ایرنا   |  اجتماعی  |  

تاکید بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در قم

قم- ایرنا- دومین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی وهجدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب روز پنجشنبه با حضور استاندار و مسئولان در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد و اعضا بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت تاکید کردند.

تاکید بر اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی در قم

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم در این جلسه گفت: هدف از نصب کنتورهای فهام (امکان پایش برخط)، برداشت منطقی از حجم آب است تا حجم بیشتری نسبت به ساعت مصرف استفاده نشود.مهرداد غضنفری افزود: 90 درصد آب استان قم در بخش کشاورزی مصرف می شود و بر همین اساس باید نظر دستگاه های زیرمجموعه و مصرف کنندگان در زمینه مدیریت مصرف آب لحاظ شود.وی خاطرنشان کرد: ساعت کار اضافه ای که بر روی کنتورهای فهام ثبت می شود، بیان کننده حجم واقعی برداشت آب نیست.** معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز گفت: در گذشته رودخانه قم محل تفرجگاه مردم بود و بار ترافیکی نداشت.محسن بهشتی افزود: امروز رودخانه مکان توقف نیست و بار ترافیکی بالایی دارد و اگر بناست چشم انداز زیبایی داشته باشد باید به شیوه هایی تامین شود تا هیچ گونه مصرف آبی نداشته باشد.وی همچنین تاکید کرد: سهم استان قم از سرشاخه های دز در بخش صنعت سالانه 40 میلیون مترمکعب است که باید با برنامه ریزی صحیح از این تخصیص استفاده نمود.* فرماندار قم نیز گفت: نمی توان نسخه واحدی برای تمام چاه های بخش کشاورزی پیچید و باید ظرف یک ماه ضمن کنترل تمام چاه های بخش کشاورزی، آن ها را کارشناسانه بررسی نمود.رضا سیار افزود: برای کاهش مصرف آب باید الگوی کشت توسط کشاورزان رعایت شود و کشت محصولات کم برآب افزایش یابد.وی بیان کرد: اجرای سد الغدیر بر روی رودخانه قره چای باعث قطع حق آبه متوسط حدود 200 میلیون مترمکعب آب برای کشاورزان شده که با تاثیر بر روی آب های زیرزمینی، سبب افت سطح این منابع شده است.وی افزود: علاوه بر ساخت سد الغدیر، هزاران حلقه چاه غیرمجاز نیز حفر شده و هزاران ساعت آب استفاده می شود.سیار اضافه کرد: برای شکل گیری صنعت کم آب بر باید زیرساخت ها فراهم شود؛ با فاضلاب، صنعت ایجاد نمی شود.وی همچنین با اشاره به جمع آوری فاضلاب توسط شهرداری در سطح شهر، بیان کرد: شهرداری، مردم را برای وصل نمودن انشعاب خانه هایشان به فاضلاب ترغیب نماید.* رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز در این جلسه گفت: طرح الگوی کشت به صورت نمونه در 2 بخش شریف آباد و ساوه اجرایی شد.محمدرضا طلایی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته اجرای این طرح نباید درآمد کشاورزان را کاهش دهد، باید درآمدش ثابت باشد یا 10 درصد افزایش یابد و اگر کاهش یافت، توسط دولت جبران می شود.وی اضافه کرد: کاشت محصولات گلخانه ای در دشت شریف آباد به دلیل حفظ درآمد کشاورز، دراولویت است و امیدواریم طرح الگوی کشت را در مدت 2 سال در این دشت اجرایی نماییم.وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار در حال حاضر در دشت شریف آباد قم 87 میلون مترمکعب آب مصرف می شود که پس از اجرایی شدن طرح بدون کاهش درآمد کشاورز، میزان آب مصرفی به 63 میلون مترمکعب کاهش خواهد یافت.طلایی گفت: حجم آبی که در دشت ساوه مصرف می شود نیز 225 میلون مترمکعب است که با اجرای طرح الگوی کشت تا 160 میلیون مترمکعب کاهش می یابد.در این جلسه پیشنهادهایی از جمله کاهش 10 درصدی میزان مصرف آب در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال، استفاده از کنتورهای فهام(امکان پایش برخط) روی چاه های آب کشاورزی و تخصیص 10 میلیون مترمکعب پساب تصفیه خانه جامع برای مصارف صنعتی به تصویب اعضا رسید./2085/ 1175

