جملات‌ممنوعه به بیماران‌کرونایی

سلامت نیوز-*نرگس عزیزی: این روزها با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در ایران، احتمال این که در دوستان و آشنایان افرادی را بشناسیم که در بستر بیماری هستند، بیشتر از قبل است. حالا بسیاری از ما دوست، فامیل یا همکاری داریم که به کرونا مبتلا شده است. ممکن است دوست ما در خانه روزهای قرنطینه را سپری می کند یا نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کرده باشد...

جملات‌ممنوعه به بیماران‌کرونایی

سلامت نیوز-*نرگس عزیزی: این روزها با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در ایران، احتمال این‌که در دوستان و آشنایان افرادی را بشناسیم که در بستر بیماری هستند، بیشتر از قبل است. حالا بسیاری از ما دوست، فامیل یا همکاری داریم که به کرونا مبتلا شده است. ممکن است دوست ما در خانه روزهای قرنطینه را سپری می‌کند یا نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کرده باشد. هر چه هست خیلی از ما این روزها احوال پرسی از یک فرد بیمار را در برنامه خود داریم. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید در این تماس‌های تلفنی، چه جملاتی را نباید به زبان بیاوریم؟ جملات‌ممنوعه به بیماران‌کروناییبه گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، بیان برخی جملات و عبارات می‌توانند احساسات ناخوشایندی را در فرد مقابل ما ایجاد کنند. در شرایطی که تماس تلفنی ما به منظور احوال پرسی و نمایش محبت است، بیان این جملات نقض غرض محسوب می‌شود، پس بهتر است آن‌ها را به زبان نیاورید.

«تقصیر خودت بود. رعایت نکردی»بیان هر جمله‌ای که به نوعی در زمینه اثبات کوتاهی فرد در مراقبت از خود است، نه تنها کمکی به بیمار کرونایی نمی‌کند که می‌تواند باعث دلخوری، عصبانیت یا گاهی ایجاد احساس گناه در او شود. احساسات ناخوشایندی که در پی چنین جملاتی ایجاد می‌شود، آرامش بیمار را کاهش می دهد و کمکی به حال فعلی او نخواهد کرد.

«استرس نداشته نباش»توجه داشته باشید اگر قرار باشد با فرد بیماری روزی پنج شش نفر تماس بگیرند و بگویند نگران نباش، نتیجه ایجاد نگرانی در اوست چرا که می‌تواند این تصور را ایجاد کند که موضوع به مرحله‌ خطرناکی رسیده که این همه آدم اصرار دارند بگویند باید آرام باشم. به صورت کلی بیان چنین جمله‌ای غالبا خاصیت آرامش‌بخشی ندارد.

«حالا حالت اون قدرها هم بد نیست»اگر فرد مبتلا به کرونا، از حال خودش شکایتی دارد، به حرف‌هایش گوش دهید و در مقابل از بیان جملاتی که به نوعی تجربه او را زیر سوال می‌برد، خودداری کنید. زیر سوال بردن تجربه فرد بیمار، احساس ناخوشایندی را در او ایجاد می‌کند.

«حالت رو به بهبوده دیگه»اگر از پرونده پزشکی فرد مبتلا اطلاعات دقیقی نداریم، بهتر است درخصوص وضعیت او تا حد امکان اظهارنظر نکنیم. گاهی اوقات اظهارنظرهای اشتباه اطرافیان باعث می‌شود، بیمار دستورات پزشک را به خوبی رعایت نکند یا برعکس دچار وسواس شود و حتی اعتماد خود به پزشک را از دست بدهد. پس تا حد امکان شنونده باشیم و درباره موضوعاتی که اشراف کامل بر آن ها نداریم، صحبت نکنیم.

«حالا ریه هات چقدر درگیر شده؟»بهتر است اگر بیمار تمایلی به صحبت درباره جزئیات شرایط خودش ندارد، ما هم سوالی از او نکنیم. سوال درخصوص درصد درگیری ریه، سطح اکسیژن خون، میزان تب و ... می‌تواند باعث اضطراب بیمار شود. در عین حال که این موارد جدای از ارضای حس کنجکاوی ما، کاربرد دیگری هم ندارد و برای ما هم مفید نیستند.

بی‌خیال احوال‌پرسی نشویدآخرین واکنشی که در برابر بیمار شدن دوستان و آشنایان بهتر است نداشته باشیم، سکوت است. سکوت می‌تواند به عنوان بی‌توجهی تفسیر شود. اگر تمایلی به تماس تلفنی ندارید، در عوض می‌توانید پیامی محبت‌آمیز بفرستید و برای فرد بیمار آرزوی بهبود کنید. این جملات را بگوییدبرخی جملات و پیشنهادها اما در مقابل می‌تواند برای فرد مبتلا آرامش‌بخش و مفید باشد. در این بخش مروری بر تعدادی از این موارد داریم. «اتفاقی است که افتاده، انرژی‌ات رو بگذار روی استراحت»هرچند تا پیش از ابتلا، نباید موضوع کرونا را عادی در نظر بگیریم، بعد از ابتلا برعکس بهتر است آن را عادی توصیف کنیم. دلیل آن هم قابل حدس است. عادی‌سازی ابتلا به کرونا، برای بیماری که در قرنطینه است یا در بیمارستان بستری است، می‌تواند باعث شود تا باری از دوش او برداشته شود و استرس او کاهش پیدا کند. البته توجه کنید که در عادی‌سازی کرونا نباید زیاده‌روی کرد چرا که می‌تواند باعث کم‌توجهی به توصیه‌های پزشکی شود.

