گسترش   |  فرهنگی  |  

ماجرای حقوق 12 میلیونی یک طلبه به کجا رسید!

بار دیگر انتشار خبری از فیش حقوقی یک سرباز طلبه آموزش و پرورشی در فضای مجازی باعث شد تا این وزارتخانه دوباره با چالشی جدید روبه‌رو شود. چالشی که آموزش و پرورش با سکوت خود به آن دامن می‌زند.

ماجرای حقوق 12 میلیونی یک طلبه به کجا رسید!

بعد از جنجالی که به خاطر حکم شلاق معلمی در تهران به پا شد، انتشار خبری دیگر در فضای مجازی باعث شد تا دوباره نگاه‌های انتقاد آمیز شهروندان و معلم‌ها به آموزش و پرورش جلب شود. اینبار منشاء این خبر، انتشار تصویری از فیش حقوقی یک روحانی بود که گویا در آموزش و پرورش مازندران خدمت می‌کند و فیش حقوقی‌اش رقم دریافتی 12 میلیون تومان را نشان می‌دهد. اما جالب تر از این تصویر جزییات آن بود که می‌توانست حساسیت بخش زیادی از جامعه را برانگیزد. به‌خصوص معلم‌ها و کادر آموزش و پرورش را. نخستین نکته در این فیش حقوقی تاریخ استخدام این فرد می‌باشد که نشان می‌دهد تنها یکی دو ماه از آغاز فعالیت وی می‌گذرد. دومین مورد به نحوه محاسبه حقوق و مزایای وی بر می‌گردد. بر اساس این فیش منتشر شده حقوق فرد یاد شده 5 میلیون تومان بوده و 7 میلیون مابقی حقوق وی به خاطر بند"سایر" بوده است. یعنی وی حدود 5.1 برابر حقوقش را از محل سایر فعالیت‌ها دریافت کرده است. ولی شاید جالب‌ترین بخش این فیش حقوقی مربوط به پست سازمانی این شخص باشد. چرا که برمبنای آنچه در این فیش نوشته شده گویا وی "کارآموز " است! همین موارد کافی بود تا در طول چند روزی که این تصویر در فضای مجازی دست به‌دست می‌شد بسیاری از فرهنگیان در واکنش به این تبعیض آشکار پیام‌های تند و تیزی را در فضای مجازی منتشر کنند.

یکی از همین معلمین که گویا معلمی از استان چهارمحال بختیاری است در یکی از گروه‌های مجازی که این تصویر را منتشر کرده بود نوشت: من در شهر خودمان با 18 سال سابقه تدریس حدود 3 تومان دریافتی دارم آنوقت یک جوان تازه استخدام شده 4 برابر من حقوق می‌گیرد! این چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

یکی دیگر از معلم‌های شهرستانی نیز در همین زمینه نوشت: این فیش حقوقی چیز عجیبی نیست! در همه ادارات یکسری نور چشمی و سفارش شده هستند که نه کاری می‌کنند و نه فایده‌ای دارند و فقط حقوق می‌گیرند. آنهم چه حقوقی‌های پرو پیمانه داری!

علاوه بر معلمین، برخی از کارکنان آموزش و پرورش و سایر اعضای این وزارتخانه نیز واکنش‌های تندی را نسبت به این فیش حقوقی داشته‌اند.

مصطفی کارمندی از خطه پایتخت است که 12 سال سابقه کار در آموزش و پرورش را دارد. وی نیز در انتقاد از این افشاگری اینترنتی گفت: اعتراض ما به حقوق نجومی این فرد نیست. گاهی اوقات کارمندی کارحساس یا مهمی را می‌کند که سزاوار دریافت حقوقی هایی غیرمتعارف است، اما سوال ما این است که واقعا این فرد که گویا تازه هم استخدام شده، چه شاخ غولی را شکسته که باید در یک شهرستان اینهمه حقوق بگیرد؟!!!

یکی از کاکنان دیگر آموزش و پرورش هم با نظری مشابه نوشته است: واقعا چرا آقایان با این کارهایشان اسم روحانیت و دین را اینگونه لکه دار می‌کنند؟ چه کسی می‌خواهد پاسخگوی عملکرد این مسئولان و خدشه‌ای که به دین می‌زنند نیست؟

جوابیه پشت پرده ای

با این وجود آموزش و پرورش هنوز واکنشی رسمی را نسبت به این خبر و قبض منتشر شده نداشته است. تنها مطلبی که در این زمینه منتشر می‌شود دو مطلبی است که در تکذیب این فیش و جعلی بودن آن می‌باشد. مطالبی که به نظر می‌رسد در واقع همان جواب "غیررسمی " و غیرمستقیم این وزارتخانه باشد! در نخستین مطلب که نام نویسنده‌ای دارد و نه نشانی از مرکزی که آن را منتشر کرده آمده است: چند روز است تصویر با عنوان حقوق یک طلبه 26 ساله کارآموز در آموزش و پرورش در شبکه‌های اجتماعی در حال باز نشر است هر چند که جعلی بودن این سند آنقدر ناشیانه و ابتدایی است که هر اهل فهمی با دیدین ان به خنده می‌افتد.

