بررسی وضعیت اعتبار 1.5میلیارد دلاری اشتغالزایی از منابع صندوق توسعه ملی

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اختصاص 1.5 میلیارد دلار به طرح اشتغال پایدار روستایی و نتایج آن گفت: از اعتبار 1.5 میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی در حدود یک میلیارد و 240 میلیون دلار از صندوق برداشت شده است که بخشی از آن به نرخ ارز نیمایی و بخش دیگر به ارز ارز دولتی به ریال تبدیل و در اختیار بانک ها…

بررسی وضعیت اعتبار 1.5میلیارد دلاری اشتغالزایی از منابع صندوق توسعه ملی

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اختصاص 1.5 میلیارد دلار به طرح اشتغال پایدار روستایی و نتایج آن گفت: از اعتبار 1.5 میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی در حدود یک میلیارد و 240 میلیون دلار از صندوق برداشت شده است که بخشی از آن به نرخ ارز نیمایی و بخش دیگر به ارز ارز دولتی به ریال تبدیل و در اختیار بانک ها قرار گرفته است.

 عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: بانک ها بر اساس مصوبات شورای اشتغال، به متقاضیان اشتغال روستایی و متناسب با رسته هایی که مشخص شده، تسهیلات پرداخت می کنند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: متقاضیان ایجاد اشتغال پایدار روستایی باید تقاضای خود را در سامانه ای که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد کرده اطلاعات خود را ثبت کنند تا توسط سازمان برنامه و بودجه راستی آزمایی می شود که آیا طرح آنها به اشتغال  منجر می شود یا نه.

وی با بیان اینکه تسهیلات پیش بینی شده در بسیاری ازمناطق کامل جذب نشده است، بیان داشت: تا کنون سه مرحله از طرح اشتغال پایدار روستایی انجام شده و یک مرحله آن باقی مانده است، حدود 240 میلیون دلار دیگر باید تبدیل به ریال و به بانک ها تخصیص داه شود و بانک ها باید برابر آن اعتبار بگذارند.

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گزارش های دریافتی از میزان تحقق اهداف طرح مذکور اظهار داشت: براساس گزارشی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ارائه شده است، به دلیل اینکه طولانی شدن پروسه راستی آزمایی طرح های پیشنهادی، نهایی شدن طرح و تخصیص اعتبارات زمان بر شده که باید با پیگیری های مستمر سرعت کار افزایش پیدا کند تا آثار آن در جامعه هویدا شود.

طرح اشتغال پایدار روستایی موفقیت آمیز بود

این نماینده مجلس با بیان اینکه بر اساس آمارهایی که داریم طرح موفقیت آمیزی بوده است، افزود: انحراف از منابع در این طرح بسیار کم است و منجر به اشتغال های خرد روستایی شده که در حال حاضر عامل  افزایش ماندگاری در روستا است از سوی دیگر در شرایط تحریمی فضای اشتغال برای جوانان فراهم شده که باعث ایجاد فضای بهتر در کشور می شود.

حسینی اظهار داشت: در طرح های دیگر انحراف از تسهیلات بسیار زیاد بود اما در طرح اشتغال پایدار به دلیل توجه و تمهیدات وزارت تعاون و بانک ها باید گفت بیش از 80درصد اعتبارات دقیقا برای ایجاد اشتغال هزینه شده شده است.

پایداری شغل های روستایی زیر سایه تورم

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در خصوص میزان پایداری شغل های به وجود آمده گفت: با توجه به تغییرات قیمتی و میزان تورمی که در جامعه حاکم است، اینکه شغل های روستایی پایدار باشد بحث دیگری است که عوامل دیگری منجر به آن می شود  اما در کل طرح مذکور توجیهات اقتصادی برای ایجاد اشتغال را داشته است./

پایان پیام

سازمان برنامه و بودجه صندوق توسعه ملی بودجه   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

آمار بازگشت ارزهای صادراتی از امروز به فردا متغیر استوزیر اقتصاد با بیان اینکه آمار بازگشت ارزهای صادراتی به صورت روزانه متغیر است، بخشی از ثبات بازار را به خاطر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ارزیابی کرد.
ایلنا حذف صفر از پول ملی اقتصاد بانک مرکزی 

  

وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام شدتهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر کار حقوقی و قانونی از طرف حاکمیت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی کارهای مربوط به خود شرکت در حال انجام است.
ایرنا اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

اختصاص تسهیلات به واحدهای نساجی و پوشاک/ ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با توسعه صنعت نساجی و پوشاکمدیرکل صنایع نساجی و پوشاک با بیان اینکه برای توسعه این صنعت تسهیلاتی در نظر گرفته شده، گفت: صنعت نساجی و پوشاک می‌تواند با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد اشتغال و ارزش افزوده داشته باشد.
ایلنا کاهش نرخ بهره نساجی بودجه 

  

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز 

  

درخواست وزارت نیرو برای تمدید معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییوزارت نیرو درخواست کرده است تا مجوز انجام تشریفات قانونی لازم برای تکمیل مراحل ثبت افزایش سرمایه از محل بند (ز) تبصره (10) قانون بودجه سال 1397 کل کشـور توسط شرکت‌های تابعه این وزارت خانه تا تاریخ 31 تیر 1398 تمدید شود.
ایلنا وزارت نیرو سرمایه قانون 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ سقوط آزاد نرخ‌ها و غافلگیری نوسان‌گیراناقتصادنیوز: امروز دوشنبه 29 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران برای سومین روز متوالی در این هفته روی مدار نزولی حرکت کرد و شیب کاهش قیمت تندتر شد تا پس از نزدیک به یک ماه دلار به کانال 13 هزار تومانی بازگردد. امروز صرافی ملی تا عصر نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 650 تا 700 تومان کاهش داد تا دلار در محدوده 13600 و یورو در محدوده 15500 تومانی قرار گرفت...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

«برادرجان» دور افتاده و شعارزدهتهران - ایرنا - سریال «برادر جان» که در ایام مبارک رمضان از شبکه سه سیما پخش می‌شود روایتگر سال 98 است اما کاراکترهای این سریال به گونه ای در کوچه و خیابان با هم حرف می زنند که انگار از بطن جامعه جدا و در یک جزیره دور افتاده زندگی می‌کنند.
ایرنا صدا و سیما تلویزیون نویسنده 

  

همتی: بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود/مردم در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکننداقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با اشاره به بازگشت 18.7 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور، و بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک واردات