افزایش 40درصدی پرونده‌های مهریه

سلامت نیوز:افزایش مشکلات اقتصادی همانطور که بر افزایش میزان طلاق موثر است، بر میزان درخواست ها برای پرداخت مهریه نیز موثر بوده است...

افزایش 40درصدی پرونده‌های مهریه

سلامت نیوز:افزایش مشکلات اقتصادی همانطور که بر افزایش میزان طلاق موثر است، بر میزان درخواست‌ها برای پرداخت مهریه نیز موثر بوده است.بدین صورت که زوجی که تصمیم به جدایی می‌گیرند اگر شرایط اقتصادی نرمال باشد زوجه آنچنان بر دریافت مهریه سماجت نکرده و از حق خود می‌گذرد اما وقتی شرایط اقتصادی دشوار و خطیر باشد قطعا فشار بیشتری بر همسر سابق خود وارد می‌کند تا بتواند توسط همان مهریه روزگار خود راسپری کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد ،چه بسا افزایش پرونده‌های مربوط به دریافت مهریه به همین دلیل باشدآفتاب یز _ یگانه شوق الشعرا: آمار پرونده‌های مهریه در کشور افزایش 40 درصدی داشته است. به نظر می‌رسد شرایط جدید و بد کشور باعت این افزایش شده است.

مسئول اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفته است: « تعداد 93 هزار و 711 فقره پرونده اجرای مهریه از فروردین تا پایان مهر سال جاری ثبت شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد 67 هزار و 81 فقره بود حاکی از رشد 40 درصدی است. » سید محمد هاشمی مقدم با اشاره به اجرای بند «ب» ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه افزود:

« مراجعه ابتدایی برای دادخواست مهریه به دادگاه‌ها طبق قانون مذکور ممنوع اعلام شده و متقاضیان ابتدا باید برای مطالبه و اجرای مهریه به ادارات ثبت اسناد مراجعه کنند. در این ماده قانونی آمده است:«مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجراء از طریق ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اجرا می‌شوند.

ادارات مذکور مکلفند بلافاصله پس از تقاضای اجرائیه نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام کنند. چنانچه مرجع مذکور نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجراء، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سند، اقدام کند یا ظرف مدت شش ماه نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید، متعهدٌله سند می‌تواند با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع نماید. »

هاشمی مقدم اظهار داشت: « این حکم قانون موجب شده که مراجعه به ادارات ثبت برای صدور اجراییه مهریه افزایش یابد البته سال‌های گذشته هم این فرایند بوده اما اکنون در کل کشور دادگاه‌ها دیگر ابتدا دادخواست مهریه را نمی‌پذیرند و به همین دلیل مراجعه به ثبت افزایش چشمگیری پیدا کرده است. »

تفکر رویایی از ازدواج باعث سرخوردگی همسران می‌شود

در خصوص این موضوع فاطمه فرحمند روانشناس خانواده به آفتاب یزد گفت:« درباره علل این افزایش باید بگویم در کشورما بحران‌های اقتصادی زیادی وجود دارد و این باعث فشارهای مالی در زندگی زناشویی شده است.

این فشارها باعث شده‌اند که خلق افراد پایین بیاید و افسردگی در میان آن‌ها بیشتر شود همچنینمنفی گرایی بیشتری در میان زوجین به وجود آمده است علاوه بر این اعتیاد، خیانت‌های زناشویی و استفاده بالای زوجین از تلفن همراه و در راستای این موضوع بی‌توجهی به همسر از دیگر عوامل است.

