برنا   |  سیاسی  |  

ایالات متحده از قتل خاشقچی چشم پوشی نمی‌کند/ حقوق بشر اساسی‌ترین حق هر فرد است

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، چین و روسیه را دشمنان ژئوپولیتیک کشورش دانست و همچنین اشاره کرد که ایالات متحده از قتل جمال خاشقجی چشم‌پوشی نمی‌کند.

ایالات متحده از قتل خاشقچی چشم پوشی نمی‌کند/ حقوق بشر اساسی‌ترین حق هر فرد است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «نیکی هیلی»، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، که به زودی این سمت را ترک می‌کند، در جریان سفر به واشنگتن برای شرکت در مراسم ختم جورج هربرت واکر بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با آتلانتیک مصاحبه کرد.

هیلی با متهم کردن روسیه به کارشکنی در سازمان ملل از طریق حق وتو گفت: نمونه بارز آن مسائل مرتبط به تسلیحات شیمیایی در سوریه است.

وی گفت: دیگر نمی‌دانم چند بار تلاش کردیم تا یک مکانیزم غیر جانبدارانه برای جلوگیری از تسلیحات شیمیایی تدوین کنیم و در هر قدم، آنها درست در کنار بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) ایستاده و از او دفاع کردند. ناامیدی زیادی وجود داشت اما همواره معتقد بوده‌ام، یکی از چیزهایی که در سازمان ملل یاد گرفتم این است که آن کشورها از آمریکا خشمگین هستند. سازمان ملل یک مکان خشن است اما آنها از ما می‌خواهند که رهبری کنیم و ما باید ارزش‌ها و آزادی‌های‌هایمان و آنچه باور داریم که درست است را دنبال کنیم. پس اگر شما از مردی حمایت می‌کنید که از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش استفاده می‌کند، شما باید او را به چالش بکشید.  

نیکی هیلی در ادامه تاکید کرد: اگر شما فردی را می‌بینید که به یک کشور دیگر می‌رود و از مواد سمی علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند،‌ شما باید آن را محکوم کنید. اگر می‌بینید که کشوری هست که قصد دارد یک تهاجم را علیه کشور دیگری آغاز کند و علیه حاکمیت آنها اقدام کند، شما باید واکنش نشان دهید. مساله این نیست که من همیشه انتقادات تندی علیه روسیه مطرح می‌کنم. مساله این است که روسیه همچنان به اقداماتی مبادرت می‌کند که ما نمی‌توانیم از آنها بگذریم. معتقدم دشمن ژئوپولتیک آمریکا پس از روسیه،‌ چین است. معتقدم این دو کشور مایه نگرانی هستند و هر دو نیازمند توجه هستند.

این نماینده آمریکا همچنین حقوق بشر را جزو اساسی‌ترین حقوق هر فردی توصیف کرد و گفت: قویا معتقدم که هر زمان ما شاهد نقض آزادی‌های مردم بودیم یا اینکه دیدیم کیفیت زندگی آنها با حضور یک دیکتاتور دچار دگرگونی شد، باید واکنش نشان دهیم زیرا نمی‌شود همیشه حرف آنها باشد. مبارزه ما برای دموکراسی، حقوق بشر و مبارزه برای شرافت انسان‌ها هزینه‌ای ندارد. ما خیلی روی استثمار جنسی که رخ می‌دهد متمرکز شدیم اما روی فساد هم تمرکز داریم. شما در کشورهایی مثل سودان جنوبی یا جمهوری دموکراتیک کنگو زنان و دخترانی را می‌بینید که هدف آزار جنسی قرار می‌گیرند، پسران خردسال کودک سرباز می‌شوند و کسی باید واکنش نشان دهد. شاید نتوانیم در جلسه رای‌گیری و صدور قطعنامه علیه آنها در سازمان ملل متحد موفق شویم اما می‌توانیم آنها را شرمنده کنیم. ما باید قدرت نفوذمان را درک کنیم؛ اینکه وقتی به کشوری هشدار می‌دهیم، کشورهای دیگر دقت عمل بیشتری به خرج بدهند.

نیکی هیلی در پاسخ به اینکه آیا آمریکا را یک رهبر اخلاقی برای جهان می‌داند، گفت: معتقدم که ما عالی نیستیم زیرا مسائل خاص خودمان را داریم اما معتقدم که همواره باید تلاش کنیم. زمانیکه این پست را تحویل گرفتم، دولت‌های قبلی آمریکا خیلی روی مسائل داخلی متمرکز شده بودند و رویکرد آنها در سیاست خارجی عدم توجه بود اما بعد از آمدنم، یک قطعنامه ضد آمریکایی به حمایت کوبا تصویب شد که ما را بابت تمام اشتباهات در کوبا مقصر می‌دانست و ما رای ممتنع دادیم. آنها بعدا اسرائیل، یکی از قوی‌ترین متحدان ما را طبق قطعنامه 2334 مقابل جهان تحقیر کردند و ما رای ممتنع دادیم و اجازه دادیم تا تصویب شود. معتقدم که آمریکا باید رهبری خودش را پس می‌گرفت و ما باید حقایق را به زبان آوریم؛ چه کشورها خوششان بیاید یا نه. من متوجه قدرت گرفتن جایگاه و احتراممان و اینکه کشورها واقعا از رهبری ما استقبال می‌کنند، شده‌ام. به این علت که حتی اگر آنها از ما خشمگین باشند، از ما می‌خواهند که رهبری کنیم و آنها مرتبا این را به ما می‌گویند.

