چرا بعد از بیماری کرونا ریزش مو میگیریم؟

با اینکه هنوز پرسش‌های پاسخ‌داده‌نشده بسیاری درباره این ریزش موی مرتبط با کووید وجود دارد، کارشناسان می‌گویند خبر خوب این است که ظاهرا این ریزش مو گذرا است و متخصان بالینی باید به بیماران اطمینان خاطر دهند که موهایشان به احتمال بسیار زیاد دوباره خواهد رویید.

چرا بعد از بیماری کرونا ریزش مو میگیریم؟

مدپیچ تودی گرچه بیماران بسیاری پس از دچار شدن به کووید ریزش مو را گزارش می‌کنند، اما داده‌های دقیقی درباره اینکه چه تعدادی از بیماران کووید این پدیده را تجربه می‌کنند و چه عواملی افراد را در معرض خطر آن قرار می‌دهد، وجود ندارد.

با اینکه هنوز پرسش‌های پاسخ‌داده‌نشده بسیاری درباره این ریزش موی مرتبط با کووید وجود دارد، کارشناسان می‌گویند خبر خوب این است که ظاهرا این ریزش مو گذرا است و متخصان بالینی باید به بیماران اطمینان خاطر دهند که موهایشان به احتمال بسیار زیاد دوباره خواهد رویید.

برخی از شواهد افزایش خطر ریزش مو پس از عفونت کووید را نشان داده‌اند. یک بررسی منتشرشده در ژورنال Nature Medicine در ماه پیش ریزش مو را یکی ا زعلائم در گسترده وسیعی ذکر کرد که بیماران در دوران پسا-کووید به پزشکان مراقبت اولیه‌شان گزارش کرده‌اند.

این پژوهشگران دریافتند که بیماران با سابقه کووید با احتمال حدود چهار برابر بیشتر نسبت به افراد بدون این عفونت دچار ریزش مو می‌شوند.

یک بررسی دیگر در ژورنال لنست تخمنین زد که 22 درصد بیماران بستری‌شده به علت کووید پس از دوره بیماری‌شان ریزش مو را تجربه کرده‌اند.

شایع‌ترین نوع ریزش مویی که در بیماران پسا-کووید دیده می‌شود «تلوژن افلوویوم» (telogen effluvium) است یعنی همان نوع ریزش مویی که به علت استرس رخ می‌دهد.

ریزش موی «تلوژن افلوویوم» چیست؟

«تلوژن افلوویوم» هنگامی رخ می‌دهد که چرخه رشد مو مختل می‌شود و این اختلل ممکن است ناشی از تروماهایی مانند جراحی، بیماری یا هر رویداد استرس‌زای زندگی باشد بانند نقل مکان به جایی جدید یا بارداری. مو به ترتیب این سه مرحله را در چرخه رشدش می‌گذراند: آناژن، کاتاژن و تلوژن.

آناژن مرحله رشد فعال مو است، کاتاژن یک مرحله بینابینی است و تلوژن مرحله استراحت است که مو در طول آن ریزش می‌کند.

«تلوژن افلوویوم» هنگامی رخ می‌دهد که بخش بزرگتری از موهای روی پوست سر به این مرحله استراحت وارد می‌شوند و در نتیجه به میزان بیشتری ریزش می‌کنند. برای بیماران ریزش تا حدود 100 مو در روز عادی شمرده می‌شود.

اما در موارد تلوژن افلوویوم ممکن است فرد هر روز 300، 500 یا حتی 1000 مو در روز از دست بدهد.

دبسیاری افراد متوجه این ریزش مو نمی‌شوند، اما هنگام میزان ریزش به حد معینی برسد، بالاخره توجه فرد را جلب می‌کند و او شمردن موهای ریخته را شروع می‌کند.

ریزش مو ممکن است در مدتی به کوتاهی 2 تا 3 ماه پس از عفونت شروع شود. این ریزش مو ممکن است تا شش ماه به طول انجامد و به طور معمول یک سال و نیم طول می‌کشد تا موها دوباره رویش کند.

درباره اینکه علت ریزش مو در بیماران کووید چیست، چند فرضیه وجود دارد: یک فرضه افزایش شاخص‌های التهابی به نام اینترلوکین‌ها را مسئول می‌داند که باعث وارد شدن زودرس موها به مرحله تلوژن می‌شوند.

از آنجایی که تلوژن افلوویوم در نتیجه وارد آمدن استرس به بدن است، ممکن است بیماران بستری‌شده به علت کووید یا متصل‌شده به دستگاه تنفس مصنوعی ریزش موی بیشتری را نسبت به بیماران دارای بیماری خفیف تجربه کنند. در این موارد ممکن است عوامل دیگری هم در ریزش مو دخیل باشند، مانند داروهای دریافتی بیمار یا اعمال پزشکی که روی انجام شده است.

درمان بیماران ابتدا باید بیماران کاملا معاینه شوند تا علل احتمالی دیگر ریزش مو مانند مشکلات تیروئید رد شود. پس از اینکه کووید-19 به عنوان علت احتمالی ریزش مو تعیین شد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی و درمان‌های موضعی را برای تحریک رشد مو تجویز کند (البته در حال حاضر داروی تاییدشده‌ای که خاص ریزش موی ناشی از کووید باشد، وجود ندارد).

