ایلنا   |  گوناگون  |  

سمبل فرهنگ عاشورا نماز است

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه سمبل فرهنگ عاشورا نماز است، گفت: شهادت طلبی و اقامه نماز در قیام امام حسین(ع) باهم عجین شده است چنانچه آخرین نفس‌هایشان لحظاتی بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا پایان می‌یابد.

سمبل فرهنگ عاشورا نماز است

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه سمبل فرهنگ عاشورا نماز است، گفت: شهادت طلبی و اقامه نماز در قیام امام حسین(ع) باهم عجین شده است چنانچه آخرین نفس‌هایشان لحظاتی بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا پایان می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب در شب پنجم ماه محرّم و مراسم عزاداری امام حسین (ع) که در خانه کارگر برگزار شد، اظهار داشت: وجه دیگری از علل قیام امام حسین (ع) بحث نماز است. امام(ع) توجه خاصی به نماز داشت چه قبل و حین سفر و چه در تاسوعا و عاشورا که شرح آن را در مقاتل نوشته‌اند.

دبیرکل خانه کارگر در ادامه افزود: امام (ع) در هیچ جایی خطبه نخواند الا بعد از نماز. حتی سپاه حر که امام (ع) را تحت نظر داشته و محاصره کرده بود نیز با امامت امام (ع) به نماز ایستادند و خطبه‌اش را برای آنان بعد از اقامه نماز، خواندند.

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که مکرر گفته شده اینکه یکی از اهداف قیام امام (ع) برای تحقق و تبلیغ نماز بوده است، یادآور شد: حتی در زیارت وارث از مشهورترین زیارت که مربوط به کربلا است، آمده است که «شهادت می‌دهیم به نماز تو.»

محجوب افزود: نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع) مشهور است و در باب این نماز امام صادق (ع) صحبت کرده است. در شب عاشورا نیز امام (ع) برای ادای نماز و تلاوت قرآن و دعا از سپاه ابن زیاد مهلت یک روزه گرفت.

دبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: امام (ع) حتی حضرت ابوالفضل (ع) را می‌فرستد تا با سپاه کوفه مذاکره کند تا بتوانند شب عاشورا برای نماز و دعا خواندن مهلت بگیرند. آن شب تا صبح عاشورا امام (ع) و یارانش نماز و دعا را زمزمه کردند.

وی در ادامه یادآور شد: به نقل از امام سجاد (ع)، هم سیدبن طاووس و هم محمدبن جلیل طبری، یکی شیعه و دیگری سنی، اما هر دو منبع تاریخی هستند، نقل کرده‌اند که امام (ع) تا صبح نماز، دعا و قرآن خواندند.

نماینده ادوار مجلس افزود: فرهنگ عاشورا سمبلش نماز است و امام (ع) همه ما را دعوت کرده تا به نماز اهمیت دهیم. امام حسین (ع) در روز عاشورا در لحظات آخر حیات جسمانی‌اش دستور می‌دهد که اذان بگویند و همه را به اقامه نماز فرا می‌خواند.

محجوب در ادامه گفت: سپاه یزید موقع نماز امام (ع)، آنقدر تیر انداختند که تنها یکی از یاران امام (ع) 13 تیر خورد و بعد از نماز است که طولی نمی‌کشد که سر از تن امام حسین (ع) جدا می‌کنند.

قبل از سخنرانی علیرضا محجوب، حسن صادقی (رییس اتحادیه پیشکسوتان کارگری) نیز طی سخنانی به انگیزه‌های قیام امام حسین (ع) پرداخت و اظهار داشت: اساس حرکت امام (ع) بر مبنای ظلم ستیزی بود. اباعبدالله نقطه آغاز قیامش مبتنی بر مقابله با ظلم و بدعت و کجروی‌های حکومت بنی‌امیه بود زیرا او فصلی از بدعت‌گذاری‌ها را در حکومت نوپای اسلام بنا نهاده بود.

وی در ادامه گفت: احیای اسلام ناب که یادگار جد مطهرش بود ولی دستخوش بدعت‌ شده بود و بزرگترین بدعت آن جاسوس‌پروری و ایجاد دستگاه مخوفی امنیتی و اطلاعاتی بود، امام حسین (ع) را به قیام وامی‌داشت.

صادقی افزود: جامعه زمان امام (ع) دچار تحولات زیادی شده بود و زیاده خواهی، منفعت طلبی، رانت خواری و باندبازی آن را فرا گرفته بود و دستگاه حکومت معاویه عامل اصلی این تحولات شده بود. امام حسین (ع) وظیفه داشت که با این دستگاه جور و ظلم مبارزه کند.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: اسلام نابی که پیامبر(ص) به دنبالش بود، حق طلبی، برابری، اخلاق مداری و… اساس آن بود، اما اسلام این جامعه قطعا در زمان امام حسین (ع) به طور بنیادین با آن اسلام فرق داشت و امام (ع) برای اصلاح این وضعیت باید اداره سیاسی حکومت را به دست می‌گرفت.

وی در ادامه اذعان داشت: آخرین انگیزه‌ای که امام (ع) را برای قیام وامی‌داشت انگیزه شخصی و وظیفه‌ای بود که برای در دست گرفتن خلافت و بازستانی آن از یزید لازم بود اما بنی امیه طوری وانمود می‌کرد که تنها پوشیدن ردای خلافت اولین و تنها انگیزه امام حسین (ع) است.

معاون دبیرکل خانه کارگر در امور استان‌ها همچنین یادآور شد: در این دوران ما نیز به تاسی از قیام اباعبدالله (ع) انقلابی را رقم زدیم که ریشه در قیام امام حسین (ع) دارد و تمامی مولفه‌هایش مبتنی بر همین نگاه است که امیدواریم همین بر غنی شدن بیشتر این مولفه کمک کنیم.

صادقی در پایان سخنانش؛ یاد و خاطره سه تن از خادمان حسینی، از همکاران خانه کارگر در استان‌های آذربایجان شرقی، مازندران و فارس که دار فانی را وداع گفته بودند را گرامی داشت.

گفتنی است، در مراسم عزاداری که حسین کمالی وزیر اسبق کار نیز حضور داشت، حاضران عزای حسین (ع) را به سوگ نشتند و نوای حسین حسین را زمزمه کردند.

انتهای پیام/

عاشورا نماز کارگر   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ابتلای رئیس فایزر به کرونا علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن«آلبرت بورلا» رئیس شرکت فایزر روز دوشنبه اعلام کرد که تست ابتلا به کرونای وی مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز 

  

ابتلای دوباره وزیر دفاع آمریکا به کروناوزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه اعلام کرد که تست کرونای لوید آستین وزیر دفاع آمریکا مثبت اعلام شده است.
اقتصادنیوز وزارت دفاع پنتاگون 

  

قیمت دلار توافقی در کانال 28 و یورو در کانال 30 هزار تومان بسته شدبا پایان فعالیت بازار توافقی ارز امروز (دوشنبه 24 مردادماه 1401)، بهای هر اسکناس یورو با کاهش 1.59 درصد نسبت به روز قبل روبرو شد.
برنا دلار یورو ارز 

  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 24 مرداد/شناسایی 7348 بیمار جدید/کاهش تعداد فوتی‌هااقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 7348 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 71 هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص بورس تکان نخورد /یک نیمه نزول، یک نیمه صعود!اقتصادنیوز: در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل بورس تهران نزول کرد اما در نیمه دوم سطوح از دست رفته را باز پس گرفت و تنها 44 واحد نسبت به سطح دیروز بالا آمد. در نیمه دوم معاملات شاخص هم وزن رشد چشمگیری داشت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران