز پارس قراردادهای امضا شده با پیمانکاران و تامین‌کنندگان 300 میلیون دلار بوده که تاکنون 200 میلیون دلار آن پرداخت شده و پیشرفت فیزیکی از پیشرفت مالی بالاتر بوده است.

وزیر نفت با بیان اینکه بهره‌برداری از خط و تلمبه‌خانه‌ها و تأسیسات مسیر به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت سپرده شده که دارای بالاترین تجربه حرفه‌ای در بخش بهره‌برداری از خطوط لوله نفت و فرآورده است، گفت: عملیات بارگیری و صادرات نفت خام از جاسک هم‌اکنون از سوی نفت وگاز پارس انجام می‌شود، اما در ماه‌های آینده به‌طور کامل به شرکت پایانه‌های نفتی ایران واگذار می‌شود.

بهره برداری کامل از جاسک؛ ابتدای 1401

وزیر نفت با بیان اینکه این طرح در ابتدای سال 1401 به بهره‌برداری کامل می‌رسد، افزود: ظرفیت انتقال کنونی روزانه 300 هزار بشکه‌ای نفت این خط لوله،   آبان‌ماه به روزانه 400 هزار بشکه، دی‌ماه به 500 هزار بشکه و با آمدن تلمبه‌خانه و مخزن ذخیره در جاسک به 750 هزار بشکه و اسفندماه به ظرفیت یک میلیون بشکه در روز می‌رسد، بهره‌برداری تدریجی از طرح‌های بزرگ موضوعی طبیعی است.

زنگنه با تاکید بر اینکه در همه بخش‌های طرح خط لوله گوره - جاسک استانداردهای ملی و بین‌المللی از جمله استانداردهای IPS، API و ASME رعایت شده است، افزود: این طرح جلوه کم نظیر از در هم شکستن تحریم‌ها  و تکیه بر توان داخل بوده است.

وی ادامه داد: زمان آغاز عملیات اجرای این طرح قرارداد خرید 400 هزار تن لوله‌های مقاوم به هیدروکربور ترش (NACE) با شرکت‌های خارجی امضا شد اما این شرکت‌ها بخش اندکی از لوله‌ها را تحویل دادند و از تحویل بقیه آن امتناع کردند، در تامین پمپ‌ها هم با همین مشکل روبه‌رو شدیم.

وی ادامه داد: برای تولید تختال (فولاد مبارکه) و رسیدن به ورق (فولاد اکسین خوزستان) و سپس تحویل آن به لوله‌سازها یک کار یکساله بین شرکت ملی نفت ایران و فولاد مبارکه و شرکت فولاد اکسین انجام شد و ما بخش اصلی ورق برای نخستین بار داخلی‌سازی شد.

وزیر نفت تصریح کرد: در بخش پمپ نیز طبق طراحی اولیه به پمپ 6 مگاواتی نیاز بود که با توجه به وجود نداشتن چنین ظرفیتی در کشور ما آن را به 50 پمپ 2.5 مگاواتی تبدیل کردیم که در داخل ساخته شد، اکنون چهار پمپی که در ایستگاه شماره 2 کار می‌کند پمپ‌هایی است که 6 شرکت ایرانی ساخته‌اند.

مسیر مشتریان نفت ایران کوتاه شد

زنگنه با ابراز امیدواری از اینکه این طرح به‌عنوان مهمترین طرح پایه‌ای زمینه‌ساز توسعه منطقه مکران و کلید توسعه اقتصادی این منطقه باشد، اعلام کرد: مجوز اجرای سه طرح پالایشگاهی با ظرفیت پالایش روزانه 900  هزار بشکه نفت خام در این منطقه صادر شده و در حال انجام است که این طرح‌ها می‌تواند صنایع پایین‌دستی هم داشته باشد.

وی ادامه داد: پروژه ساخت 10 میلیون بشکه مخازن ذخیره‌سازی نفت خام بر پایه روش قراردادی  ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) با سرمایه‌گذاری بیش از  230 میلیون دلار ازسوی بخش خصوصی در حال ساخت است.

وزیر نفت افزود: ما به دنبال این هستیم که در این منطقه یک هنرستان صنعتی بسازیم که بتوانیم نیروهای ماهر مورد نیاز طرح‌های کنونی و آینده منطقه را از مردم استان هرمزگان تأمین کنیم که این توسعه انسانی نیز اثری ماندگار در بلندمدت خواهد داشت.

زنگنه با بیان اینکه بیش از 5000 هکتار زمین در جاسک تحصیل شده است که به‌تازگی قرار شد 1100 هکتار آن به سازمان بنادر و دریانوردی برای ایجاد یک اسکله تجاری عظیم اختصاص یابد، گفت: در واقع ما هم‌اکنون یک پایانه صادراتی داریم که برای نخستین بار نفت را از دریای عمان صادر می‌کند و این موضوع سبب افزایش ظرفیت صادرات ایران، تنوع و انعطاف در پایانه‌های صادراتی به‌منظور کاهش ریسک‌های عملیاتی و امنیتی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از این خط لوله سبب کوتاه‌تر شدن مسیر رفت و برگشت مشتریان نفت کشور حدود هزار مایل دریایی می‌شود، گفت: هزینه انتقال نفت به جاسک از 60 سنت با نفتکش به حدود 40 سنت با خط لوله کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: در این طرح بیش از 250 شرکت بزرگ و کوچک داخلی، ظرفیت تولید خود را به این طرح اختصاص داده‌اند و نزدیک 10 هزار نفر فعالیت کردند.

وزیر نفت در پایان با تشکر از جمعی از مدیران نفت اظهار کرد: این خط لوله ایرانی‌ترین و سریع‌ترین خط لوله‌ای بود که ساخته شده است و امروز مرحله نخست بهره‌برداری را داریم، همچنین این پروژه یکی از راهبردی‌ترین طرح‌های این دولت بود که بحمدالله به بهره‌برداری رسید، به ملت ایران و جنابعالی (رئیس جمهوری) تبریک می‌گویم و امیدوارم ماموریتمان را در یکی از راهبردی‌ترین طرح‌های دولت به خوبی انجام داده باشیم.

 

منبع: خبر آنلاین

وزارت نفت نفت صادرات نفت   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار آمریکا بعد از تعطیلات شش روزه بانک‌ها و بازار ارزقیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول امروز بار دیگر افزایش را تجربه کرد و روی 24 هزار و 890 تومان قرار گرفت
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش ‌بینی بورس برای فردابازار سرمایه در یک ماه گذشته روند مثبت قابل توجهی را داشته است اما کدام بحران‌ها می‌توانند روند بازار سهام را در کشور به کلی تغییر دهند؟
گسترش سرمایه ماه سهام 

  

آشنایی با بهترین زمان برای سی تی اسکن فرد مبتلا به کروناسی تی اسکن باید زمانی انجام شود که فرد دچار علائم شده باشد؛ مثلا تنگی نفس شدید، سرفه و خلط زیاد داشته باشد.
برنا 

  

ابلاغ گروه‌های سنی جدید برای تزریق واکسن کروناوزیر بهداشت در نامه ای به معاون بهداشت وزارت بهداشت تزریق واکسن‌کرونا به گروه های سنی جدید در استان های مختلف را ابلاغ کرد.
ایلنا وزارت بهداشت تهران واکسیناسیون 

  

ادامه محدودیت‌ های کرونایی در مازندرانسرپرست پلیس راه استان مازندران از تداوم اعمال محدودیت‌های کرونایی در این استان خبر داد.
گسترش استان مازندران پلیس پلیس راه 

  

افزایش قیمت سکه امامی تحت تاثیر قیمت دلارقیمت سکه امروز از مرز حساس 10 میلیون و 800 هزار تومان عبور کرد، مرز 10 میلیون و 900 هزار تومان را نیز پشت سر گذاشت و انتظارات افزایشی در بازار قدری تقویت شدند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اخبار مهم درباره کابینه ابراهیم رئیسی /بیت کوین می تازد /یک عرضه اولیه جدید در بورسقیمت بیت کوین با جهش فوق العاده خود توجه ها را به خود جلب کرد. خبر گمانه زنی ها درباره کابینه سید ابراهیم رئیسی هم هر روز ترند روز می شود.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

علائم کرونای دلتا چیست؟دریافت واکسن کرونا به معنی رها کردن پروتکل‌های بهداشتی نیست و افرادی که واکسیناسیون آن‌ها کامل نشده نیز در معرض خطر هستند از همین رو باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از پیش توجه کرد.
شما‌نیوز ویروس سرماخوردگی واکسیناسیون 

  

علت بروز مشکل در ثبت نام سامانه واکسیناسیون کرونامرکز مدیریت فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابت مشکل در ثبت نام سامانه واکسیناسیون کرونا عذرخواهی کرد.
برنا درمان واکسیناسیون فناوری 

  

هشدار جدی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به المپیکی‌ها/ امکان ابتلا به کرونا با وجود تزریق واکسن!رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به ورزشکارانی که در آستانه اعزام به المپیک توکیو هستند و ورزشکارانی که هم اکنون در دهکده بازی‌ها حضور دارند، به صورت جدی هشدار داد که پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را با وجود تزریق واکسن در دستور کار قرار دهند و به شدت از خود مراقبت کنند تا به این ویروس در کوران رقابت‌های المپیک مبتلا نشوند.
برنا بازی المپیک ویروس 

  

آیا واقعا کرونا ویروس توسط گربه ها منتقل می شود؟مطالعه انجام شده توسط دانشمندی هلندی تأیید می کند که کروناویروس توسط گربه ها منتقل می شود.
برنا ویروس گربه 

  

کتاب "مهربانی‌های عصر کرونا" منتشر شدکتاب Covid Acts of Kindness یا مهربانی‌های عصر کرونا توسط دپارتمان انتشارات شرکت نورث استار ساکسس متعلق به شهاب اناری به زبان انگلیسی و با صد و هشتاد و چهار مؤلف همکار از سراسر دنیا به طور بین المللی چاپ و منتشر شد.
ایلنا بهار روزنامه خورشید 

  

مدت زمان باقی ماندن آنتی بادی کرونا در بدن کودکان مشخص شدنتایج تحقیق جدید نشان داد ماندگاری آنتی‌بادی کرونا تا چهار ماه بعد از بهبودی در بدن کودکان ماندگار است.
برنا کودکان ماه 

  

آخرین قیمت سکه ودلار اعلام شد (1400/05/04)در این گزارش به آخرین قیمت انواع سکه، طلا و دلار پرداخته شده است.
گسترش قیمت ارز قیمت سکه و طلا