همچنین شانه کردن آرام و روش‌های مراقبت از مو هم به رشد مجدد کمک می‌کنند.

از آنجایی که تلوژن افلوویوم روندی است که جوشگاه به جای نمی‌گذارد، مو می‌تواند به خودی خود رشد کند و در واقع چیزی وجود ندارد که بتواند رشد مو را تسریع کند. خوردن رژیم غذایی سالم و کاستن از استرس که می‌تواند ریزش مو را بدتر می‌کند، هم سودمند است.

در نهایت، در اکثریت افراد موها دوباره رشد می‌کنند، اما به گذشتن زمان نیاز دارد.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

مو بارداری استرس   اخبار برگزیده
  

آغاز اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی شرکت‌های بورسی از اول آبانسازمان امور مالیاتی از آغاز اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از اول آبان با صدور صورتحساب الکترونیکی از سوی شرکت های بورسی خبر داد.
ایلنا قانون صدا و سیما ماه 

  

طرح مجلس جهت کنترل اجاره بهای مسکنسخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه در طرح کنترل اجاره بهای مسکن تلاش می‌شود که نه موجر ضرر کند و نه اینکه به مستجران فشار بیاید ، گفت: در این طرح به منظور جلوگیری از متضرر شدن موجران مشوق‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده است.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون عمران مجلس مسکن 

  

بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در مسیر رکودمحققان موسسه اقتصاد جهانی کیل روز پنجشنبه هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده به سمت کاهش شدید پیش می رود.
ایلنا اقتصاد آلمان گاز 

  

واریز سود سهام عدالت میلیونی به حساب این سهامداران | سهام عدالتی حسابشان را چک کنندطبق مصوبات شورای عالی بورس، بعد از اعمال افزایش سرمایه شرکت‌های غیر بورسی، سود سهام عدالت این شرکت‌ها باید توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.
مثلث سود سهام عدالت سهام 

  

دستیار کی روش:بازی سنگال و اروگوئه خیلی کمک می کندستیار کی‌روش: بازی مقابل سنگال و اروگوئه ایده خوبی به ما می‌دهد/ ممکن است به تماشای بازی لژیونرهای ایران بروم
خانه فوتبال کارلوس کی روش بازی وام 

  

رئیس کمیته مرز مجلس: هیچ مشکل امنیتی در مرزها وجود نداردرئیس کمیته مرز مجلس از بازدید اعضای این کمیته از مرزهای مهران و خوزستان ظرف همین هفته خبر داد.
فردا مجلس شورای اسلامی خبرنگار شهریار 

  

تصمیم نهایی رئیسی برای افزایش قیمت بنزین | قیمت بنزین گران می شود؟مرتضوی، معاون اجرایی رییس جمهور: تحت هیچ شرایطی آقای رئیس جمهور اجازه افرایش قیمت بنزین را نخواهد داد.
مثلث افزایش قیمت قیمت واردات بنزین 

  

نفت روسیه از طریق مسیرهای پنهان به اتحادیه اروپا می‌رودروزنامه نیکی روز چهارشنبه گزارش داد که طی شش ماه گذشته، ده‌ها کشتی روسیه را ترک کرده و نفت را از کشتی به کشتی دیگر در سواحل یونان انتقال داده‌اند.
ایلنا نفت روسیه بازی 

  

ایران بزرگترین کشور قربانی سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر استمعاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان با مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آقای فرناندو آریاس ملاقات کرد.
ایلنا ایران درمان تاریخ معاصر 

  

حاشیه سازی جدید برای تضعیف قدرت پرسپولیسشایعه برکناری درویش از پرسپولیس از کجا می‌آید؟
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

رکوردشکنی کسری تراز تجاری ترکیهعلیرغم جهش صادرات ترکیه کسری تراز تجاری این کشور در ماه ژوئیه به رقم بی سابقه‌ای رسید.
ایلنا ترکیه اوکراین ماه 

  

ایران با همه طرف‌های عراقی ارتباط دارد اما در تحولات این کشور دخالت نمی‌کندسخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تحولات اخیر عراق و تاکید بر دوری از خشونت و در پیش گرفتن گفتگوی همه طرف های عراقی، گفت: انتظار داریم هر چه سریعتر و با شکل‌گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت درعراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می‌کند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

توصیه‌های نماینده ایران در سازمان ملل به طالبان و آمریکانماینده ایران در سازمان ملل گفت: طالبان باید به درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای تشکیل یک دولت فراگیر که جامعه چند قومیتی افغانستان را به درستی نمایندگی کند، پاسخ دهد.
مثلث ایران خودرو ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خبر خوش برای بازنشستگان / واریزی میلیونی به حقوق بازنشستگان از شهریورمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پرداخت حقوق بازنشستگان بر اساس حکم جدید در این ماه خبر داد.
فردا سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

مهاجری:می‌توانیم راه‌های نفوذ استقلال را ببندیممهاجری: فردا بازی نفس‌گیر و سنگینی داریم/ باید استقلال را مدیریت کنیم
خانه فوتبال استقلال ایران خودرو ایران