در بخش دیگری از این مطلب با ذکر دلایلی در مورد جعلی بودن این فیش حقوقی آمده است:

1- برای پی بردن به جعلی بودن کافی است به اعداد درج شده در تصویر دقت کنید(کادر قرمز) از عدد یک تا یازده به فارسی نوشته شده ولی دوازده تا پانزده به انگلیسی

2- عدد یک شماره پرونده به کنار...

3- در کادر‌های زرد رنگ مغایرت تاریخ‌ها را مشاهد می‌کنید تاریخ صدور حکم را آبان 99 درج شده اما تاریخ اجرا مهر 99 یعنی قبل از صدور حکم، حکم اجرا شده

4- در کادر ابی شرح تفضیلی حقوق است از عجایب این سند عدد حقوق 400 هزار تومان است حق پوشاک 5 میلیونی، گزینه سایر هم که دور از تصویر افتاده و گزینه کسورات را هم فراموش کردن!

اما گویا این مطلب بین خود روحانیون هم انعکاس زیادی داشته است. این انعکاس چنان بوده که خبرگزاری رسا، به عنوان خبرگزاری حوزه علمیه گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام دلیری که گویا فیش حقوقی به نام وی بوده، داشته است. وی در واکنش به انتشار فیش حقوقی جعلی که به نام وی در فضای مجازی منتشر شده، گفت: حقوق بنده 600 هزار تومان می‌باشد که هنوز این مبلغ، پرداخت نشده است.

حجت‌الاسلام سام دلیری طلبه سطح 3 حوزه و صاحب این فیش حقوقی در این گفت‌وگو به سابقه فعالیت خود در آموزش و پرورش اشاره کرده و گفت: از ابتدای مهر به عنوان سرباز طلبه در شهرستان چالوس مشغول به کار شدم که تاکنون هم حقوقی دریافت نکرده ام و از دیدن این فیش حقوقی بسیار متعجب شدم.

وی افزود: میزان حقوق ماهیانه‌ای که برای بنده مشخص شده است در حدود 600 هزار تومان است و اصلا تناسبی با 12 میلیونی که در فیش جعلی آمده، ندارد.

معاون فرهنگی: شیطنت است

با این حال تلاش کردیم تا از مسئولان آموزش و پرورش هم جوابی در مورد صحت این فیش داشته باشیم. تلاشی که در نهایت منجر به انجام گفت‌وگویی با معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش شد. علیرضا کاظمی، با تاکید براینکه مسئول استخدام و تعیین حقوق کارکنان معاون اداری آموزش و پرورش است گفت: اما با این حال تا جایی که می‌دانم این فیش به هیچ عنوان نمی‌تواند واقعی باشد و صددرصد جعلی است.

وی در تشریح دلایل خود نیز گفت: درحال‌حاضر حقوق یک سرباز وظیفه 600 هزار تومان است. حتی اگر چند ماه حقوق معوق هم داشته باشد، مجموعا 4-3 میلیون هم نمی‌شود!

کاظمی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد این فیش یک شیطنت و بی‌اخلاقی رسانه‌ای در فضای مجازی باشد. وگرنه بنده با 30 سال سابقه کار وپست مدیریتی و در عین اینکه عضو هیات علمی دانشگاه هستم حقوقم به مراتب کمتر از این رقمی است که در فیش منتشر شده درج شده است!

 با تمام این تفاصیل همچنان وزارت آموزش و پرورش از اعلام نظر رسمی در این زمینه طفره می‌رود. طفره رفتنی که می‌تواند باعث دامن زدن به ابهامات وسوالات بی‌پاسخ پیش روی افکار عمومی باشد. شایعات و ابهاماتی که اینبار این ابهام روحانیت و دین را نشانه رفته است!

 

منبع: موج

فضای مجازی وزارت آموزش و پرورش آموزش   اخبار برگزیده
  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  

جزییاتی درباره واکسیناسون کرونا"پدرو سانچز" نخست وزیر اسپانیا از تصویب طرحی در آینده نزدیک خبر داد که به موجب آن واکسیناسیون کرونا در این کشور از نخستین هفته سال2021 قابل اجرا خواهد بود.
گسترش اسپانیا واکسیناسیون آلمان 

  

استراحتِ موقت بورس بعد از 7 روز صعود​در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران نزول 7 هزار واحدی داشت تا پس از 7 روز صعودی متوالی با تعدیل قیمت‌ها مواجه شود. همچنین تفاوت اندک ارزش عرضه و تقاضا در پایان معاملات نشان از تعادل در بازار دارد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودروسازان ایران خودرو 

  

حمله به ایران به سه دلیل یک ایده وحشتناک است.اگرچه سفر اخیر پمپئو به اروپا و خاورمیانه به عنوان مجموعه‌ای از مشاوره در مورد ابتکار وی برای ارتقا آزادی مذهبی در سراسر جهان اعلام شده، اما این همچنین می‌تواند تلاشی برای همراه کردن متحدانی باشد که واشنگتن در حمله به ایران به قلمرو یا حریم هوایی آنها احتیاج دارد...
۵۵ آنلاین ایران اقتصاد ایران فرانسه 

  

مزایای آزادسازی قیمت خودروسیاست‌گذار کلان اقتصادی مجوز استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا را برای تعیین قیمت محصولات تولیدی به خودروسازان نمی‌دهد و همچنان بر تداوم حضور نهادی مانند شورای رقابت تاکید می‌کند در این میان برخی از مسوولان صنعتی از جمله علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت به دنبال واقعی‌سازی قیمت خودرو هستند تا به هر صورت ممکن جلوی تولید همراه با ضرر شرکت‌های خودروساز گرفته شود.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: تحریم مسئله ای نیست که با روی کار آمدن بایدن برچیده شود زیرا مهار ایران محور سیاست آمریکایی ها است.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس کار 

  

نتایج یک مطالعه جدید: مبتلایان به کرونا تا 6 ماه مصون هستندنتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که به کووید19 آلوده بوده اند، دست کم 6 ماه در برابر ابتلای مجدد به این ویروس محافظت می‌شوند.
مملکت‌آنلاین بیمارستان ماه ویروس 

  

آغاز کاهش دوباره قیمت خودرو پس از یک روز توقف/ سمند 6 میلیون دیگر ریختقیمت خودرو در نرخ های اعلامی از سوی فروشندگان در دومین روز از این هفته با کاهش محسوسی نسبت به دیروز مواجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

به آقای قالیباف بگویید سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است!قالیباف همچنان روحانی را رقیب خود می‌بیند. باید یکی به آقای قالیباف بگوید که سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است. -مجلس دیگر در رأس امور نیست.
مستقل‌آنلاین بهنوش بختیاری بهزاد نبوی حسن روحانی 

  

اینکه روحانی به مجلس نمی‌آید به تحریم‌ها مربوط است یا به روحیه دیکتاتوری ایشان؟آقای روحانی! شما قانونا موظفید که به مجلس بیایید و این که شما به مجلس نمی ‌آیید آیا ربطی به تحریم ‌ها دارد؟ یا مربوط به روحیه دیکتاتوری شماست؟
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت جبهه پایداری کالاهای اساسی 

  

تشریح محدودیت‌های جدید بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعییک مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های اعمالی ستاد ملی مقابله با کرونا، از اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در دو بخش بیمه‌ای و درمان خبر داد.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه حوزه 

  

نحوه دریافت سود سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم اعلام شدافرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود سهام‌شان به حساب‌های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می‌شود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

احتمال برگزاری انتخابات 1400 در 2 روزرئیس ستاد انتخابات کشور از احتمال 2 روزه شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت:‌ما این پیشنهاد را می‌دهیم و اجرایی شدن آن منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور وزارت کشور 

  اخبار داغ
  

معمای ناپدید شدن 3 جوان در روزهای کرونایی/بانک‌ها 1460 کارخانه را تخته کردند!/واکاوی‌ قد‌قد‌ مدیریت‌!بررسی مطبوعات امروز 4 آذر 1399 را با مرور عناوین مطالب اصلی صفحه اول آنها آغاز می‌کنیم.
اقتصادنیوز صادرات نفت درآمد پدر 

  

آیا واقعا برای پیشگیری از کرونا باید از 2 ماسک استفاده کرد؟یک متخصص بیماری های عفونی گفت: در شرایط فعلی نیازی به استفاده از دو ماسک برای پیشگیری از کرونا نیست.
برنا ماسک 

  

برخی آژانس های هواپیمایی: برای تست کرونا تنها به این آزمایشگاه مراجعه کنید/ دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی: آژانس‌های هواپیمایی آزمایشگاه‌های معتبرتر معرفی می‌کنند!باوجود اینکه مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا حاکی از لزوم تست PCR توسط مسافران پرواز خارجی دارد اما تمام آژانس‌های هواپیمایی این مصوبه را اجرا نمی‌کنند و آنهایی هم که اجرا می‌کنند فقط چند آزمایشگاه خاص معرفی می‌کنند که به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی این آزمایشگاه‌ها معتبرتر هستند!
برنا 

  

چرا کرونایی ها دچار ریزش مو می شوند؟گئورگی آبراموف، پزشک متخصص روسی در مصاحبه ای اعلام نمود که چرا ریزش شدید مو در زمان ابتلا به کووید 19 می افتد و چگونه می توان با این مشکل کنار آمد.
برنا مو پزشک مصاحبه 

  

محمد صالح علاء معتقد است غم این روزها به دلایلی غم دردناکی است اما غم هم بد نیست. برخی غم ها برآدمی مبارک است. قرار نبوده است بی غم باشیم.
صراط محمد صالح علا تلویزیون درخت 

  

در خانه نشینی کرونایی درباره ترس هایتان با همسرتان صحبت کنیدیک روانشناس اظهار کرد: زوجین باید آگاه باشند که در هنگام بحران استرس و ترس افزایش می یابد بنابراین ل
خبرفوری استرس روانشناسی ازدواج 

  

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه تست کرونا شهرستان به‌زودی تحویل داده می‌شود.
نامه نیوز ایران خودرو پرویز پرستویی وام مسکن