برنا   |  سیاسی  |  

ایالات متحده از قتل خاشقچی چشم پوشی نمی‌کند/ حقوق بشر اساسی‌ترین حق هر فرد است

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، چین و روسیه را دشمنان ژئوپولیتیک کشورش دانست و همچنین اشاره کرد که ایالات متحده از قتل جمال خاشقجی چشم‌پوشی نمی‌کند.

ایالات متحده از قتل خاشقچی چشم پوشی نمی‌کند/ حقوق بشر اساسی‌ترین حق هر فرد است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «نیکی هیلی»، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، که به زودی این سمت را ترک می‌کند، در جریان سفر به واشنگتن برای شرکت در مراسم ختم جورج هربرت واکر بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با آتلانتیک مصاحبه کرد.

هیلی با متهم کردن روسیه به کارشکنی در سازمان ملل از طریق حق وتو گفت: نمونه بارز آن مسائل مرتبط به تسلیحات شیمیایی در سوریه است.

وی گفت: دیگر نمی‌دانم چند بار تلاش کردیم تا یک مکانیزم غیر جانبدارانه برای جلوگیری از تسلیحات شیمیایی تدوین کنیم و در هر قدم، آنها درست در کنار بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) ایستاده و از او دفاع کردند. ناامیدی زیادی وجود داشت اما همواره معتقد بوده‌ام، یکی از چیزهایی که در سازمان ملل یاد گرفتم این است که آن کشورها از آمریکا خشمگین هستند. سازمان ملل یک مکان خشن است اما آنها از ما می‌خواهند که رهبری کنیم و ما باید ارزش‌ها و آزادی‌های‌هایمان و آنچه باور داریم که درست است را دنبال کنیم. پس اگر شما از مردی حمایت می‌کنید که از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش استفاده می‌کند، شما باید او را به چالش بکشید.  

نیکی هیلی در ادامه تاکید کرد: اگر شما فردی را می‌بینید که به یک کشور دیگر می‌رود و از مواد سمی علیه غیرنظامیان استفاده می‌کند،‌ شما باید آن را محکوم کنید. اگر می‌بینید که کشوری هست که قصد دارد یک تهاجم را علیه کشور دیگری آغاز کند و علیه حاکمیت آنها اقدام کند، شما باید واکنش نشان دهید. مساله این نیست که من همیشه انتقادات تندی علیه روسیه مطرح می‌کنم. مساله این است که روسیه همچنان به اقداماتی مبادرت می‌کند که ما نمی‌توانیم از آنها بگذریم. معتقدم دشمن ژئوپولتیک آمریکا پس از روسیه،‌ چین است. معتقدم این دو کشور مایه نگرانی هستند و هر دو نیازمند توجه هستند.

این نماینده آمریکا همچنین حقوق بشر را جزو اساسی‌ترین حقوق هر فردی توصیف کرد و گفت: قویا معتقدم که هر زمان ما شاهد نقض آزادی‌های مردم بودیم یا اینکه دیدیم کیفیت زندگی آنها با حضور یک دیکتاتور دچار دگرگونی شد، باید واکنش نشان دهیم زیرا نمی‌شود همیشه حرف آنها باشد. مبارزه ما برای دموکراسی، حقوق بشر و مبارزه برای شرافت انسان‌ها هزینه‌ای ندارد. ما خیلی روی استثمار جنسی که رخ می‌دهد متمرکز شدیم اما روی فساد هم تمرکز داریم. شما در کشورهایی مثل سودان جنوبی یا جمهوری دموکراتیک کنگو زنان و دخترانی را می‌بینید که هدف آزار جنسی قرار می‌گیرند، پسران خردسال کودک سرباز می‌شوند و کسی باید واکنش نشان دهد. شاید نتوانیم در جلسه رای‌گیری و صدور قطعنامه علیه آنها در سازمان ملل متحد موفق شویم اما می‌توانیم آنها را شرمنده کنیم. ما باید قدرت نفوذمان را درک کنیم؛ اینکه وقتی به کشوری هشدار می‌دهیم، کشورهای دیگر دقت عمل بیشتری به خرج بدهند.

