صحنه عجیب در انتخاب نامزد نهایی

عملکرد ضعیف مجلس یازدهم که اکثریت اصولگرا آن را به نمایندگی از اقلیت جامعه پر کرده است باعث شده تا جامعه رای این جریان با تزلزل مواجه شود.

صحنه عجیب در انتخاب نامزد نهایی

 وحید غریبان: هر چند اصولگرایان تا روزهای اخیر هم خود را مالک و پیروز انتخاب ریاست جمهوری 1400 می‌دانستند؛ اما با رفتار عقلانی ابراهیم رییسی و امساک وی از تکلیف‌سازی‌ها جهت حضور در انتخابات به نظر می‌رسد این جریان با یک صحنه عجیب در انتخاب نامزد نهایی مواجه شود.

عملکرد ضعیف مجلس یازدهم که اکثریت اصولگرا آن را به نمایندگی از اقلیت جامعه پر کرده است باعث شده تا جامعه رای این جریان با تزلزل مواجه شود. از طرفی اعلام نامزدی روزانه افراد زیادی از این جریان هم باعث شده تا یک فضای رقابتی درون گفتمانی با هدف سهم‌خواهی تا پیش از روز ثبت‌نام به وقوع بپیوندد.

این دقیقا همان اتفاقی است که در سال 84 برای جبهه متحد اصولگرایان رخ داد و علی‌رغم ائتلاف این جریان بر نام محمدباقر قالیباف، آن کسی که از صندوق رای بیرون آمد محمود احمدی‌نژاد بود.

اما در سطح سران قوا همان مقدار دوری از انتخابات 1400 توسط سید ابراهیم رییسی با اقدامات پرقدرت انتخاباتی قالیباف برای فتح ریاست قوه مجریه همراه بوده است. حواشی سفر به مسکو، اعلام حکم حبس طویل‌المدت قائم مقام وی در زمان تصدی شهرداری تهران، افزایش انتقادات به نحوه مدیریت مجلس باعث شده تا جامعه نسبت به حضور قالیباف در این عرصه واکنش منفی داشته باشند تا جایی که سفرهای پر تعداد و به ظاهر جهادی و نظارتی وی طی ماه‌های اخیر تحت تاثیر این موضوع قرار گرفت.

یکی دیگر از افرادی که تصور می‌کرد قابلیت اجماع‌سازی دارد، پرویز فتاح بود. فتاح که سال‌هاست در تماس با قشر آسیب پذیر جامعه بوده تماما در معرض این شائبه قرار داشت که رفتارهای انتخاباتی برای سال 1400 دارد. او در دو مصاحبه تلویزیونی عجیب که یکی حمله به مجری و در دیگری اتهام زنی به چهره‌های شاخص اصولگرایی را رقم زد خیلی زود از عرصه کنار گذاشته شد. افرادی مانند ضرغامی، قاضی زاده هاشمی و نظیر آن‌ها هم علی‌رغم آن‌که خود را کنار زمین مشغول به گرم کردن نشان می‌دهند در نهایت پوشش خود را برداشته و به نفع محسن رضایی یا نامزد نهایی کنار خواهند رفت از همین جهت از سوی افراد شاخص و بدنه اصولگرایی جدی گرفته نخواهند شد. اما محسن رضایی از سوی برخی چهره‌های شاخص سپاه مورد حمایت بوده و به دلیل سال‌ها فعالیت در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت تجربیات و آراء قابل ارائه‌ای دارد. اگر ناکامی‌های متعدد وی در انتخابات‌های گذشته را نادیده بگیریم باید به این تحلیل برسیم که یکی از گزینه‌های جدی جریان ائتلاف وی خواهد بود. 

نکته جالب ماجرا مواجهه جریان اصولگرایی با دو چهره‌ای است که می‌توانند به مانند سال 84 سبد رای جدایی از نامزد نهایی این جریان داشته باشند و نام آن‌ها از صندوق بیرون بیاید. هر دو سابقه و ریشه‌ در قرارگاه سازندگی خاتم دارند و تاکنون وارد فاز رقابت با یکدیگر هم نشده‌اند؛ رستم قاسمی و سعید محمد. 

سعید محمد با حمایت وسیع در شبکه‌های اجتماعی توانست خود را رییس جمهور فضای مجازی جلوه دهد. همه کنشگران سیاسی در این قول اتفاق نظر دارند که وی در قواره یک رجل سیاسی نیست ولیکن سرمایه‌گذاری در شبکه‌های مجازی توانسته نامبرده را به شهرت برساند. عدم سابقه سیاسی، عدم حمایت جریان‌های مختلف اصولگرایی و همین‌طور درگیری‌های مجازی با ارکان نظام که حد نهایه آن را در نحوه خروج از قرارگاه خاتم شاهد بودیم همگی باعث شده تا تایید صلاحیت وی برای ریاست جمهوری 1400 در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد. این شائبه با موضع‌گیری تند معاون سیاسی سپاه علیه وی طی روزهای اخیر شدت پیدا کرد. 

رستم قاسمی هم که در افکار عمومی به عنوان متخصص در حوزه فروش نفت و دور زدن تحریم‌های نفتی شناخته می‌شود سال‌ها فرمانده قرارگاه خاتم بوده است. اما از سوی دیگر همکاری دو ساله او با احمدی نژاد در وزارت نفت و عدم ثبت هیچ‌گونه واکنش سیاسی و تقابل وی با رییس دولت‌های نهم و دهم باعث شده تا طیف احمدی نژادی‌ها در تناسب با او موضع منفی نداشته باشند. 

قاسمی بعد از خاتمه دوران وزارت، معاون اقتصادی حاج قاسم سلیمانی در نیروی قدس شده و به عنوان مرد پشت پرده همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و فروش نفت معرفی می‌شود. اخبار مربوط به عملکرد رستم قاسمی طی سال‌های اخیر در تامین ارز مورد نیاز کشور را نمی‌توان با قاطعیت تایید نمود ولی در افکار عمومی این موضوع مطرح است. نزدیکی رستم قاسمی به حاکمیت و طیف‌های مختلف اصولگرایی و البته پایداری و احمدی نژادی‌ها باعث شده تا از وی به عنوان یکی از نامزدهای نهایی اصولگرایان نام برده شود. 

قاسمی در ماه‌های اخیر به آهستگی در نظرسنجی‌ها رشد کرده است؛ اما در فضای انتخاباتی سرد این روزها؛ به نظر نمی‌رسد راه آسانی برای ایجاد اجماع بر روی او وجود داشته باشد. باید گفت برگ برنده رستم قاسمی در انتخابات پیش رو احتمالا حمایت همزمان احمدی‌نژاد و بزرگان جریان اصولگرایی از وی است.

منبع: خبر آنلاین

شبکه های مجازی اصولگرایان جبهه متحد اصولگرایان   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکسن فایزر برابر این نوع ویروس کرونا بی‌تاثیر استعلی‌رغم تبلیغات گسترده و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مؤثر بودن واکسن شرکت فایزر در برابر تمام سویه‌های ویروس «کووید19»، اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را اثبات کرد.
اقتصادنیوز ویروس تبلیغات 

  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس