مهر   |  سلامت  |  

شایع ترین بیماری هایی که سلامت کلیه ها را تهدید می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، منوچهر امینی، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که در 24 ساعت شبانه روز چه میزان خون از کلیه‌ها عبور می‌کند، گفت: در یک شبانه روز حدود 150 الی 180 لیتر خون از کلیه‌ها عبور می‌کند که این میزان 40 برابر میانگین خونی است که از دیگر اعضای بدن عبور می‌کند. وی افزود: در هنگام عبور این میزان مایع از توبول های کلیه، مقداری تبدیل به ادرار و بقیه…

شایع ترین بیماری هایی که سلامت کلیه ها را تهدید می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، منوچهر امینی، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که در 24 ساعت شبانه روز چه میزان خون از کلیه‌ها عبور می‌کند، گفت: در یک شبانه روز حدود 150 الی 180 لیتر خون از کلیه‌ها عبور می‌کند که این میزان 40 برابر میانگین خونی است که از دیگر اعضای بدن عبور می‌کند.

وی افزود: در هنگام عبور این میزان مایع از توبول های کلیه، مقداری تبدیل به ادرار و بقیه باز جذب خون می‌شود.

امینی در پاسخ به این سوال که علت بازجذب آب خون از کلیه‌ها چیست، گفت: تمام ذرات خون از جمله سدیم، پتاسیم، گلوکز، کلسیم، فسفر و…، هنگام عبور از کلیه‌ها باید به طور مداوم و در هر لحظه تنظیم شوند. به طور مثال در کلیه (قوس هنله کلیه) حسگری وجود دارد که کلسیم داخل خون را اندازه گیری می‌کند و دستور بازجذب می‌دهد. (اگر سطح کلسیم خون مناسب باشد بازجذب انجام می‌شود اما اگر کلسیم خون بیش از حد معمول باشد اجازه خروج کلسیم از ادرار صادر می‌شود)

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تنظیم آب بدن را از دیگر کارکردهای کلیه دانست و افزود: بسیار مهم است که حجم آب خون تنظیم شود اگر در مصرف مایعات زیاده روی کنیم ساختار دقیقی که در محور مغز _ کلیه وجود دارد، بازجذب آب را کاهش می‌دهد تا آب بیشتری از کلیه‌ها خارج شود.

وی ادامه داد: زمانی که آب خون ما کم شود (کاهش 1 الی 2 درصد) هورمون ضد ادراری ترشح می‌شود و بازجذب آب از لوله‌های ادراری را افزایش می‌دهد و اجازه دفع آب از بدن داده نمی‌شود، اگر کم شدن آب خون به 2 الی 3 درصد برسد، مرکز تشنگی که در مغز قرار دارد فعال می‌شود و فرد را به نوشیدن آب وادار می‌کند.

امینی، تنظیم فشار خون بدن را از دیگر کارهای مهم و پیچیده کلیه دانست و گفت: زمانی که در حالت صاف بر روی سطح زمین خوابیده ایم و به یک دفعه بلند می‌شویم، مغز خالی از خون می‌شود که در این حالت سریعاً انقباضاتی صورت می‌گیرد که با مکانیسم‌های فوق العاده ای (انقباض عروق مغز و نگهداشتن خون در مغز) جبران می‌شود.

وی با عنوان این مطلب که 5 الی 10 درصد علت شناخته شده فشارخون در کلیه‌ها است، افزود: فشار خون دارای مکانیزم‌های کنترل کننده پیچیده‌ای است که کلیه‌ها بخشی از این تنظیم هستند.

امینی، فشارخون را دومین عامل آسیب زننده به کلیه‌ها دانست و گفت: اولین و شایع‌ترین عامل آسیب زننده به کلیه‌ها بیماری دیابت است. دیابت اعضای مختلف بدن از جمله کلیه‌ها را درگیر می‌کند.

وی به افرادی که در خانواده‌های داری افراد مبتلا به دیابت و فشارخون زندگی می‌کنند، توصیه کرد: با رعایت سبک زندگی سالم از بروز این بیماری پیشگیری کنند.

امینی ادامه داد: قند خون کنترل نشده به بافت کلیه‌ها صدمه می‌زند که به دنبال آن فرد افزایش فشار خون پیدا می‌کند (البته گاهی بیماری‌های ایمنی نیز کلیه‌ها را درگیر می‌کند)

وی به دفع پروتئین و دفع خون در ادرار به عنوان علائم صدمه دیدن کلیه‌ها اشاره و با توجه به عوارض جدی صدمات کلیوی به افراد توصیه کرد: با کنترل حداقل یک الی دو بار فشارخون در سال و همچنین انجام آزمایشات لازم، سلامت کلیه‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

امینی ادامه داد: در کلیه‌ها کمترین سطح اکسیژن در بدن را داریم و اگر از یک حد بیشتری پایین باشد دستور خون سازی توسط کلیه‌ها صادر می‌شود تا اکسیژن کافی به اعضا و بافت‌های بدن برسد.

وی در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا کلیه‌های سالمی داشته باشیم، گفت: شایع‌ترین بیماری‌هایی که سلامت کلیه‌ها را تهدید می‌کنند، دیابت و فشار خون است، افراد باید عوامل پیشگیری کننده از این دو بیماری را به خوبی بشناسند و آنها را بخوبی رعایت کنند، در بیماری‌های کلیوی نه تنها باید علت تشخیص داده شود بلکه حتماً باید فشار خون بالا تحت کنترل باشد.

