ایلنا   |  فرهنگی  |  

شرایط مهیا باشد همه با تلویزیون کار می‌کنند

علیرضا نجف‌زاده درباره رفتار دوگانه برخی افراد و اندیشه جداسازی سینما و تلویزیون و شبکه نمایش خانگی از یکدیگر گفت: اگر شرایط مناسب مهیا باشد همه کسانی که به صداوسیما انتقاد می‌کنند، در تلویزیون کار می‌کنند.

شرایط مهیا باشد همه با تلویزیون کار می‌کنند

علیرضا نجف‌زاده درباره رفتار دوگانه برخی افراد و اندیشه جداسازی سینما و تلویزیون و شبکه نمایش خانگی از یکدیگر گفت: اگر شرایط مناسب مهیا باشد همه کسانی که به صداوسیما انتقاد می‌کنند، در تلویزیون کار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها تلاش برای ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی افزایش یافته و سینماگران و بازیگران سینما و تلویزیون برای ساخت و بازی در این حوزه در حال رقابت شدیدی با یکدیگر هستند. مدیایی که طی چند سال اخیر به دلیل پول زیاد و سرمایه‌گذاری که در این حوزه انجام شده از طرف هنرمندان و خصوصا سینماگران پرطرفدار شده است. 

سرمایه‌گذاری در سطح کلان و تا حدی مخاطب دار بودن حوزه نمایش خانگی باعث شده که عده زیادی به حضور در این حوزه علاقه‌مند شده‌اند؛ از سویی دیگر با پیدایش و ظهور شبکه نمایش خانگی شکاف بین تلویزیون و سینماگران و هنرمندان بیشتر شده و کسانی که به هر دلیلی از طرف تلویزیون ممنوع التصویر یا ممنوع الکار هستند فضای مناسبی در شبکه نمایش خانگی برای فعالیت خود پیدا کرده‌اند؛ فضایی که هم پول بهتری دارد هم از محدودیت‌ها و ممیزی‌های دست و پا گیر تلویزیون خبری نیست. 

حال باید دید که مسئولین صداوسیما چه تصمیمی در این باره خواهند گرفت و به دلیل از دست دادن مخاطب (اگر برایشان اهمیتی داشته باشد)، تغییر نگرش در نوع ساخت و محتوای سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی خواهند داد یا خیر. 

به بهانه این موضوع به سراغ علیرضا نجف‌زاده، کارگردان سریال «بوتیمار» که به تازگی مراحل تولید را پشت سر گذاشته و اگر «گاندو» در کنداکتور قرار نمی‌گرفت قطعا یکی از گزینه‌های نوروز شبکه سه بود، رفتیم و با او درباره تفاوت شبکه نمایش خانگی با تلویزیون صحبت کردیم. 

به چه دلیل چند وقتی است که کارگردان‌ها و بازیگران و کلا عوامل فیلم‌ها و سریال‌ها به نمایش خانگی علاقه‌مند شده‌اند و برای حضور در این حوزه نوعی رقابت بین آن‌ها شکل گرفته است؟ 

شبکه نمایش خانگی در این روزها و به دلیل تعطیلی سینما و شیوع بیماری کرونا با استقبال مخاطبان روبرو شده و به همین دلیل فعالیت در این عرصه برای سینماگران بیشتر شده است. تولید بر اساس عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد هر گاه تقاضا بیشتر شود، قطعا فعالیت‌ها هم در آن حوزه بیشتر خواهد شد تا بتواند پاسخگوی خواست مخاطبان باشد. این فعالیت‌ها فضا را تا حدی رقابتی کرده است که این موضوع می‌تواند در کیفیت محصولات تولیدشده نیز تاثیرگذار باشد. 

شبکه نمایش خانگی در این سال‌ها خصوصا یک سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است، اما بایستی قبول کنیم که هنوز هم تاثیرگذاری تلویزیون از شبکه نمایش خانگی و سینما بیشتر است. هنوز هم تلویزیون مخاطبان زیادی در سطح کشور دارد و میزان مخاطب آن با سینما و شبکه نمایش خانگی قابل مقایسه نیست، اما تلویزیون بایستی هم فضای بازتر و هم از لحاظ مالی حمایتی بیشتری از تولید سریال‌ها داشته باشد تا بتوان به درستی رقابت کرد. 