«کاری می‌تونم برات انجام بدم؟»اگر به محل زندگی فرد مبتلا به کرونا نزدیک هستید، بهتر است از او بپرسید که چه کاری می‌توانید برایش انجام دهید. بردن غذای گرم برای فردی که قرنطینه است یا انجام خریدهای خانه برای او، از جمله کمک‌های دلپذیری است که می‌توانید انجام دهید. پیشنهاد کمک مالی به دوست یا فامیل نزدیک هم از دیگر مواردی است که بد نیست آن را در نظر داشته باشید.

«به یادت هستم»در نهایت این که ارسال چند پیام محبت‌آمیز و آرزوی بهبودی کردن برای فرد بیمار، از کارهایی است که از دست همه ما بر می‌آید. تاثیر پیام‌های مثبت خود را دست کم نگیرید. اگر بیمار حال خوشی ندارد، می‌توانید برای یکی از نزدیکان او پیام بفرستید و در آخر پیام‌ها هم اضافه کنید که توقع پاسخ ندارید، تا به این ترتیب بیمار از پاسخ ندادن احتمالی به پیام شما، معذب نشود.

یک توصیه اخلاقیاگر کسی به شما اعلام کرده که جواب تستش مثبت است در حالی‌که تمام دستورات مربوط به قرنطینه را رعایت می‌کند و از شما می‌خواهد که موضوع بیماری او را به کسی نگویید، توجه داشته باشید که شما از نظر اخلاقی اجازه اعلام این موضوع به دیگران را ندارید. به صورت کلی تنها در دو وضعیت ما بدون رضایت فرد اجازه در میان گذاشتن بیماری‌اش با دیگران را داریم. اول زمانی که او توجهی به پروتکل‌ها ندارد مانند وقتی که بیمار با کسی که اطلاعی از بیماری او ندارد، قرار ملاقات گذاشته است. دوم، زمانی که فرد با مخفی نگه داشتن موضوع و کمک نگرفتن از دیگران، برای خودش خطرات اضافه‌ای ایجاد می‌کند مانند زمانی که بیمار تنها زندگی می‌کند و ما که از او دور هستیم، در فکر اطلاع دادن به همسایه یا دوستی هستیم که می‌تواند از نزدیک به او کمک کند.

*کارشناس ارشد مشاوره

سلامت ایران روزنامه 



  اخبار برگزیده
  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جدول مشخصات نامزدهای انتخابات1400ایسنا/ ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، پس از پنج روز با نام‌نویسی 592 نفر و حضور تعداد زیادی از سیاسیون دیروز (25 اردیبهشت) پایان یافت.
فردا جدول درمان انتخابات ریاست جمهوری 

  

فروش خودرو در بورس امروز تصویب می شود؟عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود.
خودروتک خودرو بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد | بایدبا او برخورد شودروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: فردی که مقررات ثبت‌نام در وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن را زیر پا گذاشت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که به قانون بی‌اعتنائی می‌کند و حتی بعد از ثبت‌نام از تریبون آزاد در محل وزارت کشور اعلام می‌کند اگر صلاحیتش تأیید نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه می‌تواند مصلحت کشور را تشخیص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؟
۵۵ آنلاین قانون احمدی نژاد روزنامه 

  

چه کسانی کاندیدای انتخابات 1400 شدند؟/لیست نهایی نامزدهای انتخاباتامروز چهره‌های شاخص و صاحب نام از جمله لاریجانی، جهانگیری، محسن هاشمی، رئیسی، عبدالناصر همتی، جلیلی، رضایی، ضرغامی، پزشکیان و عباس آخوندی با مراجعه به وزارت کشور، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند.
مستقل‌آنلاین محمد خوش چهره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور 

  

پشت پرده پیامک خودروهای وارداتیاین روزها بسیاری از شهروندان شاهد ارسال پیامک‌هایی با موضوع «فروش خودروی وارداتی» بوده‌اند، پیامک‌هایی که شائبه گشایش در واردات خودرو به کشور را ایجاد کرده است. هرچند بنا بر بودجه سال‌جاری، آینده‌ای برای واردات مجدد خودرو از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی نشده با این حال برخی امید دارند که همراه با آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده، گشایشی نیز در این زمینه ایجاد شود.
خودروتک پیامک فضای مجازی واردات خودرو 

