ایلنا   |  اجتماعی  |  

صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند/ دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ‌التحصیل را ندارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم استفاده صنعت خودروسازی از نخبگان تاکید کرد.

صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند/ دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ‌التحصیل را ندارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم استفاده صنعت خودروسازی از نخبگان تاکید کرد.

منصور غلامی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره لزوم بهره‌مندی  خودروسازان از نخبگان دانشگاهی گفت: به طور حتم صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت خودروسازی در این زمینه اعلام نیاز کرده است؟ گفت: من شخصا نمی‌دانم، اما ممکن است به واحد پژوهشی یا دانشگاه‌ها اعلام کرده باشند، اما آنچه که در حال حاضر رخ می‎دهد، اغلب مربوط به شرکت‌های صنعتی و حتی شرکت‌های کوچکی است که قطعه‌سازی خودروها را به عهده دارند که در این زمینه فعال هستند و به برخی از دانشگاه‌ها و اساتید مراجعه کرده و با آنها برای ساخت قطعاتی که مورد نیازشان است، قرارهایی گذاشته‌اند.

وزیر علوم با اشاره به نقش پارک‌های علم و فناوری برای رفع نیازهای صنایع گفت: در نمایشگاه پارک علم و فناوری که در تبریز برگزار شد، تعداد زیادی از نیازهای حوزه خودروسازی به دانشگاه‌ها مطرح و حتی منجر به انعقاد قرارداد نیز شده است. در واقع این نمایشگاه روندی است که در آذرماه سال گذشته در هفته پژوهش و فناوری شکل گرفت و هدف از آن، این بود که بخش‌های صنعتی نیازهای خودشان را در نمایشگاه عرضه کنند و سپس اساتید دانشگاه، دانشگاهیان و صاحبان فناوری آن را تولید کنند.

غلامی تصریح کرد: این اقدام یک رویکرد جدید است که به تازگی شکل گرفته و من حتما از صاحبان صنایع دعوت می‌کنم، در هر سطحی که هستند و هر نوع نیازی که دارند و گمان می‌کنند دانشگاهیان می‌توانند آن را طراحی یا به ساخت آن کمک کنند، ورود کنند و در  زمینه تولیدات صنعتی و ساخت قطعات با دانشگاهیان مشورت کنند.

وی درباره ‌آینده نامعلوم فارغ‌التحصیلان و آمار نگران‌کننده بیکاری در ایران گفت: بیکاری دانش‌آموخته‌های دانشگاهی بحث جدیدی نیست، زیرا به تدریج اتفاق افتاده، ضمن اینکه ما در جامعه زمینه‌های پذیرش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را آنطور که  باب انتظارشان بوده، نداشته‌ایم. طبیعی هم هست که هیچ جامعه‌ای همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌اش را در سیستم اداری و دولتی جهت اشتغال نمی‌پذیرد. این انتظار از قدیم شکل گرفته بود که طبعیتا در فضای چند سال اخیر کشور مورد تغییر قرار گرفته است.

غلامی افزود: زمانی که دولت و دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ التحصیل را ندارد، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به بخش خصوصی راه می‌یابند که البته ظرفیت بخش خصوصی فعال محدود است. یک موضوع دیگر این است که فارغ‌التحصیلان ما کارآفرین باشند و بر اساس دانش و تخصص‌شان، هم برای خود و هم برای تعداد دیگری شغل ایجاد کنند.

او با تاکید بر کارآفرینی دانشجویان گفت: طی دو سال گذشته تلاش کردیم مهارت لازم را در کارگاه‌های مختلف به فارغ‌التحصیلان آموزش بدهیم تا به کارآفرینی فکر کنند و به سمت کارآفرین بودن بروند، خوشبختانه آمارها در این زمینه بسیار خوب است.

وزیر علوم, تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت: در این میان مراکز رشد از کسانی که ایده‌های جدیدی داشته باشند، حمایت خواهند کرد. همچنین پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های موفق و فعالی هستند که در این زمینه می‎توانند کمک کنند. البته صندوق شکوفایی و نوآوری از دوره‌های فناوری و کارآفرینی با جدیت حمایت می‌کند، لذا فضای خوبی شکل گرفته تا آن تصور اشتغال در بنگاه‌های دولتی از ذهن فارغ‌التحصیلان ما بیرون برود. طبیعی است در رویکردی که داوطلبان برای تحصیل دارند، آثار آن را بینیم.

صنعت خودروسازان نخبگان   اخبار برگزیده
  

دامنه‌های غیرایرانیِ خبرگزاری «فارس» به دلیل تحرم‌های آمریکا، مسدود شده و تنها دامنه «ir.» این خبرگزاری در دسترس است.
نامه نیوز دستورالعمل ایالات متحده آمریکا ترافیک 

  

نماینده پیشین ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: شخصا معتقدم تصمیم به خروج از NPT در صورت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی از سوی شورای امنیت تصمیم خوبی است و حتی در موارد دیگری هم که کشور با خطراتی مواجه شده است که این تصمیم می‌توانست اجرا شود.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

در آستانه انتخابات؛ نمایندگان مجلس به یاد کارگران افتادند/ از پرداخت یارانه 75 هزار تومانی تا رسمی شدن همه‌ قراردادی‌ها!در شرایطی که کارگر، دستمزدش یک‌چهارم خط فقر است و نمی‌داند که آیا همین فردا شاغل خواهد ماند یا خیر، نمی‌تواند به هیچ کدام از پروپاگانداهای بی‌پشتوانه و بعضاً غیرکارشناسانه در رابطه با یارانه و مزد و همسان‌سازی اعتماد کند؛ با این حال، سوال اساسی یعنی مطالبه‌ی اساسی همچنان پابرجاست: چرا در طول چندین دوره از ادوار پیاپی مجلس، هیچ زمان هیچ تلاشی برای اجرای قانون کار و احقاق حقوق کار...
ایلنا درآمد انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

پیش فروش 5 محصول ایران خودرو از امروز با موعد تحویل یک سالهطرح جدید فروش فوری و اقساطی محصولات ایران خودرو از5 تا 6 بهمن ماه آغاز خواهد شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

خودروسازان باز هم دپو می کنند؟آن طور که از خطوط تولید خودروسازان خبر می‌رسد در دی‌ماه سال جاری به نسبت سال گذشته تولید افزایش مناسبی را تجربه کرده با این حال تغییری در میزان عرضه به بازار توسط خودروسازان ایجاد نشده است.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو تولید 

  

آمریکا رسماً فرمانده نیروی قدس را تهدید به ترور کرد!هوک در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» با تکرار ادعا‌های بی‌اساس علیه سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس، تهدید کرد اگر سردار قاآنی هم مانند وی به نظامیان آمریکایی آسیب بزند، او را نیز ترور می‌کنند.
مستقل‌آنلاین قدس دونالد ترامپ ایران 

  

خواننده لس‌آنجلسی وسط اجرا در تهران دستگیر شدرئیس پلیس اماکن تهران بزرگ از دستگیری سامان خواننده معروف لس‌آنجلسی در حین اجرای کنسرت در شمال تهران خبر داد.
مستقل‌آنلاین خواننده تهران پلیس 

  

مرکل: تا زمانی که توافق بهتری در کار نیست، برجام را نابود نکنیمصدراعظم آلمان در بیاناتی مدعی شد که تا توافق بهتری نسب به برجام حاصل نشود، دیگر کشورها نباید این توافق بین‌المللی را کنار بگذارند.
مثلث آنگلا مرکل نیویورک تایمز کار 

  

نماینده مجلس: برای افزایش حقوق کارکنان، در صحن علنی مجلس تلاش می‌کنیمیک عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان دولت که در لایحه بودجه 99 دیده شده، به هیچ وجه جوابگوی کمبودهای سبد هزینه خانوار نیست.
مثلث کمیسیون اجتماعی مجلس درآمد دولت 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نامزدهای اصولگرا خواست، تعهد دهند تا اگر در لیست 30 نفره نبودند، از تهران نامزد نشوند.
نامه نیوز انتخابات مجلس بیژن نوباوه جبهه پایداری 

  اخبار داغ
  

کولاکوویچ: در المپیک، بدترین شرایط تمرین، زندگی و حمل و نقل را دارید/ والیبال ایران پتانسیل مبارزه با هر تیمی را داردسرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: تیم ایران، شاید پتانسیل کسب مدال المپیک را نداشته باشد ولی پتانسیل مبارزه با هر تیمی را دارد.
تسنیم المپیک المپیک 2016 والیبال 

  

معرفی باارزش‌ترین ارزهای دیجیتالی​اقتصاد نیوز:بیت‌کوین کماکان باارزش‌ترین ارز دیجیتالی در جهان است.
اقتصادنیوز اقتصاد بیت کوین ارز 

  

راز معطل ماندن تقاضا و ارزان نشدن قیمت خودروشرکت‌های خودروساز در شرایطی از رکورد افزایش تولید در دی‌ماه سال‌جاری خبر می‌دهند که بازار همچنان تشنه عرضه خودرو است. آن طور که از خطوط تولید خودروسازان خبر می‌رسد در دی‌ماه سال جاری به نسبت سال گذشته تولید افزایش مناسبی را تجربه کرده با این حال تغییری در میزان عرضه به بازار توسط خودروسازان ایجاد نشده است.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

بلیط هواداران تراکتور ارزان شدروز یکشنبه تیم پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان تراکتور خواهد بود.
ایلنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزشگاه آزادی 

  

پرسپولیس، بلیت تراکتوری‌ها را نیز ارزان کرد!باشگاه پرسپولیس بهای بلیت بازی با تراکتور را در شرایطی کاهش داد که این کاهش قیمت برای جایگاه هواداران تیم میهمان نیز اعمال شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

یک قرن همراهی دو ملت ایران و عراق در مبارزه با استکباریک قرن پس از قیام مردم عراق به فتوای آیت‌الله محمدتقی شیرازی علیه انگلیسی‌ها، بار دیگر قیام کردند و برای گرفتن انتقام خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی خواهان خروج نظامیان آمریکایی از عراق شدند.
شما‌نیوز دولت جنگ جهانی دوم ایران 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ ناکامی دوباره دلار و سکه در مرزشکنیاقتصادنیوز؛ روز گذشته پنجشنبه 3 بهمن‌ماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران افزایشی شدند اما همچنان این جابه‌جایی‌های قیمتی در دامنه‌ای محدود رخ می‌دهد و مرزهای مقاومتی به شکل موثری شکسته نشده‌اند. امروز دلار آمریکا در محدوده 13500 تومانی جابه‌جا شد و نتوانست از این محدوده مقاومتی بالاتر رود و محدوده 13600 تومانی را تجربه کند. سکه طرح جدید هم به رغم صعود تا سقف محدوده 3...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت دلار 

  

وزیر ارشاد: کیفیت جشنواره تئاتر فجر امسال را مثبت ارزیابی می‌کنم«سیدعباس صالحی» در دیدار با دست اندرکاران سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد:خبرهایی که ما از قبل شنیدیم، نشان از کیفیت بالای برگزاری این جشنواره دارد و دوستان با توجه به شرایط سختی که وجود داشت مسیر را به شکلی درست پیش برده‌اند.
شما‌نیوز معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره تئاتر