مجموعه‌ای از عوامل فردی، اجتماعی و روانی در تصمیم گیری‌ها درباره موضوع طلاق دخیل هستند گاهی هم ازدواج زودهنگام و داشتن تفکر رویایی از ازدواج باعث سرخوردگی همسران می‌شود به عبارتی افراد با این نوع از تصورات رویایی زمانی که وارد زندگی مشترک می‌شوند و با چالش‌ها و مشکلات رو به رو می‌شوند بسیار سرخورده می‌شوند. این باورهای ناکارآمد یکی از اصلی‌ترین علل جدایی و سردی روابط زناشویی است. در گذشته چون صبر و شکیبایی بیشتری در میان افراد وجود داشت این مسائل راحت‌تر حل می‌شدند. »

در گذشته زنان به دلیل عدم استقلال مالی مجبور بودند

که سختی‌های زندگی را تحمل کنندوی در ادامه گفت: « آموزش زوجین درباره مقولاتی مانند ازدواج و طلاق می‌تواند بسیار مفید باشد. در نهایت استقلال زنان و کارکردن آن‌ها در بیرون از منزل باعث شده است که زنان برای فرار از ازدواج مشکل دار خود به طلاق روی آورند به عبارتی دیگر در گذشته زنان به دلیل عدم استقلال مالی مجبور بودند که برای گذران زندگی خود، سختی‌های زندگی را تحمل کنند البته خود قانون مهریه و پرداخت آن هم باعث به وجود آمدن استقلال نسبی در میان زنان و سطح رفاه نسبی بیشتر شده است.

در گذشته طلاق قبح بیشتری داشت و در میان مردم تابو بود که تبعات طلاق را بپذیرند اما امروزه طلاق برای مردم خیلی عادی‌تر شده است و همسران قادر هستند که خیلی راحت‌تر از گذشته حتی بدون اطلاع از خانواده‌ها از یکدیگر جدا شوند. زوجین می‌توانند به کمک روانشناسان کیفیت زندگی خود را افزایش دهند و بهتر است قبل از طلاق از مشاورین کمک بگیرند زیرا مشکلات بعد از طلاق معمولا از مشکلات خود زندگی زوجین بیشتر است و من در میان مراجعین خود افرادی را دیده‌ام که بعد از جدایی از طلاق خود پشیمان شده‌اند زیرا از تبعات طلاق اطلاع نداشته اند. »

90 درصد از دوستی‌های قبل از ازدواج به ازدواج ختم نمی‌شوند

در همین خصوص دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی به آفتاب یزد گفت: « طلاق بدون علت‌ها معنا ندارد و معلولی از علت‌های زیادی است. معنا و مفهوم ازدواج‌ها تغییر کرده است و امروز افراد از همان ابتدا به طلاق فکر می‌کنند پس مفهوم ازدواج دیگر مفهوم تشکیل خانواده نیست.

امروزه روابط قبل از ازدواج که بدون اطلاع خانواده‌ها هستند بی‌فایده‌اند و در ادامه خانواده‌ها با این دست از ازدواج‌ها که مبنایی دوستی دارند مخالف هستند. بر اساس بررسی‌ها مشخص شده است 90 درصد از دوستی‌های قبل از ازدواج به ازدواج ختم نمی‌شوند زیرا افراد را برای ازدواج‌‌، خانواده‌ها مشخص می‌کنند. ملاک ازدواج‌ها وضع مالی خانواده‌ها و شغل خانواده است این بدان معنااست که ازدواج به یک قرارداد تجاری تبدیل شده است. »>وام ازدواج نشانه عدم توانایی افراد برای تشکیل خانواده استوی در ادامه گفت:

« در اسلام گفته شده است مردی می‌تواند ازدواج کند که سرپناه داشته باشد و مخارج خود و فرد دیگری را تامین کند و برای همسر خود زندگی‌ای فراهم کند که در خانه پدری‌اش داشته است. وام ازدواج دریافت کردن نشانه آن است که اصلا فرد توانایی تشکیل خانواده را ندارد و امروزه خیلی از افراد تنها برای دریافت وام یا فرار از سربازی به ازدواج روی می‌آورند. افراد امنیت شغلی ندارند و به امید شغل خود تشکیل زندگی مشترک می‌دهند اما بعد از مدتی از شغل خود اخراج می‌شوند و دیگر توانایی تامین هزینه زندگی را نخواهند داشت.