زیبایی درآمد قم   اخبار برگزیده
  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  

زن جوان که با همدستی برادرش و شوهر سابق خود همسر صیغه‌ای‌اش را کشته و جسد او را به آتش کشیده بود صبح دیروز از زندان به دادگاه منتقل شد تا به اتهام سرقت وآدم ربایی‌اش رسیدگی شود.
برنا زندان ایران آدم ربایی 

  اخبار داغ
  

لازمه مبارزه با فساد و اعمال نظارت معقول وجود دولت الکترونیک در کشور استنماینده مردم زنجان با بیان اینکه لازمه شفافیت و مبارزه با فساد دولت الکترونیک است، گفت: اگر دستگاه‌های نظارتی بخواهند یک نظارت معقول و منطقی و به دور از حواشی بر مسائل داشته باشند، ضرورت دارد که ما از دولت الکترونیک بهره‌مند باشیم و در این مسیر گام برداریم.
فارس دولت الکترونیک دولت الکترونیک 

  

نظر یک نماینده مجلس درباره کاهش قیمت ارزنایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که روند کاهشی قیمت ارز طی ما‌ه‌های آینده ادامه می‌یابد.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس قیمت ارز 

  

دلایل کاهش نیافتن قیمت پوشک/ 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز استرئیس انجمن محصولات سلولزی کشور با بیان اینکه 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز گفت: از ابتدای تشکیل سامانه نیما تاکنون ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه این صنعت را با ارز 9 تا 10 هزار تومانی تهیه کرده‌ایم.
فارس قیمت نرخ ارز ارز 

  

جزییات آخرین وضعیت نمادهای «وپاسار»،«های وب» و «آکنتور»/ 3 پیشنهاد برای تجدید ارزیابی در بودجه 98امیری با اشاره به پیشنهادهای سازمان بورس در لایحه بودجه امسال گفت:مسئله تهاتر مازاد تجدید ارزیابی با سرمایه یا زیان انباشته شرکت‌های زیان‌ده و موضوع کاهش سرمایه از موارد پیشنهادی است و فقط مختص بانک‌ها نیست .
فارس بودجه لایحه بودجه بانک 

  

دانشگاه باید کانون مبارزه با فساد باشد/ از دولت بخاری به نفع مردم بلند نمی‌‌شودیک فعال سابق دانشجویی تاکید کرد: براندازان در این کشور را به جایی نمی‌‌برند. از دل این ایده‌‌هایی که این افراد دارند دموکراسی درنمی‌‌آید.
ایلنا دانشگاه امیرکبیر بازداشت دولت 

  

3 میلیارد دلار ارز دارویی اختصاص یافت/کمبود دارو نداریم به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص نحوه تخصیص ارز برای دارو و مواد اولیه دارو اظهار کرد: نزدیک به سه میلیارد دلار در این زمینه توسط بانک مرکزی ارز تخصیص داده شده است. وی با اشاره به مراجعه خود به داروخانه ها و بررسی وضعیت دارویی ادامه داد: اگر الان به داروخانه مراجعه کنید مشاهده می کنید که هیچ دارویی در…
مهر دلار ارز داروخانه 

  

مبارزه 235 جودوکار برتر جهان در چینتهران- ایرنا- رقابت های جودوی مسترز چین که معتبرترین رویداد این رشته رزمی محسوب می شود با حضور 235 جودوکار در روزهای 24 و 25 آذرماه در شهر گوانگژو برگزار خواهد شد.
ایرنا چین تهران ایرنا