برنا   |  سیاسی  |  

ایالات متحده از قتل خاشقچی چشم پوشی نمی‌کند/ حقوق بشر اساسی‌ترین حق هر فرد است

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، چین و روسیه را دشمنان ژئوپولیتیک کشورش دانست و همچنین اشاره کرد که ایالات متحده از قتل جمال خاشقجی چشم‌پوشی نمی‌کند.

ایالات متحده از قتل خاشقچی چشم پوشی نمی‌کند/ حقوق بشر اساسی‌ترین حق هر فرد است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «نیکی هیلی»، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، که به زودی این سمت را ترک می‌کند، در جریان سفر به واشنگتن برای شرکت در مراسم ختم جورج هربرت واکر بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با آتلانتیک مصاحبه کرد.

هیلی با متهم کردن روسیه به کارشکنی در سازمان ملل از طریق حق وتو گفت: نمونه بارز آن مسائل مرتبط به تسلیحات شیمیایی در سوریه است.

وی گفت: دیگر نمی‌دانم چند بار تلاش کردیم تا یک مکانیزم غیر جانبدارانه برای جلوگیری از تسلیحات شیمیایی تدوین کنیم و در هر قدم، آنها درست در کنار بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) ایستاده و از او دفاع کردند. ناامیدی زیادی وجود داشت اما همواره معتقد بوده‌ام، یکی از چیزهایی که در سازمان ملل یاد گرفتم این است که آن کشورها از آمریکا خشمگین هستند. سازمان ملل یک مکان خشن است اما آنها از ما می‌خواهند که رهبری کنیم و ما باید ارزش‌ها و آزادی‌های‌هایمان و آنچه باور داریم که درست است را دنبال کنیم. پس اگر شما از مردی حمایت می‌کنید که از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش استفاده می‌کند، شما باید او را به چالش بکشید.  

نیکی هیلی در ادامه تاکید کرد: اگر شما فردی را می‌بینید که به یک کشور دیگر می‌رود و از مواد سمی علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند،‌ شما باید آن را محکوم کنید. اگر می‌بینید که کشوری هست که قصد دارد یک تهاجم را علیه کشور دیگری آغاز کند و علیه حاکمیت آنها اقدام کند، شما باید واکنش نشان دهید. مساله این نیست که من همیشه انتقادات تندی علیه روسیه مطرح می‌کنم. مساله این است که روسیه همچنان به اقداماتی مبادرت می‌کند که ما نمی‌توانیم از آنها بگذریم. معتقدم دشمن ژئوپولتیک آمریکا پس از روسیه،‌ چین است. معتقدم این دو کشور مایه نگرانی هستند و هر دو نیازمند توجه هستند.

این نماینده آمریکا همچنین حقوق بشر را جزو اساسی‌ترین حقوق هر فردی توصیف کرد و گفت: قویا معتقدم که هر زمان ما شاهد نقض آزادی‌های مردم بودیم یا اینکه دیدیم کیفیت زندگی آنها با حضور یک دیکتاتور دچار دگرگونی شد، باید واکنش نشان دهیم زیرا نمی‌شود همیشه حرف آنها باشد. مبارزه ما برای دموکراسی، حقوق بشر و مبارزه برای شرافت انسان‌ها هزینه‌ای ندارد. ما خیلی روی استثمار جنسی که رخ می‌دهد متمرکز شدیم اما روی فساد هم تمرکز داریم. شما در کشورهایی مثل سودان جنوبی یا جمهوری دموکراتیک کنگو زنان و دخترانی را می‌بینید که هدف آزار جنسی قرار می‌گیرند، پسران خردسال کودک سرباز می‌شوند و کسی باید واکنش نشان دهد. شاید نتوانیم در جلسه رای‌گیری و صدور قطعنامه علیه آنها در سازمان ملل متحد موفق شویم اما می‌توانیم آنها را شرمنده کنیم. ما باید قدرت نفوذمان را درک کنیم؛ اینکه وقتی به کشوری هشدار می‌دهیم، کشورهای دیگر دقت عمل بیشتری به خرج بدهند.