در نظرسنجی که در فضای مجازی انجام شده سریال «نون خ» توانسته نظر اکثر مردم را جلب کند و در نظرسنجی که بین تمام سریال‌ها چه در تلویزیون و چه در شبکه نمایش خانگی انجام شده بیشترین آرا و میزان مخاطب را به خود اختصاص داده است. تلویزیون هنوز هم تاثیرگذارترین رسانه است و اگر کسی این موضوع را انکار کند در حقیقت به خودش دروغ گفته است. 

آیا یکی از علت‌های تمایل برنامه‌سازان و فیلمسازان به شبکه نمایش خانگی به دلیل سود مالی بیشتر و سرمایه‌گذاری امن‌تر نیست؟  

تلویزیون داخل ایران در همه شهرها و روستاها و حتی ایرانی‌های خارج از کشور بیننده دارد اما باید بتوانیم از این پتانسیل برای تولید بهتر و جذاب‌تر سریال‌ها و برنامه‌ها استفاده کرد. با سرمایه‌گذاری و تولید محتوای درست می‌توان رضایت این مخاطبان را جلب کرد. باید قبول کرد که با دست خالی نمی‌شود رقابت کرد. حمایت از شبکه نمایش خانگی زیاد است و پول‌های زیادی در این حوزه هزینه می‌شود. جدای از اینکه به حق است یا خیر، نوعی بازار است و بازار فعالیت، رقابت مالی را به همراه دارد. 

یک فضای دوقطبی بین فعالان و هنرمندان سینما و تلویزیون وجود دارد که شاید از گذشته هم وجود داشته است. اینکه نوعی تقابل بین سینما و تلویزیون هست و مثلا به بازیگرانی که در تلویزیون کار می‌کنند، در سینما نقش نمی‌دهند و یا بازیگری که یک سال است نقشی در سینما به او پیشنهاد نشده، حاضر نیست در سریال‌های تلویزیونی بازی کند. آیا شما با چنین نگاهی موافق هستید؟ 

هیچ‌گاه سینما مقابل تلویزیون و یا تلویزیون در مقابل سینما نبوده و نمایش خانگی هم قطعا اینگونه است. سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی در کنار هم می‌توانند در یک رقابت سالم برای رضایت مخاطبان تلاش کنند. اگر بخواهیم سینما، تلویزیون و شبکه نمایش خانگی را مقابل هم بدانیم این تقابل از بنیان و اساس اشتباه است. 

همه ما چه در سینما و چه در تلویزیون یا شبکه نمایش خانگی برای خدمت‌رسانی به مردم و پیشرفت هنر در کنار هم هستیم. هر هنرمندی دوست دارد کار او برای مخاطب عرضه شده و دیده شود. به اعتقاد من هنوز و در حال حاضر بیشترین مخاطب را تلویزیون دارد، پس هیچ کس بدش نمی‌آید که در رسانه پر مخاطب کار کند، اما بایستی شرایط هم مهیا باشد. 

تلویزیون همیشه زمینه ساز حضور هنرمندان در سینما بوده است. در طول سال‌ها می‌بینیم که بازیگران بزرگ سینما چه کسانی بوده‌اند، خیلی از بزرگان ما چه در ژانر کمدی و چه درام از تلویزیون رشد کردند. بزرگانی مثل استاد اکبر عبدی به عنوان یکی از کمدین‌های بزرگ ما، ابتدا از طریق تلویزیون دیده شد و استاد پرویز پرستویی سال‌ها زحمت کشید و کار کرد، اما مردم در پی حضورش در تلویزیون با او ارتباط بیشتری برقرار کردند. اصغر فرهادی هم از تلویزیون شروع کرد. 

این حرف‌هایی که امروز می‌شنویم نوعی ادای روشنفکری است، مثالی هست که شام عروسی و عزا را می‌خورند و درباره کیفیت آن که بد بود و خوب بود صحبت می‌کنند. متاسفانه عده‌ای این اخلاق ناپسند را دارند که در تلویزیون کار می‌کنند، دیده می‌شوند و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند، بعد پشت تلویزیون حرف می‌زنند. همین افراد اگر شرایط برایشان فراهم شود همه در تلویزیون کار خواهند کرد. این مرزبندی‌ها که تلویزیون، سینما و شبکه نمایش خانگی از یکدیگر جدا هستند، اشتباه است، مگر شبکه نمایش خانگی و سینما به کشور دیگری تعلق دارد. 