  

مهم/ علت تاخیر رئیسی برای کاندیداتوری فاش شدآیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز 25 اردیبهشت برای کاندیداتوری ریاست جمهوری 1400 در وزارت کشور حضور یافت اما این حضور با تاخیر انجام شد که علت آن مشخص‌نشدن جانشین او در قوه قضاییه است.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری وزارت کشور شورای نگهبان 

  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  اخبار داغ
  

ورود کرونای برزیلی صحت ندارد/ هنوز نوع کرونای خدمه هندی کشتی پاناما مشخص نیست/ کشتی در لنگرگاه قرنطینه شدمسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
ایلنا سازمان بنادر و دریانوردی وزارت بهداشت ویروس 

  

تزریق واکسن کرونا به پیرترین مرد کشور در آذربایجان شرقیمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: در روز گذشته واکسن کرونا به مردی که بر اساس شناسنامه و کا
خبرفوری تبریز شناسنامه کشاورزی 

  

تزریق واکسن کرونا به پیرترین فرد ایران +عکس دانشگاه علوم پزشکی تبریز: در روز گذشته واکسن کرونا به مردی که بر اساس شناسنامه و کارت ملی 134 سال سن داشته و پیرترین فرد ایران و بنابر بررسی‌ها احتمالا پیرترین فرد جهان است، تزریق شد./ایسنا
فردا ایران عکس تبریز 

  

جریمه 200 هزار تومانی نقض قرنطینه مبتلایان به کرونا اجرا شدمعاون وزیر کشور خواستار پیگیری اجرای جریمه نقض قرنطینه مبتلایا به کرونا در سراسر کشور شد.
خبرفوری وزارت بهداشت درمان دین 

  

عوارض فشار خون از کرونا خیلی بیشتر است!یک فوق تخصص کلیه، فشار خون و پیوند گفت: عوارض فشار خون از کرونا بیشتر است اما دلیل حس نشدن عوارض آن، مزمن بودن این بیماری است.
برنا فشار خون 

  

تزریق واکسن کرونا به پیرترین مرد کشور + عکسمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت:در روز گذشته واکسن کرونا به مردی که بر اساس شناسنامه و کارت ملی 134 سال سن داشته و پیرترین فرد ایران و بنابر بررسی‌ها احتمالا پیرترین فرد جهان است، تزریق شد. منبع: کانال تلگرامی خبر فوری
اقتصادنیوز عکس تبریز شناسنامه 

  

امتحانات حضوری و نوید غیبت کروناامتحانات دو پایه دوازدهم و نهم دوشنبه 27 اردیبهشت ماه به صورت حضوری برگزار می‌شوند و برگزارى حضوری این امتحانات موجب ایجاد نگرانی‌هایی برای خانواده‌ها شده است.
برنا خانواده ماه 

  

سرانجام ادعای بزرگ وزیر بهداشت در مهار کرونا؟ | ستاد ملی کرونا، جای متخصصان بیماری عفونی نیست | چرا مقابله ایران با کرونا نتوانست الگوی موفق جهانی باشدکرمی: فضای بی اعتمادی که در جامعه ما ایجاد شده، تاثیر عجیبی روی آمارهای مربوط به کرونا گذاشته است. افرادی کرونا گرفته اند ولی به بیمارستان مراجعه نمی کنند
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت بیماری عفونی ایران 

  

درخواست دبیر قرارگاه ستاد کرونا برای تسریع در تامین منابع مالی واکسندبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر بهداشت و رییس کل بانک مرکزی، خواستار تسریع در اجرای بند 4 مصوبات جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، درباره تامین منابع مورد نیاز برای خرید واکسن داخلی و خارجی شد.
۵۵ آنلاین درمان بانک مرکزی بانک 

  

خیز بلند قطعه سازان برای افزایش قیمت خودرو!نایب رئیس انجمن همگن قطعات خودرو تهران گفت:در ماه‌های آینده در صورت به روز نشدن قیمت‌ها در قرارداد‌ها با خودروسازان، تولید قطعات با چالش اساسی مواجه می‌شود.
گسترش قطعه سازان خودروسازان افزایش قیمت 

  

پیگیری اجرای مصوبات ستاد کرونا درباره تامین منابع خرید واکسندبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا از پیگیری اجرایی شدن مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص تامین منابع مورد نیاز برای خرید واکسن داخلی و خارجی خبر داد.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان برنامه و بودجه 

  

معیار اصلی تغییر و آخرین رنگ‌بندی کرونایی در کشور چیست؟با وجود افزایش آمار فوتی‌های کرونا و 3 رقمی بودن آن در روز‌های اخیر وضعیت رنگ‌بندی شهر‌های کشور از قرمز به سمت نارنجی و زرد رفته است که به گفته استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر رنگ‌بندی شهر‌های کشور بر اساس موارد تشخیص جدید بیماران است.
برنا دانشگاه علوم پزشکی تهران رنگ تهران