ایلنا   |  اجتماعی  |  

صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند/ دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ‌التحصیل را ندارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم استفاده صنعت خودروسازی از نخبگان تاکید کرد.

صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند/ دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ‌التحصیل را ندارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم استفاده صنعت خودروسازی از نخبگان تاکید کرد.

منصور غلامی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره لزوم بهره‌مندی  خودروسازان از نخبگان دانشگاهی گفت: به طور حتم صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت خودروسازی در این زمینه اعلام نیاز کرده است؟ گفت: من شخصا نمی‌دانم، اما ممکن است به واحد پژوهشی یا دانشگاه‌ها اعلام کرده باشند، اما آنچه که در حال حاضر رخ می‎دهد، اغلب مربوط به شرکت‌های صنعتی و حتی شرکت‌های کوچکی است که قطعه‌سازی خودروها را به عهده دارند که در این زمینه فعال هستند و به برخی از دانشگاه‌ها و اساتید مراجعه کرده و با آنها برای ساخت قطعاتی که مورد نیازشان است، قرارهایی گذاشته‌اند.

وزیر علوم با اشاره به نقش پارک‌های علم و فناوری برای رفع نیازهای صنایع گفت: در نمایشگاه پارک علم و فناوری که در تبریز برگزار شد، تعداد زیادی از نیازهای حوزه خودروسازی به دانشگاه‌ها مطرح و حتی منجر به انعقاد قرارداد نیز شده است. در واقع این نمایشگاه روندی است که در آذرماه سال گذشته در هفته پژوهش و فناوری شکل گرفت و هدف از آن، این بود که بخش‌های صنعتی نیازهای خودشان را در نمایشگاه عرضه کنند و سپس اساتید دانشگاه، دانشگاهیان و صاحبان فناوری آن را تولید کنند.

غلامی تصریح کرد: این اقدام یک رویکرد جدید است که به تازگی شکل گرفته و من حتما از صاحبان صنایع دعوت می‌کنم، در هر سطحی که هستند و هر نوع نیازی که دارند و گمان می‌کنند دانشگاهیان می‌توانند آن را طراحی یا به ساخت آن کمک کنند، ورود کنند و در  زمینه تولیدات صنعتی و ساخت قطعات با دانشگاهیان مشورت کنند.

وی درباره ‌آینده نامعلوم فارغ‌التحصیلان و آمار نگران‌کننده بیکاری در ایران گفت: بیکاری دانش‌آموخته‌های دانشگاهی بحث جدیدی نیست، زیرا به تدریج اتفاق افتاده، ضمن اینکه ما در جامعه زمینه‌های پذیرش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را آنطور که  باب انتظارشان بوده، نداشته‌ایم. طبیعی هم هست که هیچ جامعه‌ای همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌اش را در سیستم اداری و دولتی جهت اشتغال نمی‌پذیرد. این انتظار از قدیم شکل گرفته بود که طبعیتا در فضای چند سال اخیر کشور مورد تغییر قرار گرفته است.

غلامی افزود: زمانی که دولت و دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ التحصیل را ندارد، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به بخش خصوصی راه می‌یابند که البته ظرفیت بخش خصوصی فعال محدود است. یک موضوع دیگر این است که فارغ‌التحصیلان ما کارآفرین باشند و بر اساس دانش و تخصص‌شان، هم برای خود و هم برای تعداد دیگری شغل ایجاد کنند.

او با تاکید بر کارآفرینی دانشجویان گفت: طی دو سال گذشته تلاش کردیم مهارت لازم را در کارگاه‌های مختلف به فارغ‌التحصیلان آموزش بدهیم تا به کارآفرینی فکر کنند و به سمت کارآفرین بودن بروند، خوشبختانه آمارها در این زمینه بسیار خوب است.

وزیر علوم, تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت: در این میان مراکز رشد از کسانی که ایده‌های جدیدی داشته باشند، حمایت خواهند کرد. همچنین پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های موفق و فعالی هستند که در این زمینه می‎توانند کمک کنند. البته صندوق شکوفایی و نوآوری از دوره‌های فناوری و کارآفرینی با جدیت حمایت می‌کند، لذا فضای خوبی شکل گرفته تا آن تصور اشتغال در بنگاه‌های دولتی از ذهن فارغ‌التحصیلان ما بیرون برود. طبیعی است در رویکردی که داوطلبان برای تحصیل دارند، آثار آن را بینیم.

صنعت خودروسازان نخبگان   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است
برنا پول صندوق بین المللی پول شورای پول و اعتبار 

  

ایرنا - سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: یکجانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی، تهدید بزرگی برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی است.
نامه نیوز ایرنا جمهوری اسلامی ایران تروریسم 

  

تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشتایرنا نوشت: طی هفته گذشته، قیمت سکه، یک درصد افت کرد. دلار در کانال 11 هزار و 600 تومانی تثبیت شد و بورس 1.8 درصد رشد کرد. بازار خودرو نیز ثبات در قیمت برخی محصولات و کاهش یک میلیون‌تومانی برخی دیگر را در آخرین هفته مردادماه، از سر گذراند. دلار هفته گذشته را در کانال … نوشته تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بورس تهران ایران خودرو سکه و طلا 

  

رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده«عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ عبدالرضا همتی در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار … نوشته رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بانک مرکزی بانک پول 

  

ضرغامی: زنده باد دومینوی مبارزه با فسادضرغامی از تشکیل مثلث قوه قضائیه، دستگاه‌های اطلاعاتی و فعالان رسانه‌ای در موج جدید مقابله با مفاسد اقتصادی حمایت کرد.
مثلث رسانه مفاسد اقتصادی 

  

عبدالناصرهمتی درگفت‌وگو با NBC: اکنون با کنترل نرخ ارز ثبات نسبی بر بازار حاکم شده‌است + فیلماقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی (NBC) آمریکا با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی شورای پول و اعتبار بانک 

  

«رئیسی» در مبارزه با فساد سرد نخواهد شدرئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: «رئیسی» همراهان خوبی دارد و در مبارزه با فساد سرد نخواهد شد.
خبرفوری مدرسه درآمد پدر 

  

تورم مرداد ماه به 42.2 درصد رسیدمرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم سالانه مرداد ماه 98 برای خانوار‌های کشور به 42.2 درصد رسید که نسبت به
خبرفوری تورم ماه ایران