علی‌رغم ژست روشنفکری که دوستان گرفته‌اند، بدون تعارف تلویزیون پر مخاطب‌ترین رسانه است البته که تلویزیون هم با توجه به حضور فضای مجازی و عصر ارتباطات که در آن قرار داریم بایستی خود را به روز کند و در تولید سریال‌ها و برنامه‌هایش تغییر نگرش داشته باشد. تلویزیون باید از لحاظ سرمایه‌گذاری و محتوا سطح خود را ارتقا دهد.

بازی تلویزیون کار   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

رشد 105درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورس در سال گذشتهشرکت های معدن و صنایع معدنی فعال در بورس، سال گذشته رشد فروش 105درصدی را به ثبت رساندند.
ایلنا معدن فولاد فولاد مبارکه 

  

روزه باعث افزایش خطر ابتلا به کرونا نمی شود به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سایت سازمان بهداشت جهانی، با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان این سازمان طی پیامی توصیه‌هایی را برای روزه داران در این ماه مبارک منتشر کرد. سازمان بهداشت جهانی از روزه داران خواسته تا در این ماه ضمن استفاده از غذاهای سالم و نوشیدن آب کافی، از مصرف غذاهای چرب، شیرین و استعمال دخانیات پرهیز کرده و فعالیت بدنی کافی داشته باشند. سازمان بهداشت جهانی با…
مهر سازمان بهداشت جهانی خبرنگار ماه 

  

بی تحرکی و خطر ابتلا به نوع شدید کروناپزشکان هشدار می دهند که عدم تحرک فیزیکی می تواند با خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 و مرگ ناشی
خبرفوری بیمارستان دستورالعمل مرگ 

  

افت 1300 واحدی شاخص بورس/ 3 سهام سبز امروزبازار سهام امروز با افت بیش از هزار واحد به کار خود پایان داد و در سطح یک میلیون و 240 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سهام کار 

  

شاخص بورس امروز چگونه بود؟بازار سهام امروز با افت بیش از هزار واحد به کار خود پایان داد و در سطح یک میلیون و 240 هزار واحد قرار گرفت.
گسترش شاخص بورس تهران سهام 

  

تکمیل 80 درصد ظرفیت بیمارستان‌های بوشهر از بیماران کروناییمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به شیوع موج چهارم ویروس کرونا و هجوم بیماران در زمان حاضر 80 درصد ظرفیت بیمارستان‌های این استان تکمیل شده‌است.
برنا بیمارستان درمان ویروس 

  

ملاک نگرفتن روزه در شرایط کرونایی نظر پزشک متخصص استآیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی در رابطه با چگونگی روزه در ماه مبارک رمضان با توجه به شیوع کرونا، گفت: ملاک خوف از بیماری یا تشدید بیماری است و خوف باید منشاء عقلایی داشته باشد یا پزشک متعهد و متدین تشخیص دهد.
برنا پزشک آیت الله حسین نوری همدانی مراجع تقلید 

  

رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری ایران و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: تاثیرات انتخابات در بازار همیشه مقطعی و موقتی بوده و هیچ‌گاه به صورت بلندمدت بر این بازار تاثیر نداشته است.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

مهدی رباطی (فعال بازار سرمایه و مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران):اقداماتی از قبیل افزایش نرخ بهره بین بانکی و گواهی سپرده موجب شد سهامدارانی که طی چند ماه گذشته 70 درصد اصل سرمایه خود را از دست دادند، بانک مرکزی را مقصر سقوط بورس بدانند.
گسترش بانک مرکزی بانک سرمایه 

  

علی‌نژاد: شرایط کرونا اجازه بدهد، انتخابات فدراسیون شطرنج بعد از ماه رمضان برگزار می‌شودمعاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر شرایط کرونا اجازه دهد، مجمع انتخاباتی فدراسیون شطرنج بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.
ایلنا شطرنج بازی ماه 

  

دیروز 133.579 تن فرآورده هیدروکربوری در بورس معامله شدبورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری خواهد بود.
ایلنا بندرعباس انرژی ایران 

  

تست کرونای الاهلی پیش از دیدار با استقلال/اردوی تیم سعودی ورود ممنوع شدالاهلی عربستان به هتل اقامتگاه خود رسید تا خود را برای دیدار با استقلال در لیگ قهرمانان آسیا آماده کند.
اعتماد فوتبال استقلال عربستان