هیلی گفت: معتقدم تداوم حمایت ما از متحدانمان، چه در اوکراین و چه اسرائیل، اهمیت زیادی دارد. معتقدم که مخالفت با "دیکتاتورها"، چه در ایران، سوریه، کوبا یا ونزوئلا و محکوم کردن آنها اهمیت زیادی دارد. معتقدم که اصلاح سازمان ملل اهمیت دارد زیرا مردم آمریکا باید آنچه بابتش پول می‌دهند، دریافت کنند. ما تلاش برای اصلاح سازمان ملل را آغاز کردیم و توانستیم بودجه 1.3 میلیارد دلاری سازمان ملل را کم کنیم و هنوز هم در همان جهت حرکت می‌کنیم. ما اکنون روی حجم کمک‌های کشورها متمرکز هستیم. این بخش هم اهمیت زیادی دارد. در بحث کمک خارجی هم به ترامپ گفتم که نیازی نیست ما به کشورهایی که "مرگ بر آمریکا" می‌گویند کمک کنیم. ما نیازی به کشورهایی که از ما حمایت نمی‌کنند و مانع‌تراشی می‌کنند، نداریم. معتقدم که باید یک دیدگاه استراتژیک درباره اینکه چه کسانی شریک ما هستند، وجود داشته باشد. نمونه بارز آن پاکستان است. اجازه دادیم تا بیش از یک میلیون دلار روانه آنجا شود و آنها به پناه دادن به تروریست‌هایی که علیه ما هستند و سربازان را می‌کشند، ادامه دادند. این اصلا خوب نیست. تا زمانیکه آنها این وضعیت را اصلاح نکنند، نباید حتی یک دلار هم دریافت کنند. ارتقای ارزش‌های آمریکایی قطعا به نفع ایالات متحده است.     

نیکی هیلی گفت: همه چیز سیاه و سفید نیست. این قسمت دشوار آن است اما از این جهت باید به آن نگاه کرد که ما همکاری بسیار نزدیکی با عربستان در یمن داریم و آنها را ترغیب می‌کنیم تا اجازه دسترسی بشردوستانه بدهند. ما خیلی روی این مساله در شورای امنیت تمرکز کردیم. وضعیت خاشقجی هم مساله‌ای است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و از آن بگذریم. نه نمی‌توانیم، علت هم این است که مقام‌هایی از دولت سعودی این کار را در یک کنسولگری سعودی کردند. ما از کار دولت سعودی نمی‌گذریم. نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم، نمی‌توانیم بگوییم اشکالی ندارد، نمی‌توانیم از چنین رفتار خشونت‌باری حمایت کنیم. مساله اصلی این است که ما چشم‌پوشی نمی‌کنیم و گفته‌ایم اگر شما به استفاده از این رفتار خشونت‌بار ادامه دهید دیگر شریک شما باقی نمی‌مانیم. اما خب می‌دانید، عربستان در مبارزه با ایران یک شریک کامل است و تنها شریک واقعی ما در زمانی است که بحث مقابله با ایران پیش می‌آید. بنابراین این یک اقدام تعادلی است، اما شما باید هر دو را انجام بدهید.  

هیلی در پاسخ به اینکه آیا باید محکوم کرد و همزمان متحد باقی ماند، گفت: ما مجبوریم. آنها هم انتظار ندارند که ما از آن بگذریم چون آمریکا اینطور نیست. اگر متوجه شده باشید، به همین دلیل است که ما چندین تن از سعودی‌ها را تحریم کردیم و به همین دلیل است که خواستار مسوولیت‌پذیری شدیم، به همین دلیل است که واکنش نشان دادیم. ما باید این کار را تا زمان رسیدن به نتیجه ادامه دهیم. آنها باید مقصران را پاسخگو کنند.

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت که دولت ترامپ باید تصمیم‌گیری کند زیرا این اعضای دولت محمد بن سلمان، رهبر دوفاکتوی عربستان بودند که مرتکب این قتل شدند، پس به لحاظ فنی او مسوول است.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ورود آمریکا به جنگ با کره شمالی گفت: آن زمان که تنش میان دو کشور به اوج خود رسیده بود اگر کره‌ای ها چیزی شلیک می‌کردند آمریکا وارد جنگ تمام عیار با این کشور می‌شد.  در آن زمان که تنش‌ها اوج گرفته بود و احتمال جنگ با کره شمالی به دلیل آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای این کشور قوت گرفته بود لفاظی های ترامپ قدرت چانه‌زنی و مذاکره مرا در سازمان ملل بالا برد و مرا قادر ساخت تا سه قطعنامه تحریمی علیه کره شمالی در سازمان ملل تصویب کنم . در عوض برنامه تسلیحاتی کره شمالی تضعیف شد و کیم جونگ اون، رهبر این کشور مجبور به قبول مذاکره شد. 

هیلی گفت به دیگر اعضای شورای امنیت هشدار دادم که ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است بنابراین تحریم‌ها باید برای ممانعت از بروز هرگونه درگیری تایید شود به همتایانم گفتم: من نمی‌توانم رئیس‌جمهور را متوقف کنم قادر به کنترل اونیستم من واقعا نمی‌دانم او چه خواهد کرد. اما در واقعا از قدم بعدی رئیس‌جمهور خبر داشتم.

هیلی گفت که در اکثر مواقع با ترامپ هم عقیده بوده اما مواردی از عدم توافق هم داشته‌اند. 

هیلی درباره آینده سیاسی خود و اینکه شعارش برای هیلی 2024 چه خواهد بود گفت که بعد از پایان کارش در سازمان ملل فقط به خوابیدن و استراحت و تماشای تلویزیون می‌اندیشد.

وی گفت: هیچ کس مرا باور ندارد من حتی به آن فکر هم نمی‌کنم. طی هشت سال گذشته هفت روز هفته تلفن را با اضطراب و دلهره برداشته‌ام همواره نگران بودم که اتفاق بدی رخ داده و منتظر روزی هستم که اینقدر از تلفنم نترسم.

ایالات متحده آمریکا سازمان ملل متحد سازمان ملل   اخبار برگزیده
  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  

زن جوان که با همدستی برادرش و شوهر سابق خود همسر صیغه‌ای‌اش را کشته و جسد او را به آتش کشیده بود صبح دیروز از زندان به دادگاه منتقل شد تا به اتهام سرقت وآدم ربایی‌اش رسیدگی شود.
برنا زندان ایران آدم ربایی 

  اخبار داغ
  

ارزش تولیدات چابهار به 20 برابر رسید/ اخذ موافقت اصولی برای راه‌اندازی ایرلاین جدید/ حملات کور تروریستی مانع از توسعه چابهار نمی‌شودمدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه تا یک ماه دیگر هندی‌ها در بندر شهید بهشتی شروع به کار می‌کنند، گفت: ارزش تولیدات در این منطقه در چهار سال گذشته به 20 برابر رسیده است و اقدامات تروریستی نمی‌توانند مانع از توسعه منطقه آزاد چابهار شوند.
ایلنا راه آهن اقدامات تروریستی حمله تروریستی 

  

5 سال تصمیمی برای ارز نگرفتیم یکباره 30 بخشنامه صادر کردیم/ صادرکنندگان خوشنام کار را متوقف کرده‌اندرییس اتاق بازرگانی تهران گفت: در خصوص ارز که عمدتا بحث روز است حدود 5 سال برای تک نرخی کردن و واقعی کردن نرخ تصمیم نگرفتیم و به یکباره سی بخشنامه صادر شد.
ایلنا ارز کار تهران 

  

شیب تند رشد اقتصادی در چابهار؛ 20 برابر شدن ارزش تولیداتتهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار با افزایش 20 برابری از 50 میلیارد تومان در سال 1392 به بیش از یک هزار و 56 میلیارد تومان در پایان سال 1396 رسید.
ایرنا رشد اقتصادی تهران ایرنا 

  

اقدامات ایران در مبارزه با فساد انعکاس داده نمی شودتهران- ایرنا- مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: اقدامات مقابله ای ایران در زمینه مبارزه با فساد به دلایل مختلف به خوبی انعکاس داده نمی شود و رتبه ای که ایران در میان کشورهای عضو سازمان شفافیت دارد در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.
ایرنا ایران فساد اداری تهران 

  

بازگرداندن ارز صادراتی برای مقابله با 2 هدف مهم تحریم هاستتهران- ایرنا- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، 2 هدف مهم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران را «بالارفتن مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی» اعلام کرد و گفت: به همین سبب بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را مورد توجه قرار داده ایم.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

مسابقات بوکس قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی با حواشی عجیبی همراه شده؛ به طوری که بوکسورها مجبور به مبارزه تا ساعت 4 بامداد شده اند!
ورزش۳ بوکس 

  

نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم و تحلیل واقعی نیستخرم آباد - ایرنا - رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: نرخ گذاری خرید تضمینی گندم بر اساس رشد تورم و تحلیل های واقعی نیست که کشاورزان خواستار تغییر این قیمت هستند.
ایرنا تورم مجلس شورای اسلامی محصولات کشاورزی 

  

حفظ درآمد ارزی و کاهش مصرف ارزسرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: تحریم به دنبال کاهش درآمد ارزی و افزایش مصارف ارزی است، بنابراین در این شرایط باید به دنبال حفظ درآمدهای ارزی و همچنین کاهش مصارف ارزی باشیم.
فارس درآمد ارز تجارت