ایبنا   |  فرهنگی  |  

شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز اعلام موجودیت کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از راه‌اندازی «شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز» خبر داد.

شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز اعلام موجودیت کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، صابر سهرابی با اشاره به فعالیت‌ها و طرح‌های گسترده شیراز برای حضور جدی در پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران، گفت: اقشار مختلف جامعه، اصناف و موسسات مردم نهاد در شیراز برای پیشبرد راهبردها و چشم انداز توسعه کتابخوانی فعالیت‌های گسترده ای به انجام می‌رسانند. وی با بیان اینکه پیش از این شبکه‌های «نامه رسانان دوستدار کتاب»، «آتش نشانان دوستدار کتاب»، «کودکان دوستدار کتاب» و «ورزشکاران دوستدار کتاب» راه‌اندازی شده و فعالیت‌های خود را آغاز کرده است، گفت: از همین گذر برای ایجاد بسترهای لازم و حرکت هماهنگ به منظور تروبج کتابخوانی با باورِ عمیق به اثرمسلم و بی‌بدیلِ این موضوع در زندگی بهترِ شهروندان، «شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز» با امضای یک میثاق‌نامه راه‌اندازی شد. دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: امضاکنندکان این میثاق‌نامه تاکنون در زمینه ترویج کتابخوانی و ایجاد فضای کتابخوانی، فعالیت‌هایی را به انجام رسانده‌اند اما این شبکه تلاش خواهد کرد این برنامه‌ها را منسجم‌تر کند.   سهرابی تأکید کرد: گرچه امضای میثاق‌نامه «شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز» از نظر قانونی تعهدی ایجاد نمی‌کند اما اعضاء هم پیمان می‌شوند با اجرای برخی طرح‌ها در توسعه فرهنگ کتابخوانی، تلاش خود را بیش از پیش به کار گیرند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: تلاش برای توسعه کتابخوانی در کافه و رستوران با فضاسازی در دکوراسیون داخلی، فراهم کردن شرایط برگزاری رویدادهای فرهنگی در حوزه کتابخوانی از جمله رونمایی، نقد کتاب و نشست‌های تخصصی، ایجاد کتابخانه با محور «کتاب در گردش» در رستوران‌ها و کافه‌ها و برنامه‌ریزی برای هر گونه فعالیت و اقدام مؤثری که منجر به ایجاد تعامل بیشتر و هم‌افزایی با سایر اعضای شبکه در زمینه کتابخوانی شود، از جمله مفاد این میثاق نامه است. وی ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و دبیرخانه پایتخت کتاب ایران در شیراز نیز بسترهای لازم را به اقتضاء برنامه‌ها و طرح‌ها برای اعضای این شبکه فراهم خواهد کرد. سهرابی در عین حال عنوان کرد: تاکنون رستوران‌ها و کافه‌هایی همچون «هفت خوان، صوفی، قوام، اجاق و آتش، بالو (واقع در سنگ سیاه)، خانه سنتی ستایش، قهوه گذر، کافه کتاب رومی، کافه گالری سروناز، کافه خیابون، کافه لحظه، کافه کتاب راز و ماز» با امضای این میثاق‌نامه به شبکه یادشده پیوسته‌اند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تأکید بر اینکه شیراز در سال جاری یکی از نامزدهای اصلی پایتخت کتاب خواهد بود، یادآور شد: علاوه بر شیراز و شهرهای اوز و صدرا که سال‌های گذشته عنوان شهرهای خلاق کتابخوانی را کسب کرده بودند، امسال چند شهر دیگر استان فارس نیز برنامه‌های مؤثری را تدوین کرده و حضور پررنگی در پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران خواهند داشت.

کودکان قهوه حوزه   اخبار برگزیده
  

ارز دیجیتال قانونی در کشور وجود دارد؟اقتصاد نیوز: با گذشت 2 سال از خبر راه اندازی طرح رمز ارز بومی، وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات همچنان به طور رسمی از رمز ارز بومی رونمایی نکرده اند و همین امر واکنش‌های بسیاری در پی داشته است.
اقتصادنیوز ارز مجازی ارز پول دیجیتالی 

  

ترامپ رقابت انتخاباتی 2020 را با سخنرانی درباره ایران آغاز کردخبرگزاری ایرنا : دونالد ترامپ به طور رسمی رقابت انتخاباتی برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری در سال 2020 را با سخنرانی درباره توافق هسته ای با ایران آغاز کرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ رقابت انتخاباتی 

  

ثبات قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی (جدول)گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از ثابت قیمت در انواع خودروها دارد.
خودروتک قیمت جدول خودرو 

  

آخرین وضعیت قیمت خودروهای پرفروش وارداتی (جدول)در بازار امروز خودروهای وارداتی هیوندای سوناتا هیبریدی 700 میلیون و هیوندای توسان 730 میلیون تومان قیمت گذاری شد.
خودروتک قیمت جدول 

  

چانچال لاهیری، شعبده باز هندی که قصد اجرای یکی از حقه‌های هری هودینی، شعبده‌باز معروف را داشت و با دست و پای بسته شده، درون رودخانه فرو رفته بود، ناپدید شده و بیم آن می‌رود که جانش را از دست داده باشد.
نامه نیوز روزنامه موفقیت پلیس 

  

واکنش وزارت صنعت به دپو خودروها در ایران خودرومدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت صمت اعلام کرد:‌ هیچ‌گونه احتکاری در شرکت ایران‌خودرو صورت نگرفته و بیش‌تر خودروهای موجود، خودروهای دارای کسری قطعه(های تک) است که به‌زودی تکمیل وتحویل مشتریان می‌شود.
خودروتک صنعت ایران خودرو خودرو 

  

برانکو رسماً به الاهلی پیوستتوئیتر رسمی باشگاه الاهلی عربستان از پیوستن این مربی به باشگاه عربستانی خبر داد.
مثلث برانکو ایوانکوویچ برانکو توئیتر 

  

ترامپ: جدیداً نشنیده‌ام ایرانی ها شعار «مرگ بر آمریکا» سر بدهند!!رئیس‌جمهور آمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) بار دیگر گفت باید منتظر ماند و دید درباره ایران چه پیش می‌آ‌ید.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ باراک اوباما 

  

آیت‌الله حیدری عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: وظیفه کمیسیون ویژه شناسایی افرادی است که در معرض شرایط رهبری برای آینده هستند.در مورد لیست کمیسیون ویژه، رئیس مجلس خبرگان رهبری هم مانند بقیه اعضای خبرگان است و حق سوال پرسیدن ندارد؛ تنها کسی که می‌تواند اطلاع داشته باشد و از آنها سوال کند خود رهبری هستند.
نامه نیوز مجلس خبرگان استان خوزستان مصاحبه 

  

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه با انتقاد از نوع بکارگیری ابزار تحریم‌ها در سیاست آمریکا، به تحریم‌شدن سپاه پاسداران ایران از سوی آمریکا با وجود نقش آن در مبارزه با تروریسم منطقه اشاره کرد.
نامه نیوز روسیه سپاه پاسداران ایران 

  اخبار داغ
  

توضیحات وزارت صمت درباره خبر واردات گوشت با ارز دولتیروابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره گزارش منتشر شده در خبرگزاری تسنیم در خصوص واردات گوشت با ارز دولتی توضیحاتی ارائه کرد. 
تسنیم خبرنگار واردات گوشت