همچنین دخالت‌های بی‌جا خانواده باعث شده است که زندگی‌ها استحکام پیدا نکنند و افراد نتوانند به تنهایی مستقل شوند پس نباید جوانان به امید کمک دیگری به ازدواج روی آورند. مشاهده می‌شود بسیاری از افراد از اوایل ازدواج با یکدیگر مشکل دارند ولی بسیاری از روانشناسان و مشاوران آن‌ها را به سمت تشکیل خانواده به اشتباه سوق داده اند. »

یک نکته مهم

به نظر می‌رسد افزایش مشکلات اقتصادی همانطور که بر افزایش میزان طلاق موثر است، بر میزان درخواست‌ها برای پرداخت مهریه نیز موثر بوده است.بدین صورت که زوجی که تصمیم به جدایی می‌گیرند اگر شرایط اقتصادی نرمال باشد زوجه آنچنان بر دریافت مهریه سماجت نکرده‌ و از حق خود می‌گذرد اما وقتی شرابط اقتصادی دشوار و خطیر باشد قطعا فشار بیشتری بر همسر سابق خود وارد می‌کند تا بتواند توسط همان مهریه روزگار خود راسپری کند.چه بسا افزایش پرونده‌های مربوط به دریافت مهریه به همیندلیل باشد.

مهریه سلامت برنامه ششم توسعه   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

این داروهای گیاهی کرونا اسماً مجوز گرفته‌اندمتأسفانه آن اندازه که مردم داروهایی مانند "رمدسیویر" را که به‌گفته مسئولان به‌روی بیماران کرونایی بی‌تأثیر است می‌شناسند، هیچ شناختی از وجود داروی‌های گیاهی درمان کرونا که به آنها مجوز تولید داده شده است ندارند.
گسترش سلامت وزارت بهداشت طب سنتی 

  

فوری / ریزش 1.2 میلیون تومانی قیمت سکه!نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: این روند نزولی به شدت چشمگیر بوده به طوریکه قیمت سکه و طلا به پایین‌ترین حد خود در طول چهار ماه اخیر رسیده، ضمن اینکه نگاهی به روند قیمت‌ها طی یک هفته گذشته نشان می‌دهد که سکه حدود یک میلیون و 200هزار تومان ارزان شده و حباب آن به 550هزار تومان کاهش یافته است.
گسترش قیمت کاهش قیمت ها سکه و طلا 

  

پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 9 آذر 99در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل تحت تاثیر معاملات مثبت بیش از 1/5 درصد رشد کرد، اما بورس فردا چه می‌شود؟
خودروتک سهام شاخص تجارت 

  

سلوکی: مسابقات در شرایط حساس شیوع کرونا برگزار می شودنایب رییس بانوان فدراسیون هندبال اظهار داشت: از آنجایی که مسابقات در شرایط حساس شیوع کرونا برگزار می‌شود در صدد هستیم تمام پروتکل‌ها به طور دقیق رعایت شود.
ایلنا هندبال لیگ برتر زنان 

  

ریزش تدریجی آمارهای تلخ کرونا در ایران + نمودارامروز هشت آذر 99 با ریزشی امیدوارکننده‌ای در همگی آمارهای کرونایی مواجه بودیم. در همین خصوص بهبودی های روزانه رکوردی جدید را به ثبت رسانده و آمارجانباختگان نیز نسبت به آمار یک هفته پیش شاهد بیشترین افت پاییزی بود.
اقتصادنیوز درمان ایران وزارت بهداشت 

  

کرونا یک استرس مزمن است /مردم باید بحران کرونا را باور کنندمعاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار داشت: پذیرش شرایط بحرانی تا 90 درصد استرس انسان را
خبرفوری استرس آموزش روانشناسی