نیکی هیلی در پاسخ به اینکه آیا آمریکا را یک رهبر اخلاقی برای جهان می‌داند، گفت: معتقدم که ما عالی نیستیم زیرا مسائل خاص خودمان را داریم اما معتقدم که همواره باید تلاش کنیم. زمانیکه این پست را تحویل گرفتم، دولت‌های قبلی آمریکا خیلی روی مسائل داخلی متمرکز شده بودند و رویکرد آنها در سیاست خارجی عدم توجه بود اما بعد از آمدنم، یک قطعنامه ضد آمریکایی به حمایت کوبا تصویب شد که ما را بابت تمام اشتباهات در کوبا مقصر می‌دانست و ما رای ممتنع دادیم. آنها بعدا اسرائیل، یکی از قوی‌ترین متحدان ما را طبق قطعنامه 2334 مقابل جهان تحقیر کردند و ما رای ممتنع دادیم و اجازه دادیم تا تصویب شود. معتقدم که آمریکا باید رهبری خودش را پس می‌گرفت و ما باید حقایق را به زبان آوریم؛ چه کشورها خوششان بیاید یا نه. من متوجه قدرت گرفتن جایگاه و احتراممان و اینکه کشورها واقعا از رهبری ما استقبال می‌کنند، شده‌ام. به این علت که حتی اگر آنها از ما خشمگین باشند، از ما می‌خواهند که رهبری کنیم و آنها مرتبا این را به ما می‌گویند.

هیلی گفت: معتقدم تداوم حمایت ما از متحدانمان، چه در اوکراین و چه اسرائیل، اهمیت زیادی دارد. معتقدم که مخالفت با "دیکتاتورها"، چه در ایران، سوریه، کوبا یا ونزوئلا و محکوم کردن آنها اهمیت زیادی دارد. معتقدم که اصلاح سازمان ملل اهمیت دارد زیرا مردم آمریکا باید آنچه بابتش پول می‌دهند، دریافت کنند. ما تلاش برای اصلاح سازمان ملل را آغاز کردیم و توانستیم بودجه 1.3 میلیارد دلاری سازمان ملل را کم کنیم و هنوز هم در همان جهت حرکت می‌کنیم. ما اکنون روی حجم کمک‌های کشورها متمرکز هستیم. این بخش هم اهمیت زیادی دارد. در بحث کمک خارجی هم به ترامپ گفتم که نیازی نیست ما به کشورهایی که "مرگ بر آمریکا" می‌گویند کمک کنیم. ما نیازی به کشورهایی که از ما حمایت نمی‌کنند و مانع‌تراشی می‌کنند، نداریم. معتقدم که باید یک دیدگاه استراتژیک درباره اینکه چه کسانی شریک ما هستند، وجود داشته باشد. نمونه بارز آن پاکستان است. اجازه دادیم تا بیش از یک میلیون دلار روانه آنجا شود و آنها به پناه دادن به تروریست‌هایی که علیه ما هستند و سربازان را می‌کشند، ادامه دادند. این اصلا خوب نیست. تا زمانیکه آنها این وضعیت را اصلاح نکنند، نباید حتی یک دلار هم دریافت کنند. ارتقای ارزش‌های آمریکایی قطعا به نفع ایالات متحده است.     

نیکی هیلی گفت: همه چیز سیاه و سفید نیست. این قسمت دشوار آن است اما از این جهت باید به آن نگاه کرد که ما همکاری بسیار نزدیکی با عربستان در یمن داریم و آنها را ترغیب می‌کنیم تا اجازه دسترسی بشردوستانه بدهند. ما خیلی روی این مساله در شورای امنیت تمرکز کردیم. وضعیت خاشقجی هم مساله‌ای است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و از آن بگذریم. نه نمی‌توانیم، علت هم این است که مقام‌هایی از دولت سعودی این کار را در یک کنسولگری سعودی کردند. ما از کار دولت سعودی نمی‌گذریم. نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم، نمی‌توانیم بگوییم اشکالی ندارد، نمی‌توانیم از چنین رفتار خشونت‌باری حمایت کنیم. مساله اصلی این است که ما چشم‌پوشی نمی‌کنیم و گفته‌ایم اگر شما به استفاده از این رفتار خشونت‌بار ادامه دهید دیگر شریک شما باقی نمی‌مانیم. اما خب می‌دانید، عربستان در مبارزه با ایران یک شریک کامل است و تنها شریک واقعی ما در زمانی است که بحث مقابله با ایران پیش می‌آید. بنابراین این یک اقدام تعادلی است، اما شما باید هر دو را انجام بدهید.  

هیلی در پاسخ به اینکه آیا باید محکوم کرد و همزمان متحد باقی ماند، گفت: ما مجبوریم. آنها هم انتظار ندارند که ما از آن بگذریم چون آمریکا اینطور نیست. اگر متوجه شده باشید، به همین دلیل است که ما چندین تن از سعودی‌ها را تحریم کردیم و به همین دلیل است که خواستار مسوولیت‌پذیری شدیم، به همین دلیل است که واکنش نشان دادیم. ما باید این کار را تا زمان رسیدن به نتیجه ادامه دهیم. آنها باید مقصران را پاسخگو کنند.

نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین گفت که دولت ترامپ باید تصمیم‌گیری کند زیرا این اعضای دولت محمد بن سلمان، رهبر دوفاکتوی عربستان بودند که مرتکب این قتل شدند، پس به لحاظ فنی او مسوول است.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ورود آمریکا به جنگ با کره شمالی گفت: آن زمان که تنش میان دو کشور به اوج خود رسیده بود اگر کره‌ای ها چیزی شلیک می‌کردند آمریکا وارد جنگ تمام عیار با این کشور می‌شد.  در آن زمان که تنش‌ها اوج گرفته بود و احتمال جنگ با کره شمالی به دلیل آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای این کشور قوت گرفته بود لفاظی های ترامپ قدرت چانه‌زنی و مذاکره مرا در سازمان ملل بالا برد و مرا قادر ساخت تا سه قطعنامه تحریمی علیه کره شمالی در سازمان ملل تصویب کنم . در عوض برنامه تسلیحاتی کره شمالی تضعیف شد و کیم جونگ اون، رهبر این کشور مجبور به قبول مذاکره شد. 

هیلی گفت به دیگر اعضای شورای امنیت هشدار دادم که ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است بنابراین تحریم‌ها باید برای ممانعت از بروز هرگونه درگیری تایید شود به همتایانم گفتم: من نمی‌توانم رئیس‌جمهور را متوقف کنم قادر به کنترل اونیستم من واقعا نمی‌دانم او چه خواهد کرد. اما در واقعا از قدم بعدی رئیس‌جمهور خبر داشتم.

هیلی گفت که در اکثر مواقع با ترامپ هم عقیده بوده اما مواردی از عدم توافق هم داشته‌اند. 

هیلی درباره آینده سیاسی خود و اینکه شعارش برای هیلی 2024 چه خواهد بود گفت که بعد از پایان کارش در سازمان ملل فقط به خوابیدن و استراحت و تماشای تلویزیون می‌اندیشد.

وی گفت: هیچ کس مرا باور ندارد من حتی به آن فکر هم نمی‌کنم. طی هشت سال گذشته هفت روز هفته تلفن را با اضطراب و دلهره برداشته‌ام همواره نگران بودم که اتفاق بدی رخ داده و منتظر روزی هستم که اینقدر از تلفنم نترسم.

ایالات متحده آمریکا سازمان ملل متحد سازمان ملل   اخبار برگزیده
  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  اخبار داغ
  

سازمان بهزیستی: شهریه‌های جدید مهدهای کودک قطعا بیش از نرخ تورم استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه بر اساس فرمول تعیین شده از سوی سازمان حمایت از مصرف کننده، میزان افزایش شهریه مهدهای کودک بیش از نرخ تورم خواهد بود، گفت: شهریه‌های جدید تا پایان هفته اعلام و ابلاغ خواهد شد.
تسنیم بهزیستی بازی تورم 

  

معافیت تورهای ورودی از پرداخت مالیات برارزش افزوده به گزارش خبرنگار مهر، مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از آنجا که فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف‌کننده محسوب نمی‌شود، حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات…
مهر مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

ادامه روند کاهشی ارزش بیت‌کوینانتظار می‌رود که ارز بیت کوین به دلیل نرخ کاهشی ورود نقدینگی به این بازار در حال پایین آمدن باشد. این در حالی است که خط حمایت هفت هزار و 200 دلار برای این ارز ایجاد شده است.
ایلنا بیت کوین ارز مجازی ارز 

  

ملایی در مبارزه اول به پیروزی رسیددر رقابت‌های گرندپریکس چین سعید ملایی نماینده گرجستان را شکست داد.
برنا چین گرجستان روابط عمومی 

  

با این تکنیک های ارزان رطوبت به‌ موهای شما باز می‌گردداقتصادنیوز: ترکیب تخم مرغ و ماست، بهترین ماسک را برای موهای خشک و آسیب دیده فراهم می آورد.
اقتصادنیوز پوست ماسک رنگ 

  

تورهای ورودی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند به گزارش خبرنگار مهر، مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از آنجا که فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف‌کننده محسوب نمی‌شود، حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات…
مهر مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

چرا قیمت تجهیزات پزشکی با ارز دولتی 4 برابر شده است به گزارش خبرگزاری مهر، وحید کریمی، با گلایه از اینکه تعرفه های خدمات پزشکی بدون در نظر گرفتن واقعیت های اقتصادی و تنگناهای حاکم بر موسسات پزشکی اعلام شده است، گفت: در حال حاضر شاهد افزایش 4 تا 5 برابری قیمت تجهیزات پزشکی هستیم. وی افزود: هیئت دولت از اختیاراتش استفاده کند و از جامعه پزشکان در برابر اتفاقات اقتصادی مراقبت نماید تا ادامه فعالیت موسسات پزشکی با کیفیت مقبول ممکن گردد…
مهر قیمت افزایش قیمت تجهیزات پزشکی 

  

تاثیر استعفای نخست وزیر انگلیس بر ارزش پونداقتصاد نیوز: پس از استعفای نخست وزیر محافظه کار انگلیس، ارزش پوند در برابر سایر ازرها تقویت شد.
اقتصادنیوز انگلیس پوند اقتصاد 

  

چه ابهاماتی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت در سال 97 را کلید زد؟ سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی تحقیق و تفحص از سیاست ارزی دولت و ارزیابی عملکرد سامانه نیما و بررسی آثار، آسیب ها، آفات و مفاسد احتمالی اجرای مصوبه ارزی 1397 در کمیسیون متبوع خود، گفت: تحقیق و تفحصی که توسط تعدادی از نمایندگان ارائه شده صرفا مربوط بانک مرکزی نیست، بلکه عملکرد مجموعه ای از دستگاه ها…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی ارز دولتی دولت 

  

بانک مرکزی شرط پذیرش، بررسی، تحویل اسناد حمل واصله و صدور اعلامیه تأمین ارز برای واردکنندگان در صورت عدم حواله وجه ارزی را به بانک‌ها ابلاغ کرد.
نامه نیوز ارز بانک مرکزی بانک