نیکی هیلی در پاسخ به اینکه آیا آمریکا را یک رهبر اخلاقی برای جهان می‌داند، گفت: معتقدم که ما عالی نیستیم زیرا مسائل خاص خودمان را داریم اما معتقدم که همواره باید تلاش کنیم. زمانیکه این پست را تحویل گرفتم، دولت‌های قبلی آمریکا خیلی روی مسائل داخلی متمرکز شده بودند و رویکرد آنها در سیاست خارجی عدم توجه بود اما بعد از آمدنم، یک قطعنامه ضد آمریکایی به حمایت کوبا تصویب شد که ما را بابت تمام اشتباهات در کوبا مقصر می‌دانست و ما رای ممتنع دادیم. آنها بعدا اسرائیل، یکی از قوی‌ترین متحدان ما را طبق قطعنامه 2334 مقابل جهان تحقیر کردند و ما رای ممتنع دادیم و اجازه دادیم تا تصویب شود. معتقدم که آمریکا باید رهبری خودش را پس می‌گرفت و ما باید حقایق را به زبان آوریم؛ چه کشورها خوششان بیاید یا نه. من متوجه قدرت گرفتن جایگاه و احتراممان و اینکه کشورها واقعا از رهبری ما استقبال می‌کنند، شده‌ام. به این علت که حتی اگر آنها از ما خشمگین باشند، از ما می‌خواهند که رهبری کنیم و آنها مرتبا این را به ما می‌گویند.

هیلی گفت: معتقدم تداوم حمایت ما از متحدانمان، چه در اوکراین و چه اسرائیل، اهمیت زیادی دارد. معتقدم که مخالفت با "دیکتاتورها"، چه در ایران، سوریه، کوبا یا ونزوئلا و محکوم کردن آنها اهمیت زیادی دارد. معتقدم که اصلاح سازمان ملل اهمیت دارد زیرا مردم آمریکا باید آنچه بابتش پول می‌دهند، دریافت کنند. ما تلاش برای اصلاح سازمان ملل را آغاز کردیم و توانستیم بودجه 1.3 میلیارد دلاری سازمان ملل را کم کنیم و هنوز هم در همان جهت حرکت می‌کنیم. ما اکنون روی حجم کمک‌های کشورها متمرکز هستیم. این بخش هم اهمیت زیادی دارد. در بحث کمک خارجی هم به ترامپ گفتم که نیازی نیست ما به کشورهایی که "مرگ بر آمریکا" می‌گویند کمک کنیم. ما نیازی به کشورهایی که از ما حمایت نمی‌کنند و مانع‌تراشی می‌کنند، نداریم. معتقدم که باید یک دیدگاه استراتژیک درباره اینکه چه کسانی شریک ما هستند، وجود داشته باشد. نمونه بارز آن پاکستان است. اجازه دادیم تا بیش از یک میلیون دلار روانه آنجا شود و آنها به پناه دادن به تروریست‌هایی که علیه ما هستند و سربازان را می‌کشند، ادامه دادند. این اصلا خوب نیست. تا زمانیکه آنها این وضعیت را اصلاح نکنند، نباید حتی یک دلار هم دریافت کنند. ارتقای ارزش‌های آمریکایی قطعا به نفع ایالات متحده است.     

نیکی هیلی گفت: همه چیز سیاه و سفید نیست. این قسمت دشوار آن است اما از این جهت باید به آن نگاه کرد که ما همکاری بسیار نزدیکی با عربستان در یمن داریم و آنها را ترغیب می‌کنیم تا اجازه دسترسی بشردوستانه بدهند. ما خیلی روی این مساله در شورای امنیت تمرکز کردیم. وضعیت خاشقجی هم مساله‌ای است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و از آن بگذریم. نه نمی‌توانیم، علت هم این است که مقام‌هایی از دولت سعودی این کار را در یک کنسولگری سعودی کردند. ما از کار دولت سعودی نمی‌گذریم. نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم، نمی‌توانیم بگوییم اشکالی ندارد، نمی‌توانیم از چنین رفتار خشونت‌باری حمایت کنیم. مساله اصلی این است که ما چشم‌پوشی نمی‌کنیم و گفته‌ایم اگر شما به استفاده از این رفتار خشونت‌بار ادامه دهید دیگر شریک شما باقی نمی‌مانیم. اما خب می‌دانید، عربستان در مبارزه با ایران یک شریک کامل است و تنها شریک واقعی ما در زمانی است که بحث مقابله با ایران پیش می‌آید. بنابراین این یک اقدام تعادلی است، اما شما باید هر دو را انجام بدهید.  

هیلی در پاسخ به اینکه آیا باید محکوم کرد و همزمان متحد باقی ماند، گفت: ما مجبوریم. آنها هم انتظار ندارند که ما از آن بگذریم چون آمریکا اینطور نیست. اگر متوجه شده باشید، به همین دلیل است که ما چندین تن از سعودی‌ها را تحریم کردیم و به همین دلیل است که خواستار مسوولیت‌پذیری شدیم، به همین دلیل است که واکنش نشان دادیم. ما باید این کار را تا زمان رسیدن به نتیجه ادامه دهیم. آنها باید مقصران را پاسخگو کنند.

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت که دولت ترامپ باید تصمیم‌گیری کند زیرا این اعضای دولت محمد بن سلمان، رهبر دوفاکتوی عربستان بودند که مرتکب این قتل شدند، پس به لحاظ فنی او مسوول است.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ورود آمریکا به جنگ با کره شمالی گفت: آن زمان که تنش میان دو کشور به اوج خود رسیده بود اگر کره‌ای ها چیزی شلیک می‌کردند آمریکا وارد جنگ تمام عیار با این کشور می‌شد.  در آن زمان که تنش‌ها اوج گرفته بود و احتمال جنگ با کره شمالی به دلیل آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای این کشور قوت گرفته بود لفاظی های ترامپ قدرت چانه‌زنی و مذاکره مرا در سازمان ملل بالا برد و مرا قادر ساخت تا سه قطعنامه تحریمی علیه کره شمالی در سازمان ملل تصویب کنم . در عوض برنامه تسلیحاتی کره شمالی تضعیف شد و کیم جونگ اون، رهبر این کشور مجبور به قبول مذاکره شد. 

هیلی گفت به دیگر اعضای شورای امنیت هشدار دادم که ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است بنابراین تحریم‌ها باید برای ممانعت از بروز هرگونه درگیری تایید شود به همتایانم گفتم: من نمی‌توانم رئیس‌جمهور را متوقف کنم قادر به کنترل اونیستم من واقعا نمی‌دانم او چه خواهد کرد. اما در واقعا از قدم بعدی رئیس‌جمهور خبر داشتم.

هیلی گفت که در اکثر مواقع با ترامپ هم عقیده بوده اما مواردی از عدم توافق هم داشته‌اند. 

هیلی درباره آینده سیاسی خود و اینکه شعارش برای هیلی 2024 چه خواهد بود گفت که بعد از پایان کارش در سازمان ملل فقط به خوابیدن و استراحت و تماشای تلویزیون می‌اندیشد.

وی گفت: هیچ کس مرا باور ندارد من حتی به آن فکر هم نمی‌کنم. طی هشت سال گذشته هفت روز هفته تلفن را با اضطراب و دلهره برداشته‌ام همواره نگران بودم که اتفاق بدی رخ داده و منتظر روزی هستم که اینقدر از تلفنم نترسم.

ایالات متحده آمریکا سازمان ملل متحد سازمان ملل   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دریافت سود بیشتر، در صورت حفظ سهام عدالت توسط مشمولانعضو هیات عامل و معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی تاکید کرد: اگر مشمولان، سهام عدالت خود را نگه دارند طی سالهای آینده سود بیشتری دریافت خواهند کرد.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

نرم افزار Waze برای پلیس دردسرساز شداداره‌ی پلیس نیویورک از گوگل درخواست کرد نمایش اطلاعات مکانی مربوط‌به ایستگاه‌های بازرسی DWI را در برنامه‌ی ویز حذف کند؛ زیرا باعث سوءاستفاده‌ی قانون‌شکنان می‌شود.
خودروتک پلیس استرالیا نیویورک 

  

مستندات آنفلوانزای خوکی در کشور/ ادعای یک مورد فوتی به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال اظهارات همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مبنی بر وجود مواردی از آنفلوانزای خوکی در کشور، مدیران وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند. اما، این پایان ماجرا نبود، زیرا به دنبال تکذیب مسئولان وزارت بهداشت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادعا وزارت بهداشت را تکذیب کرد. همایون هاشمی با بیان اینکه صدور تکذیبیه بدون تحقیق در مورد وجود…
مهر آنفلوانزای خوکی درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

زمان فعال شدن کارت سوخت مشخص شدعضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از فعال شدن دوباره کارت سوخت در کشور خبر داد.
خودروتک کمیسیون انرژی مجلس انرژی مجلس شورای اسلامی 

  

قیمت در بازار خودرو به کدام سمت می رود؟نگرانی نسبت به آغاز دور جدید تحریم ها در سال جاری شرایط ویژه ای را در اقتصاد رقم زد به گونه‌ای که آثار تحریم در اقتصاد کشور پیش خور شد و شاهد افزایش قیمت طلا و ارز بودیم که سایر بازارها از جمله بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت انواع پراید صفر کیلومتر در بازار + جدولشاید باورکردنی نباشد ولی قیمت پراید 111 سفید به 41 میلیون و 500 هزار و مدل رنگی این خودرو با 200 هزار تومان افزایش قیمت خرید و فروش می شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

جزئیات کامل پیش فروش محصولات ایران خودرو از فرداشرایط پیش فروش مشارکت در تولید محصولات ایران‌خودرو به مناسبت دهه مبارک فجر بهمن ماه 97 از روز دوشنبه 97/11/15 لغایت 97/11/30 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

مجلس پیش فروش خودرو را ممنوع کردسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت :بازار خودرو به دلیل مسائلی که بعد از برجام اتفاق افتاد دچار تلاطم شد و خودروسازها عملا نتوانستند به وعده‌هایی که در خصوص زمان تحویل خودروها و نوع خودروها به مشتریان داده بودند، عمل کنند.تا زمانی که خودروهای پیش‌فروش قبلی تحویل نشده پیش‌فروش خودروی جدید خلاف قانون خواهد بود.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

ایران خودرو دعوتنامه جدید می دهد / بازپرداخت اضافه دریافت ها به مشتریانمعاون مدیرعامل­ در بازاریابی و فروش ایران‌خودرو گفت:­ ایران‌خودرو خود را مکلف به اجرای قوانین و ضوابط ابلاغی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می داند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

گزارش ویژه از مبارزه بوکس زیر زمینی بانوان ایرانبانوی بوکسور ایران از روزهای سخت تمرین برای رشته‌ای که به آن علاقه داشت صحبت کرده است.
ایلنا بازی بوکس ایران 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی از علت شوک ارزیرئیس کل بانک مرکزی : شوک ارزی نتیحه یک جنگ اقتصادی بود که کنترل شد و هدف ما این است که این کنترل بیشتر شود.
خودروتک بانک مرکزی بانک جنگ 

  

لیگ برتر هندبال|سقوط زاگرس و پیروزی ارزشمند نیروی زمینی برابر نفت‌وگازهفته شانزدهم مسابقات هندبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور امروز با برگزاری سه دیدار به پایان رسید.
تسنیم لیگ برتر هندبال فولاد 

  

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسطروند افزایشی تورم علاوه بر اثرگذاری بر شاخص‌های کلان اقتصادی همچنین روی وضعیت فقر طبقات مختلف و افزا
خبرفوری تورم ثروت حوزه 

  

پیام هشدار آمیز رئیس کل بانک مرکزی به برخی تحلیل گران ارزیرئیس کل بانک مرکزی نوشت: متأسفانه در شرایط جنگ اقتصادی و بیم از استفاده بدخواهان و سودجویان و علیرغم میل باطنی، برخی اطلاعات اقتصادی و توانایی ها قابل ارائه عمومی نیست، لذا به دوستان اقتصادی توصیه می کنم در ارائه تحلیل احتیاط لازم را داشته باشند.
خودروتک بانک مرکزی بانک جنگ 

  

گوشی ارزان جدید سونی را از نزدیک ببینیددر طول این چند روز باقی مانده به برگزاری کنگره جهانی موبایل در اسپانیا ما تمرکز ویژه‌ای بر روی پوشش
خبرفوری سونی اندروید موبایل 

  

پاکستان در مبارزه با تروریست‌ها کوتاهی نکندزاهدان- ایرنا- امام جمعه شهرستان خاش سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه تروریستها و گروهک های خرابکار پس از انجام جنایت و ایجاد شرارت و ناامنی در ایران به پاکستان پناه می برند از دولت آن کشور خواست با این اشرار و تروریستهای خائن با قاطعیت برخورد کند.
ایرنا پاکستان حمله تروریستی ایرنا 

  

ورزش باید مطابق ارزش ها و موازین اسلامی باشدقصرشیرین- ایرنا- امام جمعه قصرشیرین گفت: ورزش موجب نشاط و پویایی و شادی در جامعه می شود اما ورزش کردن باید طبق موازین و ارزش های اسلامی باشد.
ایرنا ورزش ورزش بانوان جوانان 

  

مبارزه با تروریسم و داعش از مواضع مشترک ایران و روسیه استدر حاشیه اجلاس کمیته فرهنگی و اجتماعی مجمع بین المجالس آسیایی (APA) در بانکوک هیأت پارلمانی ایران با
خبرفوری تروریسم فاطمه ذوالقدر روسیه