امینی افزود: آنچه فشار خون و دیابت را تحت تأثیر قرار می‌دهد: نوع تغذیه فرد است، اگر در غذای روزانه بیش از حد لازم کربوهیدرات، نشاسته و همچنین نمک استفاده کنیم بیشتر در معرض خطر ابتلاء به این دو بیماری قرار خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مورد بعدی وزن است، افراد باید وزن خود را به خوبی کنترل کنند، بدن انسان به گونه‌ای طراحی شده است که با فعالیت بیشتر به سمت سلامت بیشتر پیش می‌رود.

وی افزود: در زندگی فعلی که انجام کارها با فعالیت کمتری همراه است به تغذیه سالم و تحرک بدنی بیشتری نیازمندیم.

امینی گفت: متأسفانه در بعضی افراد مدت‌ها قند خون بالای بدون علامت وجود دارد که منجر یه بروز علائمی مانند از فشار خون و دفع آلبومین از کلیه‌ها می‌شود، از بین بردن این عوارض به راحتی امکان پذیر نیست و گاهی برای همیشه در فرد باقی می‌ماند او تاکید کرد: دیابت و فشارخون نه تنها کلیه، بلکه مغز و قلب و عروق را نیز درگیر می‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، تغذیه سالم، فعالیت بدنی مداوم و وزن مطلوب را برای پیشگیری از بیماری‌های کلیوی ضروری دانست و تاکید کرد: با افزایش قند خون و درگیری کلیه‌ها علائم بارزی در فرد ایجاد نمی‌شود و متأسفانه در مراحل پیشرفته بیماری با ورم پلک‌ها و دست و پا و همچنین افزایش سطح کراتین و اوره خون مواجه خواهیم بود.

وی به همه افراد توصیه کرد: با مصرف کمتر قند و شکر، گوشت قرمز و چربی و همچنین مصرف کمتر نمک، در پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های کلیوی همت کنید و انجام فعالیت‌های مرتب روزانه از جمله: پیاده روی، دوچرخه سواری و ورزش ایروبیک و…، را در کارهای روزانه خود قرار دهید

سلامت تهران دانشگاه علوم پزشکی تهران   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 24 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 196 رسید.
اقتصادنیوز 

  

زمان اعلام جدید قیمت خودروها در سال 1402نایب رئیس شورای رقابت از اعلام قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها در نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داد و تاکید کرد که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل می‌رسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

برخی از افراد عنوان کرده اند که در روز ابتدایی سال جدید، قیمت فروش سکه در بازار آزاد بالای 31 میلیون تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی بورس تهران در سال 1402 شاخص کل تا یک قدمی سطح 2 میلیون واحد صعود کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران فولاد تهران 

  

شاخص کل بورس در یک قدمی 2 میلیون واحد قرار گرفتامروز شاخص کل بورس با رشد 37 هزار و 870 واحدی در تراز یک میلیون و 998 هزار و 326 واحدی ایستاد.
صراط شاخص بورس تهران خودرو 

  

افزایش 58 درصدی مراجعات اورژانسی به مراکز درمانی/ شاهد موج هشتم کرونا در کشور هستیموزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
صراط استان مازندران درمان بالگرد 

  

نماد آسیاتک در اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته عرضه اولیه شد و توانست بازدهی بیش از 130 درصدی را به سهامداران بدهد.
اقتصادنیوز ماه 

  

موج هشتم کرونا جان دوباره گرفتبرای اطلاع از جزئیات موج هشتم کرونا با ما در ادامه همراه باشید.
۵۵ آنلاین ویروس اورژانس جراحی 

  

8 شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرنگار مهر، طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در کشور شهرهای اهواز، کارون، رامهرمز، امیدیه، لالی، اندیکا، باغملک و بهبهان در وضعیت زرد کرونایی هستند. همچنین افراد دارای علائمی نظیر سرفه، گلودرد و آبریزش بینی باید از حضور در جمع خودداری کنند و به مدت پنج روز از منزل خارج نشوند تا بیماری کرونا به دیگران سرایت نکند. استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سربسته و دید و بازدیدهای…
مهر خبرنگار رنگ اهواز 

  

2 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرگزاری مهر، محمد پهلوان کاشی اظهار کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 2 شهرستان خراسان رضوی شامل قوچان و کوهسرخ در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته است. رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در 26 اسفندماه امسال هیچیک از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار نداشتند که با…
مهر استان خراسان رضوی درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
نامه نیوز قیمت دلار ارز 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز، امروز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

موج هشتم کرونا هم آمد / علامت های جدید چیست؟​وزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
گسترش بالگرد بانک استان مازندران 

  

خبر مهم از آینده دلار / پیش بینی عجیب قیمت دلارحسین عبده تبریزی در گفتگویی با ویژه‌نامه 1402به پشت پرده افزایش قیمت دلار اشاره کرده و می‌گوید: در 15 سال‌ اخیر، تحریم و«سیاست»، نقش عمده‌ای بر فروش نفت، درآمدهای ارزی و تورم و قیمت ارز داشته است.
نامه نیوز دلار قیمت ارز قیمت